Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

A+
A-
100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

Tarım üreticilerine özel olarak sunulan Tarım ve Hayvancılık kredisi ile artık üreticiler desteklenecek. 100.000 Türk lirası Tarım ve Hayvancılık kredisi alan üreticiler faizsiz olarak bu krediden yararlanacaklar. Peki, 100 bin TL faizsiz tarım hayvancılık kredisi almak için hangi şartları gerekiyor? 2020 yılı itibari ile çiftçilere ve tarım üreticilerine tam destek bankalar aracılığı ile devam ediyor.

Hangi Alanlarda Kredi Kullanılabilir?

Tarım ve hayvancılık kredisi kullanım alanları oldukça geniş. Birçok üretici maliyetleri karşılamak için bu destekten faydalanacak. Birçok üretim alanında kullanılacak olan bu kredi sadece tarım ya da hayvancılıkla uğraşan kişileri kapsıyor.

Kredi kullanım alanları;

 • Arıcılık
 • Büyükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvancılık
 • Su ürünleri
 • Süs bitki yetiştiricileri
 • Tarım üreticileri

Kredi kullanım için daha birçok alanda kullanım sağlayan bu kredi faizsiz olarak veriliyor. Krediden yararlanmak için gerekli koşullara uyan üreticiler başvuru yaparak bu krediden yararlanabiliyorlar.

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

 

Çiftçi Kredisi İle Tam Destek

Tarım ve Orman Bakanlığı 2015 sayılı kararname ile sıfır faizli kredi vereceğini resmi gazetede duyurdu. Bu destek kredisi 2020 yılını da kapsıyor. Tarım Bakanı tarafından yapılan açıklamada 30.000 Türk lirası hibe olmak üzere, ek olarak 100.000 Türk lirasına kadar %0 faizli kredi verileceği belirtildi.

Göç nedeni ile köylerin terk edilmesi, üretimin durma noktasına gelmesi ve nüfus yoğunluğu nedeniyle büyük kentlerde geçimin zorlaşması sonucu bu destek artık herkesin köyünde huzurlu yaşamasını sağlayacak. Üretimin durması, işsizlik nedeniyle göçleri artırıyor. İnsanların topraklarını terk etmesi ile üretim olmuyor ve dışa bağımlılık artıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için devlet tarafından sunulan bu destek, verimli toprakların yeniden bereketli hale gelmesini sağlayacak.

Bitki Üretimine 50.000 Türk Lirasına Kadar Destek

Bitki üretimi yapan üreticilerin 50.000 Türk lirasına kadar faizsiz kredi imkânından yararlanması tüm bitki yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor. 50.000 Üzeri kredi kullanmak isteyen üreticiler için %50 oranında sübvanse ediliyor. İsteyen üreticilere taleplerine uygun olarak düşük faizli imkân sağlayan bankalar tarafından belirlenen üst limit ise 2,5 milyon Türk lirasıdır.

Hayvansal Üretime 100.000 Türk Lirasına Kadar Destek

Geleneksel olarak hayvansal üretim yapan üreticilere 100.000 Türk lirasına kadar %0 faiz ile kredi kullandırılacak. 100.000 Türk lirası üzerinde talep edilen kredilerde ise %50 oranında sübvanse edilecek. Geleneksel hayvancılık üretimi adına verilen düşük faizli krediler ise 1.5 milyon Türk lirasına kadar üst limit olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası’ndan 100.000 Türk Lirası Destek

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan bu destek kredisi dışında çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerin üretim kapasitesine ya da işine göre işletme kredileri sunuyor. Uygun vade ve faiz oranlarıyla belirlenen bu krediler ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiren, et ve süt ürünleri üreten işletmeler ihtiyaçlarını karşılıyor, üretim alanlarını genişletiyor. Taksitli tarım kredisi, tarım hayvancılık kredisi gibi birçok kredi paketi sunan Ziraat Bankası 100.000 Türk lirası faizsiz kredi sunuyor. Bankadan tarım kredisi başvurusu yapılması oldukça kolay.

Hangi Yetiştiriciye Ne Kadar Faiz İndirimi?

Yetiştiriciye göre belirlenen faiz indirimi ve faizsiz krediler vatandaş tarafından merak konusu. Peki devlet tarafından Ziraat Bankası’ndan hangi yetiştirici, ne kadar oranda faiz indirimi alabiliyor? Bunu öğrenmenin yollarından birisi de Ziraat Bankası şubelerinden detaylı bilgi almak olabilir.

Kapsamı;

 • Süt, et ve kombine sığır yetiştiricilerine %75 indirimli faizli kredi
 • Damızlık düve yetiştiricilerine %75 faiz indirimli faizli kredi
 • Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere %75 faiz indirimli faizli kredi
 • Arıcılık yapmak isteyenlere %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Kanatlı olarak kümes hayvanı yetiştiricilerine %25–50 faiz indirimli faizli kredi
 • Kanatlı olarak damızlık yetiştiriciliği yapanlara %75 faiz indirimli faizli kredi
 • Su ürünleri yetiştiricilerine %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Yaygın hayvan üretimi için 100.000 Türk lirasına %0 faizli faizsiz kredi
 • Seracılık 100.000 Türk lirasına kadar %75 faiz indirimli faizli kredi
 • Geleneksel bitki üreticilerine 250.000 Türk lirasına kadar %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Yem bitkisi üreticilerine %75 faiz indirimli faizli kredi
 • Yurtiçi sertifikasına sahip olan fide üretimi yapan yetiştiricilere %0 faizsiz kredi
 • Süs bitkisi üreticilerine %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Seraların modernize olarak geliştirilmesine katkı için %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Tarımsal alanda teknolojik gelişim için %75 faiz indirimli faizli indirim
 • Traktör kredisi için 75.000 Türk lirasına kadar %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Traktör kredisi için 75.000 Türk lirası üzeri %25 faiz indirimli faizli kredi
 • Modernizasyon gerektiren basınçlı otomatik sulama sistemleri için %0 faizsiz kredi
 • Arazi alımı için %25 faiz indirimli faizli kredi
 • Depoculuk alanında lisanslı yatırım yapmak isteyenlere %50 faiz indirimli faizli kredi
 • Tarımsal gıda işleyecek olanlara %50 faiz indirimli faizli kredi

Tüm bu krediler Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinde ve Ziraat Bankası aracılığı ile sağlanacaktır. Ziraat Bankası A.Ş ile Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yürürlüğe koyulan, Tarımsal üretime yönelik düşük faizli yatırım, aynı zamanda işletme kredisi olarak kullandırılmasına dair karar sonucu belirli oranlarda birçok üretici yararlanabiliyor.

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredi Koşulları

2020 yılımı da kapsayan kredi detayları arasında merak edilen yıllık faiz oranları %9 olarak belirlenmiştir. Çiftçiler arasında şartlara uyan kişilere, yürürlüğe konan kararda belirtilen faiz indirimleri uygulanacaktır. Uygun ödeme planı ile çiftçiler ve yetiştiriciler derin bir nefes alacak. %0 faiz koşulu yatırım yapılan dönemlerde uygulanmakta olup, TKK tespiti ile yatırım dönemi belirlenecek.

TKK;

 • İpotek tesisi
 • Geri ödeme planı yapılması
 • Takip
 • Tahsil

Bu gibi işlemleri gerçekleştirecek birimdir. Tarıma dayalı yatırımlarda, devlet desteği ile tarım sigortası yapılması zorunludur. Kredileri belirlerken, taahhüt tarihi geldiğinde Ziraat Bankası tarafından cari olarak belirlenen tarımsal kredi faiz oranları, kredi dönemindeki faiz oranı arasında bulunan fark ile belirlenir. Kurumlardan daha önceden alınan Tarım ve Hayvancılığa yönelik kredilerden yararlananlar bu krediden ikinci kez faydalanamaz. Aynı zamanda kredi notu ve düzenli ödeme alışkanlıkları, bu krediden yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken koşullar arasındadır.

100.000 Türk Lirası Tarım ve Hayvancılık Kredi Başvuruları Nereye yapılır?

Ziraat Bankası’ndan kullandırılacak olan kredilerden çiftçiler, hayvan ve tarım üreticileri yararlanacaktır. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Ziraat Bankasına başvuru yapılması gerekir. Başvuru esnasında bazı belgeler gerekmektedir.

Bunlar;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İpotek olarak evraklar
 • ÇKS belgesi
 • İşletmeler için 3 yıllık bilanço

Tüm bu evraklarla birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce daha önce almış olduğunuz kredilerin düzenli ödenmiş olduğunu kontrol etmelisiniz.

Traktör Alımları İçin %0 Faizli Krediden Yararlanılır Mı?

Hayvancılık, tarım ve bitkisel tüm faaliyetler için geçerli olan faiz oranları, kredi tutarları ve vadeler yapacağınız işe göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda finansal duruma göre her vatandaşa farklı krediler tanımlanabilir. 100.000 Türk lirası olan %0 faizli krediden ise şartları taşıyan her vatandaş yararlanacaktır. Alınacak olan kredi ile maliyet, gider, yeni alım, üretim alanı genişletme, teknolojik gelişmelerden yararlanma ve üretim kapasitesini geliştirme gibi işlemler büyütülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

HES Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.HES Kodu Nedir?HES Kodu Nasıl Alınır?HES Kodu KullanımıHES Kodunun GüvenliğiŞehirlerarası...