Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

A+
A-
2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Bankalar, nakit ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu krediler arasında taşıt kredi seçenekleri de bulunmaktadır. Sıfır ya da 2. El araç almak isteyen ve hiç peşinatı olmayanlara, kredi veren bankalar bulunmaktadır. Birçok banka ve finans kuruluşu ile anlaşma yapan galeriler, 2. El araç kredisi seçeneklerini araç değerinin tamamına uygulatıyorlar. Hem 2. El araç piyasasının hareketlenmesi hem de insanların araç sahibi olma işlemlerinin kolaylaştırılabilmesi için günümüzde, 2. El araca kredi veren bankalar sayısı artmaya başlamıştır.

Kredi Düzenlemeleri

İş yeri, konut, ihtiyaç finansmanları düzenlemeleri gibi taşıt kredisi düzenlemeleri de BBDK tarafından yapılmaktadır. Çeşitli sınırlamalarla yapılan düzenleme ile kimlere, hangi şartlarda kredi verileceği belirlenmektedir.

Hiç peşinatı olmayanların, tamamına kredi kullanarak satın alabilecekleri araç kampanya ve kredi seçenekleri şunlardır;

 • Araç bedelinin tamamına kredi,
 • Tamamına kredili araç kampanyaları,
 • Araç değerinin tamamına kredi veren galeri şirketleri,
 • Bankaların sınırlı sayıda araç kredileri,
 • Sahibinden peşinatsız, taksitli satış kampanyaları,

Bankalar ve şirketler, bu kredi ve kampanya seçeneklerini oluştururken, araç almak isteyen kişinin ödeme gücü, araç fiyatları, ödenecek taksit sayısı gibi hususları göz önünde bulundurmaktadır.

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar 

2.el aracın tamamına kredi veren bankalar yıllık ya da dönemsel kampanyalarını duyurarak, müşterilerinin kredi seçeneklerinden faydalanmalarını sağlıyorlar. 2. El araçlar için kredi düzenlemesi yapılırken, satın alınmak istenilen araçlarda belirli bir yaş sınırlaması getirilmektedir.

Ülkemizde, belirli bir yaşa kadar 2. El araçlara kredi veren bankalar şunlardır;

 • İş bankası,
 • Vakıflar bankası,
 • Halk bankası,
 • Garanti bankası,
 • Şekerbank,
 • Denizbank,
 • Qnb Finansbank,
 • ING Bankası,
 • Türkiye ekonomi bankası,

Bankların, kredi seçeneklerinden faydalanmak isteyenler, bankalara başvuru yaparak, istenilen evrakları tamamlarlar. Otomobil satış firmaları, hem sıfır hem de 2. El araçlar için bu bankalarla özel anlaşma yaparak, farklı faiz oranları ile kredi verilmesini sağlayabiliyorlar. Kampanya şartlarına göre ödeme gücüne sahip olanlar hiç peşinat vermeden, tamamı kredili 2. El araç sahibi olabiliyor.

Kredi Başvurusu

 1. el araçlar için kredi veren bankalar, araç yaş sınırlamasına göre kredi kampanyalarını, farklı faiz oranları ya da toplam kredi miktarına göre belirleyebiliyorlar. 2. El araç kredilerinde, bankalar, 5 yaştan 15 yaşa kadar olan araç türlerine krediler verebilmektedir.

Ülkemizde hizmet veren özel ve kamu banklarına kredi başvurusunda bulunmak isteyenler şu belgeleri hazırlamalıdır;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Kişi gelir durum belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Aracın değerini gösteren belge,
 • Araç ruhsatı,

Bu belgeleri hazırlayanlar, banka şubelerinden başvurularını hemen yapabilecektir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşteri için kredi kayıt bürosu (kkb) risk raporuna göre ek evraklar ya da kefil isteyebilecektir. Bankanın istediği şartları yerine getirenler, satın almak istedikleri 2. El araçlar için talep ettikleri krediyi kısa sürede alabilecektir.

2. El Araç Kredileri 

Peşinatsız olarak kredi veren bankalar, 2. El araç alım işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Ülkemizde, peşinatsız ve aracın tamamına kredi veren bankaların sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin, daha uygun kredi seçeneklerinden faydalanmasını sağlamaktadır. 2. El aracın tamamına kredi veren bankalar kredi şartlarını oluştururken, aracın kasko değerinin, satış değerinden fazla olmasını istemektedir.

Kasko değeri satış değerinden fazla olduğunda, bankalar 2. El araçlar için kredi seçeneklerini daha rahat kullandırabiliyorlar. Banka kredileri, araç kasko değerine göre hesaplandığı için en fazla araç kasko değeri kadar kredi çıkacaktır. Tamamına kredi kullanılmak istenilen 2. El araçların kasko değeri ne kadar yüksek olursa, müşteri için o kadar avantajlı olacaktır.

Tamamına Kredi Kullandıran Galeriler

Oto galeriler, 2. El araç piyasasının hareketlenmesi ve otomobil sahibi olmak isteyenlerin daha kolay araç alabilmesi için peşinatsız kampanya seçenekleri oluşturuyorlar. 2. El araçların tamamına kredi kullandıran galeriler, satmak istedikleri araçları, krediye uygun olarak hazırlıyor ve kasko değerlerine göre bankalardan kredi kullanılmasına aracılık ediyorlar. Günümüzde, tüm şehirlerde, taksit ve senetle ikinci el araç satışı yapan galeriler bulunmaktadır.

Banka kredilerinden faydalanmak isteyenler, galeriler ile görüşerek, galerilerin anlaşmalı olduğu banka şubesinden, satın almak istedikleri araçlarla ilgili kredi seçeneklerini değerlendirebiliyorlar. Bankalar, ikinci el araçların kasko değerine göre kredi hesaplaması yaptığı için galeriler, kasko değeri satış değerinden yüksek olan araçlarını bu kampanyalar kapsamında müşterilerine sunuyorlar.

Araç Değerinin Tamamına Kredi Kullanmak

Otomotiv firmaları, daha çok ticari firmalara, %100 oranlı taşıt kredi seçenekleri sunmaktadır.

Galerilerden hiç peşinatsız, tamamı kredili ikinci el araç satın alma işlemleri şu şekilde yapılmaktadır;

 • Galeriler, araç değerini yüksek göstererek, müşterinin bankadan %100 kredi çekmesini sağlar,
 • Peşinatı olmayanlar, ihtiyaç kredisi kullanarak araç satın alır,
 • Teminat gösterilerek ve bankalardan belirli oranda kredi çekerek,
 • 2. El araçların tamamına kredi seçenekleri sunan bankalardan kredi kullanmak,

Bu yöntemleri kullanarak, ikinci el araçlarını satın almak isteyenler, hiç peşinatları olmasa bile araç alım işlemlerini yapabilecektir.

2. El Aracın Tamamına Kredi

2. El Aracın Tamamına Kredi

Banka Kredileri

İkinci el araçların tamamı için kredi seçenekleri sunan bankalar, müşterilerine farklı kredi imkanları tanımaktadır. Banka kredileri, araç kasko bedelinin tamamına verilmektedir. Müşterilerinin, hiç peşinatsız araç alabilmesi için taşıt kredisi olarak araç bedelinin %70’ine uygun faizli kredi veriyorlar. Geri kalan kısım için ise müşterilerine ihtiyaç kredisi kullandırıyor ve satın alınmak istenilen 2. El aracın tamamı için banka kredilerinden faydalanılmış olunuyor.

Kredi seçenekleri, bankalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak tüm bankalar, müşterilerine, ikinci el aracın tamamı için farklı yöntemlerle de olsa kredi kullandırıyorlar. Bazı bankalar, araç tutarının tamamı için kredi seçenekleri sunarken, kamu ve özel bankaların çoğu, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi farklı türdeki kredileri birlikte kullandırmaktadır.

Kaç Yaşındaki Araçlara Kredi Verilir?

Bankalar, taşıt kredi seçeneklerini yasalarda belirlenen şartlara göre belirlemektedir. İkinci el araç alımlarında kullanılacak kredi seçeneklerinin şartları belirlenmiş ve müşteriler bu şartlara göre başvurularını yaparak kredilerini alabilecektir. İkinci el araç alımları için kullandırılacak olan taşıt kredilerinde ana kriter, aracın kasko değeridir. Bankalar, ikinci el araç kredilerinden aracın yaşını 5 olarak sınırlandırabilmektedir.

5 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için kimi bankalar %70 kimi bankalar ise tamamına kredi kullandırabiliyor. Bankalar, ikinci el araçların tamamına kredi kullanılabilmesi için her zaman müşterilerine alternatif çözüm önerileri sunmaktadır. Bu öneriler arasında taşıt kredisi ile diğer kredilerin birlikte kullanılmasıdır. Müşterinin kredi notu ve kkb risk raporu kredi için uygun olduğunda işlemler hemen yapılabilmektedir.

Peşinatsız Araç Kampanyaları

Otomotiv şirketleri ve galeriler, araçlarını satabilmek için satış fiyatından daha yüksek fiyatlara kendi oluşturdukları kredi seçenekleri ile satış yapmaya çalışmaktadır. Bankalar, ikinci el araç kredilerinden en fazla 5 yaşına kadar kredi seçenekleri sunarken, anlaşma yapılan finans kuruluşları 15 yaşına kadar olan araçlara kredi desteği sağlamaktadır.

Günümüzde bazı özel finans kuruluşları, 15 yaşına kadar olan araçlar için ikinci el aracın tamamına kredi seçenekleri sunarak, kişilerin peşinatsız araç satın almalarını sağlıyor. Bankalar, 5 yaş ve üzeri araçlar için kredi seçeneklerini belirlerken, risk durumuna göre faiz oranlarını da özel olarak belirliyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KYK Nedir, Ne İşe Yarar?KYK Burslarından Kimler Faydalanabilir?KYK Kredisinden Kimler...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652