Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

A+
A-
2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

Güvenlik güçleri arasında yer alan bekçileri geceleri insanların ve sokakların güvenliklerini sağlayan görevlilerdir. 2020 Bekçi alımları her sene İçişleri Bakanlığına bağlı olarak alınır. Bu sebeple işi olmayanlar ya da bekçi olmak isteyenler bu ilanları ve ilanlara başvurmak için gerekli şartları merak ederler. Bu yazımızda bekçi nasıl olunur, maaşları ve şartları nelerdir bilgi vermeye çalışacağız.

2020 Bekçi Nasıl Olunur?

Mahalle ve çarşısı bekçisi olabilmek için ilk olarak bekçi alımlarının olması gerekir. Alım ilanının yayınlanmasıyla bekçi olmak isteyen kişiler ilk aşamayı geçerler. Sonraki aşama ise bekçilik alımları için bakanlığın belirlemiş olduğu şartları taşımaktır. Şartların taşınması ve başvurunun kabul edilmesiyle evrak teslimi yapılır. Sonrasında ise yine bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde bekçi seçimi için üç aşamalı gerçekleştirilen sınavlara girilir. Üç sınavdan da başarılı olanlar ve sağlığı bu mesleği yapmak için uygun olan kişiler bekçi olarak yaşadıkları illere atanırlar. Sonrasında da mesleklerini yapmaya başlarlar.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi Nasıl Olunur?

2020 Bekçi Alım Şartları Nelerdir?

Mahalle ve çarşı bekçisi olarak çalışmak isteyenlerin kanun kapsamında belirlenen bekçilik şartlarını taşımaları gerekir.

Bekçi olmak isteyenlerin taşıması gereken 2020 yılı bekçilik şartları şunlardır;

 • Bekçi alımlarına başvuru yapabilmek için taşınması gereken ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
 • Bekçi olmak için başvuru yapan kişilerin en az lise mezunu olmaları gerekir.
 • Bekçilik başvurusu yapacak kişilerin örgüt geçmişi veya üyelik gibi bağlarının olmaması şartı aranır.
 • Başvuru yapan kişilerin adli sicil kayıtlarında sabıka bulunmaması şarttır. Aksi takdirde başvuruların kabulü mümkün olmaz.
 • Soruşturmalarda ismi geçen kişilerde bekçilik için başvuru yapamazlar.
 • Bekçi olmak isteyen kişilerin siyasi partilerde veya çeşitli örgütlerde aday olmamaları gerekir.
 • Başvuru yapabilmek için taşınması gereken şartlardan birisi de mesleği yapmak için engelin bulunmaması gerektiğidir. Aynı şekilde meslek için sağlıklarının uygun olması gerekir.
 • Kamu kurumlarından men edilme gibi bir sorunlarının olmaması gereklidir.
 • Sağlık sebebi dışındaki sebeplerden dolayı polislik mesleğinden atılmamış olmaktır.
 • Erkek bekçi adaylarının askerliklerini yapmış olmaları gereklidir.
 • Taşınması gereken diğer şartlar ise uyuşturucu tedavisi görüyor olmamak ve uyuşturucu satış ve üretiminden sabıkanın bulunmamasıdır.

Bu şartlara uygun olduğunu beyan ederek başvuru yapan kişiler bekçi olarak atansalar dahi şartlara uygun olmadıklarının anlaşılması durumunda bekçilik mesleğini yapamazlar. Bunun için şartların doğruluğuna dikkat edilmesi gerekir.

Bekçilik Başvuruları İçin Aranan Kilo, Yaş ve Boy Şartları Nelerdir?

Bekçi olarak atanabilmek için kişilerin sicil, sağlık ve eğitim gibi şartlar dışında aranan kilo, yaş ve boy şartlarını da taşımaları gerekir. Bu şartları taşımayan kişilerde bekçilik yapamazlar. Bekçi olmak isteyen kişiler en az 18 en fazla 31 yaşında olabilirler. Aksi takdirde başvuruları kabul edilmez. Aranan boy şartı ise 1,67 cm’dir. Kilo şartı ise kişilerin vücut kitle indeksine bağlı olarak belirlenir. Başvuruda bulunacak kişilerin vücut kitle indekslerinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.

2020 Bekçi

2020 Bekçi

Bekçilik Alımlarında İkametgah Şartı Nedir?

Bekçilik alımlarına başvurulabilmesi ve olumlu sonuç alınabilmesi için adayların ikametgah şartını taşıyor olmaları gerekir. Buna göre alım yapılacak ilde bekçi olarak çalışmak isteyen kişilerin söz konusu ilde son 1 yıldır ikametgahlarının bulunması gerekir. Aksi takdirde o il için bekçilik başvurularının kabul edilmesi mümkün değildir. Çünkü talep edilen evraklarda ve incelemelerde ikametgah durumları da incelenir.

Bekçi Alımları İçin Başvuru Nereden Nasıl Yapılır?

2020 bekçilik başvurusu nereden yapılır. Başvuruların yapıldığı yer e-devlet sistemidir. Bu sistem üzerinden kişiler bekçilik alımı ilanı yayınlandığında belirtilen tarihler arasında başvurularını yaparlar. Bunun için e-devlet şifrelerini girerek sisteme giriş yaparlar ve bekçilik alımı sayfasında gerekli bilgileri girerek başvurularını tamamlarlar.

Bekçilik Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Bekçi olarak çalışmak isteyen kişilerin şartları taşımaları durumunda istenilen evrakları tamamlayarak teslim etmeleri gerekir.

Bekçilik başvurusu evrakları şunlardır;

 • Başvuru formu veya dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (sürücü belgesi de olabilir)
 • Başvuru yapılan ilde en az 1 senedir ikamet ettiğini gösteren ikametgah belgesi
 • 4 biyometrik fotoğraf (son 1 yıl içinde çekilmiş)
 • Sınav ücreti dekontu
 • Sağlık raporu (tam teşekküllü)
 • Askerliğini yaptığını kanıtlayan belge ve fotokopisi

Bu belgeler ve yayınlanan ilanda bakanlığın talep ettiği tüm belgeler tamamlanarak Emniyet Genel müdürlüklerine veya İçişleri Bakanlığı müdürlüklerine teslim edilir.

2020 Bekçi Şartları

2020 Bekçi Şartları

Bekçi Alımı İçin Yapılacak Sınavlar Nelerdir?

Yapılacak bekçi alımlarında bekçi adaylarının belirlenmesi için üç aşamalı bekçilik sınavı yapılır. Bu sınav sonuçlarına ve şartların taşınmasına bağlı olarak bekçiler belirlenir. İnsanların bekçi olup olmayacağının belirlenmesi için yapılan üç sınav sözlü sınav, yazılı sınav ve engel parkuru sınavıdır. İlk sınav yazılı sınavdır. Adaylar bu sınavda Türkçe, matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri ve genel kültür sorularını yazılı olarak cevaplarlar. Soruları cevaplayarak 50 puan alan kişiler ikinci sınava geçerler.

Bekçilik alımları için yapılan ikinci sınav ise engel parkurudur. Bu parkurda bekçi adaylarının mesleği yapmaları için fiziki yeterliliklerinin olup olmadığı saptanır. Bu sınavdan geçebilmek için alınması gereken en az puan ise 60 puandır. İkinci sınavı da başarılı bir şekilde geçenler üçüncü sınava geçerler. Üçüncü sınav sözlü sınavdır. Bu sınavda adayların vücut dili, özgüven, kendini ifade etme, bilgi ve kavrama yetenekleri incelenir. Ayrıca kart seçimiyle bir konu hakkında fikirlerini açıklamaları istenir. Bu sınavdan geçebilmek içinse en az 70 puanın alınması gerekir. Son sınavı da geçen kişiler ise bekçi olarak çalışmaya başlarlar.

2020 Bekçi Alım Sonuçları Ne Kadar Sürede Açıklanır?

Bekçilik alımı ve atama sonuçlarının açıklanması üç aşamalı sınavların tamamlanmasının ardından gerçekleşir. Sınavlardan başarılı olarak geçen kişiler bekçi olmaya hak kazanırlar. Sınav sonrasında ise sağlık raporu alınır. Bu raporun ardından ise 15-30 gün içerisinde atama sonuçları atanarak bekçi olarak yaşadıkları şehirlerde çalışmaya başlayabilirler.

2020 Bekçi Maaşları Ne Kadardır?

Bekçi alımlarına başvurmayı düşünen kişiler 2020 bekçi maaşları ne kadar diye araştırma yapmaya başlarlar. Bekçilerin aldıkları maaşlar eğitim durumlarına bağlı olarak değişir.

Bekçilerin güncel maaş oranları şunlardır;

 • Lise mezunu olan bekçilerin maaşları 4250 TL
 • Önlisans mezunu olan bekçilerin maaşları 4400 TL
 • Lisans mezunu olan bekçilerin maaşları 4657 TL

Bekçilik maaşları güncel olarak bu şekildedir. Ancak bekçiler aldıkları zamlar, ek ödemeler ve aile yardımlarının etkisiyle daha yüksek maaş alabilirler.

2020 Bekçilik

2020 Bekçilik

Bekçilerin Yapması Gereken Görevler Nelerdir?

Bekçi olmak amacıyla alım ilanlarına başvuru yapan kişiler bekçilerin yapması gereken görevlerin neler olduğunu merak etmeye başlarlar.

Bekçilerin görevleri arasında şunlar vardır;

 • Görevli oldukları sokaklarda insanların mal veya can güvenliğini tehdit altına alan durumları önlemek ve suçluları yakalamak
 • Mahallede yaşanan felaketler ve yangın gibi olaylarda sakinlerin bilgilendirilmesini sağlamak
 • Çalışma saatleri içinde devriye gezmek
 • Sokaklarda karşılaştıkları şüpheli durumlarda hakkında emniyet birimlerine bilgilendirme yapmak
 • İzinsiz gösteri veya yürüyüşlere karşın emniyet birimlerinin gelmesine kadar gerekli önlemleri almak
 • Karşılaştıkları suç işleme durumlarında kimlik tespitini ve suçlunun yakalanması işlemini gerçekleştirmek
 • Fuhuş, kumar, uyuşturucu ve diğer adli olayları haber alması durumunda emniyet güçlerine haber vermek
 • Kimsesiz, hasta veya engellilere yardım ederek onları kolluk birimlerine emanet etmek
 • Görevli olduğu alanda çevreye zarar veren kişileri gerekli yerlere bildirmek

Bekçiler tüm bu görevleri 19.00-07.00 saatleri arasındaki mesaileri boyunca gerçekleştirirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Zabıta KurumuZabıtalık Şartları Nelerdir?2020 Zabıta Memuru Olma ŞartlarıZabıta Memuru Olmak...