Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

2020 Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

PTT
A+
A-
2020 Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından eşi vefat eden kadınlara yönelik çeşitli yardımlar yapılır. Bu yardımları devlet para yardımı ve maaş yardımıdır. Devlet tarafından yardım için aranan şartları taşıyan kişiler bu yardımlardan yararlanarak geçim sıkıntısından büyük ölçüde kurtulurlar. Uzun yıllardır verilen bu yardımları 2020 yılında da verilmektedir. 2020 eşi vefat eden kadınlara devlet para yardımı detayları şunlardır;

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Nedir?

Eşi vefat eden kadınlara devlet para yardımı, devletin vatandaşlarına yaptığı bir yardım paketidir. Bu yardım eşi vefat etmiş olan ve geçim sıkıntısı yaşayan kişilere verilen bir paradır. Belirlenmiş olan şartları taşıyan kişiler para yardımını 2 ayda bir alırlar. Böylelikle geçim sıkıntılarında biraz olsun rahatlık yaşarlar. Bu yardımın alınabilmesi için vefat eden kişinin sigorta güvencesinin olmaması gerekir.

2020 Eşi Vefat Eden Kadınlar Devlet Para Yardımı Başvurusunu Nereye Yapar?

2020 eşi vefat eden kadınlara devlet para yardımı nasıl alınır? Eşi vefat eden kadınlar için devlet para yardımını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verir. Devletten para yardımı almak isteyen kişiler talep edilen evraklarla birlikte bakanlığa bağlı olarak hizmet veren SYDV’e başvururlar. Sosyal Yardım ve Dayanışma vakfı yaptığı incelemelerle başvuru yapan kişinin muhtaç olup olmadığını belirleyerek parayı almaya hak kazanmalarını sağlar.

Fakir oldukları anlaşılan ve diğer şartları taşıyan kişiler iki ayda bir olmak üzere para yardımını almaya başlarlar. Başvuru yapan dul kadınların sosyal güvence veya evrak şartlarını taşıması ve evrak teslimini vakfa yapmaları gerekir. Ayrıca yardım parası hakkında 144 numarasına sahip olan Sosyal Yardım hattı da aranarak bilgi alınabilir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş

Eşi Vefat Eden Kadınların Para Yardımı İçin Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

Eşinin vefat etmesiyle dul kalan kadınlar devletin iki ay aralıklarla yaptığı devlet para yardımını almak isterler. Ancak bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli şartların taşınması ve yapılan incelemede bunun anlaşılması gerekir.

Dul kalan kadınların devlet para yardımı için taşıması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşin vefat etmiş olması yardım için aranan ilk şarttır.
 • Kadınların eşlerinin vefat etmesi durumunda yardım alabilmeleri resmi nikahlarının olması gerekir.
 • Dini nikahı olan kişiler bu yardımdan faydalanamazlar.
 • Kadınların bu yardımı alabilmeleri için başka birisiyle dini nikah ya da evlilik yapmamış olmaları gerekir.
 • Devlet tarafından yapılan para yardımından yararlanabilmek için kadının kendisinin ve evde birlikte yaşamakta olduğu çocuklarının sosyal güvencelerinin bulunmaması gerekir.
 • Eşin vefatı sebebiyle yardım talebinde bulunan kişilerin yaşadıkları evdeki gelirin 484 tl üzerinde olmaması gerekir. (Bu tutar resmi kayıtlara dair tutardır)
 • Yardım alabilmesi için devlet tarafından verilen engelli maaşı, dul aylığı veya 65 yaş maaşı gibi maaşların alınmıyor olması gerekir.
 • Ölen eşinden boşanmamış olmaları gerekir.

Kurum tarafından yapılan incelemede kadınların bu şartları taşıdıklarının tespit edilmesinin ardından 2 ayda bir defaya mahsus olan para yardımı yapılır. Bu yardım kişinin başlarda şartlara uyum sonrasında evlilik yapması veya sigortalı işte çalışması gibi sebeplerden kesilir.

Eşi Vefat Edenlerin Para Yardımı İçi Teslim Etmesi Gereken Evraklar

2020 yılı eşi vefat eden kadınlar devlet para desteğinden yararlanmak istediklerinde başvurularının incelenebilmesi için kurum tarafından talep edilen evrak teslimini yapmaları gerekir.

Dul kalan kadınların kuruma teslim etmeleri istenilen evraklar şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı
 • Sigortalı işte çalışılmadığını gösterir belge
 • Eve giren gelirin 484 TL altında olduğunu gösterir belge
 • Evde yaşayan kişilerin sigortalı çalışmadıklarını gösterir belge

Bu belgelerin veya kurumun talep ettiği diğer belgelerin teslim edilmesi sonrasında kurum gerekli incelemeleri yapar. İncelemede kişinin ölen kişiyle evli olup olmadığı araştırılır. Sonrasında da elde edilen para yardımı kişi adına yatırılır.

Yardım Almaya Hak Kazananların Parası Nereye Yatar?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen devlet para yardımı SYDV’a yapılan başvuruların ardından incelenir. İncelemenin sonrasında şartların taşındığı anlaşılır ve gerekli tutar PTT’ye yatırılır. Başvuru yapan kişiler yaşadıkları ilde yer alan PTT şubelerine girerek kimlikleriyle parayı çekmeye başlarlar. Bu para 2 ayda bir PTT’den çekilebilmektedir.

2020 Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardım Kaç TL’dir?

Devlet tarafından verilen 2020 eşi vefat eden kadınlara devlet para yardımı ne kadar? Yapılan 2 aylık yardımın tutarı güncel olarak 325 TL’dir. Bu aylık tutardır ve kişilere bu para iki ayda bir yattığı için PTT şubesine giden kişilerin şubeden aldıkları para 650 TL tutarındadır. Bu tutar koronavirüs öncesi 275 TL ve iki aylık 550 TL iken salgın sebebiyle bakanlık tarafından artırılmış olan tutardır. Kadınlar aranılan şartları taşıdıkları süre boyunca bu yardımdan yararlanmaya devam ederler.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaşı

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaşı

Eşi Vefat Eden Kadınlara Verilen Para Yardımının Kesilme Sebepleri Nelerdir?

Devlet tarafından kadınların geçim sıkıntılarına destek olmak amacıyla verilen para yardımı çeşitli sebeplerden dolayı kesilebilmektedir.

Eşi vefat eden ve dul kalan kadınlara verilen para yardımının kesilme sebepleri nelerdir?

 • Kadının vefat eden kişiyle resmi nikahının olmadığının veya boşandığının tespit edilmesi
 • Kadının başka bir kişi ile resmi ya da gayri resmi bir ilişkisinin olduğunun tespit edilmesi
 • Evde dul kalan kadından başka yaşayan kişilerin sigortalı olarak çalıştıklarının tespit edilmesi
 • Kadının maaş almaya başlaması ve sigortalı işe girmesi
 • Yardım parasının alınabilmesi için belirlenen tutardan daha yüksek gelirin elde edilmesi

Bu sebeplerden dolayı kişilerin yardım almaya uygun olmadığının tespit edilmesiyle yardım kesilir.

2020 Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Yardımı Verilir Mi?

Devlet tarafından dul kalan kadınlara verilen para yardımları arasında fakirlik sebebiyle yapılan yardım dışında da yardımlar vardır. Bu yardımlar arasında en önemlisi maaş yardımıdır. Devlet bu yardımı sigortalı olarak çalışan ve vefat eş sebebiyle dul kalan eşlerine yapar. Sigortalı çalışma yanı sıra eşlerin maaş yardımı alabilmeleri için gereken şartları sağlıyor olmaları gerekir. Bu şartlar arasında kadının ölen kişiyle resmi nikahının olması şartı vardır.

Ayrıca maaş alan kadının bekar hayatı yaşıyor olması ve başkasıyla dini nikahının olmaması gereklidir. Aksi takdirde maaş alınamaz veya alınan maaş kesilir. Kadının sigortalı bir işte çalışmıyor olması gereklidir. Sigortalı olarak çalışmadan önce maaş alan kadınların sigortaları başladığı andan itibaren bu maaşları kesilir. Kadınlar bu aylık yanında beslenme ve kira yardımı da alabilirler. Kadınların eşleri üzerinden alabilecekleri maaşın tutarı ise eşin ödemiş olduğu prim gününe bağlı olarak belirlenir.

2020 Eşi Vefat Eden Kadın Maaşları

2020 Eşi Vefat Eden Kadın Maaşları

2020 Eşi Vefat Eden Kadınların Maaş İçin Teslim Etmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Eşi vefat eden kadınların eşleri üzerinden her ay maaş alabilmeleri için sosyal güvenlik kurumuna evraklarıyla birlikte başvuru yapmaları gereklidir.

Dul kalan kadınların başvuru sırasında kuruma teslim etmeleri gereken evraklar arasında şunlar bulunur;

 • Eşin öldüğünü gösteren ölüm belgesi
 • Veraset ilamı
 • Nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi (vukuatlı örnek)
 • Kadına ait 2 fotoğraf

Bu belgeler ve kurumun talep edebileceği diğer belgelerin teslimi sonrasında incelemeler yapılarak kadının dul aylığı alıp alamayacağı belirlenir. Maaş almaya hak kazananlar da maaşlarını ilk olarak PTT şubeleri üzerinden almaya başlayabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.PTT Çocuk Parası Almak İçin Genel ŞartlarPTT Doğum Yardımından Faydalanan...