Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
2020 İOKBS Sınavı Tarihi - 2020 İOKBS Sınavı Ne Zaman?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

2020 İOKBS Sınavı Tarihi

A+
A-
2020 İOKBS Sınavı Tarihi

Milli Eğitim bakanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre 2020 iokbs sınavı tarihi 25 Nisan’dı. Geçtiğimiz Nisan ayında yapılması beklenilen sınav, korona virüs salgınından dolayı ileri bir zamana ertelenmişti. Belirli tedbirler kapsamında yapılacak olan sınav, ilerleyen zamanlarda, sosyal mesafe ve maske ile düzenleneceği belirtilmişti.

İOKBS Sınavı Nedir?

Bazı öğrenciler, eğitim ve öğretim hayatlarını düzgün bir şekilde devam ettirebilmek adına, maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır. Maddi destek arayışına giren öğrenciler, devletten ve özel kurumlardan burs almak için yarışmaya girmeye başlarlar. Bu burs işlemlerinde en çok rekabet içerisinde İOKBS bulunmaktadır.

Bu durum öğrencilerde, iokbs sınavı ne demek sorusunu doğurmaktadır. Sorunun cevabını vermek için, iokbs sınavı açılımı hakkında bilgi sahibi olmak gerek. İOKBS; ilköğretim ve orta öğretim bursluluk sınavı açılımına sahiptir.

Bu sınava; 5, 6, 7, 8, lise hazırlık, lise 1, lise 2 ve lise 3’de okumakta olan örenciler katılabilmektedir. Öğrenciler düzenli bir şekilde burs alabilmek için bu sınava girmek zorundadır. İOKBS sınavında, öğrencinin ailesinde kişi başı düşen gelirin yıllık olarak getirisi hesaplanmaktadır.

Kimler İOKBS Sınavına Katılabilir?

İOKBS sınavı maddi durumu orta gelirin altında olan çok güzel bir fırsattır. Sınavda başarı elde eden kişiler, düzenli olarak aylık, burs almaktadır. İOKBS sınavına katılabilmek için öğrencilerin bazı şartları karşıları gerekmektedir. Kısaca bu şartlar şöyledir;

 • KKTC ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. sınıflarda okuyor olmak.
 • Sınavın olacağı yıl, okul değiştirmeye yönelik bir ceza alınmaması.
 • Daha önce ve bulunduğu sınıfta, sınıf tekrarı yapmamış olmak.
 • Ailenin yıllık gelirinden kişi başı düşen payın, her yıl belirtilen miktarın üzerinde olmamak.

Bu şartları karşılayan öğrenciler iokbs sınavı 2020 üzerinden sınava girerek, başarılı olunma durumunda burs kazanabilmektedir.

İOKBS Sınavı Tarihi

İOKBS Sınavı Tarihi

İOKBS Sınav Konuları

Her yıl düzenli olarak iokbs sınavı yapılmaktadır. İOKBS sınavı öğrencilerin en iyi şekilde burs alabilmeleri için gerekli olan temel sınavlardan bir tanesidir. Öğrenciler, başarılı oldukları taktirde, her ay düzenli olarak burs almaya başlarlar. Öğrencilerin aklına gelen ilk soru ise, iokbs sınavı konuları nedir? Bu sorunun kesin yanıtı ise şöyledir; öğrencinin sınıfında göre gördüğü derslerden konular çıkmaktadır.

Sınıflara göre ise, çıkan konular şöyledir;

 • 5, 6, 7, 8. sınıflar için çıkan konular: Türkçe, Matematik, Fen Bilimler ve Din Kültürü konuları.
 • 9,10 ve 11. sınıflar için çıkan konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji konuları.

Sınava girecek olan aday öğrencilerin bulundukları sınıfın ders konularına sık bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. İyi bir hazırlanma ile sınavın üstesinden gelerek, rahat bir şekilde bur kazanma ihtimali kazanmış olunur.

İOKBS Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavına girmek isteyen öğrenciler sınav başvurusunun nasıl ve nereden olacağını merak etmeye başlamaktadır. Bursluluk sınavı başvuru işlemleri MEB ve E-OKUL üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru işlemlerini de yine bu sistemler üzerinden takip etmek son derece mümkündür. MEB ve E-OKUL üzerinden başvuru yapamayan öğrencilerin okuldan öğretmenlerinden yardım almaları gerekmektedir.

Giriş Belgesi

Başvuru yapmış olan öğrenciler, büyük bir ilgi ile iokbs sınavı giriş belgesi hakkında yapılacak olan gerekli açıklamaları beklemektedir. Sınava giriş belgesi, MEB tarafından yayınlanmaktadır. Fotoğraflı olan sınav giriş belgeleri çıkartıldıktan sonra, onaylanmak üzere öğrencilerin okudukları okulların müdürlüklerine teslim edilmektedir. Okulda yetkili kişiler imzaladıktan sonra belgeler, öğrencinin velisi veya direk kendisine teslim edilmektedir.

Sınav Nerede Yapılmaktadır?

İOKBS sınavına girecek olan her öğrenci büyük bir heyecan ile sınav hakkında yayınlanacak son haberleri beklemektedir. Öğrencilerin en çok merak ettiği soru olan iokbs sınavı nerede olacak sorusu öğrencileri sürekli olarak düşünmeye iteklemektedir. İOKBS sınavına girecek olan öğrenciler, sınava nerede gireceklerini, okul tarafından kendilerine verilen sınava giriş belgesi üzerinde görebilmektedir.

Üzerinde öğrencilerin fotoğrafı bulunan İOKBS sınavı giriş belgesi, ayrıca üzerinde sınava girilecek olan yerinde adresini ve adını da barındırmaktadır. Genellikle sınavlar, öğrencilerin ikamet ettiği adreslerine yakın yerlerde yapılmaktadır. Öğrenciler sınava giderken, yanlarında aile bireyleri ile gitmesi kendileri için faydalı olacaktır.

Sınav Ne Zaman Yapılacak?

Öğrencilerin sürekli olarak kafalarına takılan o soru: iokbs sınavı ne zaman yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre 25 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanmış olan İOKBS sınavı alınan tedbirlerden dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ertelenmiş olan İOKBS sınavı için MEB’den gerekli açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl belirlenmiş olan tarihlerde uygulanan eski ismi ile Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı, yeni ismi İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı bu yıl için uygulanacağı tarih olan 25 Nisan 2020 tarihinde asla uygulanmadı.

Korona virüs sebebiyle ertelenen İOKBS sınavı ileri bir tarihe atıldı. 6 Haziran Cumartesi günü yapılacağı ilan edilmiş olan 2020 Yılı İlköğretim ve Orta öğretim Kurumları Bursluluk Sınavının 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilmesine karar kılınmıştır.

2020 İOKBS Sınavı Tarihi

2020 İOKBS Sınavı Tarihi

Sınav Hakkında Gereken Bilgiler

Öğrencilerin merakla beklediği sınav hakkında bazı bilgileri bilmekte fayda vardır. Bu bilgiler, sınavda çıkacak soru sayısı ve derslerden ibarettir. 5 Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan iokbs sınavı bilgileri şöyledir;

 • 5, 6, 7. sınıflar için ders ve soru sayısı şu şekildedir;

Türkçe: 25 Soru

Matematik: 25 Soru

Fen Bilimleri: 25 Soru

Sosyal Bilgiler: 25 Soru

 • 8. sınıf ve hazırlık sınıfı içinse ders ve soru sayısı aşağıdaki gibidir;

Türkçe: 25 Soru

Matematik: 25 Soru

Fen Bilimleri: 25 Soru

Sosyal Bilimler; İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 25 Soru

 • 9, 10, 11. sınıflar için ders ve soru sayısı bilgileri aşağıdaki gibidir;

Türk Dili ve Edebiyatı: 25 Soru

Matematik: 25 Soru

Fen Bilimleri; Fizik, Kimya, Biyoloji: 25 Soru

Sosyal Bilimler;Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 25 Soru

Toplamda 100 soruluk bir sınav olan İOKBS öğrencilerin karşılıksız burs imkanı almasını sağlamaktadır. Öğrencilerin sınava girmeden önce sıkı bir hazırlık yapması gerekmektedir. Sınava girecek olan tüm öğrencilerin öncesinde sınava çalışmaları gerekmektedir. Sınavda her soru için 4 adet seçenek yer almaktadır.

Ayrıca sınavda yapılan her 4 yanlış, 1 adet doğrunun gitmesine sebep olmaktadır. Kısacası öğrencilerin, bilmedikleri ya da yetersiz durumda oldukları soruları boş bırakmaları gerekmektedir.

Sınavda Gerekenler Ve Kurallar

Sınava girecek olan öğrencilerin, yanlarında kalem ve silgi dahi bulundurmamaları gerekmektedir. Sınava boş bir şekilde girmek gerekiyor. Öğrencilerin yanında bulunmaması gereken eşyalar şu şekildedir;

 • Kalem, silgi, defter, kağıt, cetvel takımı.
 • Telefon
 • Saat
 • Küpe, yüzük, kolye, bileklik ve bunlara benzer eşyalar.
 • Kulaklık, USB, bilgisayar ve diğer cihazlar.

Sınava girecek olan tüm öğrencilerin üzerinde hiçbir eşya bulunmamak zorundadır. Öğrencilerin kalem ve silgileri, sınava girecekleri yerden karşılanacaktır. Üzerinde bunlar ve bunlara benzer eşyalar olan öğrenciler, sınav binasına giriş yapamazlar. Ayrıca öğrencilerin, sınav giriş belgesi ve kimliklerini yanında bulundurması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Apartman Tadilat Kredisi Nasıl Alınır?
Apartman Tadilat Kredisi Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Tadilat Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?Apartmanlarda Yapılacak Olan Tadilatlar Nelerdir?Tadilat Kredisi...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652