Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır?

A+
A-
2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır?

KOSGEB bünyesinde bulunan işletmelerini büyüyebilmesi ve çalışmaya devam edebilmesi için çok sayıda destek verir. Bu destekler arasında KOSGEB maaş desteği de yer alır ve kurum bu destek sayesinde işletmelerin üzerinde bulunan çalışan maaş yükünün bir kısmını karşılar. KOSGEB tarafından verilen 2020 KOSGEB maaş desteği hakkındaki bilgiler şunlardır;

KOSGEB Maaş Desteği Ne Demektir?

KOSGEB maaş desteği işletmelerin istihdamlarını artırabilmeleri için işletmelerinde çalıştıracakları elemanlar için verilen desteğin adıdır. Bu desteğin diğer ismi ise nitelik eleman desteğidir. İşletmeler aldıkları bu destek sayesinde çalıştıracak eleman sayılarını artırmakta tereddüt etmezler. Böylelikle hem işletmenin eleman ihtiyacı giderilmiş olur hem de elemanlara verilmesi gereken ücretin önemli bir kısmı KOSGEB tarafından karşılanmış olur. Bu desteğin  verilmesiyle elemanlarını artıran işletmeler üretimlerini daha hızlı bir şekilde karşılayabilirler. KOSGEB tarafından verilen bu desteğin tutarı ise elemanların durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

2020 KOSGEB Desteği Niçin Verilir?

2020 KOSGEB maaş desteğinin verilme amacı işsiz olan kişilerin iş bulmalarını sağlamak dolayısıyla istihdam sağlamaktır. Ayrıca maaş desteğini alan kişiler KOSGEB tarafından verilen kurslara katıldıkları için pek çok konuda bilgi sahibi olabilirler. Bunun dışında işletmelerde çalıştırılacak alan için gerekli eğitimi almış üniversite mezunu olan kişiler çalıştırılmış olur. Nitelikli elemanlarda mesleklerini yapabilecekleri işlerde çalışmaya hak kazanabilirler. Bu sayede tecrübe ederek kendi iş yerlerini açma şansı da elde edebilirler.

2020 KOSGEB Maaş Desteği

2020 KOSGEB Maaş Desteği

KOSGEB Maaş Desteği Kimlere Verilir?

KOSGEB maaş desteği KOSGEB desteği alarak açılmış olan işletmelere verilir. İşletmelerin açılma türü yanı sıra söz konusu işletmenin büyüme hedefinin olması gerekir. Büyüme ve işinin gelişmesini hedefleyen işletmeler maaş desteği için başvuruda bulunarak alacakları elemanları maaşlarının bir bölümünü ödemekten kurtulurlar.

2020 KOSGEB Maaş Desteğinin Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

KOSGEB maaş desteğini her işletme için vermez. İşletmelerin bu desteği alabilmeleri belirlenmiş olan şartları taşımaları gerekir. KOSGEB maaş desteğini almak isteyen işletmelerin maaş desteğine sahip olabilmeleri için taşımaları gereken şartlar nelerdir?

 • İşletmelerin KOSGEB’e ait olan sistemde kayıtlarının olması gerekir.
 • KOSGEB sistemine kaydı bulunmayan kişiler bu kaydı kurumum internet sitesinde yer alan bölümden yapabilirler.
 • KOSGEB maaş desteğinin alınabilmesi için söz konusu işletmenin Türkiye’de bulunuyor olması şarttır.
 • İşletmelerin aranan nitelikleri taşıyan küçük veya orta ölçekli işletme (kobi) olmaları gereklidir.
 • Maaş desteğine sahip olacak işletmelerin kobi olduklarına dair gerekli olan belgeyi eksiksiz doldurmuş olmaları gerekir.
 • KOSGEB’in destek paketlerinden birisine başvurmaları gerekir.
 • İşletmelerin yaptıkları KOSGEB maaş desteği başvurusunun kabul edilmesi gerekir.

Bu şartları taşıyan ve başvuruları olumlu bir şekilde yanıtlanan işletmeler 2020 KOSGEB maaş desteğinden yararlanabilirler. Başvurularına olumlu yanıt almaları durumunda da kurum tarafından seçilmiş olan elemanları çalıştırmaya başlarlar.

2020 KOSGEB Maaş Desteğini Alacak Elemanların Taşıması Gereken Şartlar

2020 KOSGEB maaş desteğinin alınabilmesi için işletmelerin taşımaları gereken şartlar yanı sıra maaş desteğinden yararlanacak olan elemanlarında taşımaları gereken şartlar vardır. Maaş desteği için başvuran kişilerin söz konusu maaşı alabilmek için şartları taşıdıklarının saptanması gerekir. Bu işlemin ardından maaş alabilirler.

Elemanların almaları gereken şartlar ise şunlardır;

 • 2020 KOSGEB maaş desteğini almak isteyen kişilerin 18 yaşlarını tamamlamaları gerekir.
 • Maaş desteğiyle çalışacakları işletmelerin sahipleriyle herhangi bir akrabalık bağlarının olmaması gerekir.
 • Akrabalık ilişkisi yanı sıra iş yeri sahibiyle yakın çevreye sahip olmaması gerekir.
 • Maaş desteği almak için başvuran kişilerin emekli olmamaları şartı vardır.
 • KOSGEB maaş desteğini alacak kişilerin KOSGEB tarafından verilen kurslara 6 ay süreyle katılmış olmaları gerekir.
 • 2020 KOSGEB maaş desteğine başvuran kişilerin Türk vatandaşı olması şarttır. Yabancı olan kişilerin bu destekten yararlanma hakkı yoktur.
 • Maaş desteği alacak olan kişinin işletmede sigortalı bir şekilde çalışacak olması gerekir.
 • Maaş desteği alacak kişilerin aynı şirkette çalışma geçmişlerinin bulunmaması gerekir. Geçmiş bulunsa bile 12 yıl önceye dayanmış olması gerekir. Daha kısa süreli geçmişlerde maaş desteğinin alınması mümkün değildir.

Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda desteği almaya hak kazanan kişiler KOSGEB kurumu ile anlaşma yaparlar. Bu anlaşma sonrasında ise maaş desteğiyle çalışacakları kuruma başvuru yaparak işletmede çalışmaya başlarlar.

KOSGEB Maaş Desteği

KOSGEB Maaş Desteği

KOSGEB Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB desteği alarak kurulmuş olan işletmelerin maaş desteği için başvuru yapmaları oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle işletmelerin KOSGEB tarafından hazırlanmış olan sistemlerine online şekilde kayıt olurlar. Bu kaydın ardından ise bizzat yaşadıkları ilde yer alan KOSGEB kurumuna giderler. Ancak kurumla görüşebilmeleri için randevu almaları ve bu randevuya zamanında giderek kurum yetkilileriyle görüşmeleri gerekir. Yapılan görüşmeler sonrasında da işletmenin KOSGEB maaş desteği almaya uygun olduklarının karar verilmesiyle işlem tamamlanır.

2020 KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB maaş desteğine başvuru yapmak isteyen insanlar 2020 KOSGEB maaş desteği nasıl alınır sorularını sorarlar. Maaş desteğinin alınabilmesi gerekli aşamalar şunlardır. Bunun için üniversite mezunu olan kişiler İşkur internet sitesine kayıt olurlar. İşkur’a kayıtlı olan kişiler KOSGEB maaş desteği şartlarını taşımaları sayesinde bu desteği alabilirler. Kişiler maaş desteğini alma hakkı kazanmaları sonrasında da KOSGEB tarafından verilen kurslara katılırlar. Kurumun verdiği kurs 6 ay süreli bir kurstur ve üniversite mezunları bu kursta iş hayatında ihtiyaç duyacakları bilgileri edilebilirler. Kursun bitmesinin ardından ise kuruma maaş desteğiyle eleman çalıştırma talebinde bulunan işletmelere yönlendirilirler. Sonrasında da iş yerinde çalışmaya başlayarak 2 yıl boyunca destek alarak çalışırlar.

2020 KOSGEB Desteği Tutarı Ne Kadar?

KOSGEB maaş desteği almayı düşünen kişiler 2020 KOSGEB maaş desteği ne kadar merak ederler.

Kurumun verdiği toplam maaş tutarları şunlardır;

 • KOSGEB tarafından verilen maaş tutarının üst limiti 50 bin TL’dir.
 • KOSGEB tarafından verilen maaş tutarının alt limiti 35 bin TL’dir.

Her iki tutarda kurum tarafından işletmelere ödenen 2 yıllık toplam maaş tutarıdır. Bu toplam tutar 24 aya bölünerek kurum tarafından işletme çalışanlarına her ay maaş olarak verilir. Örneğin lisans mezunları aylık olarak 2.500 tl maaş alırlar. Bu tutarlar kurum tarafından ödendiği için işletmeler çalıştırmaya başladıkları nitelikli elemanlarının maaşlarının bir bölümünü ödemekten kurtulurlar. Bu onlara maddi açıdan büyük rahatlık sağlar. Nitelikli eleman çalıştırma imkanı buldukları içinde yapmaları gereken işler zamanında yetiştirilebilir.

2020 KOSGEB Maaş

2020 KOSGEB Maaş

2020 KOSGEB Maaş Desteğinde Eğitime Bağlı Maaş Tutarları

2020 yılında KOSGEB tarafından işletmelerin çalıştırdıkları elemanlarına verdikleri maaş destekleri çalışanların eğitim durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

2020 KOSGEB maaş desteğinde eğitime bağlı olan maaş tutarları şunlardır;

 • Maaş alacak olan çalışanların önlisans mezunu olmaları durumunda alacakları maaş aylık olarak 2000 TL tutarındadır.
 • Maaş desteği alacak olan çalışanların lisans mezunu olmaları durumunda alacakları maaş aylık olarak 2500 TL tutarındadır.
 • Maaş desteği alacak olan çalışanların doktora veya yüksek lisans mezunu olmaları durumunda alacakları 3500 TL’dir.

Bu tutarlar verilen maaş miktarının üst limitidir. Destek alacak kişinin eğitimine, bilgisine veya becerisine bağlı olarak maaş tutarlarında değişiklik olabilir. Bu maaşlar çalışanlara 2 yıl boyunca eksiksiz olarak yatırılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Büfe ve Şarküteri Açma Maliyeti Hesaplama
Büfe ve Şarküteri Açma Maliyeti Hesaplama
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Büfe ve Şarküteri Açmak Karlı Bir İş Midir?Büfe Açmak İçin...