Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

A+
A-
2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

Zabıta, bilinen anlamıyla bir belediye bölgesinde şehrin genel işleyişini kontrol etmek amacıyla kurulmuş bir teşkilattır. Zabıtalar ülkemizde genellikle belediyeler tarafından kurularak şehirdeki asayişi sağlamak ve belediyenin koyduğu kuralları uygulatmak amacını taşırlar. Birçok kişi zabıta olarak düzenli bir işe sahip olmak istemektedir. Ülke genelinde her türlü belediye kendi zabıta teşkilatını kurarak hizmet verir. Bu anlamda 2020 zabıta olmak isteyenlerin başvurması gereken ilk yerler genel olarak belediyeler olarak gösterilebilir.

Zabıta Kurumu

Zabıta kurumu aslında genel ve özel zabıta olmak üzere ayrılabilir. Genel zabıta dendiği zaman jandarma kurumu anlaşılır. Jandarma kurumu kırsal kesimdeki asayişi sağlamakla görevlidir. Bunun dışında kırsal bölgelerdeki zabıta işlerini de yürütmektedir. Ancak halk arasında bilinen zabıta burada anlatacağımız şekilde belediye bölgelerinde hizmet eden memurlardır. Bu memurlar belediye sınırları içerisinde görevini yapar ve görev tanımı bellidir. Bu anlamda polis teşkilatı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Zabıta teşkilatı arabaları genelde mavi turuncu flaşörlerle bilinir.

Zabıta olmak isteyenler için devlet tarafından belirlenmiş çeşitli şartlar mevcuttur. Bu şartların dışında da belediyeler tarafından belirlenmiş çeşitli koşullar da koyulabilir. Belediyeler zabıta memuru alırken sınav yaparlar ve sınavlarda bu kurallara uyulması gerekmektedir.

Zabıtalık Şartları Nelerdir?

Zabıtalık şartları nelerdir konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Zabıta alımı yapılacağı zaman belediyeler devlet personel başkanlığınca zabıta memuru alım ilanı yayımlar. Zabıta olmak isteyen memur adayları bu ilanlara başvuru yaparlar. Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girerek burada belli bir puan alırlar. Buradaki sınav sonuçlarına göre alım yapılacak zabıta memuru sayısının beş katı kadar memur adayı sözlü mülakat yapılması için çağrılır. Buradaki zabıta memurları sözlü mülakata tabi tutulurlar. Burada sözlü mülakattan istenen sayıda zabıta memuru seçilir.

Sözlü mülakattan en az 70 puan alınması gerekiyor. Sözlü mülakattan alınan puanın yarısıyla KPSS sınavından alınan puanın yarısı toplanarak bir puan elde edilir. En yüksek puanı alan adaylar da zabıta memuru olmaya hak kazanırlar.

2020 Zabıta Nasıl Olunur?

2020 Zabıta Nasıl Olunur?

2020 Zabıta Memuru Olma Şartları

Zabıtalık başvurusu yapmak isteyen oldukça fazla kişi var. Hem kadınlar hem de erkekler zabıta olmak için başvuru yapıyorlar. Bu anlamda herkes zabıta memuru olma şartlarını merak ediyor.

Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az 18 yaşında, en fazla ise 30 yaşında olmak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Kadınlardan 160 erkeklerde 167 boya sahip olmak
 • Boy ile kilo arasında 10 kilodan fazla fark bulunmaması
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Yüz kızartıcı bir ceza almamış olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Erkekler için askerlikle ilişkisi bulunmamak
 • Başvuru tarihi itibariyle hiçbir siyasi partiye veya örgüte bağlı olmamak

Bunun gibi şartları sağlayan kişilerin zabıta memuru başvurusu yapmak için yeterli şartlara sahip olduğu görülecektir.

Zabıta Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Diğer Şartlar

Bu şartlar zabıta olmanın genel koşulları olarak sınıflandırılabilmektedir. Ancak KPSS sınav puanı için gerekli koşullar belediyelere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Zabıta olmak için en az eğitim düzeyinin lise ve dengi olması yeterlidir. Yukarıda sayılan koşulların yanı sıra diğer devlet kurumlarında memurluk yapanlar otuz yaşını aşmamak ve gerekli koşulları taşımak şartlarıyla zabıtalığa geçiş yapabilmektedir. Zabıta memuru olmak amacıyla yüzdelik dilimler hesaplanacağından dolayı KPSS sınavından ne kadar yüksek puan alınırsa sözlü mülakatta o kadar yararı olacaktır.

2020 Zabıta Memuru Olmak İçin İstenen Belgeler

Zabıtalık başvurusu evrakları olarak çeşitli evraklar istenmektedir.

Bunlar şu şekildedir:

 • Diplomanın aslı ve kurum tarafından onaylanmış sureti
 • Atama başvuru formu
 • Atama başvuru formuna dahil değilse sabıka kaydı beyanı
 • Askerlikle ilişiği olmadıklarına dair belge
 • Görev yapmaya engel olacak bir durumu olmayan sağlık belgesi

Bu evraklar toplanılarak zabıta başvuruları yapılabilmektedir.

Üç Aşamalı Zabıtalık Sınavı

Üç aşamalı zabıtalık sınavı derken KPSS sınavı, sözlü mülakat, uygulamalı sınav olarak gösterilebilir. Uygulamalı sınav zabıta memurluğu için gereken fiziksel şartları sağlamak için gerekli olan asgari şartlar zabıta memuru adayları tarafından sağlanmaya çalışılır. Burada daha önceden ilan edilmiş olan bir parkur vardır. Bu parkurda verilen süre içerisinde zabıta memuru adayları sınava tabi tutulurlar. Bu uygulamalı sınavı istenilen şekilde geçen zabıta memuru adayları bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanırlar.

Burada üç aşamalı bir sistem vardır.

Bu sistem şu şekildedir;

 • Sözlü mülakat
 • KPSS Sınavı
 • Uygulamalı sınav

Sözlü sınav yani mülakatta üç ana konudan sorular sorulur.

Bunlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Anayasası
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

Sözlü mülakatta belirtilen bu üç konuda jüri tarafından mülakat adaylarına sorular sorulur. Bu mülakatta adayların jüriye kendisini iyi bir şekilde tanıtması oldukça önemlidir. Bu sayede KPSS sınavında aldığı düşük puanı toparlayarak memur olma olanağı bulabilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ilk olarak KPSS sınavında belli bir düzeyde puan almak gerekir. Daha sonra uygulamalı sınav yapılır ve sözlü mülakata geçilir. Bu sınavların tamamında başarılı olan zabıta adayları zabıta olmaya hak kazanırlar. Daha sonra yukarıda belirtilen evrakları hazırlayarak atama beklerler.

2020 Zabıta Olmak

2020 Zabıta Olmak

Zabıta Başvurusu Nereye Yapılır?

Zabıta başvuruları yapılabilmesi için ilk olarak elde KPSS puanı olması gerekir. KPSS sınavından alınan puan açıklandıktan sonra zabıta memuru başvuruları yapılabilir.

Zabıtalık başvurusu nereden yapılır sorusunu bu bölümde ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Gerekenler; Zabıta memurluğu başvuru formu, 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi, Diploma ya da mezuniyet belgesi örneği (Noter tasdikli olması gerekli), KPSS sonuç belgesinin ÖSYM’nin web sitesinden alınan Doğrulama Kodlu Bilgisayar Çıktısı, yabancı okul mezunları için denklik belgesi, Görevini devamlı olarak yapmaya bir engelin olmadığına dair sağlık belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf (biri forma yapıştırılacak), erkekler için askerlikle ilişiği olmadığını dair belge.

Burada yer alan evraklar genel olarak belediyelerce zabıta memuru olmak için istenen belgelerdir. Bunun dışında belediyeler başka belgeler de istenebilir. Bu belgeler hemen hemen çoğu belediye tarafından istenen genel belgelerdir.

Buradaki belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde gereken yerlere teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer belgelerde herhangi bir eksiklik olursa başvurularda sıkıntı olabilmekte ve bazen de başvurular kabul edilmemektedir.

Belgelerde yanlış bir bilgi olursa ve bu durum sonradan tespit edilirse cezai işlemler uygulanabilmektedir. Bu nedenle zabıta memuru olmak isteyenlerin bu evrakları teslim ederken çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin zabıta olmak için yaptıkları çoğu emek boşa gidebilir.

2020 Zabıta Olma Şartları

2020 Zabıta Olma Şartları

Zabıta Maaşları Nasıldır?

Zabıtalık maaşları söz konusu olduğu zaman çok çeşitli miktarlar verilebilir. Bakıldığı zaman 9. Derece amir olan bir zabıta memurunun her türlü kesinti ve eklemeler yapıldığında yaklaşık 4 bin TL civarında maaş aldığı görülmektedir. Bu maaş net maaş olup çeşitli primler de alarak daha fazla para alabilir. Genel olarak zabıtaların aldığı maaşlar 4 bin TL ile 4700 TL arasında değiştiği gözlemlenmektedir. 4700 TL maaş 25+ hizmet yılında geçerli olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?Yüz Yüze Eğitimin ZararlarıYüz Yüze Eğitimin...