fbpx
ALTIN 376,59
DOLAR 6,8176
EURO 7,5596
BİST 105.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

30 Ağustos Zafer Bayramı Anlam Ve Önemi

30 Ağustos Zafer Bayramı Anlam Ve Önemi

30 ağustos zafer bayramı anlam ve önemi.

 

30 ağustos zafer bayramı, millet iradesinin ortaya konduğu en önemli dönüm noktaları arasında sayılır. Başkomutanlık Meydan Muharebesi 26 Ağustos’ta başlamış ve 30 Ağustos’ta Türk Ordusunun zaferiyle noktalanmıştır. Bu yıl 96. Yıldönümünü kutlayacağımız zafer, ülkemizin dört bir yanında ilk günkü heyecan ve gururla yaşanmaktadır.

 

Ulusal Tarihimizin Parlak Zaferlerinden Biri

Sadece Türk milletinin kaderine değil tüm dünya tarihine yön veren 30 Ağustos, Cumhuriyet tarihinin yerini sağlamlaştırmasında da büyük bir öneme sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığında sürdürülen ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, ülkemiz topraklarının yanı sıra yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de her yıl büyük ve görkemli törenlerle kutlanır.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak bilinen Büyük Taarruz’da Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş ve 9 Eylül 1922’de de denize dökülmüştür. Yunan işgalinden kurtulan Türk toprakları, kısa zaman içinde işgal birlikleri tarafından da terk edilmiştir. 30 Ağustos, ülke topraklarının geri alındığı gün olarak kutlanır ve sembolik olarak bakıldığında Türk Milleti için anlam ve önemi çok büyüktür. Zafer, 1924 yılında ilk kez Afyon’da Başkumandan Zaferi olarak kutlanmıştır. 1926 yılından bu yana ise tüm Türkiye’de Zafer Bayramı olarak kutlanmaya devam eder.

Büyük Taarruzun Büyük Bir Gizlilikle Planlanması

Türk ordusu, Kurtuluş Savaşı sırasında işgalci güçlere son ve ölümcül darbeyi vurmak için Büyük Taarruzu gizlilik içinde planlamış ve başarıyla yönetmiştir. 20 Temmuz 1922’de 4.kez Başkumandanlık yetkisi bizzat meclisten alan Ulu Önder Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıklarını sürdürmüştür. Büyük bir gizlilikle ve tam donanımlı olarak yürütülen harekat, Ağustos ayının 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamıştır.

Aslıhan civarında köşeye kıstırılan düşman birlikleri, Dumlupınar Meydan Muharebesi sayesinde alt edilmiş ve Mustafa Kemal’in başarılı yönetimiyle Türk ordusu unutulmayacak bir zafere imzasını atmıştır. 1923 yılının ülkemiz açısından son derece hareketli geçmesi sebebiyle kutlamalar ilk kez 1924 yılında yapılmıştır. 30 Ağustos 1924 gününde Dumlupınar’ın Çal Köyünde yapılan kutlamalara 1.Cumhurbaşkanı Atatürk, eşi Latife Hanım ile katılmış ve Meçhul Asker Abidesinin temelleri aynı gün atılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları

Zafer Bayramı kanunu, 1 Nisan 1926’da TBMM’de kabul edilmiştir. Cumhuriyet ordusunun ve donanmasının zafer günü olarak ilan edilen tarih her yıl; kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından özenle hazırlanan törenlerle kutlanır. Bu törenlerin coşkusuna eşlik eden halk, ülkenin ne zorluklarla kazanıldığını bir kez daha idrak eder. Bu tarihin bayram olarak kutlanma kararının alındığı yıl Savunma Bakanı olan Recep Peker, bayram içeriği ve kutlamaların detayı hakkında bir genelge yayınlamıştır.

Zaferin kazanılmasında ayrı bir yeri olan Hava Kuvvetleri, 30 Ağustosu Teyyare Bayramı olarak kutlar. 1960’lardan itibaren bu tarih tüm Türkiye’de geniş katılımlı olarak ve kapsamlı törenlerle kutlanmaya başlamıştır. 30 Ağustos tarihi ülkemizde eğitim veren askeri okulların mezuniyet günü olarak da bilinir. Yine şanlı ordumuzda görev yapan tüm Astsubay ve Subayların görev değişiklikleri de bu tarihte yapılır. Zafer Bayramı 2011 yılına kadar Genelkurmay Başkanının tebrikleri kabul ettiği bir resepsiyona da ev sahipliği yapmıştır.

           30 Ağustos günü ülkemizde resmi tatil olarak kabul görür. Ülkenin dört bir yanında yapılacak olan tören ve kutlamaların içeriği “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile çizilmiştir. Bu yönetmeliğe göre;

* Törenler, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı   tarafından koordine edilir,

* Kutlamalar 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’e kadar devam eder,

* Aynı gün saat 12.00’de Ankara’da 21 pare top atışı yapılır,

* Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret eder ve çelenk koyar,

* Ardından Cumhurbaşkanlığı konutunda tebrikleri kabul eder,

Zafer Bayramı Resepsiyonu

Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilirken, Ankara dışında kalan tüm Atatürk anıt veya büstlerine mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Bu sırada törene katılanların yanı sıra halkın da bayramı kutlanır. Büyük şehirlerde ise Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir. Devlet erkanının sabah töreninin ardından Anıtkabir tüm Türkiye’den gelen ziyaretçilerin akınına uğrar. Normal günlerde saat 16.00’ya kadar açık kalan Anıtkabir, 30 Ağustos tarihinde saat 20.00’ye kadar açık tutulur.

           30 Ağustos Zafer Bayramı, milli birlik ve beraberliğin ebediyen yaşaması için son derece güçlü bir ruh ve ülke bilinci eşliğinde kutlanır. 7’den 70’e hemen herkesin geniş bir katılım sağladığı törenler gece fener alayı yapılmasıyla son bulur. Tün dünyaya Türk ordusu gibi güçlü, birbirine kenetlenmiş ve azimli başka bir ordu olmadığının kanıtı olan bu özel gün, adına yazılmış şiirler, şarkılar ve destanlar yardımıyla nesilden nesle aktarılmakta ve her daim canlı tutulmaktadır. Tarihi her daim şanlı zaferlerle dolu olan Türk Ordusu, Ay Yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanmasının yegane koruyucusudur.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları
Bedelli Askerlik Başvuru Şartları
Bedelli askerlik başvuru şartları her dönem merak edilmektedir. Paylaşım Bankası olarak sizlere kısa bir yazı...