Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

A+
A-
4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

4/B BAĞ-KUR borçları olan vatandaşlara tanınan bazı imkânlar arasında borç sildirme hakkı bulunuyor. BAĞ-KUR prim borcu olan ve henüz emekliliğine fazla gün sayısı kalanlar için borçlarını sildirme olanağı bulunuyor. BAĞ-KUR borçlarının sürekli olarak iş ve işlemleri kısıtlar hale gelmesi vatandaşı sıkıntıya sokuyor. Bu nedenle isteyen BAĞ-KUR’a kayıtlı vatandaşlar borçlarını sildirebilecek ve dilediklerinde geri alabilecekler. İhya ile 4-b bağ-kur borcu ve günleri silinen, BAĞ-KUR primlerini geri almak isteyen vatandaşlara da kolaylık tanınacak.

BAĞ-KUR Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR prim borçlarınız var ise bağlı olduğunuz SGK Kurumu’na başvurarak ne kadar prim borcu olduğunu öğrenebilirsiniz. Kanun olarak yapılan düzenlemelerde borçların tamamı silinebiliyor. BAĞ-KUR primlerinin yükselmesi ve son dönemlerde yaşanan pandemi süreci nedeni ile prim borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlara tanınan bu hak oldukça avantajlı olacak.

BAĞ-KUR borcu 4-b bağ-kur borcu ve günleri sildirme için;

 • 2020 sonuna kadar Resmi Gazete’de yayımlanması beklenmeli
 • Yeni torba yasasında olan ve 2020/10 öncesi borçların silinmesini kapsayan yasa sonrası SGK’ya gitmek
 • SGK’da 2020/10 BAĞ-KUR borçlarının silinmesini talep etmek
 • Dilekçe sunmak
 • Silinen BAĞ-KUR prim borçlarınızı geri alabileceğinizi bilmek

BAĞ-KUR prim borçları için daha önceden de silme işlemi yapılmıştı. Belirlenen tarihlerde TBMM tarafından yapılan yeni çalışmalarda vergi yapılandırması ve BAĞ-KUR sildirme işlemi tekrar yapılacak. Faaliyet gösteren Bağ-Kurlular için ise dondurma işlemi yapılabilecek.

4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

Yıllara Göre BAĞ-KUR Sildirme İşlemi

Her yıl düzenlemeler çerçevesinde vatandaşın borç yükünü hafifletmek adına çıkarılan torba yasalar içerisinde BAĞ-KUR yer alıyor. BAĞ-KUR borçları için yapılan birçok düzenlemede ticari faaliyet gösteren kişilerin borç yükünü hafifleterek ekonomide ki canlılık sürdürülüyor. Özellikle pandemi dönemi olan 2020 yılında maddi olarak yıpranan ve prim borçlarını ödemekte zorlanan Bağ-Kur’lu vatandaşlara tanınan yeni sildirme yasası merakla bekleniyor.

BAĞ-KUR sildirme hakkı tanınan yıllar;

 • 2008/05 tarihinde 5.ay öncesi 60 aylık borç
 • 2015/05 tarihinde 5. ay öncesi 12 aydan fazla borç
 • 2018/06 tarihinde 6. ay öncesi borç

Belirtilen ay öncesi prim borçları her yıl belirli oranda sildirilmiştir. Aradan geçen 2 yıl süresince değişen ekonomi, küresel kriz ve pandemi süreci ile taşların yeri değişmiştir. Esnafların zorlandığı ve ekonominin durgunlaştığı bu dönemde gözler yeni yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasındadır.

2020/10 ve Öncesi BAĞ-KUR Prim Borçları Silinecek

2020/10 ve öncesini kapsayan, BAĞ-KUR prim borçları silinerek, vatandaşa yeni bir nefes aldıracak. BAĞ-KUR borçlarının silinmesi daha sonra ihya edilmesine engel teşkil etmez. Vadesi geçmiş olan tüm borçlar gecikme faizleriyle birlikte silinecek. Vatandaş dilediğinde prim günlerini geri alabilecek. Geri alma şartları ise belirlenen koşullarda olacak işlemler arasındadır.

BAĞ-KUR Borç Sildirme Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

BAĞ-KUR borç sildirme için yazılması gereken dilekçe ve içerik hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Öncelikle dilekçenizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na hitaben yazmalısınız. Yapmanız gereken başvuru SGK’ya direkt olarak ya da posta yolu ile yapılır. Çiftçi BAĞ-KUR olanlar ise çiftçilik kayıt belgesiyle başvurmalıdır. Bu form İB formu olarak biliniyor. Aynı zamanda sigortalılık belgenizle gitmeniz önemlidir.

Çiftçi BAĞ-KUR dışında olan BAĞ-KUR kayıtlılar için dilekçe şu şekilde hazırlanmalıdır;

 • Yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmalı
 • Sosyal Güvenlik Merkezi’ne şeklinde yazılmalı
 • Kurumda bulunan BAĞ-KUR numarası belirtilmeli
 • Yasada bahsedilen dönem ve öncesi vadesi geçmiş borçların silinmesi talebi yazılmalı

BAĞ-KUR’lu vatandaşların yazdığı bu dilekçe ile tüm geçmiş borçlar silinir. Borçların silinmesi sonrasında talep edilen geri alma işlemi ise ihya yoluyla BAĞ-KUR borçlularına tanınan bir diğer imkândır. Bu dilekçe ile silinerek BAĞ-KUR borçlarının dondurulması talep edilir. İhya denilen canlandırma işlemi ise taleple olmalıdır ve belirlenen sürede ödenmelidir.

SGK Borcu Otomatik Mi Siliyor?

BAĞ-KUR borçları otomatik olarak 4-b bağ-kur borcu silinmez. Torba yasası ile belirlenen ve Resmi Gazete’de ilan edilen tarih itibari ile ödenmeyen borçlar 2 ay içerisinde ödenmezse, SGK geçici terk yoluna gider. Gerçek silinme yani terk işlemi ise borçlunun dilekçeyle başvurması sonucu olur.

BAĞ-KUR Sildirme İşlemi Şartları

BAĞ-KUR borçlarının silinmesi için bazı şartlar oluşmalıdır. Bu şartları taşıyan Bağ-Kurlu vatandaşlar bu haktan yararlanabiliyorlar. 6552 sayılı Kanun kapsamında yer alan şartlar E-devlet üzerinden kaç aylık borç olduğu sorgulanarak belirlenebilir.

BAĞ-KUR sildirmek için;

 • 12 aydan fazla BAĞ-KUR borcu olmalı
 • BAĞ-KUR’lu şirket ortakları
 • Çiftçi BAĞ-KUR’lu vatandaşlar

Bu niteliklere sahip olan vatandaşlar sildirme işleminden yararlanabiliyorlar. Çiftçiler için istenen form ve çiftçilik belgesi ise unutulmaması gereken konular arasında yer alıyor.

BAĞ-KUR Borçları İçin Tanınan Ödeme İmkânları

BAĞ-KUR borçları için tanınan imkânlar arasında vatandaşı rahatlatan çözümler bulunuyor. Bu çözümleri tercih eden kişiler borçlarını sildirmeden de ödeme yapabiliyor. Ödeme türüne göre bazı avantajlar oluşuyor. Bu avantajların en makul olanı faizlerin silindiği peşin olarak ödeme türüdür.

Ödeme imkânları;

 • Peşin ödeme
 • 18 ay yapılandırma ile ödeme
 • Sildirme sonucu ihya ederek ödeme

BAĞ-KUR ödemeleri yasa kapsamında peşin ödenebilir. Bu durumda borcunu sildirmek istemeyen vatandaşlar BAĞ-KUR borçlarını peşin olarak ödemek isteyebilir. SGK tarafından peşin ödenmek istenen borç hesaplanır gecikme faizleri düşülür. Ona göre peşin ve daha makul fiyattan yararlanan kişilerin emeklilik koşullarından prim sayısı olumlu yönde seyreder.

4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

4-B BAĞ-KUR Borcu ve Günleri Nasıl Sildirilir?

2020/10 Öncesi Silinen BAĞ-KUR Borcu İhya Edilir Mi?

2020 torba yasası öncesinde 2018 yılında sildirilen borçları ödeyerek primlerini geri almak isteyen bazı BAĞ-KUR vatandaşları ne kadar ödeme yapacakları konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. BAĞ-KUR ihya borcunuzu öncelikle hesaplamalı ve ihya başvurusunu o şekilde yapmalısınız. Aksi halde ödenmesi gereken sürede ödenmemesi sorun yaratır. İhya işlemini öncelikle yapılandırma kapsamında yapmanız faiz silinmesi adına önemlidir. Bu kapsamda daha makul tutarda ödeme yapabilirsiniz. 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihi arasında ödenecek tutarlar değişiklik gösterir.

Yapılandırma dışında yapılması gereken ihya ödemesi;

 • Çiftçi BAĞ-KUR’u olanlar için 913,80 TL
 • Esnaf ya da şirket olanlar için 1.015,33 TL

Bu tutarlarda ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar ise 2020/10 torba yasasını bekliyor. Bu şekilde hem silinen borçlar geri alınacak, hem de BAĞ-KUR prim borçları faizleri silinerek taksitlendirme yapılacak.

BAĞ-KUR İhya Yapılandırma

Torba yasası ile yapılandırma imkânı tanınan vatandaşlar ihya hakkını yapılandırma ile kullanıyor. Cezaların silindiği ve bu şekilde 18 ayda ödenen tüm borçlar için taksit taksit ödeme yapılabiliyor. Bu durum Bağ-Kurlu vatandaşların primlerini geri kazanmasını sağlıyor. İhya kapsamından yararlanmak için başvuru yapıldığında tarafınıza tebliğ edilen bir ödeme çıkar. Bu ödemenin 3 ay içerisinde yapılması zorunludur. Yapılmaması halinde ise BAĞ-KUR ihya reddedilir.

BAĞ-KUR İhya Nasıl Hesaplanır?

Normal zamanlarda yapılacak olan BAĞ-KUR ihya başvurusunda güncel prim tutarında hesaplama yapılır. Bunun dışında yasa kapsamında yapılandırılarak peşin ödenecek olan ihyalarda ise tutarın %50-60’ına kadar düşük bir ödeme yapılır. 2018 yılında yapılan vatandaşlar ihya kapsamında eski tutardan borcunu ödemiş ve faizi silinmişti. Aynı zamanda yapılandırma yapılarak taksit taksit ödenmesi sağlanmıştı. Yeni yasa ile birçok borç af kapsamına alınacak ve tüm borçların kapanması kolaylaşacak. Bu nedenle ihya için yeni yayımlanacak olan torba yasanın beklenmesi daha doğru bir karar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?
Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağ-Kur Nedir?Bağ-Kur Çalışanlarının Borcu Silinecek mi?Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?Bağ-Kur Borç...