Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

A+
A-
AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Ülkemizde AFAD tarafından belirlenmiş olan acil durum anında toplanma alanları sorgulama işlemleri, kişilerin kendi adreslerine bağlı olarak e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. E-devlet yardımı ile gerçekleştirilecek olan AFAD acil durum anında toplanma alanı sorgusunda, deprem veya diğer doğal afetler anında hangi alana gidilmesi gerektiği ve gidilecek bölgenin adresi hakkında detaylı her türlü bilgilere yer verilmektedir. AFAD toplanma alanları sorgulama işlemi yapıldıktan hemen sonra, vatandaşların kendi adreslerine göre belirlenmiş olan acil durum güvenlik bölgeleri sıralanmakta ve vatandaşlara bölge hakkında detaylı bilgilendirmeler verilmektedir. AFAD acil durum toplanma alanlarıyla, deprem ve diğer doğal afetlerde oluşacak can kaybının en az seviyeye düşürülmesi amaçlanmaktadır. Yazımızın devamında AFAD acil toplanma alanları hakkındaki tüm bilgilere sırasıyla yer verilmiştir.

AFAD Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı kısaca AFAD olarak adlandırılan kuruluş 29 Mayıs 2009 tarihinde oluşturulmuştur. Anayasamızın 5902 Sayılı kanunu kapsamında hizmetlerine başlamış olan AFAD, 17 Haziran 2009 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan karar sonrası yürürlüğe girmiştir. Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Sivil savunma Müdürlüğü çatısı altında bulunan tüm hizmetler, artık AFAD çatısı altında toplanmıştır.

Çığ, deprem, heyelan, enkaz ve sel gibi oluşan doğal afetlerinin ardından, oluşan kriz yönetimini sağlamak ve vatandaşların hayatlarını kurtarmak üzere özel olarak yetiştirilmiş olan ekiplerden oluşmaktadır. AFAD ‘ın yönlendirdiği ekipler, afetin ardında göçük altında mahsur kalmış, kaybolmuş veya tehlikeli durumda bulunan vatandaşların kurtarılmasında rol oynamaktadır.

AFAD Acil Durum Toplanma Alanlarının Özellikleri

AFAD acil durum toplanma alanlarının belirlenmesi, deprem veya diğer doğal felaketlerinin ardından oluşacak can kaybını en aza indirerek vatandaşların güvenliğini sağlamaktır. Toplanılacak bölgedeki en sağlam olan zemini ve en güvenli bölgeyi tespit ettikten sonra, belirlenen yerin acil durumlarda toplanılması gereken bölge olarak kayıtlara geçirilmektedir.

Aynı mahallede birden çok acil durum toplanma bölgeleri belirlenerek, vatandaşların bu bölgelere en hızlı bir biçimde erişim sağlanmaktadır. Depremin ardından, evlerin temellerinde ve zeminlerinde belirli hasarlar oluşmaktadır. Ülkemizde bulunan birçok evin depreme karşı yetersiz olması, depremde oluşan yıkımların çoğalmasına, mal ve can kaybı oluşumuna sebep olmaktadır.

AFAD tarafından acil durum toplanma alanlarının belirlenmesi deprem anında zarar gören ve depremin ardından oluşan artçı sarsıntılarla yıkılan evlerin içerisinden çıkılmasından sonra vatandaşın güvende olması için çok önemlidir. Depremin ardından, vatandaşlar belirlenen bu alanlara gelerek yardım beklemeliler. AFAD tarafından belirlenmiş olan acil toplanma bölgeleri, deprem anında en sağlam zeminin bulunduğu alanlardan oluşmaktadır.

Belirlenen bölgenin etrafındaki hane sayısı oldukça azdır. Bu sayede vatandaşların depremin ardından oluşacak göçük altında kalma durumları gözlenmeyecektir. Vatandaşların belirlenen acil durum toplanma bölgelerinde toplanması, AFAD ve diğer yardım kuruluşlarının getirmiş olduğu yardımları sizlere ulaştırma konusunda yardımcı olacaktır. Vatandaşların sayıları ve nitelikleri belirlendikten hemen sonra, AFAD ve diğer yardım kuruluş ekiplerince yapılması gereken tüm çalışmalar hız kesmeden yapılmaktadır.

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama

AFAD Toplanma Alanı Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

AFAD toplanma alanları sorgulama nereden yapılır? AFAD toplanma alanları sorgulama nasıl yapılır tarzındaki soruların cevaplarını merak eden vatandaşlarımız için, ilk olarak yapmaları gereken AFAD toplanma alanı sorgulamak için e-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak aşağıda belirtilen adımları takip etmeleri gerekmektedir:

Sorgulama ekranını açmalıyız.

 • Açılan sorgulama ekranında bizden istenilen bilgileri girmeliyiz.
 • İl
 • İlçe
 • Mahalle / Köy
 • Cadde / Sokak bilgilerini doğru girdikten sonra sorgulama butonuna tıklamalısınız.

Sorgulamanın ardından, sitem tarafından açılacak olan harita üzerinden vatandaşın bir nokta belirlenmesini isteyecektir. Yüklenen sayfanın ardından, ikamet ettiğiniz adrese ait en güncel olan acil durum toplanma alanı hakkındaki bilgiler raporlanacaktır. Belirlenen acil durum noktaları, haritada detaylı bir şekilde işaretlenerek belirgin hale getirilmektedir.

AFAD Acil Toplanma Alanları Nasıl Belirlenir?

Belirlenen acil toplanma alanları şu kriterlere göre belirlenmektedir;

 • Belirlenen bölgedeki nüfus yoğunluğu
 • Belirlenen bölgedeki ulaşım kolaylığı
 • Belirlenen bölgedeki tahliyenin kolaylığı
 • Engelli ve yaşlı vatandaşların ulaşımda sıkıntı yaşamaması
 • Oluşacak her türlü doğal afetlerden etkilenmeyecek bir alanda olması
 • Zeminde herhangi bir sıvılaşma olmaması
 • Fay hatlarının bulunmadığı bir alan olması
 • Belirlenen bölge ev veya yapı sayısının az olması
 • Düz bir zemin üzerinde bulunması
 • Dış etkenlerden etkilenmemesi
 • Yaşamsal ihtiyaçların giderilmesi için uygun bir alanda olması
 • Ulaşım araçları için elverişli olması
 • Yukarıda belirlenen kriterlerin sağlanması sonucu, uygun görülen bölge toplanma alanı olarak belirlenir.

AFAD ‘ın Amacı

Kısaca AFAD olarak nitelendirilen Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı, yapılarda deprem oluşum riskini en az düzeye indirgenmesini ve depreme karşı sağlam bir tolum yapısının oluşumu için hizmet vermektedir.

AFAD ekiplerince hazırlanmış olan çalışmalarının ardından, vatandaşların depreme karşı daha bilinçli davranması ve deprem anındaki can kaybının en az düzeye indirilmesi hedef edinilmiştir. Deprem için kurulan kurumsal alt yapının oluşturulması ve bu konu için detaylı AR-Ge çalışmalarının sürdürülmesi için AFAD tarafından oluşturulan özel ekipler araya girmektedir.

Alınabilecek tüm güvenlik önlemlerini deprem öncesi almayı düşünen AFAD, depremin ardından da oluşacak enkazın ve enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılmasında görev almaktadır. Depremin ardından enkazın altında kalan vatandaşlar, AFAD özel eğitilen ekiplerince profesyonelce aranmakta ve vatandaşları başlarına gelebilecek tehlikelerden korumaktadır.

Afad toplanma alanı sorgula

Afad toplanma alanı sorgula

AFAD Görevleri Nelerdir?

AFADIN görev tanımı ve AFAD ekiplerinin profesyonelliği altında değerlendirilmeye alınan tüm konular aşağıda belirtilmiştir aşağı da detaylı bir şekilde listelenmiştir:

 • Ülkenin tüm kesimlerinde oluşabilecek deprem ve afetlere göre, yapılması gereken acil olan durum müdahaleleri, ülke çapında geniş risk yönetim çalışmaları, vatandaşa gelebilecek her türlü can ve mal kaybının en az sevide olmasını sağlamaktadır.
 • Deprem veya oluşabilecek diğer doğal afetler sırasında, vatandaşların bir arada toplanabilmesi için güncel olan acil durum toplanma bölgeleri belirlemektedir.
 • Acil durum toplanma bölgelerinde, deprem için gerekli olan önleyici tüm planları vatandaşa bildirmektir.
 • Deprem sırasında zarar görecek olan ve can kaybına sebep olacağı muhtemel olan bütün yapıların, proje, imar ve plan esaslarına uygun bir biçimde tekrardan düzenler.
 • Depremin ardından, vatandaşlar için gerekli olacak tüm yardımları koordine eder.
 • Gerek yurtdışında gerekse yurt içindeki tüm doğal afetleri takip ederek, gerekli olan bilgileri elde etmektir.
 • Vatandaşlara deprem ve diğer afet sigortalarının yaygın olarak kullanılması için gerekli olan tüm bilgilendirmeleri iletir.
 • Acil durumundan önce ve sonrasında gerekli olan hizmet standartlarını belirleyerek, sürekli olarak kontrol etmekte ve yapılan tatbikatlar ile ekiplerinin uzmanlık seviyelerini belirlemektedir.
 • Depremin ardından oluşacak tüm süreçte, AFAD tarafından arama ve kurtarma çalışmaları sürdürülür.
 • Enkaz altında kalmış olan vatandaşlar, AFAD ekiplerince dikkat ve özenle aranır. Enkaz altında kalan vatandaşların başına hiçbir zarar gelmeden, enkazın altından kurtarılması amaçlanır.

AFAD’ da bulunan tüm ekipler, vatandaşlara arama, kurtarma ve temel ihtiyaçlar konusunda yardımda bulunmakta, Kızılay gibi diğer yardım kuruluşları ile ortak çalışma yürütmektedirler. AFAD görevlerinin arasında bulunan faktörlerin yanında, afet sırsındaki diğer ihtiyaçlar da tespit edilir ve AFAD gereken tüm çalışmaları başlatarak vatandaşa daima hizmet vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Yapma
E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Yapma
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Tüketici Hakları Heyeti Nedir?Tüketici Hakem Heyetlerine Yapılacak Başvurularda Parasal Sınır...