Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

AÖF 2020 Yaz Okulu Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu!

A+
A-
AÖF 2020 Yaz Okulu Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu!

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi(AÖF) yaz okulu kayıtları, geçtiğimiz günlerde başladı. İşletme ve İktisat Fakülteleri için yaz okulu kayıtlarının, 28 Temmuz’a kadar devam edeceği biliniyor. AÖF yaz okulu kayıtlarının, 2 aşamada yapılması planlanıyor. Peki, AÖF 2020 yaz okulu kayıt ücreti ne kadar oldu? AÖF yaz okulu kayıt şartları nelerdir? Gündemde olan bu konu hakkında meerak edilen tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

AÖF Yaz Okulu Kayıtları Nasıl Yapılır?

AÖF yaz okulu kayıtları, belirlenen başvuru tarihleri arasında https://aof.anadolu.edu.tr/kayit adresi üzerinden online olarak yapılacaktır. Belirlenen başvuru tarihleri, 20-28 Temmuz arasıdır.

AÖF Yaz Okulu Ne Zaman Başlayacak?

Öğrencilerin merak ettiği sorular arasında, AÖF 2020 yaz okulu ne zaman? sorusu gelmektedir. AÖF’ün yaptığı açıklamaya göre, öğrencilerden gelen yoğun talep nedeniyle, yaz okulu açılmasına karar verilmiştir. Pandemi şartlarının elvermesi durumunda, yaz okulu sınavlarının Eylül ayında yüz yüze yapılacağı belirtilmiştir. Eğer pandemi şartları elvermezse, yaz okulu sınavları online platformlar üzerinden yapılacağı duyurulmuştur.

AÖF 2020 Yaz Okulu Kayıt Ücreti

AÖF 2020 Yaz Okulu Kayıt Ücreti

AÖF Yaz Okulu Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

AÖF yaz okulu ders seçimi üç aşama ile yapılır;

 • Birinci aşamada, aof.anadolu.edu.tr adresine girilir. Adreste bulunan kayıt otomasyonu bağlantısı yaz okulu kayıt linkinden, T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi sisteme girmeniz gerekir.
 • İkinci aşama, almak istediğiniz derslerin seçimini yapacağınız aşamadır.
 • Üçüncü aşamada ise, seçtiğiniz dersleri onaylamanız gerekir.

Eğer yaptığınız ders seçimini onaylamazsanız, ders seçiminiz geçersiz olarak kabul edilecektir. Ders seçiminde değişiklik yapan öğrencilerin, en son onay verdiği ders seçimi geçerli olarak kabul edilir. Ödeme bilgileri ise seçilen ders sayısına göre oluşturulur.

AÖF Yaz Okulu Şartları Nelerdir?

Yapılan açıklamalara göre AÖF 2020 yaz okulu şartları şunlardır;

 • Yaz okuluna kayıt yaptıran öğrencilerin seçebileceği ders sayısı en fazla beştir.
 • Genel not ortalaması 2,00 veya 2,00’nin üzerinde olan öğrenciler, FF harf notu aldığı derslerinden ve/veya hiç almadığı derslerden en fazla 5 adet ders seçebilir.
 • Genel not ortalaması 2,00’nin altında olan öğrenciler, FF harf notu aldığı derslerinden ya da koşullu geçtiği derslerinden en fazla 5 adet ders seçebilir.
 • Yaz okuluna kayıt yaptıracak olan öğrenciler, derslerin yarıyıllarını dikkate almadan ders kaydı yapabilir.
 • Öğrenciler, ders seçimlerini, ders kayıt tarihlerinde yapmalılardır. Ders seçim işlemlerine daha sonra itiraz edilemez.
 • Belirtilen kayıt tarihleri içerisinde ödeme yapılmadığı sürece ders seçimi yapılabilir. Yapılacak olan ödeme tutarı seçilen derslere göre belirlenir.
 • Ödeme yapıldıktan sonra ders seçimi yapmak mümkün değildir.
 • Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletme işlemi yapmamış olan öğrenciler de yaz okulundan ders alabilirler.

Ayrıca, yaz okulunda açılacak olan dersler, bilim kurulu ve senatonun onayıyla, yaz okulu kayıt tarihlerinin sona ermesinden sonra belirlenir. Yaz okulu kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, ders seçimiyle ilgili değişiklik ve talepler dikkate alınmaz.

Not Yükseltmek İçin Yaz Okulundan Ders Alınabilir Mi?

Eğer genel not ortalamanız, 2,00 veya 2,00’nin üzerindeyse, not yükseltmek için yaz okulundan ders almanız mümkün değildir. Bu durumda, yalnızca FF harf notu olan derslerinizi yaz okulunda alabilirsiniz. Fakat genel not ortalamanız 2,00’nin altındaysa, FF harf notu olan derslerinizle birlikte, koşullu geçtiğiniz dersleri de yaz okulunda alabilirsiniz. Yaz okulu için seçebileceğiniz ders sayısı, en fazla beştir.

Yaz Okulunda Devam Zorunluluğu Var Mıdır?

Yaz okulu, öğrencilere öğrenimlerini belirlenmiş olan süreden daha önce tamamlamaları için bir fırsat verdiği gibi, başarısız oldukları dersler için de beklentilerini karşılıyor. AÖF yaz okulu, açık öğretim sistemine göre yapıldığı için, öğrencilerin devam zorunluluğu bulunmamaktadır.

Üç Ders Sınavına Girecek Olan Öğrenciler Yaz Okuluna Kayıt Yaptırabilir Mi?

Bir öğrencinin üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılması mümkün değildir. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında üç ders sınavına katılma hakkı bulunan öğrenci, yaz okulu için ders seçimi yapmadan üç ders sınavına girebilir. Ya da yaz okulundan ders seçerek, yaz okuluna katılabilir.

AÖF Kayıt

AÖF Kayıt

Yaz Okulu Ücretleri Ne Kadardır?

Belirlenen yaz okulu ücretleri şu şekilde sıralanabilir;

 • 1 ders alan öğrenci için ücret 160,00 TL
 • 2 ders alan öğrenci için ücret 175,00 TL
 • 3 ders alan öğrenci için ücret 190,00 TL
 • 4 ders alan öğrenci için ücret 205,00 TL
 • 5 ders alan öğrenci için ücret 220,00 TL

Yaz okulu ücretleri, alınacak olan ders sayısına göre belirlenir. Yaz okuluna yapılacak olan kaydın tamamlanması için, ücretlerin kayıt tarihinin son gününe kadar ödenmesi gerekir.

Yaz Okulunda Açılmayan Derslerin Ücretleri İade Edilecek Mi?

Yaz okulu kaydı için ödenen öğretim giderlerinin iadesi, yapılmamaktadır. Ayrıca ödeme işlemi yapıldıktan sonra, kayıt işleminden vazgeçilemez. Ancak yaz okulunda, seçilen ve ücreti ödenen derslerin açılmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda açılmayan dersin ücreti öğrenciye iade edilir. Eğer yaz okulunda derslerin hiçbiri açılmazsa, öğrenciye öğretim gideri tutarının tamamı iade edilir.

Yaz Okulu Kayıtlarında Hangi Öğrencilerden Ders Ücreti Alınmaz?

İlgili kanunlar kapsamında, şehit ve gazi yakını olan öğrencilerle birlikte, engellilik oranı %40’ın üzerinde olan öğrencilerden yaz okulu ücreti alınmamaktadır. Engellilik oranı %40’ın altında olan öğrenciler için, yaz okulu ücretlerinde indirim yapılır. Bu indirim, öğrencinin engellilik oranı kadardır. Engelli olan öğrencilerin, sağlık kurulu raporunda engellilik oranı ve raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilmelidir.

Yaz Okulu İçin Ödemeler Nasıl Yapılır?

Yaz okulu için ödeme yöntemleri şunlardır;

 • Kredi veya banka kartı
 • ATM’den ödeme
 • Mobil bankacılık ile ödeme
 • İnternet bankacılığı ile ödeme

Ödemelerinizi, Ziraat bankası aracılığıyla yapabilirsiniz. Kayıt tarihinin son gününe kadar, internet, ATM ve mobil bankacılık üzerinden ödemeler yapılabilecektir.

Yaz Okulunda Yapılacak Olan Sınavlara Kimler Giremez?

Yaz ve güz dönemi fark etmeksizin, girmiş olduğu son sınavı kopya sebebiyle iptal edilen öğrenciler, AÖF yaz okuluna kayıt yaptırabilirler. Ancak kopya sebebiyle iptal edilen sınavdan sonra ilk sınav yaz okulunda yapılacağı için, öğrenci yaz okulu sınavına giremez.

AÖF Kayıt Ücretleri

AÖF Kayıt Ücretleri

Yaz Okulu Sınavları Hangi Tarihte Ve Hangi Şehirde Yapılacak?

Yaz okulu sınavlarının, 5 Eylül 2020 tarihinde yapılması planlanmaktadır. Sınavların hangi şartlar altında yapılacağı, pandemi sürecine bağlı olarak belirlenecektir. Koşullar elverişli olursa, sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Fakat pandemi koşulları elvermezse, yaz okulu sınavlarının çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapılacağı belirtilmiştir. Şuan için, AÖF yaz okulu sınavlarının, tüm illerde yapılması planlanmaktadır.

Yaz Okulunda Başarı Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yaz okulu başarı değerlendirilmesi, tek bir sınav ile yapılmaktadır. Yapılan sınavda öğrencinin aldığı not, başarı notuna %100 katkı sağlar. Yaz okuluna kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur. Dileyen öğrenciler, yaz okulundan ders alabilir. Yaz okuluyla ilgili soruları olan ve bilgi almak isteyen öğrenciler, aosdestek.anadolu.edu.tr adresi üzerinden ya da çözüm masası üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirler. Yaz okulu kayıt işlemlerinin tamamlanması için, öğrencinin ders seçimi yaptıktan sonra kayıt ücretini ödemesi gerekmektedir. Kayıt işlemleri, 28 Temmuz Salı günü, saat 23.00’da sona erecektir. Kayıt işlemlerinin sona ermesinden sonra talep edilen değişiklikler, dikkate alınmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

HES Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.HES Kodu Nedir?HES Kodu Nasıl Alınır?HES Kodu KullanımıHES Kodunun GüvenliğiŞehirlerarası...