Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi? - Askerlik Borçlanması
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

A+
A-
Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Emeklilik şartları arasında yer alan askerlik borçlanması, tüm emekli adaylarının aklında soru işareti olmasına neden olan bir sorudur. Askerlik borçlanmasını yapan kişinin, prim ödeme gün sayısında artış olur. Emekli olmayan isteyen bazı vatandaşların eksik gün sayısı ortaya çıkar. Bu nedenle emekli olması için yeterli gün sayısına ulaşması önemlidir. Askerlik borçlanması bu durumda devreye girer ve kişinin emekli olma şansı artar. Askerlik borçlanması olarak geçen gün sayısı, prim sayısına eklenir ve emeklilik için yeterli gün sayısına ulaşılması halinde, kişi emekli olur.

Emekliliğin Avantajları

Emeklilik tüm çalışan vatandaşların, gerekli çalışma süresini doldurduktan sonra hayalini kurduğu ve çıkmayı planladığı uzun bir tatil sürecidir. Yıllarca emek vermiş ve durmadan çalışmış olan vatandaşların emekli olması bir haktır. Emeklilerin, erken emeklilik adına birçok araştırma yapması sonucu karşılarına çıkan sonuç, askerlik borçlanması ile emekli olabilmeleridir.

Emekliliğin avantajları;

 • Düzenli aylık emekli maaşı
 • Bayram ikramiyesi
 • Emeklilik ikramiyesi
 • Sevdikleriyle daha fazla vakit geçirme
 • Emeklilere özel kredi imkanlarından yararlanma
 • Ulaşım araçlarından indirimli yararlanma
 • Vefat halinde eşine maaş olarak güvence kalması
 • Vefat halinde kızlarına maaş olarak güvence kalması

Bu avantajlara sahip olmak isteyen emeklilerin yaşamı bir nevi garanti altına alınmış olur. Emeklilik şartını tamamlayan her vatandaş emekli olabiliyor. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Emekli Olabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Emekli olmak için 3 şartın kesin olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişilerin emekli olması için ilk sigorta girişinin ne zaman olduğu önemlidir. İlk sigortalılık girişi emeklilerin kaderini belirler niteliktedir. Bir gün farkla bazı erken emeklilik şartlarından yararlanamayan birçok emekli vardır.

Şartlar;

 • Sigortalılık süresi
 • Prim ödeme gün sayısı
 • Yaş şartı

Sigortalılık süresi kişinin işe giriş tarihiyle başlamaktadır. Çalışmaya devam zorunluluğu emeklilik süresi için önemli değildir bu koşulda kişi çalışıp çalışmama konusunda özgürdür. Bu süre ilk giriş tarihi ile çalışmasa da devam edecektir.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Emeklilik Şartlarının İçerikleri

Sigortalılık süresi olarak 1 Ocak 1980 tarihinde başlamış olan kişi 10 yıllık sigorta süresini 1 Ocak 1990 yılında tamamlamış olacaktır. Prim ödeme gün sayısının önemi ise daha farklıdır. Emekli olmak adına işe giriş tarihine göre belirlenen emeklilik prim gün sayısı, çalıştığı aktif süreyi göstermektedir.

Prim gün sayısı çalışma ve borçlanma ile artar. Bu anlamda çalışmayan ve borçlanmayan kişinin prim gün sayısında artış olmaz. Yaş şartı emeklilik için belirleyicidir. 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle sigorta girişi olan kişi 58 yaşında emekli olabiliyor. Bunun aksine 9 Eylül 1999 tarihinde sigorta girişi olan kişi ise 60 yaşında emekli olabiliyor. Bu durumdan, 1 günün dahi sigorta girişinde ne kadar önemli olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek yok. Askerlik borçlanması; er ya da erbaş askeri göreviyle bulundukları her süreyi borçlanabilmektedir. Yedek Subay Okulu’nda geçen sürelerde borçlanılmaktadır. Borçlanmaya ilişkin primler Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması ile prim günü yükselir. Askerliğe ilişkin belgelerini Kurum’a sunarak başvurusunu yapan kişi, asker olarak geçirdiği sürelerin primini ödeyerek borçlanır.

Askerlik Borçlanması Ödeme Tutarı

Askerlik borçlanması için başvuracak kişi gerekli belgeleri ibraz ettikten sonra, taban ücreti 31,39 Türk lirası olup, bu tutar ya da daha yüksek askerlik borçlanması tutarı kendisi belirleyerek ödeme yapar.

Askerlik borçlanması yapacağı gün sayısı 400 ise; 12.556 Türk lirası en az ödenmesi gereken tutardır. 540 günü askerlik süresinde geçen kişinin yapması gereken ödeme tutarı ise 16.950 Türk lirasıdır. Bu tutarlar 2020 yılı için geçerli güncel tutarlardır. Tutarı daha yüksek belirlemek ise kişinin talebine bağlıdır.

Askerlik Borçlanması Başvuru Yolları

Askerlik borçlanması başvurusu yaparak emeklilik hayallerinize ulaşmanız mümkün. Her işlemin artık online askerlik borçlanması başvurusu olarak gerçekleştiği günümüzde askerlik borçlanması için de alternatif yollar vardır. E-devlet turkiye.gov.tr uygulamasının birçok kurumla entegre çalışması, emekliler için de kolaylık sağlıyor.

E-devlet başvurusu için;

 • E-devlet şifrenizle giriş yapın
 • SGK alanına giriş yapın
 • Seçenekler arasından askerlik borçlanmasını seçin
 • Askerlik borçlanma gününü belirleyin
 • Belgeleri sisteme yükleyin
 • Borçlanma prim seviyesini seçin
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından askerlik borçlanması hesaplamaları tutarının tarafınıza bildirilmesini bekleyin.
 • Tutarı ödeyerek borçlanma işleminizi tamamlayın.

Askerlik borçlanması artık kolay birkaç işlemle yapılabiliyor. Bu yöntemle; SGK merkezine gitmenize, sıra beklemenize ve evraklarla uğraşmanıza gerek yok.

Borçlanma ile Erken Emekli Olunuyor Mu?

Askerlik borçlanması, her anlamda erken emekli olacağını belirtmez. Borçlanma sonucu, emeklilik şartlarından olan prim ödeme gün sayısı artar. Emeklilik tarihi ise işe giriş tarihine göre belirtilen tarihtir.

Emeklilik tarihini öne alma gibi bir işlem söz konusu değildir. Bazı istisnai durumlarda emeklilik tarihi geriye çekilebiliyor. Kişi çalışmaya başlamadan önce askere gitmiş ise askerlik borçlanması yapması halinde, ilk sigorta girişinin olduğu tarihten itibaren, borçlanma süresi kadar geri gider. 1 Ocak 2000 tarihi itibariyle sigortalı çalışmaya başlayan kişi, 1999 yılında askerlik görevini 6 ay olarak yapmış olsun.

Bu durumda 1999 tarihli emeklilik şartı devreye girer. 6 aylık sigorta borçlanması yaptığında emeklilik tarihi 60 yaşından 58 yaşına düşer. Bu durumda yine emeklilikte giriş şartı önem kazanmaktadır.

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması

Askerlik Süresinde Prim Yatarsa Borçlanma Yapılır mı?

Asker olduğu süreç içerisinde prim yatıran kişi, askerlik borçlanmasından yararlanamaz. Askerde olan kişi için işverenin SSK’lı olarak çalışan personelinin sigorta primini yatırmaması gerekir. Bu durum kanun olarak kabul edilemez. İşverenin çalışmadığı halde askerde olan çalışanına hala sigorta yatırması halinde, SGK tarafından tespit edilirse askerlik süresinde yatırdığı primler iptal edilir. BAĞ-KUR çalışanları için ise bu durum geçerli değildir. BAĞ-KUR’a kayıtlı bir kişi askerlik döneminde de prim yatırabilir. BAĞ-KUR’u olan kişilerin zorunlu haller dışında işin başında durması zorunlu değildir. Dolayısıyla prim ödemelerine devam edebilir.

Askerlik Borçlanmasının Faydaları

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini öne çekmese de istisnai durumlarda bu gerçekleşmesi mümkündür. İki yöntemde de borçlanma süreleri primi artıracağından, emeklilik şartları arasında bulunan prim şartının yerine getirilmesi kolaylaşır.

Askerlik borçlanmasının faydaları;

 • Erken emeklilik şansını yükseltir.
 • Sigorta girişine göre emeklilik şartlarını taşıyarak erken emekli olabilir.
 • Borçlanma yapan ve ödeyen kişi çalışmak zorunda kalmayabilir.
 • Emeklilik hakkı kazanabilir.
 • Emeklilik şartlarından faydalanır.
 • E-devlet üzerinden kolay başvuru yapabilir.
 • İşe ilk giriş tarihi askerlikten sonra ise borçlanma ile erken emeklilik sağlanabilir.

Askerlik borçlanmasının avantajları, emekli adayları için oldukça fazladır. Bu durumda emekliliğe hak kazanmak adına gerekli tüm bilgileri gözden geçirmeli ve askerlik borçlanması yapılacak gün sayısı belirlenmelidir. Askerlik borçlanması yaparken askerlik süresinin tamamını kullanmak zorunda değildir.

Emekli olması için 5 ay prim gününe ihtiyacı olan kişi, sadece 5 aylık belirlediği ücreti ödeyerek borçlanma başvurusu yapabilir. Bu şekilde borçlanma tutarını daha az ödemiş olur. Emeklilik hayallerine giden bu yolda, erkek emekli adayları için önemli bir avantajdır. Askerlik süresini hesaplarken doğru bilgiler girmeniz, eksik gün borçlanmamanız için önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilerin Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yanlış Bildirim Yapıldığı Durumda Ne Yapmak Gerekir?Emekli Olduktan Sonra Çalışanlarda...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652