Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri

A+
A-
Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri bankacılık sistemi ve otomasyonun bir araya gelmesi hemen hemen herkes için banka kullanımını zorunlu hale getiriyor. İnsanlar artık maaşı bankadan alıyor, markette banka kartı kullanıyor, sanal alışverişlerde ise banka veya kredi kartı dışında seçenek bulunmuyor. Banka kullanmanın mecburiyet halinde geldiği günümüzde bankacılık terimlerinin yeterince bilinmemesi çeşitli sıkıntıları da bir araya getiriyor. Bankacılık terimleri tam bilinmiyorsa aynı bankadan aynı bankaya EFT havale yapılması gibi bir kavram kargaşası yaşanıyor.

EFT Nedir?

EFT bankacılıkta kullanılan bir terim olarak elektronik fon transferi teriminin kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Elektronik fon transfer sistemi ise Merkez Bankasının kontrolünde bulunuyor. Bir fon transferi söz konusuyken akla, daha bilindik bir kelime olan havale kelimesi yerine neden EFT kullanıldığı sorusu geliyor. Havalede de bir fon transferi söz konusuyken EFT teriminin kullanılmasındaki en önemli sebeplerin başında, EFT’nin farklı bankalar arasındaki transferleri ifade etmesi geliyor.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere aynı bankadan aynı bankaya EFT şartları terimi de anlam ifade etmiyor. Çünkü bu transfer EFT değil havale olarak adlandırılıyor.

EFT Nedir?Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri

Havale Nedir?

Havale terimi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasındaki transferler için kullanılan terim olarak karşımıza çıkıyor. Örnek olarak; A bankasının Ankara’da bunan şubesinden yine A bankasının İzmir’de bulunan şubesine para transfer etmek isteyen bir banka müşterisinin havale yapması gerekiyor. Dolayısıyla aynı bankadan aynı bankaya havale terimi yerine sadece havale kelimesi kullanmak gerekiyor.

Havale ve EFT arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile EFT arasındaki temel farklılıklar;

 • Havale aynı bankanın farklı şube veya hesapları arasında gerçekleşir. Buna karşılık EFT farklı bankalar arasında gerçekleşiyor.
 • Havale esnasında para aynı banka sisteminde dolaştığından daha süratli olarak gerçekleşiyor.
 • Gerek işlemin aynı banka sisteminde gerçekleşmesi gerekse bankaların parayı tutma düşüncesi havale masrafının EFT’ye göre daha düşük olmasını sağlıyor.
 • Havale yapılırken herhangi bir zaman tahdidi uygulanmıyor. Müşteri istediği gün ve saatte havale yapabiliyor. EFT’de ise belirli zaman kısıtlamaları bulunuyor.

Havalenin zaman ve ücret açısından daha avantajlı olması, para transferinde daha çok tercih edilmesi sonucunu doğuruyor. Havale yapılan meblağ hemen hemen aynı anda karşı hesaba geçerken EFT özellikle mesai saatleri açısından zaman kısıtlamasına tabi oluyor. EFT yapan şahıs bu işlemi mesai sonuna doğru yapmışsa, karşı hesabın sahibi banka ile özel bir anlaşma yapmamışsa parayı bir sonraki mesai gününe kadar kullanamıyor. Banka yoluyla ödemek yapmak isteyenler, bu avantajdan istifade etmek için para transferi yapacağı özel veya tüzel kişinin kullandığı bankalardan, kendi hesabının bulunduğu bankayı tercih ediyor.

EFT İle İlgili Kısıtlamalar Nelerdir?

Havale yapmak, EFT yapmakta karşılaşılan bazı kısıtlamalar sebebiyle daha çok tercih ediliyor. EFT ile ilgili kısıtlamalar;

 • Mesai saatleri içerisinde yapılması zorunluluğu,
 • EFT yapılmasının mesai günleri ile sınırlı olması,
 • EFT ücretinin havale ücretine göre yüksekliği olarak karşımıza çıkıyor.

Bu farklılıklar gündeme getirildiğinde havale ve EFT arasındaki maliyet farkı ilk akla gelen soru oluyor. Bankalar, havale ve EFT için farklı komisyon alabiliyor.

Mesai saatleri dışında havale mümkünken EFT yapabilmek için zaman kısıtlaması bulunsa da bu işlemin hiç yapılamayacağı anlamına gelmiyor. EFT işlemini banka mesai saatleri dışında internet bankacılığı veya mobil uygulamalar üzerinden başlatmak mümkün oluyor. Ama bu işlemin tamamlanması anlamına gelmeyip ileri tarihli EFT talimatı olarak adlandırılıyor. Transfer işlem mesai gününde gerçekleşiyor.

Üstelik bu talimatın ardından harcama yapılması ve hesap bakiyesinin EFT talimatındaki meblağın altına düşmesi durumunda eğer kredili hesap var ve kullanım onayı verilmişse işlem bu hesap kullanılarak yapılıyor, eğer kredili hesap yok veya kredili hesap kullanımına onay verilmemiş ise işlem iptal ediliyor. Mevduat sahibinin, bu talimata güvenerek para transferinin gerçekleşmesini beklemesi durumunda da farklı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Havale veya EFT Hangi Yollarla Yapılabiliyor?

Havale ve EFT yapmak için farklı kanallar bulunuyor. EFT ve havale için;

 • ATM,
 • İnternet bankacılığı,
 • Mobil uygulamalar,
 • Telefon bankacılığı,
 • Şubeler kullanılabiliyor.

Günümüzde bu kanallardan banka şubeleri hem ücret hem de zaman açısından en fazla kayba sebep olduğundan günden güne daha az kullanılır hale geliyor.

EFT ve Havale Ücretleri Bankalara Göre Değişiyor mu?

Havale ve EFT komisyon oranları, mevduat sahiplerini uzun süre sıkıntıya soksa da yapılan son yasal düzenlemeyle banklara bazı tahditler getiriliyor.

Resmi Gazete’nin 10 Şubat 2020 tarih ve 31035 sayısında yayınlanan son düzenleme ile alınabilecek azami komisyon miktarları 1000 TL’ye kadar olan EFT için;

 • Mobil uygulama/internet ile yapılan işlemlerde 1 TL,
 • ATM ile yapılan işlemlerde 2 TL,
 • Diğer kanallarla yapılan işlemlerde 5 TL’yi geçemiyor.

Bu işlem ücretleri; işlem tutarının 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olması durumunda ise ücretler sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL, gönderilecek tutarın 50.000 TL ve daha fazla olması halinde ise yine sırasıyla 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanabiliyor.

EFT işleminin zaman sınırlamaları dışında gerçekleştiği durumlar için örneğin alışveriş sırasında kullanılan ödemelerde EFT söz konusuysa ücret %50 artırımlı olarak uygulanabiliyor. Bu durumda bu ücretin ödeme yapılan kuruluşça ödenmesi sebebiyle bireysel kullanıcılara ücret yansımıyor.

EFT’nin yurtdışına yapılması durumunda ise söz konusu ücret sınırları geçerliliğini yitiriyor. Bu tür transferlerde ücret, finansal tüketici ile kuruluş arasındaki anlaşma çerçevesinde belirleniyor. Havalede ise tavan ücretler yarı yarıya uygulanabiliyor.

Belirlenen ücretler tavan ücretler olduğundan bankalar bu ücretlerin üstüne çıkamasalar da havalelerin tamamı ve EFT’lerin belirli bir miktarı için ücretsiz hizmet sunabiliyor. Bazı bankalar ise belirli sayıda otomatik ödeme talimatı karşılığında bu işlemleri ücretsiz gerçekleştiriyor.

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Şartları ve Saatleri

Havale Veya EFT Yapmak İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyuluyor?

Havale veya EFT için öncelikle havale yapılacak şahsın adının ve soyadının bilinmesi gerekiyor. Havale veya EFT gerçek kişi yerine bir tüzel kişiliğe yapılıyorsa kurum veya kuruluş adına ihtiyaç duyuluyor. Bazı bankaların ATM ile işlem sırasında alıcının TC kimlik numarasını da istedikleri görülüyor. Transferin doğru adrese yapılması için ihtiyaç duyulabilen bu bilgiler dışında IBAN numarası denilen ve içerisinde karşı hesabın ülke, banka, şube ve hesap numarasını içeren harf grubu ve 16 haneden oluşan rakam grubuna ihtiyaç duyuluyor.

Bu numara bilinmiyorsa;

 • Banka adı,
 • Banka şubesi,
 • Hesap numarası bilgilerine ihtiyaç duyuluyor.

İhtiyaç duyulan bu bilgilere sahip olunmadığı durumlarda da mevduat sahibi için son seçenek sunuluyor. Banka şubesi kullanılarak isme havale de yapılabiliyor. Ancak en hızlı ve güvenli yöntemin IBAN numarası ile para transferi olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Yanlış Hesaba Havale Veya EFT Yapılmasının Sonuçları Neleredir?

Özellikle sanal ortamda havale veya EFT’nin yanlış hesaba yapılması durumuyla sıkça karşılaşılıyor. Şubeden yapılan işlemlerde hataya daha az rastlanmasının sebebi hem banka görevlisi hem de mevduat sahibinin verileri teyit etmesinden kaynaklanıyor.

İsim veya banka bilgilerindeki rakam hataları (IBAN, hesap numarasındaki hatalar) karşı hesabın bulunmaması sebebiyle gerçekleşmiyor ve genellikle bir sonraki gün hesaba dönüyor. Ancak; karşı hesap ve şahısın gerçekte var olması durumunda işlem biraz sıkıntılı hale gelebiliyor. Karşı hesaba geçmiş paranın iadesinde karşı hesap sahibinin onayına ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenle hata fark edilir edilmez müşteri hizmetleriyle iletişime geçilip işlemin iptalinin talep edilmesi gerekiyor. Hatalı havale işlemlerinde karşı hesabın itirazı olmaması durumunda hata hemen düzeltilebiliyor. Ancak EFT yapılmışsa işlem biraz daha uzuyor. Karşı tarafın onay vermeme ihtimali de dikkate alındığında bu tür işlemlerde onay aşamasına geçmeden bilgilerin titizlikle son bir kez kontrolünde fayda görülüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Cep Telefonu Kredisi Veren Bankalar
Cep Telefonu Kredisi Veren Bankalar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kredi ile Cihaz Satın AlmakKredi Çekmek İçinHangi Bankalardan Cep Telefonu...