Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?

A+
A-
Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur ülkemizdeki milyonlarca insan için bir sigorta yöntemidir. Bağ-Kur ile vatandaşlar primler ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir ve hatta belirli bir prim tarihini tamamladıktan sonra emekli olma hakkına sahip olabilirler. Sağladığı birçok hizmete rağmen Bağ-Kur’un yüksek primleri de halkı caydırdı. Son birkaç ay içinde bu haberin açıklanmasından sonra, borçlu olanları çok mutlu etmek için haberler geldi. Bağ-Kur işçisine Bağ-Kur borç sildirme imkanı verildi. Bağ-Kur işçilerinin borçları belli koşullar yerine getirilirse silinecektir.

Bağ-Kur Nedir?

Öncelikle Bağ-Kur nedir? Konusuna değinmek gerekir. Bağ-Kur devlete veya başka herhangi bir bireye ve özel sektöre bağlanmadan kendi işletmesini açan veya kendi işinde çalışan insanların sigortalama adıdır. Bünyesinde esnaftan tarımcıya on binlerce işçiyi barındıran Bağ-Kur Sigorta’dan hem koşullar hem primler hem de ödenekler yönünden birçok farklılık gösterir.

Bağ-Kur çalışanları şöyle sıralanabilir:

  • Sanatkarlar ve Zanaatkarlar
  • Esnaflar
  • Tarım İşçileri
  • İşletme Sahipleri

Kısacası kendi işinde çalışan her birey Bağ-Kur kapsamı altındadır.

Bağ-Kur Çalışanlarının Borcu Silinecek mi?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bağ-Kurluları ilgilendiren iyi bir haber söyleyerek, 12 aydan fazla prim borcu olan 4/b Bağ-Kur sakinlerinin Bağ-Kur borç ve hizmet sildirme işlemini yapabileceğini belirtti.

Bağ-kur çalışanları

Bağ-kur çalışanları

Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?

Bağ-Kur, sözde sigorta kolu, yani 4 / B eyaletinde çalışmayan kişi ve kişileri kapsamaktadır. Esnaf, işadamları ve Muhtarlar gibi çalışanlar sigorta primlerini ödüyor ve Bağ-Kur önderliğinde emekli olabiliyor. Vatandaşların Bağ-Kur’a ödediği prim, asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Prim ödemesine ek olarak Bağ-Kur’lu kişilere yaşlılık ve maluliyet sigortası da sağlar. Sigortalı kişi ölürse, büyük miktarda para alabilir.

Son zamanlarda birçok Bağ-Kur insanı borçlarından şikayet etmektedir. Faiz oranlarının artışı, borcu sabit tutmuyor borcu da git gide arttırıyordu. Ancak bu durum karşısında Bağ-Kur borcu silme ile borçlar ortadan kaldırılabilir.

Bağ-Kur borçlarının silinmesi kapsamında borçlarınızın tamamı silinmeyecektir. Burada silinen kısım, borca ​​eklenen gecikmiş faizdir. Devlet önceden var olan borcu ortadan kaldırmayacaktır. Bu durumda insanlar bu hizmeti yanlış amaç için kullanabilirler. Bunun yerine, borçtan kaynaklanan faizler silinecektir. Böylece Bağ-Kur üyelerinin geri ödenebilecek borçları azaltılacak.

Bağ-Kur’un borcunun iptali nedeniyle oluşturulan planı takip etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, ödeme yapmadığınız zaman, bu ihlaller sayılır ve Bağ-Kur geriye dönük borç sildirme işleminiz iptal edilir.

Bağ-Kur Borç Sildirme İşleminin Koşulları

Bağ-Kur’lular, Bağ-Kur borç sildirme e-devlet hakkından yararlanmak için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bağ-Kur’un borcun silinmesi kapsamında, kişinin borcunun silinmesi için borcun süresi iki yılı geçmelidir. Diğer bir deyişle, borçlanma süresi 2 yıldan az olan kişiler borç iptali sürecinden yararlanamazlar.

İnceleme sonucunda, iki yıl boyunca prim borcu olan kişilere belirli bir süre verilir. Bu dönemde prim borcu olan sigortalı, Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasını üstlenmiştir. Borçları borcun silinmesi kapsamında olanlar için geri ödeme süresi başlar.

Ne yazık ki Bağ-Kur vatandaşları için bu hizmet süresi de silinmiş ve borçlar silinirken borçları silinmiştir. Bu durum emeklilik sırasında sorunlara neden olabilse de, birkaç gün boyunca ödeme yapmanız gerekiyorsa, borcu ödedikten sonra bu hizmetleri tekrar alabilirsiniz. Bu nedenle emeklilik hakları yakılmayacaktır.

Bu Hizmetten Yararlanabilecek Kişiler

Hepimizin bildiği gibi Bağ-Kur borç yeniden yapılandırması ya da Bağ-Kur borç sildirme resmi gazete yayımlandıktan sonra resmen yürürlüğe girdi. Yukarıda belirtildiği gibi, herkes Bağ-Kur’un affı olan Bağ-Kur’un borcunu iptal edemez. Bazı insanlar bunu yapabilir.

Borcunu geri alma hakkına sahip kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 12 aydan fazla prim borcu olan Bağ-Kur çalışanları
  • Sanatkarlar
  • Esnaflar
  • Tarım Bağ-Kur’u sahipleri
  • Geçmişten Bağ-Kur borcu olan işçiler

Temel hazırlığı kaldırılan Bağ-Kur aboneleri borç kaldırma sürecinden yararlanabilir. Borç yardımına başvurmak Bağ-Kur borç sildirme dilekçesi hazırlamanız gerekir. Bundan sonra, denetim sonuçları yapılandırma işleminizi tamamlayacaktır.

Bağ-Kur Borçları 1 Ay Bile Olsa Silinecektir

Bir önceki prim ve borç silme işlemlerinde, 60 ay ve 12 aylık borç koşulları aranmış ve bu torba yasasında 1 ay olsa bile, borç silme işlemi uygulanacaktır. Torbalama yöntemindeki öğelerin tam durumu:

Köy ve topluluk başkanları, kendi isimleri ve hesapları altında bağımsız çalışanlar, Tüccarlar ve Esnaflar Yasası ve diğer bağımsız çalışanların sosyal sigorta acenteleri, 1971 tarihli 9 Şubat 2014 ve tarih 17 Ekim arası borç sildirme hakkına tabi tutulacaktır. Serbest Meslek ve Serbest Meslek Kanununun 2926 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre tescil edilmiş olmalarına rağmen, bu Kanunun yayımı tarihinde yürürlükten kaldırılmamış veya bu Kanun tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmamış kişiler, kuruma başvurarak, bu maddenin ilk fıkrasına göre, üretimin askıya alınması sırasında ödenecek primin (* / 1) değerlendirilmesini talep edebilirler.

Hesaplanan tüm borçlar ilk geri ödeme süresi içinde ödenirse, askıya alma süresi sigorta dönemi olarak kabul edilir. Hesaplanan borç ilk ödeme dönemi içinde ödenmezse, iptal prosedürü geçersizdir ve ilgili kişinin başka herhangi bir prim borcu yoksa bu paragraf kapsamında yapılan ödeme faiz olmadan iade edilir.

Bu fıkra hükümleri (* / 2) uygulanırken, bu Kanunun 9 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası hükümleri uygulanmaz. 34 Türk lirasından fazlasını hesaplamak yerine enflasyon oranındaki farkı ödeme hakkını getirmektedir. Silme tarihi için enflasyon farkının ödenmesi büyük bir avantajdır, bu nedenle bu avantajı değerlendirmek gerekir.

Bağ-kur emeklilik

Bağ-kur emeklilik

Prim Borcu Olan Bağ-Kur İşçisi Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir mi?

Yapısal veya prim borcu olmayan Bağ-Kurlular ve GSS prim borçluları 31 Aralık 2019 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir. Ancak, yeni düzenlemeler yapılmadıkça, bu kişiler 1 Ocak 2020’den itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklardır. Bağ-Kur ve GSS prim borcu olan kişiler sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının sağlık kurumlarında ve devlet üniversite hastanelerinde tıbbi hizmet alabilirler.

Bağ-Kur Prim Borcu Nasıl Hesaplanır?

Vatandaşların Bağ-Kur’a ödediği prim, asgari ücrete göre hesaplanır. Prim ödemesine ek olarak Bağ-Kur’lu kişilere yaşlılık ve maluliyet sigortası da sağlar. Sigortalı kişi ölürse, büyük miktarda para alabilir. Önceki dönemin borç affına baktığımızda, Bağ-Kur’un prim borcunu iki yıldan fazla olanlar için belirli bir süre var. Bu dönemde prim borcu olan sigortalı, Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasını üstlenmiştir. Borçları borcun silinmesi kapsamında olanlar için geri ödeme süresi başlar.

Geçmiş Dönemlerde Yapılan Bağ-Kur Borç Silme İşlemleri

2014 çıkarılan yeni genelgeye göre, Bağ-Kurlu yapısal yasada 2014 yılına kadar primleri ve çalışma günlerini silmeyi isterse, ertelenen faiz zamları ve cezaları 3 ay içinde geri yüklenecek ve enflasyon oranında (D-ÜFE) ödenecektir.

2015 yılında devlet tarafından yayınlanan genelgeye göre 2015 yılı 6645 sayılı Kanun hükümlerine göre yeniden değerleme hesaplama yöntemi yeniden değerlendirilmiş ve yeniden değerleme yöntemi başvuru tarihinde mevcut olan asgari günlük prim tutarı esas alınarak hesaplanmıştır.

Bu durum 4/B Bağ-Kur çalışanı olan insanlar için bu büyük bir sorundur. Eski anapara gecikme artış sisteminde, 1987 ve 1999 yıllarındaki toplam borç yaklaşık 50-60.000 TL’dir, ancak 2015 yılında 150-200.000 TL’nin ödenmesi nedeniyle yapılandırma aşaması başarısız olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Çiftçi Bağkur’u Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Aylık Prim Ne KadarBildirim ZorunluluğuAf Söz Konusu mudur?Borç Dondurma (Sildirme)...