Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi - Geriye Dönük Prim Ödemesi
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi

A+
A-
Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi

Bağ-kur için geriye dönük prim ödemesi amacıyla taksitlendirme yapılabilmektedir. Bununla birlikte SGK affı düzenlenen dönemde borç yapılandırılması imkanı bulunmaktadır. Pirimlerin daha da yükselmesi ile birlikte birçok vatandaş prim ödemeleri için zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle SGK affından faydalanmak isteyen birçok vatandaş bulunmaktadır. 01.10.2008 tarihi öncesinde bağkurlu olmamış vatandaşlar için bu dönemde Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi imkanı bulunmamaktadır. Ancak bu dönemde oda, sicil ve vergi kayıtları bulunsa da SGK tarafından geriye dönük prim ödeme imkanı bulunmamaktadır.

Geriye dönük prim ödemesi yapıldığı takdirde prim günlerinde olan eksikler tamamlanmaktadır. Böylelikle emeklilik isteyenler gerekli prim gün sayısı dondurulmak zorundadır. Fakat geriye dönük prim borcu emeklilik yaşı için etkili değildir.

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Sorgulama Yöntemi

Bağkurlu olan ve geriye dönük borçlanma durumunu sorgulamak isteyenlerin uygulayabilecekleri yollar şöyle sıralanabilir;

  • Sosyal güvenlik kurumuna müracaat ederek sorgulama yapılması istenebilir.
  • ALO 170 hattı sayesinde geriye dönük borçlanma tutarı sorgulaması yapılabilir.
  • E-devlet kapısı aracılığıyla prim borcu sorgulanabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Geriye Dönük Prim Borçlanması Sorgulama

Borçluluğunu öğrenmek isteyen vatandaşlar sosyal güvenlik kurumuna başvurmalıdır. İkamet edilen bölgedeki sosyal güvenlik kurumuna gitmek gibi bir şart bulunmamaktadır. Heryerdeki kuruma gidilebilir. Borçlanma tutarı, borçlanma türü, ödenmesi gereken tutar gibi bilgiler öğrenilebilir.

Geriye Dönük Prim Ödemesi

Geriye Dönük Prim Ödemesi

E-devlet Sisteminden Geriye Dönük Prim Borçlanması Sorgulama

Alkollü vatandaşların Geriye Dönük Borçlanma Bağkur sorgulaması yapabilmeleri için www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmelidir. Bu adres üzerinden e-hizmetler listesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. 4B sigorta kolunda bulunan hizmet dökümü sonrasında ise kimlik doğrulaması gerekmektedir.

E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması PTT şubeleri aracılığıyla 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınmış olduğu durumlarda yapılabilmektedir. Sonrasında t.c. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Bu sayede borçlanma olan prim gün sayısı ve borçlanma tutarı öğrenilebilir.

Telefon İle Bağ-kur Geriye Dönük Prim Borcu Öğrenme

ALO 170 hattı üzerinden Bağkur Geriye Dönük Prim Ödeme işlemi yapacak kişilerin sorgulama yapması mümkündür. 170 hattı arandıktan sonra yapılmak istenen işlem sesli bir şekilde söylenir. Sonrasında borçlanma ile ilgili detaylı bilgi alınır. Ve borçlanma başvurusunun durumu öğrenilebilir.

Bağ-kur 2008 Öncesi İçin Geriye Dönük Tescil Hakkı Var Mıdır?

Tescil işlemi yaptırmamış olan vatandaşlar 2008 tarihi öncesi kapsamında geriye dönük tescil yaptıramazlar. Konu ile ilgili açılmış olan birçok dava ve mağdur vatandaş bulunmaktadır. Bağ-kur kayıt tescili yaptırmamış olan birçok vergi mükellefi ve şirket ortağı bulunmaktadır. Ancak bu durum için şimdilik herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Aynı zamanda yasal düzenleme ile ilgili bir çalışma da yoktur. TBMM üzerinden düzenleme yapılması halinde vergi ve ticaret sicil kayıtları sayesinde geçmiş yıllara ait ödenmemiş olan bağ-kur prim ödemeleri yapılabilir.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Ödemesi Hangi Tarihlerde Yapılır?

01.10.2008 tarihi sonrasında bulunan döneme ait bağ-kur hizmetleri tekrar ödemeye başlanabilir. Bu tarihten öncesi sayılan bağ-kura bağlı vatandaşlar geriye dönük olarak prim ödemesi yapamayacaklar. Vergi ya da oda kayıtları ve benzeri belgeler bulunsa da geriye dönük ödeme hizmeti bulunmamaktadır.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Borçlarının Yapılandırması Ne Zaman Yapıldı?

2010 yılının Haziran ayı öncesi için 6736 sayılı kanuna göre Sosyal Güvenlik Kurumu geriye dönük prim borçlarını yapılandırmaya başlamıştır. Aynı zamanda 2014 yılının mart ayı itibariyle 7020 sayılı kanun ile bağ-kur için geriye dönük prim borçları yapılandırma taşımaktadır.

2016 ve 2017 yılları için çıkan kanunlar kapsamında prim borçlarını taksitlendiren ve ödemeye devam eden vatandaşlar bulunmaktadır. Aynı zamanda 2018 tarihindeki torba yasaya göre bağ-kur geriye dönük prim ödeme işlemleri konusunda yapılandırma ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Borçlarının Yapılandırılması İçin Torba Yasanın Sağladığı Kolaylıklar

2018 yılı itibariyle başlamış olan yapılandırma SGK affı kapsamında geriye dönük prim ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar için sağladığı kolaylıklar aşağıdaki gibidir;

  • Bağkur’lu vatandaşların hizmet sürelerinin borçlanılan ücretleri istendiğinde hesaplamalar aylık cari prim şeklinde hazırlanarak belirlenecektir. Prim borçlarının ihyası da yapılandırma içerisindedir. Böylelikle düşük prim ücretleri ile borçlanma yapılması mümkündür.
  • Geriye dönük primin gecikme zammı ve faizlerinin silinmesi de kolaylıklar arasındadır. Bu borçlar 36 aya kadar taksitlendirilebilirecektir. Böylelikle daha kolay ödenebilecektir.
  • Prim borcu bulunan bağ-kur’lu vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaması durumunda yapılandırma yapmaları ile birlikte borçlar bitmese de sağlık imkânlarından yararlanabilmeleri mümkündür.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Borçlarını Hangileri Silinir?

Bağ-kur prim borçları kapsamında yapılmış olan düzenlemeler düşünüldüğünde 2015 tarihinde yapılan düzenlemeye göre bir yıldan daha fazla olan borçlu vatandaşlar için geriye dönük prim borçları tamamen silinmiştir.

Aynı zamanda hizmetleri de durdurulmuştur. 2018 tarihinin düzenlemesi ise 60 aydan daha çok borçlu olan vatandaşların geriye dönük borç tutarları silinmiştir. Fakat borçların tamamı silinmemektedir. Yalnızca zamlar ve faizler için silme işlemi mümkündür.

Ana para ödemesi ise taksitlendirilebilir. 12 aydan daha fazla ödenmemiş primi olan vatandaşlar için direkt silinir ve 2018 yapılandırma hizmetinden yararlanmasına gerek yoktur. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bizzat görüşmek gerekmektedir.

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi

Esnafların Bağ-kur Borç Dondurma Hakları Var Mıdır?

Günümüzde yapılmış olan son düzenlemelere göre prim borcunun silinmesi veya dondurulması gibi bir durum yoktur. Primleri ödenmemiş olan bağ-kur’lu vatandaşların hizmet hakkının bulunması gerekmektedir.

Bu durum için bağ-kur tescilinin açılması ve sonrasında prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Primlerin ödenmemesi söz konusu ise düzenlemeden hizmet alma ihtimali yoktur. 2018 tarihinde düzenlenmiş olan torba yasaya göre bu durumdan bütün bağ-kur’lu vatandaşlar yararlanabilir.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Ödemeleri Taksitlendirilebilir mi?

Bağ-kur’lu vatandaşların ilk olarak taksitlenme ve yapılandırma işlemlerinin farklı olduğunu bilmesi gerekmektedir. Yapılandırma hizmeti ile birlikte gecikme zammı ve faizler kapatılır. Fakat ana paraya bir işlem yapılmamaktadır.

Taksitlendirme yapıldığı takdirde ise gecikme zammı, faiz tutarı, ana para hep birlikte taksit halinde ödenmektedir. Bağ-kur geriye dönük prim borcu her zaman taksitlendirilebilir. Ancak taksit farkı bulunmaktadır. 6183 sayılı kanunu 48 maddesi kapsamında geriye dönük prim ödemesi taksitlendirme imkânına sahiptir.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Borcunun Taksitlendirilmesi İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Prim borcunu taksitlendirmek isteyen vatandaşların bilmesi gereken önemli konular şöyle sıralanabilir;

  • Taksitlendirme işlemi yapıldığı takdirde yıllık faiz oranı %12 civarında belirlenir.
  • Geriye dönük prim borcu taksitlendirmek isteyen vatandaşlar için ön başvuru olarak belirlenir. Bağ-kur dosyaları olanlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bizzat ziyarette bulunması gerekmektedir. Bu sayede kurumdan bir başvuru formu alınmalı ve doldurulmalıdır.
  • Başvuru formu doldurulduğu takdirde ön başvuru yapılmış olacaktır. Sonrasında ise taksit peşinatını yatırılmalıdır.
  • Taksit peşinatı her bankaya ödenebilir. T.c. kimlik numarası belirtilerek ücretinin yatırılması gerekmektedir. Peşinatın yatırıldığı ertesi gün taksitlendirme yapmak mümkündür.

Taksitlendirme yapılması ile birlikte Tarım Bağkur Geriye Dönük Borçlanma olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı da başlamış olacaktır. İki taksit de ödenmezse taksitlendirme düzenlemesi iptal olacaktır. Bu kapsamda hizmetten yararlanabilmek için her ay düzenli olarak ödeme yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bağ-kur emekliliği yaş sınırı
Bağkur Emeklilik Yaş Sınırı Nedir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağkur Emeklilik Koşulları3 Farklı Tarihe Göre Koşullar Belirlenir1 Ekim 1999...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652