Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Bağkur İhya Canlandırma Nedir? - Bağkur İhya Canlandırma
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Bağkur İhya Canlandırma Nedir?

A+
A-
Bağkur İhya Canlandırma Nedir?

Bağkur ihya canlandırma sistemi, kişinin sigorta prim ödemelerinin işveren tarafından yapılmadığı hallerde vatandaşın kendi primlerini kendilerinin ödemediği anlamına gelir. Bağkur ihya canlandırma ile bir işte çalışmadığı için prim ödemelerini gerçekleştiremeyen vatandaşların SGK kurumlarına başvuru yaparak kendi ödemelerini yaptıktan sonra emekliliğe hak kazanarak emekli maaşına bağlanmasına olanak sağlar.

Bu haktan yararlanmak isteyen vatandaşların yapacağı ilk şey, Bağkur ihya canlandırma dilekçesi hazırlayarak ilgili SGK birimlere teslim etmektir. Bu teslimatın ardından ilgili birimlerce Bağkur ihya borcu hesaplama yapılarak güncel verilere dayalı ödeme planları oluşturulur.

Bağkur ihya canlandırma sistemini uygulamak isteyen vatandaşların belirli bir tarih üzerinden dondurma işlemleri yapmış olması gerekmektedir. 30 Nisan 2008 tarihinden daha önce yapılan sigorta dondurma işlemlerinde vatandaşın 60 aydan daha fazla prim borcu olması var ise mevcut borçları silinmiş ve aynı dönem için geçerli olan Bağ-Kur hizmetleri iptal edilmiştir.

Bağkur İhya Canlandırma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bağkur İhya Canlandırma Dilekçesi aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 • Başvuru sahibi vatandaşın Adı ve Soyadı
 • Başvuru sahibi vatandaşın T. C. Kimlik Numarası
 • Başvuru sahibi vatandaşın Bağ-Kur Numarası
 • Başvuru sahibi vatandaşa ulaşılabilinecek Geçerli bir Tebligat Adresi
 • Prim Tutarları Üzerinden Değerlendirilmiş Günlük Kazanç Beyanı

Yukarıda sıralanan bilgilerin tamamının Bağkur İhya Canlandırma Dilekçesi içerisinde yer alması zorunludur. Başvuruyu yapacak olan vatandaşın bu bilgileri doğrulayabilmesi adına başvuru sırasında T. C. kimliğinin aslını yanında bulundurması ve istendiğinde ibraz edilmesi gereklidir. Hazırlanan dilekçe bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğü’ne ya da SGK İlçe Müdürlüğü’ne şahsen teslim edilmeli ve istenilen diğer tüm evraklar başvuru sırasında hazır bulundurulmalıdır.

Bağ-Kur’lu olarak çalışan erkek vatandaşların emeklilik için 25 yıl yani 9000 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Kadınlarda ise bu süre 9 Eylül 1999 öncesinde 7.200 gün olarak uygulanmaktaydı. Bunun yanında sigortanın başlatıldığı tarihe göre yaş şartı da bulunmaktadır. Yaşı dolmasına rağmen eksik günleri bulunan vatandaşlar da Bağkur ihya canlandırma ile primlerini tamamlayarak emeklilik hakkına sahip olabilirler.

2008 yılında çıkarılan bağkur ihya kanunu na göre 30 Nisan 2008 tarihinden silinen Bağkur günlerinin geri alınabilmesi için SGK tarafından bazı şartlar belirlenmiştir. Bunlar;

 • Kanun ile belirlenen süre içinde işlemlerin başlatılmış olması
 • Uygun şekilde hazırlanmış Bağkur ihya canlandırma dilekçesi ile SGK birimlerine başvurunun yazılı olarak beyan edilmesi
 • Başvuru sahibi vatandaşın 60 aydan daha uzun süreli Bağ-Kur prim borcunun bulunması

olarak sıralanabilir.

SGK tarafından belirlenmiş bu şartlardan herhangi biri sağlanmadığı durumda yapılacak başvuru geçersiz sayılacak ve talep edilen işlem başlatılmayacaktır. Bu nedenle başvuru yapacak olan vatandaşın bu şartları tamamen sağladığından emin olması gerekmektedir.

Bağkur İhya Canlandırma Nedir?

Bağkur İhya Canlandırma Nedir?

Bağkur İhya Canlandırma İadeleri

Kişinin sigorta prim ödemelerinin işveren tarafından yapılmadığı hallerde vatandaşın kendi primlerini kendilerinin ödeyerek emeklilik hakkı kazanma işlemi olarak bilinen Bağkur ihya canlandırma sistemi için yapılan başvurunun kabul görmüş olması gerekir. Kabul edilen başvurularda başvuru sahibi vatandaşlar prim borçlarını düzenli olarak ödemeleri halinde silinen Bağ-Kur günlerinin iadesini alabilirler.

İade işlemlerinde ödenmesi gereken toplam borç güncel prim tutarları üzerinden yapılacak bağkur ihya borcu hesaplama ile eşit bir ödeme sistemi oluşturulmaktadır. Her vatandaş için yapılacak olan ödeme planları kendi durumlarına ait güncel veriler üzerinden hesaplandığı için farklılık gösterecektir.

Bağ-Kur günlerinin geri alınabilmesi için, güncel olarak yayınlanmış bağkur ihya kanunu bulunması ve kabul edilmiş olması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda çıkarılan bağkur ihya kanunu her daim geçerli değildir.

Bağkur ihya canlandırma sistemi ile iade alma, vatandaşın prim borçlarının 60 ay veya daha uzun süreli ödenmemesi halinde prim günlerinin ve emeklilik hakkının silinmesi anlamına gelir. Borçlu vatandaşların emeklilik hakkını yeniden elde edebilmek için yapacakları başvuruların kabul görmesi ve işleme alınabilmesi için güncel bağkur ihya kanunu açıklamalarını takip etmeleri gerekmektedir.

Bağkur İhya Borcu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkur ihya borcu hesaplama çıkarılan her kanun için farklı şekilde uygulanır. Her vatandaşın borç durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bağkur ihya canlandırma desteği almak isteyen vatandaşlar E-devlet üzerinden prim borçlarını öğrenebilir ve hesaplama yapabilirler.

Buna ek olarak en doğru hesaplama için ilgili bağkur ihya kanunu nun kabul edildiği yıla ait aylık Bağkur primlerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Bağkur ihya canlandırma işlemleri ile ilgili sorgulamalar SGK kurumlarına gitmeye gerek olmadan online sistemler üzerinden de yapılabilir. Bağkur ihya durumu ile ilgili hak durumu ve prim günleri için www.turkiye.gov.tr adresi ve E-devlet sistemi üzerinden de yapılabilir.

Başvuracak vatandaş kendine ait T. C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Toplumsal Güvenlik Kurumu adlı sekmede yer alan 4B borç durumu başlığından ilgili sonuçlara ulaşabilir.

Toplumsal Güvenlik Kurumu adlı sekmede yer alan 4B borç durumu başlığı içerisinde kişinin Bağkur kaydına ilişkin ödenmesi gereken borç tutarları, ödenmeyen prim günleri ya da ihya canlandırma hak durumu ile ilgili bütün bilgiler mevcuttur.

E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşların bir defaya mahsus olarak PTT şubelerinden E-devlet şifrelerini ücret karşılığında almaları mümkündür. Güvenlik açısından alınan bu şifre ilk girişin akabinde mutlaka değiştirilmelidir.

Şifresini daha önce almış olup hatırlamayan vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinde geçerli bir telefon numarası veya geçerli bir e-mail adreslerinin bulunmaları durumunda ilk giriş sayfasında yer alan Şifremi Unuttum sekmesi üzerinden de şifre yenileme talebinde bulunabilirler.

Bagkur İhya Canlandırma

Bagkur İhya Canlandırma

Bağ-Kur İhya Canlandırma Sistemi İçin Gerekli Evraklar

 • Uygun şekilde hazırlanmış bağkur ihya canlandırma başvuru dilekçesi
 • Bağkur belgesi
 • T.C. kimlik belgesinin aslı ya da fotokopisi
 • Tecim sicil kaydı
 • Vergi kayıtları
 • Var ise ilgili meslek odalarına kayıt ile ilgili belge

Yukarıdaki evraklar ile birlikte bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğü’ne ya da SGK İlçe Müdürlüğü’ne şahsen yapılan başvurularda Bağkur ihya formu da doldurularak başvuru işlemi tamamlanmış olunur.

Muhtarlar, kendi adlarına tarım faaliyeti gösteren vatandaşlar, bir işverenden bağımsız olarak kendi adlarına çalışan vatandaşlar ve Bağkur kapsamında sayılan tüm vatandaşlar silinen bağkur günlerinin ve primlerinin iadesini alabilir ve emeklilik hakkına sahip olabilirler.

Bağkur ihya borçlarını ödenmesi Toplusal Güvenlik Kurumu aracılığı ile vatandaşlara yapılmaktadır. İlgili kanun ile düzenlenmiş olan süre içinde başvuran vatandaşın borçlarını aksatmadan ödemesi gerekmektedir. Bildiri süresinin başlangıçından itibaren takip eden 3 ay içinde ilgili borç banka hesabı üzerinden veya PTT şubeleri üzerinden ödenebilir.

Bağkur ihya borçlarının 3 ay içerisinde yapılmaması halinde vatandaşın ilgili başvurusu kabul edilmiş olsa dahi iptal edilecektir. Başvuruları onaylandıktan sonra bir nedenle iptal edilmiş her vatandaşın tekrar başvuru yapma hakkı saklıdır. Başvurusunu tekrarlayan vatandaşların belirtilen 3 aylık süre içinde ödemelerini muhakkak yapmaları gerekmektedir.

Vatandaşların SGK günlerinin eksik çıkması aşağıdaki başlıca nedenlerden olduğu durumlarda;

 • Askerlik ve yedek subay hazırlık dönemi
 • Memurların aylıksız izinler
 • Doktora dönemi
 • Sigortası devam ederken tutuklanan veya gözaltına alınıp bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen günleri
 • Grev yapılan günler
 • Doktorlarda fahri asistanlık günleri
 • Seçimler için istifa eden vatandaşlar
 • Kısmi çalışan sigortalı vatandaşların ay içinde eksik kalan günleri
 • Yurt dışında okuyan öğrencilerin yurt dışı öğrenim süreleri (1416 sayılı kanuna göre)

diğer şartları da sağlamaları ile birlikte Bağkur ihya canlandırma sisteminden faydalanabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri Ne Demektir?Çiftçi ve Üreticiye Destek...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652