Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

BAĞKUR Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

A+
A-
BAĞKUR Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre 16 Mayıs 2006 senesinde, 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu ile işleve girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıdır. BAĞKUR, bir sigorta şirketi olup kendisine bağlı olan sigortalılarına sağlık, ölüm, yaşlılık ve malullük yardımları yapıyor. Ayrıca cenaze masraflarında da sosyal yardım ve toptan ödeme zammı verip yardım ediyor. BAĞKUR otomatik ödeme yapabilmeniz için BAĞKUR’lu olmanız ve anlaşmalı olan bankaların müşterileri olmalısınız.

Kimler Otomatik Ödeme Talimatı Verebilir?

BAĞKUR otomatik ödeme talimatı verebilmeniz için bir kredi veya bankada hesabınız bulunmalı yani kredi kartına sahip olmalısınız. Ve ayrıca, BAĞKUR’un anlaşmalı olduğu bankalar olmak zorunda. Eğer anlaşmalı olduğu bankalardan biri değilse, malesef bunu gerçekleştiremezsiniz.

BAĞKUR Nedir?

BAĞKUR Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

BAĞKUR Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

1971’de kurulan BAĞKUR, sigorta aylıklarının ve priminin hesaplanması için 24 gelir basamağını baza alıyor. 360 ile başlayan ve 4020’de bitiyor olan basamak göstergeleriyle her yıl bütçe kanunu ile belirlenen olan katsayılarla çarpılması sonucu bulunuyor.

Verilen Hizmetler ve Oranları

Sigortalıların seçiyor olduğu gelir basamakları aracılığıyla %12 sağlık sigortası, %20 ise yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primleri aylık olarak alınıyor. Sigorta siteminde, bir defa için sigortalıların ilk girişinde seçilen herhangi bir gelir basamağının %25 oranıyla hesaplanarak giriş ücreti yani giriş keseneği alınıyor. BAĞKUR, sigortalılarını ilk altı basamakta her sene bir üst basamağa mecburi bakımından yükseltiyor. Ayrıca altıncı basamaktan sonra ise talep edilmesi sonucunda ve iki yılda bir yükseltme işlemi uyguluyor.

BAĞKUR İle Emekli Olmak

Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca tam 4 kanuna dayalı olan BAĞKUR, kimlerin BAĞKUR ile emekli olup olamayacağını belirtmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu altında bulunan BAĞKUR, kendisine bağlı olan çalışanların kendi sigorta primlerini şirketin ödediği bir kuruluştur. BAĞKUR’da çalışan insanların emeklilik şartları, çalışanların işe başlama sürelerine göre değişiyor,

Pek çok insan özel sektörde çalışanlarla memur olanların emeklilik bazında nelerin şart olduğunu merak ediyor. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca, 25 yılın tamamlanmasına,

 • 2 yıl veya daha az sürede emekli olma yaşı 44,
 • 2 yıldan daha fazla VEYA 5 yıldan daha az süre varsa emeklilik yaşı 25,
 • 3 yıl 6 aydan daha fazla veya 5 yıldan daha az sürede emeklilik yaşı 46,
 • 5 yıldan fazla veya 6 yıl 6 aydan daha az sürede emeklilik yaşı 46,
 • 6 yıl 6 aydan daha fazla ise veya 8 seneden daha az süre varsa emeklilik yaşı 47,
 • 8 seneden fazla veya 9 yıl 6 aydan daha az süre varsa emeklilik yaşı 48,
 • 9 sene 6 aydan fazla veya 11 seneden daha az sürede varsa emeklilik yaşı 49,
 • 11 seneden daha fazla veya 12 sene 6 aydan az sürede varsa emeklilik yaşı 50,
 • 12 sene 6 aydan daha fazla veya 14 seneden az süre varsa emeklilik yaşı 51,
 • 14 seneden fazla veya 15 sene 6 aydan daha az süre varsa emeklilik yaşı 52,
 • 15 sene 6 aydan fazla veya 17 seneden daha az varsa emeklilik yaşı 53’tür.

Ayrıca, 1999 öncesi işe giden 4B kapsamasında yer alan kadınlar ve erkekler de bu listeye dahildir.Türkiye yasaları çerçevesinde, esnaf, sanatkarlar, Limited şirketlerin ortakları, donatma iştirakları ortakları, adli komandit şirketlerin komandite veya komanditer ortakları ve daha birçok bu meslek grubunda yer alan insanlar çalışma sürelerince hesaplanan emeklilik yaşları geldiğinde BAĞKUR’a başvurabiliyorlar.

BAĞKUR Ödemelerim

Sigortacılıkta prim ödeme sistemi, sigorta yetkilileri tarafından sigorta kişiye verilen teminatı satın almak amacıyla sigorta ettiren sigorta ücretine ve ayrıca sigortaya kayıt olmuş sigortalının ödediği sigorta ücretidir. Sigorta primleri her sigorta branşına göre farklı bir şekilde belirlenir, her sigortanın farklı şartları mevcuttur. Bağlı olduğunuz tek bir sigorta şirketinde dahi olsanız, hayat boyu prim ödeme standartları farklı çerçevelerde değişkenlik gösteriyor.

BAĞKUR primi otomatik ödeme yapabilmeniz için bir bankada hesabınızın olması gerekiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye bazından herhangi deprem, sel gibi felaketler sonucunda etkilenen halkı ve illere yardım bulunmak amacıyla primlerin ödenmesini erteleyebiliyorlar. Ama normal şartlarda kanunlarda geçen iki maddeye göre primler ödeniyor. Türkiye kanunları çerçevesinde kanunun dördünce maddesinin, ilk fıkrasında bahsediliyor ki:

İlk Madde: Ayın ilk günü ile 30’u arasında çalışmalarının karşılığının parasını alan sigorta sahipleri en geç belgenin ilgili olduğu ayı izleyen ayının son gününe kadar.

İkinci Madde: İlgili ayın 15’i ve ayın 14’ü arasında çalışmalarının karşılığının parasını alan sigorta sahipleri en geç ilgili olduğu dönemi izleyen takvimdeki ayın 14’üne kadar işverenlerce kuruma ödeniyor.

Sigorta kurumlarına göre farklılık gösteren sigorta primleri ayrıca sigortalının özellik ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Yani, her şirketin talep ettiği prim ücretleri de birbirinden farklıdır.

Otomatik Ödeme

Türkiye’de hizmet veren sosyal güvence kurumları 3 tanedir. BAĞKUR, Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK ve Emekli sandığı. Emekli Sandığı, kamu çalışanlarına sosyal güvence sağlarken, SSK özel sektörde çalışan kişilere çalışıyor. BAĞKUR ise, farklı olarak serbest meslek yapan insanlara hizmet veriyor. BAĞKUR ödemelerim nasıl yapılır derseniz yazımızı okumaya devam edin. BAĞKUR otomatik ödeme talimatı İş Bankası gibi, BAĞKUR’un anlaşmada bulunduğu bankalarla otomatik bir şekilde yapılabiliyor. Otomatik ödeme yapabileceğiniz bazı bankalar:

Akbank: Prim veya prim borçlarını bu banka üzerinden ödeyebilirsiniz ancak bunu otomatik ödeme yapabilmek için bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Bank Asya: Aynı şekilde, bu banka ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Tek yapmanız gereken bankanın ilgili numaralarını arayıp otomatik ödeme talimatı vermek istediğinizi söylemeniz.

Halkbank: Halkbank ile ödemelerinizi yapabilmek için bankanın ikametgah ettiğiniz en yakın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

İş Bankası: Bu banka üzerinden, ATM’lerle, banka şubelerine giderek ya da online işlem merkezini kullanarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Ancak, kredi kartı ile yapılacak otomatik ödemelerde İş Bankası, 1 TL ücret alıyor.

BAĞKUR Otomatik Ödeme

BAĞKUR Otomatik Ödeme

Garanti Bankası: BAĞKUR otomatik ödeme talimatı Garanti bankasıyla yapabilmek için, bankanın ilgili numaralarını veya online bankacılık işlemiyle yapabilirsiniz. Ayrıca SGK gibi hizmetleri de otomatik olarak ödeyebilirsiniz.

BAĞKUR’un Sunduğu Hizmetler

BAĞKUR, anlaşmalı olduğu bankalarla sigortalılarının ödemelerini otomatik olarak yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede günü gelmiş borçlarınız ya da ödemeniz gereken primleri takip etmek zorunda kalmadan sizin adınıza banka kendi tarafından otomatik ödeme uyguluyor.

Bazı bankalarda, ödeme ücreti alınabiliyor bu yüzden bankanızın şartlarını dikkatlice okumayı unutmayın. Neredeyse her devletin özgün bir sistemi vardır bu sistemler ile vatandaşlarının sosyal güvence haklarını koruyup, faydalanmalarını sağlıyorlar.

Borç Silme İşlemleri

Bilindiği gibi Resmi Gazete’de BAĞKUR’da borç yapılandırma veya borç sildirme işlemi Resmi Gazete’de yayınlanmıştı ve yürürlüğü girmişti.

Önceden bahsettiğimiz gibi serbest meslek çalışanları BAĞKUR’lu oldukları için yalnızca onlar sildirebiliyorlar.

Kurum, herkesin borç sildirme, BAĞKUR affı işlemi yapmasına izin vermiyor. Borç sildirme veya yapılandırma işlemi belli kişiler yapabiliyor. Bu kişilerden hepsi ise:

 • 12 aydan fazla prim borcuna sahip olan BAĞKUR sahipleri,
 • Sanatlar ve esnaflar,
 • Tarım BAĞKUR sahipleri,
 • Öncelerden BAĞKUR prim borçlarını yapılandırmış kişiler,
 • Ayrıca yapılandırma iptali yapmış olan BAĞKUR sahipleri de borç sildirme işlemine başvurup bu hizmetten yararlanabiliyor.

Borç sildirmek için başvuru da bulunmanız gerekiyor. Bulunduğunuz yerdeki ilgili kurumlara dilekçe yoluyla talep başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Bu işlemi tamamladıktan sonra, başvurunuz yapılandırma işlemi için değerlendirilmeye alınıp incelenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bağkur Borç Yapılandırma Ödemesi Yapma Yolları
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağkur Borç Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?Online Bağkur Borcu Sorgulama ve...