Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Bağkur Tescil Kaydı Yapma - Bağkur Tescil Kaydı - Bağkur
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Bağkur Tescil Kaydı Yapma

A+
A-
Bağkur Tescil Kaydı Yapma

Kendi işinde çalışan kişiler ya da çiftçilik yapan kişiler bağkur tescil kaydı yaparak ileri ki yaşlarında emeklilik imkanından yararlanabilirler. Gerekli belgeleri ve şartları sağladıklarında Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Tescil kaydının nasıl yapılacağı, gerekli belge ve şartlara dair bilgiler şunlardır;

Bağkur Tescil Kaydı Nedir?

Bağkur tescil kaydı kişilerin emekli olabilmek için resmi kuruma yaptırmaları gereken bir kayıttır. Bu kayıt kişilerin 4b sigortasıyla ya da bağkurla çalışmaya başladıkları tarihi belirtir. Sosyal güvenlik merkezine yaptırdıkları bu kayıt tarihine göre emeklilik günleri hesaplanır ve emekli olma hakkı kazanırlar. Kuruma kayıt yaptırmayanların emekli olma şansı olmaz. Ancak bağkur kaydını SGK’lı çalışmayanlar ve memur olmayanlar yaptırır. Bu kişiler genellikle kendi işlerinde çalışan kişiler ve çiftçilerden oluşur.

Bağkur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

Bağkur için kayıt yaptırmak isteyen kişiler bağkur tescil kaydı nasıl yapılır merak ederler. Bu kaydı yaptırmak için kişilerin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları gerekir. Yaptıkları başvuruda istenilen belgelerin tam ve doğru olduğunun anlaşılması üzerine de kayıtları gerçekleştirilir. Böylece kayıt yaptırdıkları tarih kişilerin bağkurlu ya da 4b sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihi ifade eder.

Kişilerin tescil kayıtlarının erken alınması emeklilik yaşlarının düşmesine yardımcı olur. Örneğin 2008 öncesinde kayıt yaptıran erkeklerin emeklilik için 60 yaşı beklemesi gerekirken 2008 sonrasında kayıt yaptıranların 60 yaşın dışında 7200 gün prim ödemesi gerekir. Kişilerin emeklilik avantajından faydalanması için tescil kayıtlarını tarih aksatmadan yaptırmaları ve bağkurlu olarak çalışmaya devam etmeleri gerekir.

Bağkur Tescil Kaydı Yapma

Bağkur Tescil Kaydı Yapma

Bağkur’a Kayıt Olabilmek İçin Taşınması Gereken Şartlar

Kişilerin bağkur’a tescil kaydı yaptırabilmeleri için kurum tarafından aranan şartları taşımaları gerekir.

Bu şartlar şunlardır;

 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 18 yaşını dolduran kişiler tescil kaydı yaptırabilirler.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir. Bağkur ve sigortaya aynı anda sahip olmanın imkanı yoktur.
 • Kişilerin kendi işlerini yapıyor olmaları gerekir.
 • Vergi dairesine kayıtlarının olduğunu belgelemeleri gerekir.
 • Çiftçilerin başvurması durumunda ise ziraat odalarında ya da kooperatiflerde kayıtlı oldukları belgelemeleri gerekir.

Bu şartlara sahip olan kişiler başvuru yaparak kayıt yaptırabilir.

Bağkur Tescil Kaydı İçin Hangi Belgelerle Başvuru Yapılır?

Bağkur tescil kaydı yapmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek bağkurla ilgilenen birime gider. Bu birime tescil kaydı isteklerini iletirler. Görevliler kişilere gerekli olan belgeler hakkında bilgi verir. Kayıt için gerekli olan belgeler kayıt formu, vergi levhası ve nüfus cüzdanı fotokopisidir.

Kayıt formu dışında belgeleri yanında olan kişiler kayıt formunu görevliden alarak merkezde formu doldurup teslim edebilirler. Bunun için kişilerin internet üzerinden bağkur tescili için gerekli belgeleri araştırmaları gerekir. Araştırmadıklarında da vergi levhası ve nüfus cüzdanı fotokopisi için gidip gelerek vakit kaybedebilirler. Vergi levhası, kimli fotokopisi ve kayıt formu eksiksiz tamamlandığında görevli belgeleri kontrol eder ve formu imzalayarak giriş işlemini tamamlar. Kayıt formunu iki nüsha olarak hazırlayıp formu kişiye teslim eder.

Kayıt Formunda Hangi Bilgiler Yer Alır Ve Forum Nasıl Doldurulur?

Bağkur ya da 4b kaydının yapılması için Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından verilen kayıt formunun doldurulması gerekir. Bu sebeple tescil kaydı yaptırmak isteyenlerin formu talep etmeleri gerekir.

Talepleri sonrası kendilerine verilen bağkur tescil kaydı formu üzerinde şu bilgiler yer alır;

 • Tc kimlik numarası
 • Kimlik bilgileri
 • Kimlik bilgilerinde (ad soyad, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, medeni hali ve cinsiyet gibi) bilgiler yer alır.
 • Nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgileri (il, ilçe, mahalle, aile sıra no, sıra no, cilt no)
 • Öğrenim durumu (lise, lisans, ön lisans, ilköğretim, okur yazar ve diğer)
 • Askerlik durumu (başlangıç ve bitiş tarihi)
 • İkamet adresi
 • İletişim numaraları (ev telefonu ve cep telefonu)
 • Sigortalılık türü
 • İşyeri sicil numarası ve adres bilgileri
 • İşe başlama tarihi

Bu bilgileri forumda doğru ve eksiksiz dolduran başvuru sahipleri tarih, ad soyad ve imzalarını atarak görevliye teslim ederler.

Bağkur Tescil Kaydının Sorgulaması Nereden Yapılır?

Bağkur tescil kayıtlarının olup olmadığını merak eden kişiler tescil kaydının sorgulamasını yapabilirler. Aynı zamanda bu sorgulamayı kayıt tarihlerini unuttuklarında ihtiyaç duydukları tarihi öğrenmek için sorgulama yaparlar. Tescil kaydının sorgulanması işlemi e-devlet üzerinden yapılır.

E-Devlet Üzerinden Bağkur Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından resmi belge işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için açılan e-devlet uygulaması üzerinden kayıt sorgulaması yapılar.

Bağkur tescil kaydı sorgulama yapmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden şu adımları uygulayarak sorgulamaya yapabilirler,

 • Sorgulama yapmak isteyen kişiler tarafından ilk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. (Bu işlem için kişilerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekir. Bu şifre PTT şubelerinden alınabilir.)
 • Giriş işleminin sonrasında ana sayfada yer alan Kurumlar bölümünden Sosyal Güvenlik Merkezi Kurumu seçilir.
 • Açılan sayfadan 4B Hizmet bilgisi ve 4B Tescil Kaydı bölümünden kayıtlarına dair bilgileri bulabilirler.

Bu yolları izleyen kişiler kayıt tarihini öğrenebilirler. Ayrıca e-devlet uygulaması kişilerin isteğe bağlı bağkur tescil kayıtlarını oluşturmalarına da imkan tanır.

Bağkur Tescil Kaydının Yaptırılması Neden Gereklidir?

Sgkbağkur tescil kaydı yaptırmak bireylere avantajlar sağlar.

Bu avantajlar arasında şunlar bulunur;

 • En büyük avantajı bireylerin emekli olma hakkı elde etmeleridir. İleri ki yaşlarda çalışamayacak duruma gelen kişiler emekli maaşları sayesinde geçimlerini sağlayabilirler.
 • Kayıt yaptıranlar ve prim ödemeye başlayanlar bağkur sayesinde sağlık imkanlarından yararlanabilirler.
 • Hastanelere gittiklerinde ücretsiz muayene hakkı elde ederler. Ayrıca aldıkları ilaçlar için ücretin bir kısmını öderler.
 • Bireylerin ödedikleri primler sayesinde sadece kendileri değil eşleri ve çocukları da sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
 • Bağkur için ödenmemiş borçları dahi olsa kişiler sağlık imkanlarından yararlanarak tedavilerini gerçekleştirebilirler.

Sağlık imkanları ve emeklilik hakkı elde etmek için kişilerin bağkur tescil kaydını yaptırması ve belirlenen primlerini zamanında ödemesi gerekir.

Bağkur Tescil Kaydı

Bağkur Tescil Kaydı

Bağkur Prim Borcu Ne Demektir?

Bağkur’a kayıt olan kişilerin ödemeleri gereken ancak ödeyemedikleri prim borçlardır. Bu borçların ödenmemiş olması emekli olmalarını zorlaştırır. Bu sebeple kişiler prim borçlarını yapılandırarak taksitler halinde ödeyebilirler.

Yapılandırma için kişilerin SGK’ya yapılandırma başvurusunda bulunmaları gerekir. Kurum tarafından 12 ay, 18 ay ya da 6 aylık yapılandırma hakkından yararlanarak enflasyona göre ödenmemiş borçların taksitlendirilmesi yapılır. Kişiler borçlarını yapılandırmaları sayesinde sağlık hakkından yararlanmaya devam edebilirler.

Prim Borçlarının Silinmesi Ve Dondurulması

Bağkur’a olan prim borçları kişilerin emekliliğinin önündeki en büyük engellerdendir. Bu sebeple devlet tarafından 2018 yılında kişilerin prim borçlarını sildirebilmesi imkanı getirilmiştir. Bu imkan sayesinde kişiler prim borçlarını sildirerek emekli olma hakkından yararlanabilirler. Bunun için yazdıkları dilekçeyi SGK müdürlüklerine başvururlar.

Ayrıca kişiler prim borçlarının miktarını hesaplatarak bu borçları ödeyip borçlarından kurtularak emekli olabilirler. Prim borcunu sildirmeleri ya da toptan ödemeleri halinde yararlanmaktan mahrum kaldıkları sağlık imkanlarından da tekrar yararlanabilirler. Borç sildirme imkanının kişilerin yararlanabilmeleri içinde 2018 yılı mayıs ayından önce ödenmemiş prim borçlarının olması ve ödeyememiş olmaları gerekir.

Bağkur’a ait prim borçlarından kurtulmanın bir diğer yolu da prim borçlarının dondurulması işlemidir. Bu işlemi genellikle emeklilik hakkını elde edemeyen kişiler yaparak borçlarını dondururlar. Ancak bu kişiler tekrar bağkurlu olmak istediklerinde dondurdukları borçlarını da ödemek zorunda kalırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

BAĞKUR Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kimler Otomatik Ödeme Talimatı Verebilir?BAĞKUR Nedir?Verilen Hizmetler ve OranlarıBAĞKUR İle...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652