Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

A+
A-
Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Birikmiş emekli maaşı sorgulama sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla yapılabilir.

Kuruma aşağıdaki yollardan erişilebilir:

 • Herhangi bir şehirdeki şubeye gidin
 • ALO 170 hattını arayın

Yukarıdaki yol nedeniyle, SGK’yı ziyaret edebilir ve birikmiş emekli aylığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde, 4A, 4B ve 4C iş alanlarına ait olan herkes maaşları hakkında ayrıntılı bilgiye erişebilir. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Maaş bilgisi almak için ziyarete gerek yoktur.

E-Devlet’ten Birikmiş Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi şu aşamalar ile gerçekleşir:

 • Sistemde ilk kez oturum açıyorsanız veya mevcut şifre kaybedilirse, BK’yi girerek şifreyi girmeniz gerekir. 2020 yılı itibariyle bu işlemin fiyatı 2 Türk Lirasıdır.
 • Kasiyer personelinin bile göremediği bir e-Devlet şifresi size ulaştırılır.
 • Herhangi bir bilgisayar girişi, akıllı telefonun veya tabletin https://www.turkiye.gov.tr/ adresi aracılığıyla sisteme giriş yapılır.
 • Sisteme ID numarası ve şifresi ile girilir.
 • Arama çubuğu açılan sayfanın üstünde olacaktır.
 • Bu sütuna, “Emeklilik Aylık Bilgileri” yazarak emekli maaşı sorgulama yoluna erişilebilir.
Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

Bu işlemler sonucunda hem standart emekli aylığına hem de birikmiş emekli aylığına ulaşılabilir. Bu yöntem sayesinde Sigorta Kurumu önünde kalabalık ve sıra sıkıntısı çekilmez ve herkes internet ortamı üzerinden hızlı ve kolayca gerek emekli aylığı bilgilerini gerekse biriken emekli maaşı tutarını öğrenebilir.

Emekli Maaşı Ne Zaman Birikir?

Emeklilik birikimi, emeklilik başvurusu tarihi ile ilk ödeme tarihi arasındaki süreye bağlıdır. Emeklilik için başvurduktan sonra ilk ayın başında emekliye maaş ödenir. Burada maaşın ödeme tarihi çok önemlidir. Örneğin, biri 10 Mart’ta başvurursa, o ayın 20’sinde ödeme yapılır. Bu kişi Mart ayında başvuru maaşı almayacaktır. Dolayısıyla Maaş girişi 1 Nisan olan birey, ilk maaşını 20 Nisan’da alacaktır. Anlaşılacağı üzere 20 Nisan’da bu kişiye Mart ayı maaşı da verilecektir.

Birikmiş Emekli Maaşı Ne Kadar?

Birikmiş emekli maaşı miktarı kişiden kişiye değişir. Net bir toplam elde etmek için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir. Aylık bilgilere e-devlet aracılığıyla erişilebilir. Birikmiş emekli maaşı;

 • Buradaki net miktar bir aya bölünür. Bu şekilde günlük maaş alınır. Tüm maaşlar 1 ay 30 gün olarak kabul edilir. Bu yüzden maaş 30’a bölünür.
 • Başvuru tarihi ile maaş ödeme tarihi arasında gün farkı vardır. Birisi 10 Mart’ta başvurursa, ayın 20’sinde maaşını 10 gün farkla fazla alacaktır.
 • 20 Nisan’da başvuran bu kişiye 1 ay 10 günlük maaş verilecektir. Bu toplam 40 gündür. Günlük net maaşı 40 ile kümülatif maaşı toplanır.

Anlaşılacağı üzere emeklilik başvuru tarihinden emeklilik hakkı kazanılan tarihe kadar geçen her gün için emekli aylığı birikir. Bu durum hem Sigorta Kurumlarının haksız kazanç elde etmesinin öne geçerken, emeklinin hakkını tam olarak almasını sağlamaktadır.

Birikmiş Emekli Maaşları Hangi Gün Yatar?

Emeklilik günlerinin sayısı insanların iş alanlarına göre değişir. Memurlar her ayın başında emekli maaşı alırlar. SSK ve Bağ-Kur’un astları için işin rengi değişmektedir. Bu kişilerin ödeme tarihleri ​​ayrıntılı olarak kontrol edilmelidir.

SKK Birikmiş Emekli Maaşı Hangi Gün Yatar?

SKK emeklileri de her ne kadar memur olarak sayılsa da maaş günleri memurlardan ayrıdır. SKK emeklilerin birikmiş emeklilik maaşları normal emekli maaşlarıyla aynı gün yatar. SKK emeklileri T.C. Numaralarının son hanesine göre devlet tarafından belirlenen tarihte maaşlarını çekebilme imkanına erişirler.

SKK emeklilik maaşı T.C. Numarasının son basamağına göre şu şekilde belirlenir:

 • 9 olanlar ayın 17’sinde
 • 7 olanlar ayın 18’inde
 • 5 olanlar ayın 19’unda
 • 3 olanlar ayın 20’sinde
 • 1 olanlar ayın 21’inde
 • 8 olanlar ayın 22’sinde
 • 6 olanlar ayın 23’ünde
 • 4 olanlar ayın 24’ünde
 • 2 olanlar ayın 25’inde
 • 0 olanlar ayın 26’inde

Bu belirlenen tarihler SKK emeklerinin hem aylık maaşlarını hem de birikmiş maaşlarını alma günleridir. Ayrıca SGK emeklileri birikmiş emekli maaşlarını araştırmak için SGK şubelerine gidebilirler.

Bağ-Kur Birikmiş Emekli Maaşı Hangi Gün Yatar?

Bağ-Kur emeklileri SKK emeklilerinden farklı günlerde maaşlarını alırlar. Bunun nedeni aynı süre zarfında ciddi para çıkışının önüne geçmektir.

Bağ-Kur emeklileri;

 • 9, 7 veya 5 olanlar ayın 25’inde
 • 3 veya 1 olanlar ayın 26’sında
 • 4 olanlar ayın 27’sinde
 • 2 veya 0 olanlar ayın 28’inde maaş alırlar.

Şekilde belirtilen maaş günlerinde paralarını bankadan çekebilirler.

Birikmiş Emekli Maaşları Nereye Yatar?

Birikmiş emekli maaşının bulunduğu banka kişi tarafından belirlenir. Emeklilik için başvuran kişi, başvuru süresi boyunca bir dilekçe yazar. Bu dilekçede ücretler için banka hesabı belirtilir. Bu Türkiye’deki herhangi bir bankacılık hizmet bankası olabilir. Banka belirlenmezse, sistem otomatik olarak Ziraat Bankası’nı seçecek ve maaşı burada oluşturulan hesaba havale edecektir. Maaş yatmaya başladıktan sonra, e-devletten bir banka değişikliği talep edebilir.

 

Birikmiş Emekli Maaşı ATM’den Çekilir Mi?

Emeklilik fonları ATM’ler ve şubeler aracılığıyla çekilebilir. Birçok vatandaş ATM’leri tercih eder çünkü daha hızlı çözümler sunarlar. Burada atlanabilecek bir durumu açıklamak gerekir. İlk emekli maaşını banka şubesinin banka ofisinden çekilmesi daha faydalı olacaktır. Sonraki ücretler ATM’den (Bankamatik olarak da bilinir) çekilebilir.

Birikmiş Emekli Maaşı

Birikmiş Emekli Maaşı

Birikmiş Emekli Maaşı Kesintileri Nelerdir?

Bazı insanlar çeşitli durumlar neticesinde normal emekli ve birikmiş emekli maaşı üzerinde kesintilerle karşılaşabilir. Bunun nedeni bireyin o bankaya veya devlete bazı borçlarının olmasıdır. Bankanın ve Devletin belirlediği miktarda ve sürede maaşta kesinti devam edecektir.

Emeklilik kesintileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Devlet borcu
 • Bakım borcu
 • Muayene ücretleri
 • Reçeteli ilaçlar ve farmasötik katılım

Bu kesintilere ek olarak, 4c emekli maaşı kesintileri de bu grup kapsamında düşünülebilir ve destek ücretleri de bu durumun bünyesinde düşebilir. Emekli olmasına rağmen, çalışanlar sosyal güvenlik avantajları tarafından alınan destek azalır. Kesinti e-devlet aracılığıyla kolayca kontrol edilebilir.

Birikmiş Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Birikmiş emekli maaşları belirtildiği üzere emekliliğe hak kazanılan gün itibar ile saymaya başlar.

Ayrıca emekli maaşları hesaplanırken şu unsurlar önem arz etmektedir:

 • SGK’ya ödenen prim tutarını güncellemek için güncelleme faktörünü kullanılır.
 • Bu güncelleme faktörü farklılık gösterebilir. Prim oranı, birey emeklilik için başvuru yapana kadar değişebilir.
 • Bu işlemden sonra ortalama aylık geliri bulunur.
 • Bu gelir, emekli maaşını almak için aylık tahvil faiz oranı ile çarpılır.

Bu 4a emekli maaşı hesaplama formülü ile her birey emekli maaşını hesaplayabilir.

Emekli Maaşı

Emekli Maaşı

Birikmiş Emekli Maaşı Güncelleme Katsayısı Nasıl Bulunur?

TÜİK verilerine göre emeklilik güncelleme katsayısını emekliler de hesaplama imkanına sahiptirler. Türkiye İstatistik Kurumu tüketici fiyatları endeks değişim oranını her yılın son ayında belirler. Benzer şekilde, GSYİH büyüme oranını belirlenir. Güncelleme katsayısı, geliştirme hızının ve toplam değişiklik hızının% 30’unu ekleyerek elde edilir.

Kimler SGK’dan Birikmiş Para Alabilir?​​​​​​​

SGK’dan birikmiş emekli maaşı alabilenler aşağıdaki gibidir:

 • 4A ve 4B üyeleri
 • Emeklilik süresi ve süresi dolmuş personel
 • Emeklilik yaşı olan ancak prim ödemeyen insanlar

Belirli koşulları karşılayan insanlar SGK’dan para alabilirler. Emeklilik yaşı kişiden kişiye değişebilir. Çalışma saatleri de farklıdır, ancak genellikle erkekler için 25 yıl ve kadınlar için 20 yıl olmaktadır. Bu süre zarfında aktif olarak çalışıp prim ödeyen herkes emeklilik hakkına sahip olabildiği gibi birikmiş emeklilik parasına da sahip olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar
Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emeklilere Konut Kredisi Verilmesine Engel var mı?Emeklilere Konut Kredisi Veren...