Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Çiftçi Bağkur’u Nasıl Sorgulanır?

A+
A-
Çiftçi Bağkur’u Nasıl Sorgulanır?

Halk arasında bilinen Çiftçi Bağkur’unun kanunda yazılı ismi “Tarım Bağkur’udur”. Kendi mülkünde veya ortaklık yürütmesi ya da kiralaması yoluyla başkalarının mülkünde orman, bitki, su ürünleri ve hayvan yetiştirenler, “tarımsal faaliyet” kapsamına alınmaktadır. Bu bağlama kamu arazilerinde ilgili yetiştirmeciliği yapanlar da dahildir. Çiftçi Bağkur’u tarım faaliyetleri yapan ve ziraat odalarına kayıtlı olan kişilerin isteğe bağlı prim ödemesi ile yapabilecekleri bir şeydir.

5510 sayılı kanunun dördüncü maddesinde yer aldığı üzre çiftçi bağkuru koşulları herhangi bir Bağkur koşullarıyla aynı kapsamda yer almaktadır. Yani çiftçilerin de diğer kişiler gibi Bağkur sigorta primlerini ödeyerek emekli olma durumları söz konusudur. Bağ-kur’un emeklilik için belirlediği koşullar diğer kişilerin koşullarıyla aynıdır. Bu durum da çiftçi bağkuru şartları ile Bağkur’dan emekli olma şartları arasında bir eşitlik olduğunu, koşulların aynı olduğunu göstermektedir.

Bu konu ile ilgili yapılan aramalar arasında çiftçi bağkuru borç sorgulama yer almaktadır. Eğer çiftçi bağkur başvurusunda bulunmuşsa 4b kapsamında değerlendirilen borcun günlük tutarının 25 katı aylık olarak yansıyacaktır.

Bu durum yaklaşık olarak çiftçi bağkur emeklisinin %20 daha düşük prim ödemesi ve emekli maaşı olarak da %20 daha düşük maaş almasını beraberinde getirir. Bu durum 2023 yılında eşitlenecektir.

Yani 2023 itibariyle çiftçi bağkur primi tutarı artacak, alınan emekli maaşı da aynı oranla artacaktır. Çiftçi bağkur ödeme işlemlerinin 2023 yılıyla eşitlenmesi planlanmaktadır.

Aylık Prim Ne Kadar

Çiftçi bağkur aylık primi ne kadar sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bu soruya cevaben yapılabilecek açıklama şu şekildedir:

 • Prim borcu olmadan düzenli ödeme yapan kişiler için %5 indirim uygulanmaktadır. Bununla birlikte en düşük prim tutarı 781,36 Türk Lirasıdır.
 • Geçmiş dönem borcu olan çiftçiler için en düşük prim tutarı 913,80 Türk Lirasıdır.
 • Yukarıda belirtilenler en düşük prim tutarlarıdır. Ancak en yüksek prim tutarları yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katını geçemez.

Bu bağlamda değerlendirildiğinde primlerini düzenli ödeyen kişiler 781,36 Türk Lirası ile 5860,2 Türk Lirası arasında ödeme gerçekleştirebilirler. Aynı şekilde geçmiş borcu olan kişiler 913,80 Türk Lirası ile 6853,5 Türk Lirası arasında ödemelerini gerçekleştirebilirler. Tüm bu değerlendirmeler kapsamında çiftçi bağkur aylık primi ne kadar sorusuna yanıt bulmuş oluruz.

Bildirim Zorunluluğu

Bağımsız tarım çalışanlarının, kendi adına ya da hesabına bağımsız çalışanların bağlı oldukları ziraat odaları tarafından 30 gün içerisinde SGK’ya bildirim yapmak zorunluluğu söz konusudur. Bulunulan yerde ziraat odaları yoksa bu durumu üstlenen tarım il/ilçe müdürlüklerince 30 gün içerisinde SGK’ya bildirilir. Kendileri tarafındansa en geç 1 yıl içinde SGK bildirimi yapılması zorunluluğu bulunuyor.

SGK’ya yapılan bildirimin ardından Madde 4, 1-b kapsamında sigortalılık tescilleniyor. Sigortalılık tarımsal faaliyete başlanmasının ardından 1 yıl içerisinde bildirildiyse ziraat odasına kayıt tarihinde başlatılıyor. Geç bildirilmesi durumunda ise SGK’ya bildirilen tarihte sigorta başlatılmış kabul ediliyor.

Çiftçi Bağkur'u

Çiftçi Bağkur’u

Af Söz Konusu mudur?

Çiftçi bağkur affı var mı sorusu çiftçiler tarafından sorulan önemli sorulardan birisidir. Geçtiğimiz senelerde borcun yapılandırılması hususunda yeni bilgiler açığa çıkmıştır. Devlet tarafından 36 ayda 18 taksit ile yapılandırma söz konusudur. Ancak aşağıdaki şartların sağlanmaması durumunda yapılandırma hakkı kaybedilmiş olur:

 • İlk iki taksitin ödenmemesi
 • Bir yıl içerisinde toplamda iki taksitin ödenmemesi

Bu durumlarda çiftçi borcunun tamamını ödemek durumunda kalacaktır. Bu nedenle aksatılmaması önerilmektedir.

Borç Dondurma (Sildirme) Nedir?

Borcu ödeyemeyecek durumda olanlar için borcun silinmesi mümkündür. Ancak bu durumda kişinin çalıştığı yıllar emeklilik açısından dezavantaj oluşturmaktadır. Yapılan başvuru sonrası kanunun açıkladığı koşullar üzerinde takip eden ay içerisinde borç silinir. Ancak kişi aşağıdaki hakları kaybeder:

 • Çalışılan gün sayısı emeklilik gününe sayılmaz. İstenilen durumlarda borcun tamamını ihya ile satın alarak gün saydırımı yapılabilir.
 • Emeklilik için çalışılan gün sayısına sayılmaması hem maaşta hem de ikramiyede problemlere neden olacaktır.
 • Çalışılan gün sayısının geri gelmeyeceği ve bazı özel durumlarda emeklilik yaşını geciktirebileceği unutulmamalıdır.

Tüm bu bağlamlar kapsamında bu primin ihya yolu ile ödenmesi avantaj sağlayabilir. Çiftçi bağkur borcu nasıl dondurulur sorusuna cevaben ise dilekçe ile başvuru yeterli olacaktır denebilir.

Kimlerin Bağkur Borcu Silinebilir?

Bağkur borcu silinmesiyle ilgili genel hükümlere uyulması önemlidir. Herkes Bağkur borcunu sildirememektedir. Aşağıdaki koşullardan birini sağlayan kişiler Bağkur borcunu sildirebilir:

 • 12 ay ve daha fazla süreli prim borcuna sahip olan Bağkurlu kişiler
 • Esnaflar ve Sanatkarlar
 • Çiftçi Bağkurlu olan kişiler
 • Daha önce Bağkur yapılandırması yapmış olan kişiler
 • Daha önceden yapılandırma iptali yapmış olan Bağkurlular

Bu koşullar değerlendirildiğinde ortaya çıkan tablo herkese borç sildirme imkanı tanınmadığını göstermektedir. Çiftçiler Bağkur borcunu sildirebilmektedir.

Bağkur Borcu Nasıl Silinir?

Bağkur borcunu sildirebilecek özel gruplardan birine mensup kişiler bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Listelenen borcu sildirebilecek kişiler dışında borç sildirme mümkün değildir. Bağkur borcunun silinmesi için başvuruda bir dilekçe yeterli olabilmektedir. Kanunun yayınlanmasından sonra Bağkur dondurma (sildirme) işlemi için gerekli olan dilekçeye internet üzerinden erişmek mümkündür.

Bağkur Emeklisi Olmak

Bağkur kişisel prim ödemeleri ile emekliliği beraberinde getirir. Kişiler Bağkur primlerini yatırarak bireysel bağlamda bir emeklilik sağlayabilirler. Emekli sandığı mensupları da emeklilik konusunda çalıştıkları iş ve kesilen prim bağlamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle Bağkur’lu olmak birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Çiftçilere özel tanınan Tarım Bağkur işlemi ise ödemeler anlamında 2018 yılından itibaren 25 günlük bir ödemeye sahip olması nedeniyle göreceli olarak avantajlıdır. Yüksek primleri ödeyemeyen kesimler bu gelişmeyi olumlu karşılamaktadır. Üst sınırın 7,5 kat gibi bir değerde olması da durumun geniş bir aralığa hitap etmesini sağlamaktadır.

Çiftçi Bağkur'u Nasıl Sorgulanır?

Çiftçi Bağkur’u Nasıl Sorgulanır?

İsteğe Bağlı Bağkur Primi

İsteğe bağlı Bağkur primlerinde yüzde beş oranında sağlanan indirim söz konusu değildir. Bu da tercihlerde bilinmesi gereken önemli noktalardan birisidir. Aylık isteğe bağlı prim ödemesi yapmak isteyenler asgari maaşın %32’sinden asgari maaşın 7,5 katına kadar ödeme gerçekleştirebilirler.

Bu kapsamda gerçekleştirilen ödemeler Bağkur hizmeti olarak sayılmaktadır. Bu kapsamda 9000 gün ile normal emeklilik, 5400 gün ile yaş haddinden emeklilik elde edebilirler.

Bağkur Nedir?

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltılmışıdır. Riskler aracılığıyla gelirleri azalmış vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşamlarını idame ettirebilme, ihtiyaçlarını giderebilme amacıyla kurulmuş bir sitemdir. Bu sistemde sağlık, emeklilik gibi konular detaylı olarak düşünülmüştür.

16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanun kabul edilmiştir. 5502 sayılı kanun Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’dur. Bu kapsamda kişilerin sağlık hakları, emeklilik hakları, bunların koşulları değerlendirilmiştir. Kişiler devlet bünyesinde çalışmasalar dahi sigorta yaptırabiliyor ve emeklilik hakkında sahip olabiliyorlar. Ödenen tutar meslek, kişinin özellikleri gibi durumlarda değişiklikler gösterebiliyor.

Bu hizmetten herkes gibi çiftçiler de faydalanabiliyor. Çiftçiler de belirlenen ödeme tutarları arasındaki ödemeleri gerçekleştirerek Bağkur’lu olabiliyor. Başvuru esasına dayanan bu sisteme katılmak için kendi arsası üzerinde çalışması gerekmiyor. Başka birinin arsasını kiralamış ya da devlet arsası üzerinde belirlenen işlemleri gerçekleştiriyor olabilir. İşte tüm bu durumlar dahilinde belirtilmesi gereken koşullar sağlandıkça, sigorta yaptırmak mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

BAĞKUR Borcu Nasıl Dondurulur?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağkur Prim Borcu DondurmaKimler Faydalanabilir? ​​​​​​​​​​​​Bağkur Borcu Dondurma DilekçesiBağkur Borcu...