Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri - Çiftçi ve Üretici
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri

A+
A-
Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri

Çiftçi ve üreticiye destek ödemeleri, çiftçilerin ve üreticilerin sabırsızlıkla bekledikleri bir gelişmedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “İyi Tarım Uygulama Desteği” adı altında çiftçi ve üreticilere verilecek olan destek ödemeleri, çiftçi içinde üretici içinde büyük bir destektir. Peki, nedir bu destek, niçin veriliyor, amacı nedir onlara bakalım.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri Ne Demektir?

Çiftçi ve üreticilerin daha iyi ve kaliteli üretim yapmaları için maddi desteğe ihtiyaçları bulunmaktadır. Bazı çiftçi ve üreticiler, maddi imkansızlıktan dolayı yeteri kadar üretim yapamamaktadır. Kısıtlı şartlar, çiftçi ve üreticileri çoğu zaman zorda bırakmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu konuya el atarak çiftçi ve üreticilerin desteklenmesi gerektiğine karar verdi. Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçi ve üreticilere devlet hazinesinden belirli miktarlarda ödenekler ayrılmaya başlandı. Çiftçi ve üreticilerin yapmış oldukları tarıma ve üretime göre devlet tarafından yapılan bu maddi destek ödemelerine çiftçi ve üreticiye destek ödemeleri adı verilmektedir.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri Niçin Yapılır?

Çiftçilerin verdiği emek ve uğraş oldukça zor ve zahmetlidir. Hem maddi hem de manevi olarak külfetli olan tarımcılık işi, son zamanlarda çiftçi ve üreticileri zorlamakta ve ürünlerdeki kalitenin düşmesine sebep olmaktadır.

Bunun yanı sıra doğa da meydana gelen aşırı yağmur, dolu ve sel gibi felaketler sonucu da çiftçi ve üreticiler büyük zarar görmektedir. Devlet, çiftçi ve üreticilerin mağdur olmamaları ve daha kaliteli üretim yapmaları için yardım elini uzatarak böyle bir destek programı hazırlamıştır.

Bu destek ödemelerinde ki tek gaye, çiftçiye ve üreticiye sağlanacak destek ve daha kaliteli üretim sağlamalarına zemin hazırlamaktır. Ne kadar kaliteli bir üretim olursa ülkemiz ve devlet o kadar kazançlı çıkacaktır.

Üreticiye destek müjdesi, en çok da çiftçi ve üreticileri sevindirmektedir. Devletin arkalarında olduğunu bilmeleri onlar için büyük bir destektir. Bu sayede daha güzel ve verimli üretim yapma şansı elde edeceklerdir.

Üretici destekleme sorgulama işlemi yine devlet tarafından çiftçi ve üreticilere sağlanan bir kolaylıktır. İnternet üzerinden kendilerine verilecek olan destek için başvuru yapabilir ve yaptıkları başvuruları takip edebilmektedirler. Kendilerine destek verilip verilmeyeceğini de yine devletin uyguladığı bu sistem sayesinde çok kolay bir şekilde öğrenebilmektedirler.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri

Çiftçi ve Üreticiye Desteklemelerin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Çiftçi ve üreticilere verilecek olan desteklemenin oldukça çok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çiftçi ve üretici açısından daha verimli bir üretim sağlanmış olur.
 • Üretimde kalitenin ve verimin arttırılması için büyük bir adımdır.
 • Destek verilen ürünler üzerinde daha kaliteli bir verim elde edilmektedir.
 • Çiftçi ve üreticinin maddi olarak yükü hafifletilmiş olmaktadır.
 • Yapılan tohum, fide, gübre destekleri sayesinde çiftçi ve üreticiye üretimde en büyük katkı sağlanmaktadır.
 • Çiftçi ve üreticiye sağlanan destek devletin ve ülkemizin daha çok kazanması demektir.

Ülkemizde çiftçi ve üreticilerin rolü, oldukça fazladır. Yapılan desteklemeler sayesinde hem boş arazilerin en güzel şekilde değerlendirilmesi, hem daha kaliteli ve verimli ürün elde edilmesi sağlanmaktadır.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Son yıllarda her yıl düzenli olarak yapılan ödemeler, Sene başından itibaren başvurular alınarak gerçekleşmektedir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapılacak olan desteklemeler hakkında genel bilgilendirme yaparak çiftçi ve üreticileri bu konuda desteklediklerini söylemektedir.

2020 yılı için yapılacak olan destek ödemelerinin toplamda 331 milyon 637 bin TL olduğunu Bakan Pakdemirli bizzat açıklayarak çiftçi ve üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirtmiştir.

Üretici destek ödemeleri, hayvancılık ve gıda üzerine yapılmaktadır. Ayrıca mazot ve gübre için de yapılan desteklemeler, çiftçi ve üretici için büyük avantajlar arasındadır.

Çiftçi ve Üreticiye Ne Gibi Destek Ödemeleri Yapılır?

Çiftçi ve üreticilere yapılacak olan destek ödemeleri şu alanları kapsamaktadır:

 • Mazot ve gübre desteklemesiyle tarım alanında,
 • Anaç koyun ve keçi desteklemeleri ile hayvancılık yetiştirme alanında,
 • Hububat ve baklagillere verilen destekle yine tarım üretim alanında,
 • Dane mısır desteğiyle tarım üretim alanında,
 • Hayvan Hastalık Tazminatı ile hayvan yetiştiriciliği alanında,
 • Tiftik Keçilerine verilen destek sayesinde hayvan yetiştiricilerine,
 • Sertifikalı tohum ve fidan üretimiyle tarım alanında,
 • Her türlü hayvan hastalıkları için yapılan destek uygulaması,
 • Arıcılık desteğiyle hayvancılık alanında,

Hayvan ve yem yardımı desteğiyle de yine hayvancılık alanında sağlanan desteklemelerdir.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Kredisi Nedir?

Üretici destek kredisi, Üreticilerin tarım ve hayvancılık adına yapmış oldukları üretim faaliyetlerini daha kolay ve hızlı yapabilmeleri için devlet tarafından kendilerine sunulan kredi imkanıdır. Ziraat Bankasıyla anlaşmalı olarak yapılan destek kredi başvuruların sonucuna göre üreticiler, Ziraat Bankasından alabilmektedirler.

Çiftçi destek ödemeleri, Tarım ve Orman Bakanının yaptığı açıklamaya göre bazı alanlarda yapılmaktadır. Bu alanlarda yapılan destekler sayesinde çiftçiler ve üreticiler, rahat bir sezon geçirebileceklerdir.

Çiftçi ve Üreticiye Ne Gibi Destekleme Verilmektedir?

Çiftçi ve üreticilere yapılacak olan destekleme ve miktarlarını açıklayan bakanlık, şu alanlarda destek verildiğini duyurmuştur:

 • Arıcılık Desteklemesi ve bu destekleme için 51.064 işletmeciye 6 milyon 461 bin 390 tane koloni için verilen destek miktarı 97 milyon TL,
 • Yem Bitkileri Desteği için 19 ayrı ilde, 84 bin 420 üreticiye ayrılan miktar 234 milyon TL,
 • Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği ödeneği için toplamda 11 ilde 125 kişiye verilecek miktar 637 bin TL şeklinde belirlenmiştir.

Çiftçi desteklemeleri sayesinde çiftçiler rahat bir nefes almakta ve güven içerisinde üretimini yapmaya başlamaktadırlar. Birçok alanda yapılan destek ve yardımlar sayesinde gerek çiftçiler gerek üreticiler işlerine daha sıkı sarılmakta ve daha güvenli ve temiz bir şekilde üretim ve yapmaktadırlar.

Çiftçi ve üreticilerin ortaya çıkaracakları sermayenin kalitesi, devletin ekonomisine sağlayacağı kalitenin yansıması olacaktır. Devlet, bunun bilincinde olarak çiftçisine ve üreticisine desteğini esirgememektedir.

Çiftçi ve Üreticiye Destek

Çiftçi ve Üreticiye Destek

Çiftçi ve Üreticiler Nasıl Destek Başvurusunda Bulunmalı?

Çiftçi ve üreticilere yapılacak olan destek başvuruları için il ya da ilçelerdeki Tarım Müdürlüklerinden başvuru gerçekleştirebilmektedirler. Çiftçi destek başvuru için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından konulan şartlara uymak yeterli olacaktır. Şartları taşıyan her birey, bu destek için başvuruda bulunabilmektedir.

Yapılan başvuruların geçerli olup olmadığı ya da destekleme hakkında bilgi sahibi olmak için devletin bizlere sunduğu sosyal hizmetlerden istifade edebilmekteyiz. Bunlardan biri de çiftçi destekleme sorgulama hizmetidir. Çiftçiler, kendilerine destek verilip verilmediği ya da ne kadar destek verildiğini buradan sorgulayabilmektedirler.

Çiftçi ve Üreticiye Destek Ödemeleri Ne Kadardır?

Çiftçi destek ödemeleri, Bakan Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre:

 • 420 çiftçiye yem bitkileri desteği,
 • 64 arı üreticisine koloni desteği,
 • 125 üreticiye de biyolojik destek olmak üzere toplamda 331 milyon 637 bin TL miktarında destek ödemeleri yapılacaktır.
 • Devletin çiftçiye ve üreticiye sağladığı destek imkanlarını en güzel şekilde değerlendirmek ve hem devlete hem de kendilerine büyük kazançlar sağlamalıdır.

Çiftçi destek paraları, çiftçilerin bizzat kendi hesaplarına yatırılacaktır. Çiftçiler ve üreticiler, TC kimlikleriyle bankaya yapacakları başvuruyla paralarını alabileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Sorgulama YöntemiSosyal Güvenlik Kurumu’ndan Geriye...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652