Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

A+
A-
Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor? Çocuk parası yardımı, muhtaç durumda olan ailelerin çocukları için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir projedir. Ailelere, bu proje kapsamında eğitim ve sağlık desteği sağlanır. Ekonomik sıkıntılar sebebiyle ortaya çıkan masrafların bir nebze azaltılması adına çocuklar için ailelere yardım yapılır. Yapılan bu yardımlar sayesinde ailelerin harcamalar konusunda sıkıntıları biraz da olsa giderilmektedir.

Çocuk parası yardımı aile bütçesine katkı sağlar. Çocukların acil ihtiyaçlarını giderilmesine katkıda bulunur. Bu yardımı alabilmenin kendine özel koşulları olmakla birlikte başvuru için de bazı şartlar gereklidir. Çocuk parası yardımı beş yıl ile sınırlanmıştır. Bu nedenle; başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınırlamayı dikkate alması gerekir. Böylece bu sınır aşılmadan başvuruda bulunulması ve ödemenin alınması mümkün olur. Şartları yerine getirenler hızlı ve pratik birkaç işlemle başvurularını yaparak çocuk parası yardımı alabilirler.

Çocuk parası yardımı başvuru anne hamileyken yapılamaz. Zira, bu başvurunun gerçekleşmesi için doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmesi şartı aranır. Bu nedenle, hamilelik döneminde yapılan başvurular kabul edilmez. Çocuk parası yardımı başvurusunun kabul edilmesi sonrasında ödemeler, çocuğun annesine, babasına ya da çocuğun bakımını üstlenen kişiye yapılır. Çocuk parası yardımı tutarı çocukların doğum sırasına göre değişir. Aynı zamanda ödemelerle ilgili TC Kimlik numarasının son rakamı baz alınarak ödemeler belli bir periyodik düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Tüm bu hususlar dikkate alınarak öncelikle bu yardım hakkında geniş bilgi edinilmesi gerekir. Çocuk parası nasıl hesaplanır gibi hususlar atlanmamalıdır. Bununla birlikte şartları, başvuruların nasıl yapılacağı gibi her detay hakkında bilgiye hakim olunmalıdır. Böylece hızlı ve sorunsuz bir şekilde başvuru yapılması mümkün olur.

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Çocuk Parası Yardımı Nedir? 

Canlı olarak doğum yapan, nüfus müdürlüklerine kayıt yaptıran ve doğum yardım başvurusu dilekçesi veren annelere devlet tarafından ödenen maddi yardıma verilen isimdir Çocuk parası yardımı alınabilmesi için belli şartlar mevcuttur. Bu şartlar yerine getirilmeden bu yardımdan yararlanılması mümkün değildir.

Çocuk Parası Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ilk şarttır.
 • Mavi kart sahibi olanlar da bu yardımdan yararlanabilirler. Anne, baba ya da her iki ebeveynin Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekir.
 • Başvuru için doğum yardımı dilekçesinin yanı sıra; anne ve çocuğa ait kimlik belgeleri gereklidir. Aynı zamanda doğumun gerçekleştiği hastaneden alınan doğum belgesi de şarttır.
 • Bu yardım için 15.05.2015 tarihinde ve bu tarih sonrasında canlı doğum gerçekleştirilmesi şartı vardır. Belirtilen bu tarih öncesinde doğum yapan anneler bu yardımdan faydalanamazlar. Ancak; çocuk sıralaması tespitinde belirtilen bu tarih öncesinde doğan çocuklar sayılabilir. Yeni doğan çocuğun kaçıncı sırada olduğunun belirlenmesi için önceki çocuklar kayda alınır.

Çocuk Parası Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

 • Çocuk parası yardımı başvurularıyla ilgili olarak en sık sorulan sorulardan biri de başvuruların nereye yapılacağıdır.
 • Başvurular, Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yapılabilir.
 • Yurt dışında yaşamakta olan ve Türk vatandaşı olan anneler ise konsolosluklara ya da Büyük Elçiliklere başvuruda bulunabilirler.
 • Çocuk parası yardımı başvuruları çalışılan kurum üzerinden de yapılabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memurluğu yapan anneler, başvurularını çalıştıkları kurum üzerinden gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu noktada önemle belirtilmelidir ki bu başvurunun söz konusu kamu kurumu üzerinden yapılabilmesi için anne ya da babanın kamu kurumunda aktif bir şekilde çalışma hayatına devam diyor olması gerekir. Aksi halde kamu kurumu üzerinden başvuruda bulunulamaz.

Çocuk Parası Yardımı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Çocuk parası hesaplaması kapsamında ödemeler yapılır. Canlı doğum gerçekleştikten hemen sonra yeni doğan bebeğin kimlik bilgileri bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünde KPS yani; Kimlik Paylaşım Sistemi’ ne kaydedilir. Kimlikle beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığına bağlı müdürlüklere Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi verilir. Bu başvuru şahsen yapılabilir. Ayrıca iadeli taahhütlü posta ya da kargoyla da başvuru yapılması mümkündür. Kimlik ve başvuru bilgileri onaylandıktan sonra PTT üzerinden annelere ödemeler yapılır.

Çocuk Parası Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

 • Çocuk parası yardımı için başvuru yapıldıktan sonra gerekli inceleme ve kontrollerin ardından takip eden bir ay içinde annenin TC Kimlik numarasına PTT aracılığı ile ödemeleri yapılır. Çocuk parası yardımı ödemeleri periyodik ve aynı zamanda takvime bağlı olarak yapılır.
 • Ödemeler TC Kimlik numarasının son rakamı sıfır olanlar ödemeyi ayın 24’ü ile 28′ i arasında gerçekleşir.
 • TC Kimlik numarasının son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde ödemelerini alırlar.
 • TC Kimlik numarası 4 olanlar ayın 26’sında, TC Kimlik numarasını son rakamı 6 olanlar ayın 27’sinde ve TC Kimlik numarasının son rakamı 8 olanlar ayın 28’inde ödemelerini alırlar.

Çocuk Parası Yardımı Çeşitleri Nelerdir?

Çocuk parası yardımı adıyla devlet tarafından kişilere sağlanan destek, dört farklı çeşitte sunulur.

Yardım çeşitleri şu şekildedir;

 • Süt parası diğer adı ile Emzirme Ödeneği olarak 180 TL ödeme yapılır.
 • Doğum Parası (İş görmezlik ödeneği adıyla ödenir.)
 • Çoklu Doğum Yardımı- Çocuk başına olmak üzere ayda bir kez olmak kaydıyla 150 TL ödeme yapılır.

Çocuk Parası Yardımının Çocuk Sayısına Göre Tutarları

Çocuk parası yardımı tutar olarak çocuk sayısına göre değişir. Çocuk parası hesaplaması 2020 güncel bilgiler şu şekildedir;

 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödenir. Çocukların sıralamasına göre tespitler yapıldıktan sonra çocuk parası yardımı ödemeleri gerçekleşir.
 • İlkokula giden kız çocukları için aylık olarak 40 TL, erkek çocukları için ise aylık olarak 35 TL ödenir.
 • Liseye gitmekte olan kız çocukları için aylık 60 TL, erkek çocukları için 50 TL yardım parası ödenir.

  Çocuk Parası

  Çocuk Parası

Çocuk Parası Yardımı Başvuru Sorgulama İşlemi

Çocuk parası yardımı için yapılan başvuru sonrası başvuru sonucu merak edilir. Başvuru sonucunun öğrenilmesi için sorgulama işlemi yapılabilir.

Bu sorgulama işlemi için;

 • T.C Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sayfasına tıklanır.
 • Açılan sayfanın en alt kısmında Kimliğimi şimdi doğrula yazısına tıklanmalıdır. Bu işlemle birlikte bir takım güvenlik adımları bölümüne geçiş yapılır.
 • Kimlik doğrulama sistemi üzerinden TC Kimlik numarası yazılır ve daha sonra e-devlet şifresi boşlukları eksiksiz bir şekilde doldurulur.
 • Sisteme giriş yap yazısına tıklanır.

Son derece basit adımlarla sorgulama işlemi yapılabilir. İlk kez sorgulama yapacaklar için de kolay bir işlemdir. İşlemlere başlandığında sistem kişiyi adım adım yönlendirerek işlemleri kolay hale getirmektedir. E-devlet şifresi olmayanlar ya da e-devlet şifresinin unutanlar bu işlemi gerçekleştiremezler. Zira, e-devlet şifresi olmadan sisteme giriş sağlanamaz. Şifrenin tekrar temin edilmesi gerekir. E-devlet sistemi şifresini unutan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek şifrelerini alabilirler.

Çocuk Parası Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Çocuk parası yardımının kesilip kesilemeyeceği de en çok sorulan sorulardan biridir. Çocuk parası yardımı ödemeleri bazı durumlarda kesilebilir. Çocuk parası yardımı ödemeleri Sosyal Güvenceli olunması ve muhtaçlık halinin sona ermesinin ispatı ya da ödeme şartlarının gerçekleştirilememesi sebebi ile yardım kesilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?
Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kredi Kartı Borcu Neden Ertelenir?Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?Kredi Kartı Borç...