Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

SSK
A+
A-
Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk sahibi olan insanlar devlet tarafından verilen çocuk yardımı nasıl alınır? hangi şartları taşımak gerekir? gibi konulardaki detayları merak ederler. Çocuk yardımının içeriği ve haktan yararlanma şartlarına dair bilgiler şunlardır;

Doğan Çocuk İçin Verilen Yardım Parası Nedir?

Devlet tarafından halka yapılan yardımlar arasında çocuk yardımı (doğum yardımı) bulunur. Bu yardım sağlıklı doğum yapan annelere doğan çocuk için verilen yardım parasıdır. Bu yardım tek sefere mahsus olacak şekilde verilir. Annelerin devlet tarafından verilen bu parayı alabilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekir.

Başvuruda bulunmalarının ardından kısa süre içinde yardım parası yatar. Ancak kişilerin başvuru yapabilmeleri için 2015 tarihi sonrasında doğum yapmış olmaları gerekir. Aksi takdirde daha önceki tarihlerde doğum yapmış olan kişiler yardım parasını alamazlar.

Çocuk Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Doğum yapan kadınların bakanlık tarafından verilen çocuğu olana yardım parasını alabilmeleri için belirlenen şartları taşıması gerekir.

Çocuk yardımından yararlanma şartları şunlardır;

 • Türk vatandaşı olma şartı
 • Mavi karta sahip olma şartı
 • Yurtdışında yaşayanlar için Türk vatandaşı olma şartı
 • Ebeveynlerden birinin Türk vatandaşı olma şartı
 • Doğum sonrası çocuğun nüfusa kaydettirilmiş olma şartı (kimlik paylaşım sistemi)
 • 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum yapmış olma şartı
 • Belirlenen tarih sonrasında canlı doğum yapmış olma şartı

Bu şartları taşıyan kişiler başvuru yapmaları durumunda kendilerine verilen yardım parasını alarak kullanabilirler. Mavi karta sahip olma şartı Türkiye’de doğan ve vatandaşlıktan çıkma izniyle vatandaşlığını kaybeden kişilerin sahip olduğu karttır. Bu karta sahip olan kişilerde başvuruları sonucunda çocukları için yardım alabilirler.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yapan kadınlar ya da eşleri çocuk yardımı nasıl alabilirim sorularını sorarlar. Çocuklar için devletten yardım almanın yolu oldukça kolaydır. Kişiler şartları taşımaları durumunda çocuk yardımları için başvuru kabul eden kurumlara başvurularını yapabilirler. Yardım için başvuru yapılan kurumlar şunlardır;

 • AÇSH bakanlığına bağlı olan il müdürlükleri
 • Başkonsolosluklar
 • Sosyal hizmet merkezleri
 • Konsolosluklar
 • Çalışan anneler çalıştıkları kuruma

Ancak buralara başvurunun gerçekleşmesi için kişilerin başvuruları şahsen ya da posta yoluyla eksiksiz bir şekilde yapmaları gerekir. Başvuruların kabul edilmesiyle hesaplarına yatan paraları çekip kullanabilirler.

Çocuk İçin Yardım Başvurusunda Gerekli Belgeler

Doğum yaptığı çocukları için yardım başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli belgelerle birlikte Açsh bakanlığı il müdürlüklerine ya da konsolosluklara başvurmaları gerekir. Başvuruda yanlarında bulunması gereken belgeler ve başvuru yolları şunlardır;

 • Doğum yardımı dilekçesi
 • Doğan çocuğun kimlik fotokopisi
 • Annenin kimlik fotokopisi

Bu belgeleri yanında bulunduran kişiler başvurularını şahsen yapabilirler. Şahsen başvuru yapmak istemeyenler kargo ya da iadeli taahhüt yoluyla da gönderebilirler.

Çocuklar İçin Verilen Yardım Parası Nereden Alınır?

Çocukları için yardım parası başvurusunda bulunan kişilerin merak ettikleri sorular arasında çocuk yardımı nereden alınır sorusu bulunur. Başvuru yapan kişiler paralarını PTT şubeleri aracılığıyla alabilirler. Yardım parasının yatma zamanı ise kişilerin başvurdukları ayı takip eden ayda olur. Çünkü başvurunun doğum yardım sistemine kayıt edilmesi gerekir.

Görevliler tarafından yapılan kayıtlar sonrası para ödemesi yapılır. Ödemeleri yatan kişiler bulundukları yerde bulunan ptt şubelerine giderek kimlikleri yardımıyla yardım parasını alabilirler.

Çocuk Yardımının Tutarı Ne Kadardır?

AÇSH bakanlığı tarafından çocuklara verilen yardım parası doğan çocuğa bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bakanlık tarafından birinci çocuk için verilen yardım parası 300 TL’dir. İkinci çocuk için verilen yardım parası 400 TL olurken üçüncü ve daha fazla çocuk için verilen para 600 TL’dir.

3 çocuk yardımı kimler alır soruları daha önce çocukları için yardım parası almayan ve üçüncü çocuğu dünyaya gelen kişiler tarafından merak edilir. Üç çocuğu olanlar ve yardım için başvuru yapmayanlar üçüncü çocuklarıyla birlikte yardım parası talebinde bulunabilirler.

3 çocuk yardımı parası alabilmeleri için doğan çocukların üçünün de 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğmuş olmaları gerekir. Çocuk paralarına belirli dönemlerde zamlar yapılmaktadır.

Bu zamlar enflasyon gibi şartlara göre yapılır. Bu ücretler açıklanan yeni zamlara kadar geçerli olan ücretler olur. Ayrıca kamuda çalışan kadınlar çocukları için yardım parasını çalıştıkları kurumdan alırlar. Bu sebeple çalışan durumdaki kadınların aldıkları para farklı olabilir. Yardım parasının kurumdan düşük verilmesi durumunda bakanlık tarafından aradaki fark ptt yoluyla kendilerine gönderilir.

Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Doğum sonrası verilen çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir? soruları da yardım konusunda en fazla merak edilen sorulardır. Yardım parası tek seferlik ödenen bir paradır. Başvuru sonrasında hesaba yatırılarak kişilerin çekmesi sağlanır.

2015 yılı Mayıs 15 tarihi sonrasında doğum yapanlar başvurularına bağlı olarak ödeme alabilirler. Ancak bu bir kere ödenir. Bu sebeple yaş şartı yoktur. Ancak yardıma muhtaç aileler için verilen sürekli çocuk yardımlarında çocukların 25 yaşında olması gibi şartlar bulunabilmektedir.

Babalar Çocuk İçin Yardım Parası Alabilir mi?

Tek seferlik olarak verilen yardım parasını babaların almasının yolu da vardır. Bunun için annenin doğumda ölmüş olması gerekir. Bu durumda baba yardım parasını alabilir. Ayrıca annenin yabancı ve Türk vatandaşı olmaması durumunda yardım babası yine babaya verilir. Paranın alınabilmesi için anne ya da babanın Türk vatandaşı olması yeterlidir.

Hamilelikte Yardım Başvurusu Yapılır mı?

Çocuklar için bir kereye mahsus olarak verilen yardım parası doğum durumuna bağlı olarak verilir. Bu sebeple hamile olan kişilerin yardım için başvurma imkanları yoktur. Doğumların gerçekleştirmeleri ve çocuğun sağ olarak doğmuş olması yardım parasının alınabilmesi için genel şarttır. Annenin ölmesinde baba yardım parasını alabilir ancak bebeğin ölmesi durumda yardım parası alınamaz.

Doğum Yardımı Dilekçesinde Yer Alan Bilgiler

Doğum sonrasında kişilerin hak ettikleri 300, 400 veya 600 TL tutarındaki yardımı alabilmeleri için doğum yardımı dilekçesini eksiksiz doldurmaları gerekir. Yardım dilekçesinde eksiksiz doldurulması gereken bölümler şunlardır;

 • Başvuran kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • Doğum yapmış olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • Doğan çocuğun kimlik numarası
 • Doğmuş olan çocuğun babasının kimlik numarası
 • Daha önce doğmuş olan çocukların kimlik numarası
 • Kamu çalışanı olup olmama durumu
 • Babanın kamu çalışanı olup olmama durumu
 • Kamu çalışanı olunması durumda alınan yardım parası tutarı
 • Başvuran kişinin adresi
 • Başvuran kişinin telefon numarası

Bu bilgiler başvuru yapan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurularak bakanlığın il müdürlüklerine, konsoloslukları ve sosyal hizmet merkezlerine teslim edilir. Başvuru yapan ya da doğum yapan kişilerin mavi kartlı olmaları durumunda kimlik numaraları yerine kartlarında bulunan numaraları yazmaları gerekir.

Çocuk Yardımı

Çocuk Yardımı

Çocuk Yardım Başvurusu Sorgulama

Doğum yapan kişiler ya da eşleri yardım parası almak için başvuru yaptıklarında başvurularının sonucunu ve yardım paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilirler. Sonucu öğrenmek için kişilerin turkiye.gov.tr adresine girmeleri gerekir.

Daha sonra sayfada yer alan AÇSH bakanlığı linkine tıklayarak doğum için yapılan yardımın başvurusunun sonucunu sorgulayabilirler. Yardım parasının yattığını öğrenmeleri durumunda da PTT şubelerinden çekebilirler.

Evlatlık Alınan Çocuklar İçin Yardım Parası Alınır mı?

Kişilerin çocuk evlat edinmeleri durumunda da yardım parasını almaları mümkündür. Öncelikle evlat edinilen çocuğun 15.05.2015 tarihi sonrasında doğmuş olması gerekir. Ayrıca çocuk için daha önce yardım parasının alınmamış olması gerekir. Bu durumda olan çocuklar içinde yardım parası alınabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Yılı SSK Yıllık İzin Süreleri
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yıllık izin SüresiYıllık Ücretli İzin HakkıYıllık İzin Ücreti HesaplamaYıllık İzin...