fbpx
ALTIN 394,16
DOLAR 6,8646
EURO 7,7748
BİST 8,5837
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Covid-19 Coronavirüs Son Durum

Koronavirüs Hastalığı Covid-19

 

Koronavirüs 2019 yılında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan bir salgın hastalıktır. Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü pandemi olarak nitelendirmiştir. Koronavirüs hastalığı Çin’de ilk ortaya çıktığı zamanlarda sebebi belirlenemeyen bir öksürük ve zatürre şikayetleri ile birlikte ortaya çıktı. Hastalığa yakalanan kişiler belirlenemeyen şekilde ani ölümlere neden oldu. Koronavirüs hastalığı Çinli bilim adamları tarafından araştırıldı ve ortaya yeni bir ölümcül virüs çıkığını insandan insana bulaşılabildiği açıklanmış oldu. Koronavirüs hastalığının virüsü covid-19 olarak belirlenmiştir.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Nedir?

 

Korona virüs farklı tipleri olan oldukça geniş bir virüs grubudur. DNA yapısına bakıldığında virüsün genetik materyal olarak RNA taşımaktadır. RNA taşıyan virüsler arasında ki en çok genom taşıyan bir virüstür. Koronavirüs hastalığı sebebi olan corona virüs latince’den gelmektedir. Mikroskop ile incelenen covid-19 yapısından dolayı kraliyet benzeri görünümü bulunmaktadır. Bundan dolayı latince corona anlamı yani kraliyet anlamı taşıyan kelime verilerek bu şekilde adlandırılmıştır.

 

Koronavirüs hastalığı farklı tipteki virüs grubudur. Dolayısıyla her farklı tipteki covid-19 farklı hastalığa sebep olmaktadır. Bazı covid-19 sindirim sistemini etkilerken bazı covid-19 ise dolaşım sistemi ve solunum sistemini etkilemektedir. Bazı virüsler daha hafif semptomlara neden olurken bazı virüsler ise daha ağır semptomlara neden olur.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığı Nasıl Yayılıyor?

 

Korona virüs hastalığı pek çok faktöre bağlı olarak yayılma eğilimi göstermektedir. En çok koronavirüs hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi veya hapşurması ile birlikte yayıldığı tespit edilmiştir. Koronavirüs hastalığı temas edilen yüzeyler aracılığı ile de bulaştığı tespit edilmiştir. Örneğin toplu taşıma araçlarında veya insanların daha çok bulunduğu alanlarda ki yüzeylere temas halinde yayıldığı tespit edilmiştir. Koronavirüs hastalığı yani covid-19 virüsü yalnızca ağız ve burun ve göz yolu ile bulaştığı tespit edilmiştir.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 

Korona virüs hastalığının belirtileri grip rahatsızlığının belirtileri ile hemen hemen aynıdır. Dolayısıyla korona virüs hastalığı sık sık belirtileri bu rahatsızlıklar ile karıştırılabilir. Koronavirüs hastalığı tespiti yalnızca testler ile belli olur. İşte koronavirüs hastalığı belirtileri,

– Kuru öksürük

– Yüksek Ateş

– Eklem Ağrıları

– Nefes Darlığı

– Zatürre

– İştahta azalma

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Korona virüs hastalığının şuan belirlenmiş kesin bir tedavisi yoktur. Ancak koronavirüs hastalığı sebebi ile hastaneye yatan kişilere bağışıklık sistemini ayağa kaldırıcı ve güçlendirici takviye ilaçlar verilmektedir. Hala koronavirüs hastalığı için aşı geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü kişiler hastalığı hafif semptomlar ile atlatır. Koronavirüs hastalığı tedavisinde semptomlara yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığından Nasıl Korunuruz?

 

Korona virüs yani covid-19 hastalığından korunmak için alınacak tedbirler vardır. Covid-19 hastalığı için alınacak tedbirler şu şekildedir;

– Korona virüs hastalığı için temel hijyen kurallarına maksimum seviyede dikkat edilmelidir.

Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek için tıbbi ve cerrahi maske takılması gerekmektedir. Takılan maskenin N95 maske olması daha etkili olacaktır.

– Hastalığı taşıyan kişilerin yanına maskesiz yaklaşılmamalı ve yakın temastan kaçınılmalıdır.

Covid-19 yakın temas ile birlikte hızlı bir şekilde yayılır. Bunun için sosyal mesafe kurallarına harfiyen uyulması gerekir. Sosyal mesafe yaklaşık olarak 1.5 metredir.

– Hapşırıldığı esnada covid-19 yayılmasını engellemek için bir peçete veya peçete yoksa dirseğin iç kısmına öksürülmesi gerekmektedir.

– Seyahatlerinizi ertelemeniz hastalığa yakalanmamanız ve yaymamanız açısından önemlidir.

– Ellerinizi sık sık sabunla birlikte ovarak yıkamanız gerekmektedir.

– Kalabalık yerlerden salgın bitene kadar bulunulmaması gerekiyor.

– Yurt dışından döndükten sonra hastalığı taşımadığınıza emin olana kadar kendinizi izole etmelisiniz. Bu izole süresi yaklaşık olarak 14 gündür.

– Dışarıda iken ellerinizi ağzınıza burnunuza ve gözünüz ile temas ettirmeyin. Bu şekilde covid-19 virüsünün vücudunuza yayılmasını önleyebilirsiniz.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığının Risk Grupları

 

Korona virüs hastalığının etkilediği risk grupları vardır. Dünya sağlık örgütünün açıkladığı verilere göre 65 yaş üstü en fazla etkilenen gruplar arasındadır. Bu yüzden 65 yaş üstü kişilerin corona virüsünden etkilenmemesi için dışarda bulunmaması gerekmektedir. Corona virüsü bu yaş grupları için risk teşkil etmektedir. Aynı zamanda kronik hastalığı olan kişiler de corona hastalığına yakalandığı takdirde sonuçları ölümcül olabilmektedir. Corona hastalığının etkilediği risk gruplarından bir diğeri ise gebe kişilerdir. Gebelik döneminde corona virüs bebeği etkileyebilir.

 

KoronaVirüs (Covid-19) ve Karantina İzolasyon

 

Korona virüs hastalığının yayılmasını engellemek ve hastalığın pandemi olmaktan çıkması için insanların yapmış olduğu gönüllü karantina vardır. Karantina kendini dış dünyadan izole ederek zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak ve mümkün olduğunca kendini evde izole etmektir. Hastalığı taşıyan kişilerin başkalarına bulaştırmaması ve corona virüsünün yayılmasını engellemek için evde kalmak oldukça önemlidir. Özellikle yurt dışından gelen kişilerin kendini 14 gün boyunca evde izole etmesi gerekmektedir.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Testi Nasıl Yapılır?

 

Korona virüs testinin yapılması için tanı kitleri geliştirilmiştir. Bu tanı kitleri kısa sürede sonuç vererek kişinin corona virüs taşıyıp taşımadığını belli eder. Korona virüs testi laboratuvar ortamında yapılır ve sonucu kısa sürede çıkarır. Tanı kitleri dünya genelinde yayılmıştır. Bu şekilde tanı kitleri ile birlikte testler geliştirilmektedir. Hastadan alınan kan örneği ile birlikte corona virüs testi yapılır ve duruma göre hasta karantinaya alınır veya alınmaz.

 

KoronaVirüs (Covid-19) Hastalığı Hangi Ülkelerde Görüldü?

 

Korona virüs hastalığı ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde 2019 yılında ortaya çıktı. Hastalık dünya geneline bu kentten yayıldı. Çin’den sonra batıya doğru bir yayılım gösterdi. Corona virüs salgını Avrupa ülkelerini de oldukça fazla etkilemiş durumdadır. Corona salgını şuan 186 ülkede görülme eğilimindedir. Yayılma süreci ve görülen ülke sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir.

 

KoronaVirüs (Covid-19)  Takip Pandemi İzolasyon Takip Uygulaması

 

Ülkemizde korona virüs hastalarının takibi ve hastalığın yayılmasını engellemek için sağlık bakanlığı tarafından mobil uygulama geliştirilmiştir. Corona virüsü takip uygulaması pandemi izolasyon takip projesi olarak adlandırılmaktadır. Uygulama sağlık bakanlığı ve bilgi teknolojileri iletişim kurulu başkanlığı tarafından geliştirildi. Uygulamanın genel amacı testleri pozitif çıkan corona hastalarının izolasyon kurallarına uyup uymadığının tespitini yapmak ve hastalığın daha fazla yayılmasını engellemek içindir.

 

Akıllı telefonların bu noktada takip açısından kullanılması da hastalığın yayılmasını engellemek için önemlidir. Bu şekilde korona virüs engellenecek ve hastalığı taşıyan kişilerin lokasyonu takip edilecektir. Hastaların telefonuna bölgeden ayrıldığı tespit edildiğinde “İzolasyon bölgesinin dışına çıktığınız tespit edildi.” şeklinde mesajlar uygulama tarafından sms olarak atılacaktır. Covid-19 virüsünün engellenmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden mobil uygulama hastalara kayıt edilecek bu şekilde hastaların takibi yapılacak. Devlet tarafından açıklanan bilgilere göre uygulamanın sahip olduğu veriler üçüncü kişiler tarafından paylaşılmayacak ve veriler salgın bittikten sonra imha edilecektir.

 

Pandemi izolasyon takip uygulaması sadece korona virüsü pozitif olan hastalara değil aynı zamanda kronik hastalığı olan kişiler için de çalışacaktır. Bu şekilde kişilerin verileri uygulamaya nakledilerek izolasyonun sağlanması için uygulama tarafından sık sık ikaz edilecek. Ayrıca yetkililer tarafından açıklanan bilgilere göre uygulama rivayet etmeyen kişilere emniyet güçlerince idari yaptırımlar yapılacağı bildirildi.

 

Beklenen Uygulama Çıktı . Hayat eve Sığar Uygulaması Çıktı.

Vatandaşların beklemiş olduğu uygulama google play store ve app üzerinde yayınlandı. Hayat eve Sığar Uygulamasını cep telefonuza indirerek gerekli ayarları yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bölgelerini takip edebilmenizi kolaylaştıran uygulama Sağlık Bakanlığı Tarafından halkın kullanılmasına Sunulmuştur.

Programı Aşagıdaki Linkten Telefonlarınıza Kurabilirsiniz.

Google Play’den uygulamayı indirmek için TIKLAYIN

APP Store’den uygulamayı indirmek için TIKLAYIN