Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler

SGK
A+
A-
Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler

Ülkemizde hemen hemen birçok alanda devlet çeşitli destekler vermektedir. Özellikle bu desteklerden bir tanesi de çalışan ve aynı zamanda doğum yapan annelere yöneliktir. Kadınların çalıştığı dönemde devlet oldukça fazla destek sağlamaktadır. Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler arasında;

  • Doğum yardımı,
  • Kreş yardımı,
  • Süt ve emzirme,
  • Yarım gün çalışma gibi çeşitli destek yardımları bulunmaktadır. Devletin anne adayları için sunduğu yardımlar da oldukça fazladır. Doğum yapan annelere belli bir miktar nakit ödeme yapılır. Ancak yapılan bu ödeme çocukların sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Doğum yapan annelerin devletin hangi konuda destek verdiğini detaylı bir şekilde öğrenmeleri gerekir. Her anne adayı çalışsa da çalışmasa da mutlaka devletin sunmuş olduğu olan avantajlardan yararlanmaktadır. Genellikle devlet her yıl çeşitli ödenekler sunmaktadır. Özellikle doğum yapacak olan anne adayları için doğuma teşvik etmek amacıyla daha fazla yardımda bulunmaktadır.

Daha fazla çocuğu olan anne adayları bir adet çocuğu olanlara göre daha fazla tutarda ödeme almaktadır. Bunun için genellikle ödemeler PTT şubeleri üzerinden hesaplarınıza yapılmaktadır. Genellikle doğum destekleri sürekli olarak değişir. Bunun için Sigorta sitesi üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler

Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler

Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler

Yarım Gün Çalışma Yardımı

Devletin vermiş olduğu desteklerden bir tanesi de yarım gün çalışma desteğidir. Doğum yapan kadınların çalışmış olduğu işyerlerinde yarı zamanlı olarak çalışma hakkı bulunmaktadır. Aynı zamanda almış olduğu maaşın bir kısmı işveren tarafından bir kısmı da İŞKUR üzerinden sağlanır. Ancak doğum yapan kadınların bu destekten yararlanabilmesi için üç yaşını doldurmamış çocuğu olması gerekir.

Aynı zamanda doğum yapan anne adayları yarım gün çalışma yardım alırsa eğer süt izni de kullanamayacaktır. Devletin sunmuş olduğu yardımların sadece bir tanesinden faydalanmak. Bu nedenle hangi destek size daha uygun musun ondan yararlanmak daha doğru olacak.

Çocuk Parası

Devlet doğum yapan anneler için çocuk parası yardımı da vermektedir. Ancak devletin vermiş olduğu çocuk parası desteği çocuk sayısına göre değişir. Hem çalışan hem de çalışmayan aileler devletin bu desteğinden yararlana biliyor. Devletin belirlemiş olduğu bazı tutarlar bulunmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve diğer çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından verilen bu destekten her yıl güncellenmektedir. Doğum yapan çalışan veya çalışmayan tüm anne adaylarının devletten tam anlamıyla destek alabilmesi için mutlaka gerekli başvuruyu da yapmış olması gerekir. Genellikle yapılan başvurular kısa sürede değerlendirilmiş olur ve anne adaylarına da ödeme yapılmış olur. Bu nedenle birçok anne adayı doğum yaptıktan sonra devletin sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmayı tercih eder.

Süt Emzirme Ödeneği

Doğum yapan anne adayları için devlet tarafından süt parası desteği de verilmektedir. Bunun için anne adaylarının 120 gün prim Ödemiş olması ve aynı zamanda sigortalı olması gerekir. Aile ve Sosyal bakanlığına, Sosyal hizmet müdürlüklerine gerekli başvuruda bulunduğunuz zaman bu yardımdan da almış olursunuz. Gerekli yardımı almak için mutlaka anne adaylarının bebeğin nüfus cüzdanında yanında bulundurması gerekir.

Emzirme ücreti her yıl farklı tutarlar da verilir. Aynı zamanda devlet anne adaylarına süt izni de sunmaktadır. Genellikle anne adayları işten birkaç saat erken çıkarak süt iznini kullanmayı tercih eder. Ancak eviniz yakınsa sabah veya öğlen saatlerinde de süt izni kullanmanız mümkün olacaktır.

İş Görmezlik Ödeneği

İş görmezlik ödeneği de çalışan ve doğum yapan anneler için verilir. Doğum yapmadan önce sekiz hafta bir doğum sonrasında sekiz hafta olarak devlet tarafından toplamda anne adaylarına 16 hafta izin verilmektedir. İkiz bebekler için bu hafta 18 haftaya kadar çıkmaktadır.

Ancak anne adaylarının iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmesi için 1 yıl süre içerisinde 90 gün sigortalı olması gerekir. İş göremezlik ödeneği de doğum yapan anne adayları için verilen bir hizmettir. Devletin belirlemiş olduğu şartlara uyum sağlayan her anne adayı belirlenen tutardan yararlanmış olacaktır. Böylelikle kısa sürede hesaplarına ödemelerde yapılmış olur.

Çocuk Parası

Çocuk Parası

Doğum Parası İçin Başvuru

Devlet destekli doğum parası almak isteyen anne adaylarının gerekli başvuruları eksiksiz bir şekilde yapmış olmaları gerekir.

  • Doğum parası almak için aile ve sosyal bakanlığından yer alan formun doldurulması gerekir.
  • Hangi il de ikamet ediyorsanız gerekli evrağın tamamlanması gerekir.
  • Anne adayları kaymakamlığa da başvuru yapabilirler.

Başvuru yaptıktan sonra kısa süre içeresinde başvurunuz değerlendirmeye alınmış olur. Genellikle PTT üzerinden ödemeler yapılmaktadır. Devlet destekli olan yardım kampanyalarından hemen hemen her anne adayı kolay bir şekilde ödeme almaktadır. Bunun için başvuruların doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir. Genellikle yapılan başvurular sonrasında kısa sürede ödenekler de anne adaylarının hesabına yatmış olacaktır. Ancak mutlaka hesap bilgilerini kontrol ederek kendi bilgilerini girmelerinde fayda var.

Doğum Parası İçin Evraklar

Anne adayları devletten destek almak istediği zaman devletin belirlemiş olduğu evrakları da teslim etmek zorundadır.

Bunun için;

  • Doğan bebeğin çıkartılmış olan kimlik kartı
  • Anne yasa babaya ait olan kimlik kartı
  • Doğum parasını almak için gerekli olan başvuru formu

Genellikle başvuru da bulunulduğu zaman kısa süre içerisinde başvurunuz da sonuçlanır. Genellikle başvuru sonuçlandı zaman anne adaylarının hesabına ödemeler yapılır. Başvurularınızı e-Devlet üzerinden de kontrol etmeniz mümkün. Başvurular e devlet üzerinden de sonuçlanmış ve size de bilgi verilmiş olur.

Doğum Yardımı Dilekçesi Doldurma

Doğum yardımı almak isteyen annelerin TC kimlik ile birlikte dilekçe başvuru formunu soldurması gerekir. Devlet tarafından belirlenen tutarda anne adaylarına gerekli olan ödeme yapılır. Ancak doğum parası almak için anne adaylarının işleri de başvuruda bulunabilirler. Doğum parası almak için evrağın da eksiksiz bir şekilde doldurulması da oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğe ait çıkartılmış olan kimlik kartı da dilekçenin içerisinde doldurulması gerekir.

Genellikle dilekçenin içinde kaç adet çocuğunuzun olduğunu da sorulmaktadır. Çünkü devlet para yardım yaparken çocuk sayısına göre yapmaktadır. Bu nedenle kaç çocuğunuz varsa mutlaka doğru bir şekilde bilgisinin verilmesi gerekir. Verilen dilekçe evrağı doldurulduktan sonra kısa süre evraklarınız hazırlanır ve teslim edilir. Böylelikle ödemeler de zamanında yapılmış olur.

Emzirme Ödeneği

Emzirme Ödeneği

Her Anne Adayı Devlet Desteğinden Yararlanabilir Mi?

Devletin anne adayları için sunmuş olduğu oldukça fazla destek bulunmaktadır. Özellikle anne adayları çalıştıkları zaman maddi açıdan devletten destek bekler. Devlette her çocuk doğduğunda annelere belli ödeme yapmayı kabul etmektedir. Özellikle bu durum çalışan anne adayları için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

Çünkü çoğu çalışan anneler bebeklerini kreşe bırakmayı tercih eder. Bu nedenle devlette birçok anneye kreş desteği sağlamaktadır. Ancak her anne adayının devlet desteğinden yararlanabilmesi için bazı şartlara uyum sağlaması gerekir. Bunun için doğum desteği nasıl alınır? Hakkında bilgi almanız yeterli olacaktır.

Ödemeler Ne Kadar Sürede Yapılır?

Genellikle doğum yapan annelere devletin verdiği destekler sürekli olarak değişse de genelde tutarlar değişiklik gösterir. Ancak devlet desteği üzerinden doğum parası alacak olan anne adayları genellikle her ayın başında PTT şubelerinden ödeme almaktadır. Bunun için İŞKUR üzerinden kendinize bir hesap açıp kendi bilgilerinizi girmeniz gerekir. Kendi bilgilerinizi sisteme girdikten sonra her ayın başında ödemeleriniz de hesaba geçmiş olacaktır. Bu nedenle hemen hemen her anne adayı devlet üzerinden gerekli olan yardımları da almış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Mezun Öğrenciler Sağlık Hizmetinden Ne Kadar Süre Yararlanabilir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yeni Mezun Öğrencilerin Sağlık Sigortaları Ne Kadar Süre Devam Ediyor?Mezun...