Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

A+
A-
E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?  Yeni düzenlemeler ile birçok başvuru işlemi de daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir hale geldi. Bu başvuru çeşitlerinden biri de ehliyet başvurularıyla ilgilidir. Yeni düzenlemelerle hem ehliyet alacak kişiler hem de ehliyetini yenilemek isteyenler çok daha kolay bir şekilde işlemlerini yapabilirler. Ehliyet için sağlık raporu alacak kişilerin öncelikli olarak konuya dair bilgi edinmeleri gerekir. Yanlış ya da eksik yapılacak işlemlerden dolayı sağlık raporu almak zorlaşabilir. Bu nedenle; bilgi edinilmeli ve tüm işlemler yeni düzenlemeye uygun olarak yapılmalıdır. E-devlet ehliyet sağlık raporu e-devlet sorunsuzca gerçekleştirilir.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Hakkında

Her başvuru işleminde olduğu gibi ehliyet başvurularında da yerine getirilmesi gereken hususlar ve aynı zamanda şartlar mevcuttur. Bunlar yerine getirilerek sağlık raporu alınır.

Bu noktada ilk adım; başvuru sahibinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

nden randevu alınmasıdır. Bu müdürlüğün dışında ALO 199 numaralı hat aranarak da randevu alınabilir. Bu işlemden sonra kağıt ve harç masraflarının ödenmesi gibi prosedürler yerine getirilir. Son işlem olarak da başvuru sahibinin sağlık raporu alması gerekir. Belirtildiği gibi pratik işlemler sağlık raporu da hızlıca elde edilir.

2020 E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet alınabilmesi için başvuru sahibinin mutlaka sağlık raporu alması gerekir. Başvuru yapacak olan kişinin sağlık kuruluşlarında muayeneden geçerek bu raporu alması gerekir. Aynı zamanda eğer kişi gözlük kullanıyor ise bu raporu almak için merkeze gözlüğüyle birlikte gitmek durumundadır. 2020 Sağlık raporu için başvurulacak kurumlar belirlenmiştir. Sağlık raporu almak isteyen kişiler bu kuruluşlara başvurarak sağlık raporlarını alabilirler.

Bu kuruluşlar şunlardır;

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Özel Klinikler
 • Özel Tıp Merkezleri
 • Aile Sağlık Ocakları
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri

Belirtilen bu sağlık merkezlerinden sağlık Raporu alınabilir.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Almak için Hangi Kurum Seçilmelidir?

Online olarak beyanname doldurulduktan sonra belirtilen sağlık kuruluşlarına gidilir.Bu noktada; hangi sağlık kuruluşuna gidileceği kişilerin isteğine kalmıştır. Bazı kişiler kuyruk beklemek ve zaman harcamamak için özel hastane ya da klinikleri tercih ederler. Bununla beraber; sağlık raporlarının değişken ücretleri de bu durumu etkilemektedir. Zira, bazı sağlık kuruluşlarında ücret maksimum sınırda olabilmektedir. Ancak; bu konuya ilişkin her hangi bir zorunluluk yoktur. Yani belirtilen kuruluşlardan hangisi tercih ediliyorsa oradan sağlık raporu alınabilir.

E-Devlet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

2020 yılı itibari ile sağlık raporlarına yeni bir düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre yeni ehliyet alacak kişiler sağlık raporlarını e-devlet üzerinden başvuruda bulunduktan sonra alabileceklerdir.

Raporun alınması için atılması gereken adımlar şöyledir;

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanliği linkine tıklanarak giriş sağlanır.
 • Açılan sayfa üzerinden arama çubuğuna Kişisel Sıhhat Bilgi Formu yazılarak aratılır.
 • Açılan giriş sayfasından sağ tarafta yer alan Yeni Başvuru butonu tıklanır.
 • Son adım olarak e-devlet ehliyet sağlık raporu beyan formu doldurulur. Formun doldurulmasında girilecek bilgilerin eksiksiz ve gerçek bilgiler olması son derece önemlidir.
 • Beyan formu doldurulduktan sonra ileri butonuna tıklandığında ekrana bir sayfa açılır. Bu sayfada şahsi bazı bilgiler talep edilir. Bu bulgular; meslek, okul bilgileri, boy. kilo, kan grubu, adres, öğrenim durumu gibi şahsi bilgilerdir. Bu bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulur ve devam butonuna tıklanır.
 • Bu sayfada istenen bilgiler girildikten sonra son aşamaya gelinmiş olunur. ”Verilen bulguların doğruluğunu onaylıyorum ” kutucuğu işaretlendikten sonra BAŞVUR butonuna tıklanır.

Bu son aşamayla beraber beyanname doldurulmuş ve e-devlet ehliyet sağlık raporu başvurusu yapılmış olur. Online olarak bu müracaat yapılmadan kurumlara gidilip sağlık raporu alınamaz. Bu nedenle; öncelikli olarak e-devlet ehliyet sağlık raporu alınması gerekir. Yukarıda adımlar takip edilerek hızlı bir şekilde işlemler tamamlanır. Daha sonra istenen sağlık kuruluşundan sağlık raporu alınır.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Beyannamesinde Doldurulması Gereken Alanlar

Bu beyannamede;

 • Aile bireylerinin/ yakın akrabalarının sıhhat hal bulguları
 • Kalp-damar sistemi/Kan hastalıkları
 • Kas-İskelet sistemi
 • Solunum sistemi
 • Sindirim sistemi ve metabolizma
 • Hormonal şeyler
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Genito-üriner sistem

Ruh sağlığı, B bilgileri istenir. Bununla birlikte sıhhat hal bulguları ve duy organlarıyla ilgili bulgular da talep edilir. Bu bilgilerde eksiksizce girilmelidir.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Alınması Zorunlu Mu?

Sağlık raporu alınması zorunludur. Ayrıca; sağlık raporu alınması yeni düzenlemelerle getirilmiş bir zorunluluk değildir. Önceki yıllarda da bu rapor zorunluydu. Eğer sağlık raporu alınmazsa ehliyet için teslim edilen belgeler eksik olarak tanımlanır. Evraklardaki eksiklikten dolayı kişi ehliyetini alamaz.

Sağlık Raporu

Sağlık Raporu

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu için Fotoğraf Zorunlu Mu?

Ehliyetlerini alacak kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de bu rapor için fotoğraf zorunluluğunun olup olmadığıdır. Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge uyarınca düzenlenen raporlarda fotoğraf yükleme zorunluluğu kaldırılmıştır.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadar?

 • Sağlık raporu ücrete tabi bir rapordur. Ancak; hastanelerde ve sağlık merkezlerinde bu rapor için aynı taban fiyat uygulanmaz. Yani; sağlık kurumlarına göre bu raporun ücreti değişir. Elbette, hangi kuruluştan rapor alınacağı tamamen kişinin isteğine bağlıdır.
 • Aile Sağlık Merkezlerinden alınacak sağlık raporu ücretsiz olarak verilir. İsteyenler bu merkezlerden ücretsiz bir şekilde raporlarını alabilirler.
 • TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinden alınacak rapor için ücret; Hekim raporu için 50 TL ücret ödenir. Sağlık Kurulu raporu alınacak ise 200 TL ücret ödenmesi gerekir.
 • Eğitim ve Araştırma hastanelerinden, tıp fakülteleri ya da üniversiteye bağlı hastanelerden alınacak rapor için Hekim raporu 75 TL iken Sağlık Kurul raporu 300 TL ücretlidir.
 • Özel hastanelerden alınacak rapor için ise net bir rakam belirtilmesi mümkün değildir. Zira, rapor ücreti her hastanede aynı değildir. Her hastanenin sağlık raporu için ücret tabanı farklı olmaktadır.
 • Ancak; özel hastane ve klinikler için ortalama bir rakam verilmesi gerekirse 50 ile 200 TL arasında bir ücret talep edilmektedir.

E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Sağlık raporunun belli bir geçerlilik süresi bulunur. B ve C1 ehliyetlere sahip olanlar ehliyetin yenilenme süresi geldiği zaman yeniden sağlık raporu almak durumundadır. Bununla beraber, farklı gruplardaki ehliyetlerde biri için alınan sağlık raporu diğeri için geçerli olmaz. Yani; her bir ehliyet grubu için ayrı sağlık raporu alınması gerekir.

Ancak; bu iki farklı grup ehliyetlerde değiştirme tarihi aynı zamana denk geliyorsa ve belli şartlar gereğince kişide ağır bir kusur yoksa o halde ortak bir sağlık raporu alınabilir. Değişken rahatsızlığı olan kişiler için mevcut rahatsızlığın tedavisi sonrasında tekrar başvuruda bulunulup yenileme yapılabilir.

Sağlık Raporu Sorgulama İşlemi

Ehliyet için başvuru işlemleri online bir şekilde gerçekleştirilir. Dolayısıyla kişinin elinde her hangi bir evrak ya da yazılı belgeye gereksinim yoktur. Sağlık raporu ile ilgili sonuç sorgulama kolay ve pratik bir işlemle yapılabilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-surucu-raporlari-sorgulama adresine girildiğinde hızlı bir şekilde sorgulama işlemi yapılabilir. Aynı zamanda e-devlet sistemi dışında da sağlık raporu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı e-rapor sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Fakirlik Belgesi Nedir?Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?Fakirlik...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652