Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

E-Devlet İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanır?

A+
A-
E-Devlet İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik maaşı birçok kişinin ihtiyacını karşılayan özellikle uzun süreler çalışma sektörüne hizmet vermiş kişiler için çalışma karşılığını belirten bir ödenektir. İşsizlik maaşı günümüzde birçok şekilde yapılabilmektedir. Özellikle artık çoğu işlemin online olarak yapıldığı düşünülecek olursa işsizlik maaşı için de sorgulama seçenekleri oldukça fazladır.

İşsizlik Maaşı Nedir?  Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulamak

E-devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgusu oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. E-devlet işsizlik maaşı sorgulama ekranı tüm vatandaşlara açık bir ekrandır. Bunun için öncelikli olarak;

 • E devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz yok ise ptt şubelerinden alabilirsiniz
 • Şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alan arama ekranına iş kur yazdığınızda işkur ile ilgili tüm bilgilere ve güncellemelere ulaşmanız mümkündür. Buradan işsizlik ödenek sorgulaması da yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik maaşı başvurusunu sorgulama için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı başvurusu ekranı şifresi olan herkesin girebileceği bir ekrandır. Bu sayede iş kur genel müdürlük birimlerine gitmeden işsizlik ödeneklerinizi sorgulamanız mümkündür.

Başvuru sonucunuzu, ödeneğin ne zaman bağlanacağı ve tutarların ne kadar olduğu bu ekranlarda çıkmaktadır. İşsizlik ödenekleri tutar yatmadan önce 15 gün süre önceden belirlenmektedir. Olumlu yanıt alan kişiler telefonlarına sms gelmek koşulu ile bilgilendirilmektedir. Bu süre zarfında sonucu sms gelmeden önce öğrenmek istiyorsanız e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Başvuru sorgulamak için;

 • Ana ekranda işsizlik ödeneği yazmanız gerekiyor
 • İşsizlik ödeneği yazdıktan sonra açılan ekranda sizin adınıza yapılan başvurunun sonucu çıkıyor
 • Eğer başvurunuz olumlu ise ilk alacağınız maaş ve sonrakiler liste halinde çıkıyor
 • Başvurunuz devam ediyor ise başvurunuzun devam ettiğine dair bilgilendirme ekran üzerinde çıkıyor.

e-devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgulama bu şekilde çok basit olarak yapılabilmektedir. Sistemin onlıne olması ve tek bir sistem üzerinden birçok bilgiye ulaşabilmek vatandaşların işlerini kolaylaştıran bir uygulama olmaktadır.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar?

İşsizlik maaşı şartları, hangi durumlarda bu ödeneği almaya hak kazandığınız ya da kazanamadığınız tüm bunlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Hiçbir işveren kendi durumuna göre işsizlik ödeneği ile ilgili kararı veremez. Bu ödenek tamamen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişi iş bulana kadar 10 ay süre boyunca bu tutarı alır. Bu tutarı alabilmek için belirli bir süre sistemde sigortalı olarak çalışmak esastır. Kısaca işsizlik maaşı başvurusundaki belgeler ve buna bağlı olarak işsizlik maaşı şartları için gerekli durumları özetlersek,

 • İşçinin mutlaka sigortalı bir işte çalışıyor olması
 • İşten ayrılmadan önce en az 120 gün boyunca sigorta primlerinin düzenli bir şekilde yatmış olması
 • Primlerin eksik yatmaması

Tüm bu şartlar işsizlik ödeneği için gerekli şartlardır. Bunlardan birinin eksik olması halinde işsizlik ödeneği alınmaz.

E-devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nereden Yapılır?

Aslında işçi ile alakalı tüm işlemleri iskur.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir. İş kur adresinden sorgulama yapabilmeniz için bu sistem için ayrı bir şifre edinmeniz gerekiyor. E-devlet üzerinden sorgulama için de kişinin aş anlaşmasının sonlanmasından sonra en fazla 30 gün boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması şarttır.

Bu süre boyunca başvurmayan kişiler işsizlik maaşı alamazlar. E-devlet ekranı kullanımı oldukça basit bir kullanım sağlıyor. Ana sayfa üzerindeki arama ekranı sayesine birçok bilgiye ulaşmanız mümkün oluyor. İşsizlik maaşı ödemesi almaya hak kazanan kişiler tüm detayları bu sayfa üzerinden öğrenme imkanı elde ediyorlar.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilmektedir. Sistem tüm prim gününüzü ve sistemde çalışma sürenizi görerek kıdeminize göre belirli bir tutar ortaya çıkarmaktadır. İşsizlik maaş ödemeleri her ayın belirli günleri kişiye elden yapılmaktadır.

Bu tutar kişiye ödenen brüt ücret üzerinden ve toplam yatan prim sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Kişinin son ayda aldığı ücret baz alınarak hesaplama yapılır ve buna göre tavan ücret üzerinde işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

Kişi uzun yıllar çalışmış ise ve prim gün sayısı yüksek ise bu durumda en yüksek ücretten işsizlik ödeneği alır. İşsizlik maaşı yasaya göre asgari tutarı geçememektedir. Yani bir kişinin alacağı en fazla işsizlik ödeneği tutarı asgari ücretin %80’i kadar olabilmektedir. Bu tutardan fazla bir tutarda ödeme yapılamamaktadır.İşsizlik maaşı ile, bir işçinin iş bulana kadar minimum seviyede ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amaçlanmaktadır. Bu tutar bir maaş gibi düşünülmemelidir. Bu nedenle gerekli şartlar oluşuyor ise mutlaka yine sigortalı bir iş bulunarak çalışma hayatına devam edilmelidir.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler

İşsizlik maaşı başvurusu için online sistemi kullanmanız mümkündür. Bu sistemde başvuru yapacağınız zaman sistem sizden ek bir belge istemiyor. Ancak işe başlama tarihiniz ve işten ayrılış tarihiniz net bir şekilde soruluyor. Bu bilgiye doğru bir şekilde cevap vermeniz şarttır. Çünkü bu bilgilere göre tutar belirlenmektedir. Bunun haricinde eğer Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden başvuru yapacaksanız bu durumda gerekli belgeler şu şekilde olmaktadır;

 • İşsizlik maaşı talep ettiğinize dair dilekçe
 • İşten ayrılma nedenini gösteren belge
 • Kimlik fotokopisi

Tüm bu belgeler elden yaptığınız başvurular için gereklidir. Ancak belge ile uğraşamam diyorsanız bu durumda onlıne başvuru seçeneklerini kullanmanız mantıklı olacaktır.

İşsizlik Maaşı Nereden Çekilebilir?

İşsizlik maaşları yalnızca Ptt kanalı ile yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili güncel bir çalışma bulunuyor. Kişilerin hesaplarına işsizlik ödenekleri yatıp yatamayacağı ile alakalı çalışmalar yapılıyor. Ancak şu an için mevcut uygulama Ptt aracılığı ile işsizlik maaşlarının ödenmesi şeklindedir. Her Beylikdüzü escort sibez.com ayın belirli günleri Ptt şubelerine giderek bizzat çekme talebinde bulunmanız halinde işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Genellikle bu ödemeler her ayın 5’i veya 6’sı şeklinde olmaktadır. Bu günlerin haricinde de sistemden çekebilmeniz mümkündür. Yani o gün çok kalabalık olur derseniz ertesi gün ya da ertesi hafta da girip işsizlik tutarınızı çekebilirsiniz.

E-devlet İşsizlik Maaşı

E-devlet İşsizlik Maaşı

Kimler İşsizlik Maaşı Alamaz?

İşsizlik maaşı ödemelerini alabilmeniz için SGK tarafından belirlenen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda yine SGK’ nın belirlediği kişilerden olmamanız gerekmektedir. Örneğin hakim, savcı ve TSK personelleri işsizlik ödeneği alamazlar. Ayrıca askerlik hizmeti yapan kişiler yine işsizlik maaşı alamazlar.

Ceza ve infaz kurumlarından görev alan hükümlü kişiler de işsizlik maaşı hakkından yararlanamazlar. Yine aynı şekilde sendika ve konferasyonda görevli olan kişiler de işsizlik maaşından yararlanamamaktadırlar.

E-devlet Üzerinden Sorgulama Yapılamıyor

Zaman zaman sistemde bir takım aksaklıklar olabilmektedir. E-devlet sistemi de oldukça yoğun ve aktif çalışan bir sistemdir. Böylesine kapsamlı olan bir sistemin ara ara sistem hatası vermesi gayet normaldir. Özellikle işçiler tarafından kullanılan işkur sistemi yani işsizlik ödeneklerini sorgulandığı bölümler zaman zaman hata verebilmektedir. Böyle durumlarda ara ara sisteme giriş deneyebilirsiniz.

Anlık alınan hatalar zamanla düzelebilmektedir. Ancak buna rağmen uzun bir süre sorgulama yapamıyorsanız sosyal güvenlik kurumundan destek alabilirsiniz. İl ve ilçe müdürlüklerine giderek işsizlik ödeneğinizle ilgili bilgi almak istediğinizi belirtirseniz bu durumda size detaylı bilgi verilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Öğrenim Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır? Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Öğrenim Belgesi Nedir?Öğrenim Belgesi Nereden Alınır?Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?Öğrenim Belgesinde...