Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

E-Devlet Mobil İmza Alma

A+
A-
E-Devlet Mobil İmza Alma

E-Devlet mobil imza özelliği GSM operatörleri tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu hizmeti veren Türk Telekom, Turkcell veya Vodafone’a başvurarak mobil imza alabilirsiniz. e-devlet mobil imza alma şu anda Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone mobil imzalarıyla entegre durumda.

Mobil imza kullanma yasal tüzüğe uygun olarak ıslak imza yerine geçen güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlar. Mobil imza için SIM Kart gereklidir. SIM Kart olmadan mobil imza sahibi olmak mümkün değildir. SIM Kart alındıktan sonra operatörlerin isteyeceği belgeler ve şartlar dahilinde mobil imza sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet mobil imza, e-devlet ağ geçitlerinin kullanımı için ücret almasa da, GSM operatörleri ücret alacaktır. Mobil imza fiyatlandırması her bir operatörde farklı olabilir. Mobil imza fiyatlandırma hakkında Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone’dan bilgi alabilirsiniz.

Mobil imza alma işlemi operatörler üzerinden alınır.

Turkcell mobil imza alma, Mobil Garanti Bankası, Turkcell Online İşlem, Dijital Operatör Uygulaması veya Turkcell İletişim Mağazası’ndan kaydolabilirsiniz.

 • Turkcell Müşteri Hizmetlerini 532 veya 0532 532 0000’ı arayarak veya TR ID numaranızı göndererek 2929’a göndererek sözleşme bankasının İnternet şubesinden ön başvuru yapabilirsiniz.
 • Ön başvuru yapabilmek için geçerli bir kimlik belgeniz (kimlik kartı, ehliyet (Türk kimlik numarası ile) veya pasaportunuz) olmalıdır. Turkcell müşteri hizmetlerinden önceden başvurabilecek kurumları bulabilirsiniz.
 • KamuSM sertifikalı bir mobil imza abonesi olmak için, yasalara uygun olarak kurumunuz aracılığıyla Tübitak Genel Sertifikasyon Merkezi’ne ön başvuruda bulunmalısınız.
 • turkcell mobil imza için gerekli belgeler ön başvuru sırasında adınız, soyadınız, vatandaş numaranız, doğum yeriniz, doğum tarihi ve cep telefonu imzanız dahil olmak üzere kullanmak istediğiniz Turkcell hattını belirtmeniz istenir.
 • İlk başvurudan sonra, Turkcell mağazasına başvurmak için izin, kimlik kartı veya pasaport kullanmalı ve Turkcell mobil imza sertifikası sahibi taahhüdünü imzalamalısınız.
 • Turkcell Mobil İmza kullanan hattın 128K 4G LTE sim kartı olması gerekir.
 • Turkcell mobil imzanız, bulunduğunuz konumdan Turkcell Merkez Arşivinin coğrafi konumuna olan mesafesine ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak en geç 2 hafta içinde etkinleştirilecektir.
 • Sizi arayarak Turkcell Müşteri Hizmetleri, servisi etkinleştirmek için kullanacağınız aktivasyon kodunu paylaşacak ve mobil imzanızı belirleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza başvurusu bir yetkilendirme mektubundan yapılamaz.

Hattınız kapalıyken Mobil imza hizmeti kullanılamaz. Hattınız uluslararası tiraja açıksa imzalamak için Turkcell Mobile’ı kullanabilirsiniz, ancak ülkenizdeki/bölgenizdeki operatöre bağlı olarak, imza ile gönderilen mesajlar için ödeme yapmanız gerekebilir.

E-Devlet Mobil İmza Alma

E-Devlet Mobil İmza Alma

Vodafone mobil imza alma hizmetine abone olmak isteyen aboneler, kişisel olarak Vodafone mağazasına başvurmalı ve aşağıdaki noter belgelerini sağlamalıdır. Tüm Vodafone mağazalarına başvurabilirsiniz.

vodafone mobil imza için gerekli belgeler başlıca şunlardır:

 • Türk Güven sertifikalı elektronik sertifika taahhüdü
 • Kimlik kartı fotokopisi Bayide doldurulacak belgeler:
 • Başvuru formu
 • Vodafone mobil imza hizmeti taahhüdü.

Vodafone mobil imza iptali, Vodafone müşteri hizmetlerini ulaşarak mobil imza iptalini yapabilirsiniz.

Türk Telekom imza alma, TürkTelekom Mobil İmza uygulamanızı yetkili bir TürkTelekom mağazasında aldıktan sonra TürkTelekom Mobil İmzalı SIM kart değiştirilecektir. (Numaranız SIM kartta değişmez), türk telekom mobil imza için gerekli belgeler sağlayın ve taahhüt mektubunu ve işaretini doldurun;

 • TC kimlik No yazan resmi kimlik, (Nufüs Cüzdanı, pasaport, ehliyet avukat kartı)
 • E-Güven NES Taahhüdü
 • Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi (Eğer hat sahibi ve mobil imzayı kullanacak kişi farklıysa; başvuru sırasında hat sahibinin hazır bulunması ve taahhüdü imzalaması gerekir.)
 • Satış sonrası işlem formu

başlıca gerekli belgelerdir.

E-Devlete Mobil İmza İle Giriş

Adım 1: Oturum açma menüsünden “Mobil imzayı kullanarak oturum aç” ı seçin.

Adım 2: Görüntülenen ekranda GSM kimlik numaranızı TC kimlik numarası ve mobil imza aboneliği ile birlikte girin ve “Gönder” i tıklayın.

Adım 3: Bilgisayar ekranındaki anlaşma ile imza metni özetini açarken, imza metni özeti cep telefonunda görüntülenir. Ekrandaki imza metninin özeti, cep telefonunuza gönderilen metinle eşleşmelidir.

Bu durumda, sözleşmeyi ekrandan okuyabilir ve cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz. Mobil imza kullanarak oturum açmayı devre dışı bırakırsanız, ekrandaki İptal düğmesini kullanarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

Adım 4: Cep telefonunuza gönderilen imza metninin özetini imzaladıktan sonra, ekranda Devam düğmesine basarak oturum açma işlemini tamamlayın.

Turkcell mobil imza iptali, mobil imza aboneliğimi nasıl iptal edebilirim? Kimliğinizi onayladıktan sonra, Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak veya Turkcell mağazasına gitmek için kimliğinizi kullanarak aboneliğinizi tamamen iptal edebilirsiniz.

türk telekom mobil imza servisini iptal etmek istediğinizde TürkTelekom müşteri servisini (444 1 444) arayarak mobil imza aboneliğini iptal edebilirsiniz.

Elektronik imzalar kullanıcılarına üç temel işlev sunar:

 • Veri bütünlüğü: Veride yetkisiz veya yanlışlıkla değişiklik yapılmasını, silinmesini veya eklenmesini önlemek için,
 • Kimlik doğrulama ve onaylama: Mesajın geçerliliğini ve mesaj sahibinin iletimini sağlamak için,
 • İnkar edilemez: Bireylerin elektronik ortamda işlemleri reddetmesini önler.

Elektronik İmza İle Mobil İmza Arasındaki Fark Nedir?

Mobil elektronik imza, mobil cihaz kullanılarak oluşturulan elektronik imza olarak tanımlanabilir. Mobil elektronik imza ve elektronik imza arasındaki tek fark, bir mobil cihaza yerleştirilen bir SIM kartın elektronik imza oluşturma aracı olarak kullanılmasıdır.

Elektronik imzalara ilişkin düzenlemeler mobil elektronik imzaları içerdiğinden, mobil elektronik imzalar, elektronik ortamda güvenli elektronik imzalar tarafından sağlanan yasal etkiyi sağlar.

E-Devlet Mobil İmza

E-Devlet Mobil İmza

Mobil İmza Neden Gereklidir?

Elektronik imzalara ilişkin düzenlemeler mobil elektronik imzaları içerdiğinden, mobil elektronik imzalar, elektronik ortamda güvenli elektronik imzalar tarafından sağlanan yasal etkiyi sağlar. Kısacası elektronik imzalar, elektronik işlemler için yasal geçerlilik sağlamada önemlidir.

Mobil İmza Nerede Kullanılır?

Mobil imzaları İnternet bankacılığı, sosyal güvenlik uygulamaları, e-ticaret, e-belediye, e-devlet ve finans ile ilgili kişisel ve kurumsal işlemlerde kullanabilirsiniz.

Mobil imzamı tanımlamak için SIM kartımı 128K ile değiştirdiğimde telefon numaram değişecek mi?

SIM kart 128K ile değiştirildiğinde cep telefonu numarası değişmez.

SIM Kartı Değiştirdikten Sonra Cep Telefonu İmzamı Kullanabilir miyim?

Herhangi bir nedenle SIM kartı değiştirmek isteyebilirsiniz. Mobil imzanız SIM karta zaten yüklendiğinden, mobil imzanız değişiklik sırasında geçersiz olacaktır. Bu nedenle, yeni SIM kart için imzalama işlemini yeniden başlatmanız gerekir.

Faturalı bir ücretten ön ödemeli bir ücrete geçtiğimde mobil imzam iptal edilecek mi?

Aynı GSM operatörünün faturalı hattından ön ödemeli hatta geçerseniz, mevcut mobil imza aboneliğiniz devam eder. Ancak, Türk Telekom kullanıcılarının mobil imzalarını kullanmak için faturalı hatlara sahip olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Telefonumun SIM kartı yanımda değil Başka bir hattın telefon imzasını kullanabilir miyim?

Mobil imzası SIM kartta tanımlandığından, SIM kartınız yoksa mobil imzasını kullanamazsınız.

Telefonum çalındı. Başkaları cep telefonumu imzalamak için kullanabilir mi?

Mobil imza şifrenizi üçüncü taraflarla paylaşmamalısınız. Bu nedenle, telefonunuz çalınsa veya kaybolsa bile, parolayı bilmediğiniz sürece kimse mobil imzanızı kullanamaz. Ancak, bu konuda müşteri hizmetlerini arayarak bilgi sağlamanız gerekir.

5070 sayılı yasaya göre, mobil imzalı şifreyi kimseyle paylaşmamalı veya başkalarının kullanmasına izin vermemelisiniz, çünkü mobil imzalarıyla yapılan işlemler ıslak imzalarla yapılan işlemlerle aynı sonuçlara sahip olacaktır.

SIM kartı değiştirirseniz, eski SIM kartta tanımlanan mobil imzasının geçersiz olacağını ve yeni bir SIM kart için yeniden başvurmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Parolayı arka arkaya üç kez yanlış girerseniz, imza engellenir. Mobil imza şifreniz engellenirse, bağlı operatörün müşteri hizmetlerine başvurmalısınız. Mobil imza servisini kullanabilmek için GSM operatörünün kapsama alanında olmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?
Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Türkiye’de Şubesi Bulunan Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?Yurtdışı Bankalarından Nasıl...