Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
E-Devlet Üzerinden Hacı Adaylarının Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Üzerinden Hacı Adaylarının Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

A+
A-
E-Devlet Üzerinden Hacı Adaylarının Kura Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

2020 Hac sonucu açıklandı, peki hacı adaylarının kura sonuçları nasıl öğrenilir. 13 ve 24 Ocak tarihlerinde yapılacak olan Hac kesin kayıtlarından önce yayınlanacak olan 2020 kura sonuçları listesine ulaşmak için hacı adayları şimdiden araştırma yapmaktadır. Artık e-devlet üzerinden hac kura sonuçlarına kolaylıkla ulaşılacak. Dini görevlerini yerine getirmek isteyen hacı adayları hac.gov.tr aracılığıyla ya da e-devlet üzerinden hac sorgulama yöntemiyle yapabilecekler.

E-Devlet Üzerinden Hacı Adaylarının Kura Sonuçları Sorgulama

E-devlet üzerinden yapılacak olan hacı adayları kura sonuçları sorgulama işlemi oldukça kısa sürede yapılabiliyor. Kura sonuçlarını merakla bekleyen hacı adayları listede ismini görmek için araştırmalar yapıyor. Diyanet aracılığı ile açıklanan 2020 hac kurası listesi e-devlet ekranından en güncel haliyle sorgulanacak.

Hacı adayları

Hacı adayları

E-Devlet Üzerinden Hacı Adayları Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

E-devlet üzerinden erişime açılacak olan hac kura sonuçları 9 Ocak Perşembe gününde 21:00 itibari ile açıklanacaktır. Aynı zamanda sms olarak grup başına gönderilecek olan bilgiyi edinebilecekler. Tam 2.298.800 hacı adayının merakla beklediği bu listeye ulaşmak e-devlet ile oldukça kolay. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra gerekli bilgileri edinebilecek olan hacı adayları için oldukça yararlı bir uygulama olacaktır. Hem karışıklık ortadan kalkacak hem de T.C. numarası üzerinden sorgulama yapabilecekler.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok kurumla entegre olarak çalışan e-devlet sistemi vatandaşa kolaylık sağlamaya devam ediyor. Genellikle belirli yaş üzerinde olan hacı adaylarının bekledikleri sonuca ulaşmalarını kolaylaştırmak adına sunulan e-devlet sorgulama sistemi ile hacı adayları kura sonuçları isim listesi ulaşımı daha kolaylaşacak.

Sorgulama için;

 • E-devlet girişi için şifrenizle giriş yapın.
 • Giriş sonrası arama butonuna giriş yapın.
 • Hac sorgulama yazın.

E-Devlet Üzerinden Hac Adayları Listesini Sorgulama

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac sonucu sorgulama modülüne giriş yapın.

Bu giriş sonrası ekrana gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan T.C. kimlik numarasına göre sonuç çıkmaktadır. Herhangi bir başvuru yok ise uyarı olarak ekrana gelmektedir.

Diyanet İşleri Hacı Adayları

Diyanet İşleri Hacı Adayları

Hac Kura Sonuçlarına Göre Kesin Kayıt

E-devlet üzerinden yayınlanan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan listede adı geçen hacı adayları kesin kayıt tarihine kadar işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu yıl içerisinde Hacca gitmeye hak kazanmış olan hacı adayları listede isimlerini görmek için oldukça heyecanlılar. İsimlerinin çıkması halinde bazı kafileler erken yola çıkacaklar.

Hac başvurularını tamamlayan kafileler;

 • İlk kafile 22 Haziran 2020
 • Son kafile 25 Temmuz 2020

Bu tarihlerde yola çıkacak olan hacı adayları kutsal topraklara gidebilecekler. Başvuruların tamamlanması adına dikkatli işlem yapılması gerekir. Başvuru işlemlerinde eksiklik olan hacı adayları bu yıl içerisinde Hac vazifelerini yapamayacaklar.

Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adaylarına Sunulan Hizmetler

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hacca gitmeye hak kazanan hacı adaylarının, hac öncesi ve sonrası daha bilinçli bir süreç geçirmeleri adına çeşitli eğitimler verilmektedir. Bu anlamda bazı seminerler ve bilgilendirme amaçlı eğitimler verilir.

Hac Tavsiyeleri

Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamaya göre; vefat ve sağlık sebebi ile Hac vazifesini yerine getiremeyen hacı adaylarından sorumlu olunmamaktadır. Tavsiye olarak ise hacı adaylarına, sağlık sorunları olması halinde Hac vazifesi için bir vekil göndermelerini ve bu şekilde Hac görevini yerine getirmelerini tavsiye etmektedirler. Zaman zaman sağlıklı bireylerin zorlanacakları kadar zorluk yaşanabilen Hac vazifesi için sağlık oldukça önemlidir. Bu nedenle hac adaylarının kura sonuçları açıklandıktan sonra ya da önce sağlık kontrollerini yaptırmak önemlidir.

Hac Kura Seçmelerinde Uygulanan Yöntem Nedir?

2 milyon 298 bin 800 hacı adayı kaydı yenilenen ya da yeni kayıt yaptıranlardan oluşuyor. Türkiye Hac sistemi konusunda oldukça sistemli bir hizmet sunuyor. Kura seçimlerinde katsayılı kura sistemi uygulanıyor. Kura sisteminin daha adaletli olabilmesi adına uygulandığı ifade edilmektedir. Hac vazifesi için önceden başvuran kişilerin bekleme süresi bazen uzayabiliyor. Ancak bu durumda kura sistemi devreye girerek, önce başvuruda bulunan hacı adaylarının sürelerinin uzamaması adına daha avantajlı olduğu biliniyor.

Şehit ve Gazi Yakınlarına Kurasız Hac Fırsatı

2007-2020 tarihleri arasında kayıt yaptıran şehit yakınları, gazi ve eşlerine kurasız olarak Hac fırsatı sunan Diyanet İşleri Başkanlığı, vatana hizmet vermek adına bedeller ödemiş aziz Şehit ve Gazilere yönelik bu uygulamayı sunmuştur.

2020 Hac Rehberlik Hizmetleri Nelerdir?

Hac rehberlik hizmetleri, bu kutsal görevin gerektiği gibi yerine getirilmesini sağlamak adına verilen hizmetlerdendir. Yol ve yöntemin daha usulünde uygulanması adına Hac görevi yolculuğunda rehberlik etmektedir.

Hizmetler;

 • Hac ibadeti gerektiği şekilde yerine getirilir.
 • Fetva ve irşat hizmeti verilir.
 • Kurban kesimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir.
 • Mekke-i Mükerreme ziyareti yapılır.
 • Medine-i Münevvere ziyareti yapılır.

Mekkei- Mükerrem’de; Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hazretleri’nin doğduğu ev ziyaret edilir. Cin Mescidi, Cennetü-l Mualla Kabristan ziyareti, Nur Dağı, Serv Dağı ve Hira Mağarası ziyaret edilen yerler arasındadır. Medine-i Münevvere’de; Yedi Mescitler, Cennetü-l Baki Kabristan ziyareti, Kıbleteyn Mescidi, Uhud Şehitliği ve Kuba Mescidi ziyaret edilir.

E-Devlet Hacı Adayları

E-Devlet Hacı Adayları

Hac Sağlık Hizmetleri Nelerdir?

Zaman zaman zorlu geçen Hac görevi esnasında oluşabilecek olan sağlık problemleri için alınan sağlık önlemleri bulunmaktadır. Özellikle Mekke-i Münevvere ile Mekke-i Mükerreme Başkanlığı tarafından kurulan sağlık merkezleri bulunur. Sağlık ocakları, hastane ve sağlık merkezleri gerekli tıbbi donanıma sahip sağlık alanlarından oluşur. Sağlık hizmetleri ise Türkiye tarafından görevlendirilmek üzere bulundurulan sağlık personeli ve doktorlardan oluşur. Tedavilerde kullanılan ilaçlar ise Türkiye’den getirilmektedir. Sağlık hizmetleri aynı zamanda Arafat, Mina ve Müzdelife İntikalleri anında sağlık hizmeti verilir.

Hac Görevinde Yemek Hizmetleri

Hac döneminde hacı adaylarına sunulan yemekler tamamen özen gösterilen, helal ürünlerden ve diyetisyen kontrolünde sunulan yemeklerdir. Yemeklerin besin değeri, hacı adaylarının vazifelerini yerine getirebilmeleri adına yeterli bir içeriğe sahiptir. Profesyonel aşçılar tarafından hazırlanan yemekler hijyen kurallarına uygundur.

Yemek hizmetleri;

 • Yemeklerde taze et kullanılır.
 • 24 saat çay ve su ikramı otellerin sunduğu hizmetler arasındadır.
 • Oda tercihli olan konaklamalar için sabah ve akşam yemeği tabldot olarak verilir.
 • Öğle yemeğinde kumanya verilir.

Hac seçiminde sunulan otel, konaklama, oda tercihi ve ek hizmetler hacı adaylarının istediği şekillerde hizmet almasını sağlar.

Hac Görevi Ulaşım

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan hac organizasyonu hizmetinde oda tercihi olarak hizmet alan hacı adayları için Mekke-i Mükerreme ve Kabe-i Muazzama intikali Başkanlık tarafından sunulan otobüslerle ring usulü olarak sağlanır. 26 Temmuz ile 05 Ağustos 2020 tarihi arasında servis hizmeti veriliyor.

Cidde, Mekke ve Medine arası intikallerde, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere intikallerinde yeni otobüsler kullanılır. Otobüsler klimalı olarak hizmet vermektedir. Araf ile Müzdelife arası intikaller de otobüs ile yapılır. Müzdelife güzergâhından Mina’ya, Mina’dan otele intikal ise yürüyerek yapılır.

Müzdelife yolundan şeytan taşlama mesafesi 6 km bir yolu ifade eder. Şeytan taşlamadan harem arası mesafe ise 8 km’dir. Hacı adayları bu noktada biraz zorlanabilirler. Bu nedenle sağlıklarını tehlikeye atmayacak şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ziyaret tavaf, şeytan taşlama gibi alanlara hacı adayları kendi olanaklarıyla gitmeli ve ziyaretlerini bu şekilde tamamlamalılardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Maaşınız İçin Son Yıllar Neden Önemlidir?Primin Yüksek Olması Nasıl...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652