Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

A+
A-
E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet birçok vatandaşın işlemlerini daha hızlı bir şekilde hallettiği bir uygulamadır. E devlet üzerinden yapılan başvurular arasında evli kadınların soyadı değişikliği yapmalarına da izin verildi. E devlet üzerinden nüfus bilgileri, adres değişikliği, trafik cezası gibi her türlü konular hakkında giriş yapabilmektedir.

Türkiye de yaşayan tüm vatandaşlar ptt şubelerine giderek e devlet şifresi almaları gerekir. Şifre aldıktan sonra T.C kimlik ve şifrenizle birlikte e devlet uygulamasına giriş yaparak soyadı değişikliği gibi işlemlerinizi buradan daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

E-devlet vatandaşların işlemlerini daha kolay bir şekilde yapması için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Her geçen gün gelişen sistem sayesinde vatandaşların kamu yerlerine gitmeden buradan işlemlerini yapması sağlanır.

E-Devlet Uygulaması Nedir?

E devlet uygulaması vatandaşlar için geliştirilen bir uygulamadır. Son zamanlar da nüfusun artmasıyla birlikte mahkeme ve özel kamu yerlerinde de aşı derece de yoğunluklar olmaya başlamıştır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için e devlet geliştirilmiş ve buradan işlemler daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır.

E-devlet her geçen gün kendini geliştiren bir uygulamadır. Genellikle yoğunluk derecesine göre farklı sistemler de eklenmektedir. Son zamanlar da eklenen bir özellik olan soyadı değişikliği ise herhangi bir kuruma gitmeden ve evrak götürmeden işlemlerinizi yapmanızı sağlar. E devlet uygulamasına Türk vatandaşı olan herkes giriş yapabilir. Buradan işlemlerinizi daha hızlı ve sıra beklemeden yapmanız da mümkün.

E-Devlet Üzerinden Yapılan İşlemler

E-devlet uygulaması sadece Türk vatandaşlarına özel bir uygulamadır. E-devlete giriş yapan vatandaşlar birçok işlemleri de buradan halledebilir.

 • Nüfus işlemleri
 • Herhangi bir işlem için başvuru yapılması ve takibi
 • Soyadı değişikliği
 • Adres bilgileri
 • Askerlik bilgileri
 • Trafik ceza bilgileri
 • Mahkeme işlem ve sonuçları

Bu gibi işlemler ve daha fazlası için e-devleti ziyaret etmeniz de yeterli olacaktır. Ancak e-devlet üzerinden işlemlerinizi yapmak için mutlaka şifre almanız gerekir. Şifre bilgileri her vatandaş için özel olarak verilir. Bu nedenle PTT şubelerinden bu şifreye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği

Evli Kadınların Soyadı Değişikliği

Nüfus Müdürlüğü açıklamış olduğu genelgeyle birlikte evlenen kadınları eşinin soy adını veya evlenmeden önce ki kızlık soy adını ve boşandığı eşinin soy adını kullanmak isteyen kadınların e devlet üzerinden soy adıyla ilgili gerekli değişiklikleri de yapmalarına izin vermektedir. Sadece evli kadınlar değil aynı zaman da boşanan ama eski eşinin soy adını kullanmak isteyen kadınlar da e-devlet üzerinden soyadı değişikliği yapma hakkına da sahiptir.

E-devlet üzerinden birçok işlemler de kolay bir şekilde halledilir. E devlet açılmadan önce bu gibi işlemleri halletmek için nüfus müdürlüğüne gitmek gerekirken artık bu işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmadan e devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Geçmiş zamanlar da birçok işlemleri yapmak için mahkeme kararı gerekirken artık bunlara gerek kalmadan e devlet üzerinden işlemler yapılmaktadır. Son dönemler de eklenen yeni bir özellik olan e-devlet soyadı değişikliği yeni evlenen kadınların kolay bir şekilde yapacağı bir işlemdir.

– Aynı zamanda boşanmış kadınlar da kendi soy adını buradan tekrar alabilirler. E devlet üzerinden vatandaşlara sunulan hizmetler de arttı. Son zamanlar da en çok giriş yapılan e devlet uygulaması oldukça hızlı ve kolay bir şekilde hizmet vermektedir.

– E devlete giriş yapmak için internet bankacılığı, mobil imza ve şifre işlemlerinizi kullanabilirsiniz.

– Karşınıza çıkan profil üzerinden soy adı değişikliği yapmak da mümkün. Bazı durumlar da ise evlenildiği zaman otomatik olarak sisteme soy adınız da geçmiş olur.

Ancak e devlet üzerinden bu durumu kontrol edebilirsiniz. Siteye giriş yaptığınız zaman e-devlet soyadı değişikliği nereden yapılır diye arama kısmına yazmanız da yeterli olacaktır.

E-Devlet İşlemleri İçin Evraklar

Sisteme giriş yaptığınız zaman e-devlet üzerinden soyadı değişikliği için gerekli evraklar olarak baktığınız zaman sizlere gerekli bilgilendirmeler de çıkar.

 • Ancak soyadı değişikliği yapacağınız zaman boşanmış iseniz mahkeme kağıdı sisteme düşer. Eğer evlendiyseniz de sisteme otomatik olarak işlenmiş olur.
 • Yapılan işlemler için e devlet uygulaması sizden bir evrak talep etmez. Ancak bazı durumlar da özellikle boşanmış kişiler de sisteme bu durum geç yansıyabiliyor.

Bu nedenle soyadı değişikliği de hemen yapılamıyor. Ancak evlenen çiftlerin bilgileri sisteme hemen eklenir. Sadece soyadı bilgisini kontrol etmeniz gerekir.

Elektronik Ortamda Soyadı Değişikliği

İnternetin gelişmesiyle birlikte birçok insan işlemlerini buradan daha kolay bir şekilde halletmektedir. E devlete giriş yaptığınız zaman ana sayfa üzerinden her bir şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Artık yapılan başvuruların da sonuçlarını e devletten kontrol edebilirsiniz. Soyadı değişikliği de elektronik ortamlar da oldukça basit bir şekilde yapılır.

Bazı durumlar da sisteme yansımadıysa eğer sizden evrak talep edilebilir. Bu evrakları da herhangi bir yere götürmeden e devlet sistemine ekleyerek yapabilirsiniz. Ancak e devlet genellikle bir evrak talep etmiyor.

Elektronik ortamlarında asıl amacı budur. Vatandaşların işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapması için e devlet uygulaması geliştirilmiştir. Böylelikle şifre kalan her Türk vatandaşı telefonuna bu uygulamayı indirerek işlemlerini buradan da yapabilir.

Başvuru Yapmak Gerekir Mi?

Yapılacak olan işlemler de e-devlet üzerinden soyadı değişiklik başvurusu için sizden herhangi bir şey talep edilmez.

 • Başvuru yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak sisteme giriş yapmanız da yeterli olacaktır. Birçok işlem için genellikle başvuru yapmak ve bu başvuruların da sonuçlanmasını beklemek gerekir.
 • Ancak soyadı değişikliği gibi kısa süren işlemler için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek kalmaz. E-devlet geliştirilmeden önce mahkemelere gidip ancak soyadı değişikliği yapılıyordu.

Ancak e-devletin geliştirilmesiyle birlikte bu gibi şeyler yapmanıza gerek kalmadan daha kolay bir şekilde işlemleriniz halledilir. Başvuru sadece bazı işlemler için talep edilir. Başvuru yaptığınız zaman bile başvuru sonucunuzu e-devlet üzerinden kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Belgelerin Azalması

E-devletin gelişmesiyle birlikte bütün işlemler de elektronik ortam da yapıldığı için birçok işlem için herhangi bir belge de talep edilmemeye başlandı. Evrak talep edildiği zaman bile bunu e-devlet üzerinden kolay bir şekilde sisteme eklemeniz de mümkün olabiliyor. Ancak elektronik ortamda işlemlerin halledilmesiyle birlikte genel anlamda belge sayısı da azalmıştır.

Böylelikle birçok vatandaş buradan işlemlerini kolay bir şekilde halledebilirler. Bu nedenle de her geçen gün e-devlet uygulamasına giriş yapan vatandaş sayısı da artmaktadır. Yaşlılar için de aile yakınlar PTT şubelerine kimlik ile birlikte giderek başvuru da bulunabilir. Böylelikle yaşı ve hasta olan kişiler de e-devlet uygulamasını kullanmaya başlayabilir.

E-Devlet Profili Nasıl Oluşturulur?

E-devlete giriş yapmak isteyen her vatandaş için bir profil oluşturulur. E-devlete giriş yapmak için şifre almanız yeterli olacaktır. Şifre almayan vatandaşlar ise internet bankacılığı varsa internet bankacılığı üzerinden de e-devlete giriş yapabilir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra herhangi bir profil oluşturmanıza gerek kalmaz. Sisteme otomatik olarak her bilginiz de eklenmiş olur. Bu nedenle e-devlet üzerinden bir profil oluşturmanıza gerek kalmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

E-Devlet Üzerinden Bağ-Kur Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?
E-Devlet Üzerinden Bağ-Kur Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.E-Devlet Uygulaması Üzerinden Yapılan İşlemlerBağ-Kur Nedir? Bağ-Kur Prim Borç SorgulamasıBağ-Kur...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652