Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Yapma
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Yapma

A+
A-
E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Yapma

Tüketicilerin kendi haklarını savunmak için açabileceği tüketici davaları önceden valilik veya kaymakamlık üzerinden yapılmaktaydı. Ancak salgının dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alması sonucunda tüketici davası açmak için valilik veya kaymakamlık önünde uzun sıraları ve kalabalık ortamı önlemek için devlet bu tüketici davalarının e-devlet üzerinden yapılabilmesini uygun gördü. Elektronik ortamda çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek olan bu durum hakkında bakanlık şu ifadeleri kullandı: ” Karşılaştıkları tüketici uyuşmazlıklarını çözmek için Tüketici Hakem Komisyonuna başvurmak isteyen vatandaşlar başvurularını bölgesel hükümete veya Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu için heyete giderek gerçekleştirmek yerine elektronik ortamda sunma yoluyla başvurabilirler. ”

Açıklamada, çeşitli kurum ve kuruluşların korona virüsünün yayılmasını önlemek ve halkı korumak için çeşitli önlemler aldığını ve kabul ettiklerini belirtti.

İnsanlardan potansiyel olarak kalabalık bir ortamda olmaktan kaçınmalarını isteyen açıklamada, ” Bu durumda, tüketici uyuşmazlıklarını çözmek için Tüketici Hakem Komisyonu’na başvurmak isteyen vatandaşlar, başvurularını tahkim başvurusu yapmak zorunda kalmadan, e-devlet portalı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) aracılığıyla elektronik ortamda da sunabilecektir. ” ifadelerine de yer verildi.

Tüketiciye sunulan bu yeni sıra beklemeden işlem yapabilme durumu sonrasında tüketiciler tüketici hakem heyeti başvurusu hakkında bilgi toplarken tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır durumunda da tedirgin haldedirler. Ancak başvuru süreci ve işlemleri e-devlet üzerinden çok kolay olabilmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici Hakları Heyeti Nedir?

6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Yasası uyarınca tüketici işlemlerinden ve tüketici odaklı uygulamalardan kaynaklanan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla Tüketici Hakem Heyeti kurulmuştur. Tüketici Hakem Heyeti’nin diğer üyelerine, şirket yöneticileri, ilçe başkanları veya kendileri tarafından atanan yetkililer başkanlık eder ve belediye, baro birlikleri, tüccarlar / iş adamları ve tüketici örgütlerinin temsilcilerinden oluşur.

Tüketici Hakem Heyetlerine Yapılacak Başvurularda Parasal Sınır Nedir?

Her yıl, Tüketici Hakem Heyetine uygulanan para sınırı yeniden belirlenir.

2020 itibariyle bu para birimi limitleri aşağıdaki gibidir;

  • 5.650 TL’nin altında bölgesel tüketici tahkim komiteleri,
  • Büyükşehir statüsüne sahip illerde 5.650 TL ile 8.480 TL arasında anlaşmazlıklardan sorumlu Özel Tüketici Hakem Heyeti,
  • Büyükşehir statüsüne sahip olmayan il merkezlerinde 8.480 TL’nin altındaki anlaşmazlıklar İl Tüketici Hakem Heyeti tarafından ele alınmaktadır,
  • Bir İl Tüketici Hakem Heyeti, metropol olmayan alanlarda 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki anlaşmazlıklardan sorumludur.
  • 8.480 TL’lik anlaşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılamaz; Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunulur, eğer tüketici mahkemesi yoksa Hukuk Mahkemesi’ne başvurulur.

Yeni yönerge ile para sınırlanması şu şekilde olan her dava ve durumlar için e-devlet üzerinden başvuru yapılma olanağı aktif hale gelmiştir. Ancak tüketici e-devlet üzerinden tüketici hakem heyeti başvurusu hakkında parasal sınırlamalar gibi durumları iyice araştırarak ve bilgi toplayarak yapmalıdır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Tüketici Hakem Heyetlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Şahsen veya bir avukat aracılığıyla; Tüketici Hakem Heyetine, Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) aracılığıyla e-posta yoluyla veya e-devlet portalı üzerinden elektronik ortamda başvuruda bulunabilirsiniz. Elektronik ortamda başvuru yapılabilme olanağı sağlanırken Tüketici Hakem Heyetine sözlü başvuru işlemi yapılamaz.

Başvuru, uyuşmazlığın konusunu içeren dilekçeyi (varsa) delil teşkil eden ilgili belgelerle birlikte tüketici tahkim mahkemesine sunarak yapılır. Tüketici Hakem Heyetine başvurmak için Ticaret Bakanlığı web sitesindeki başvuru formunu kullanabilirsiniz.

Başvuru formunun kullanımı, başvuru sahibinin adı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve diğer iletişim bilgileri (eğer varsa), ihtiyaç ve ihtilaf varsa, Türk lirasının değeri bu şikayetler hakkında bilgi içermelidir. İhtilaflı değer bir yabancı para biriminde ise söz konusu değer, başvuru tarihindeki cari döviz kuruna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Türk Lirası’na çevrilir.

Elektronik başvurular TÜBİS aracılığıyla yapılmalıdır. Bu başvuruların geçerli olabilmesi için, anlaşmazlıkla ilgili başvuru fonlarının eksiksiz olarak doldurulması ve bilgi ve belgelerin (varsa) sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Hangi Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Yapılabilir?

Başvuru, tüketicinin bulunduğu yerde veya tüketici işleminin gerçekleştirildiği yerde tüketici tahkim kuruluna yapılabilir. Ancak yeni bakanlık tarafından yeni yayınlanan genelge ile her tüketici şehrinde veya ilçesinde Tüketici Hakem Heyeti bulunmasına aldırmadan bir e-devlet şifresi alarak e-devlet üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilir ve tüketici hakem heyeti başvurusunda savunma süresi hakkında bilgi edinebilir.

Tüketici Hakem Heyeti, her ilin ve her ilçenin kaymakamlarının ticaret büroları altında faaliyet göstermektedir. Ancak her bölgede tüketici hakem heyeti bulunmamaktadır. Bazı tüketici tahkim komiteleri daha geniş yargı yetkisine sahiptir ve tüketici tahkim komitelerinin tahkim komitesi bulunmayan alanları kapsaması için yetkilendirme görevi görür. Tüketici hakem heyeti bulunmayan hallerde, ilgili bölge ve ilin irtibat görevlisi başvuruyu alacak ve TÜBİS’e kaydedecektir.

Tüketici Hakem Heyetleri Tarafından Başvuru Nasıl İncelenir?

Tüketici Hakem Heyeti’nin davaları gözden geçirmesi dosyalar yoluyla yapılır ve gerekli görülürse Tüketici Hakem Heyeti tarafların ve uzmanların görüşleri dinlenebilir.

Tüketici Hakem Heyeti taraflardan, ilgili kişilerden, kurumlardan ve kuruluşlardan anlaşmazlıkla ilgili çeşitli bilgi ve belgeler sunmalarını isteyebilir. Gerekli bilgi ve belgeleri görüntülemek için bildirim tarihinden itibaren en fazla 30 gün içinde tüketici hakem heyeti başvurusuna cevap dilekçesi tüketiciye ulaşır. Tüketici Hakem Heyeti bunu uygun görürse, süreyi uzatabilir. Tüketici hakem heyeti tarafından talep edilen bilgi ve belgeler belirtilen süre içinde verilmezse, belgelerdeki mevcut bilgi ve belgeler hakkında karar verilir.

Çözüm özel veya teknik bilgi gerektiriyorsa, tüketici hakem heyeti taraflardan birinin talebi üzerine veya resen bir uzman atayabilir. Bilirkişi bilirkişiyi bilirkişi tayin ettiğini bildirdiği için bilirkişinin bilirkişi raporunu hazırlama süresi 15 iş gününü geçemez. Uzmanların talebi üzerine, bu süre bir kez uzatılabilir ve bu uzatmanın süresi 15 iş gününü geçmemelidir.

Tüketici Hakem Heyetleri Ne Kadar Sürede Karar Verir?

Tüketici tarafından en çok sorulan sorulardan birisi, tüketici hakem heyeti başvurusu ne zaman sonuçlanır olmaktadır. Tüketici kendi başvurusunun dikkate alınması ve başvurusuna cevap beklemesi için öncelik olarak tüketici hakem heyeti başvuru aşamaları unsurunu doğru yaptığından emin olmalıdır.

Hakem Heyetine başvuru en geç altı ay içinde başvuru tarihi ve sırasına göre görüşülecek ve çözümlenecektir. Başvurunun niteliği, başvurunun konusu ve mal veya hizmetlerin niteliği dikkate alınarak karar süresi altı aya kadar uzatılabilir. Taraflar acil bir inceleme talep ederse ve başkan talebin uygun olduğuna inanırsa, tüketici hakem heyeti başvuruyu çoğunlukla gündeme sunabilir.

Yapılan tüm aşamaların ardından tüketici, tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemi yaparak başvuru cevabını öğrenebilir.

Tüketici Hakem

Tüketici Hakem

Tüketici Hakem Heyetlerinin Kararlarının Yerine Getirilmesi Nasıl Sağlanır?

Tüketici Hakem Heyeti’nin kararı her iki taraf için de bağlayıcıdır. Belirtilen karar uygulanmazsa, 2004 tarihli İcra ve İflas Kanununun uygulama hükümlerine uygun olarak kararın uygulanmasına ilişkin prosedürler için ilgili icra dairesine başvurabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetlerinin Kararlarına Karşı İtiraz Edilebilir mi?

Taraflar, Tüketici Hakem Heyeti kararını aldıktan sonraki 15 gün içinde Tüketici Hakem Heyeti’nin bulunduğu tüketici mahkemesine veya tüketici mahkemesinin bulunmadığı ilk derece yerel hukuk mahkemesine itiraz edebilir. Ancak, daha önce temyiz etmeye karar veren tüketici tahkim mahkemesine yeni bir başvuru yapılamaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Toruna Bakma Parası
Toruna Bakma Parası
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Toruna Bakma Maaşı Nedir?Toruna Bakma Maaşı Özellikleri Nelerdir?Toruna Bakma Maaşı...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652