Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Maske Alma - E-Devlet Maske
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Maske Alma

A+
A-
E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Maske Alma

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü, kısa bir süre önce de Türkiye topraklarına giriş yaptı ve hükümet aldığı önlemler çerçevesinde ücretsiz maske dağıtımına başladı. Korona virüsünün ülkemizin sınırları içerisine girmesi ile devlet yetkilileri birçok önlemler aldı. Bu önlemler kapsamında, okullar uzaktan eğitime geçildi, sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi. Ayrıca hükümet yetkilileri, aldıkları bu önlemlere yenisini ekleyerek, maskesiz sokağa çıkma yasağı da getirdi. Bu yasağın ardından e-devlet üzerinden ücretsiz maske alma işlemi ile maske dağıtılmaya başlandı.

Covid-19 Kapsamında Alınan Önlemler

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Kısa bir süre içerisinde Türkiye topraklarına giriş yapan virüs, 5 bin kişiyi hayatından etti. Türkiye devleti, dünyayı etkisi altına alan virüse karşı çeşitli önlemler aldı. Bu önlemler ile virüsün birçok insana yayılması önlendi.

Bu önlemler ise şöyledir;

 • Belirli yaş gruplarının sokağa çıkma yasağı.
 • Okulların, uzaktan eğitime geçilmesi.
 • Kafe, lokanta ve tüm eğlence mekanlarının kapatılması.
 • Park, avm, şehrin kalabalık yerlerinin kısa süreli kapatılması.
 • Maskesiz sokağa çıkma yasağı

Maskesiz sokağa çıkma yasağının hemen ardından, ücretsiz maske başvuru e-devlet üzerinden başladı. Ülke vatandaşları, ücretsiz maske nasıl alınır sorusunu merak etmeye başladı.

Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?

Ücretsiz maske e-devlet üzerinden, vatandaşlara verilmektedir. Ücretsiz maske sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet şifrelerinin olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin, PTT’den gidip e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. E-devlet şifresi alan kişiler, e-devlete giriş yaparak ücretsiz maske başvurusu yapabilirler.

Ücretsiz maskelerin başvuruları E-Devlet üzerinden çevrim içi olarak yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından dağıtılacak olan ücretsiz maskeler, kişi başı 10 gün için toplamda 5 adet verilecektir. Maske sahibi olmak isteyen vatandaşlar, E-Devlet üzerinden maske başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Maske başvurusu değerlendirmeye alınma işleminden sonra kişiye SMS olarak bir kod gönderilecek. Kod ile istediğiniz eczaneye giderek, maskenizi temin edebilirsiniz. Kod gelmeyen vatandaşlara ise asla maske verilmeyecektir. Bu sebeple kodun gelmesini ve kodun doğruluk payını beklemeniz gerekiyor.

E-Devlet Maske

E-Devlet Maske

Başvuru Nasıl Yapılır?

Korona virüsüne karşı sıkı bir önlem almak isteyen vatandaşlar, ücretsiz maske başvuru işlemlerinin nasıl gerçekleştirdiğini aramaya başlıyor. Bu zorlu süreç içerisinde, sokağa çıkan herkesin maske takması gerekmektedir. Solunum yolu ile insanlara ulaşan virüs, kısa süre içerisinde solunum sistemine zarar vererek, ölüm ile biten sonuçlar doğurmaktadır.

Ücretsiz maske almak isteyen vatandaşların, e-devlet şifreleri var ise, kolay bir şekilde sistemden maskelerini alabilirler. Kullanıcılar ücretsiz maske e-devlet başvuru işlemlerini sürekli olarak merak etmektedir. Başvuru 1 hafta içerisinde, sonuçlanmaktadır. Maskeler ise eczaneden ücretsiz olarak alınmaktadır.

Korona virüsüne karşı, ücretsiz maske başvurusu yapmak isteyen vatandaşların, yapması gereken işlemler şu şekildedir;

 • E-devlet sistemine TC kimlik no ve şifre ile giriş yapılır.
 • Arama kısmına, maske başvurusu yazılır.
 • Çıkan sayfadaki tabloların doldurulması gerekmektedir.
 • İsteyen kişiler, aile bireylerinin de bilgilerini girerek, onlara da maske alır.
 • Daha sonra işlem onayı verilir.
 • Bir kaç gün içerisinde, cep telefonuna sms kodu gelecektir.
 • Bu gelen kod ile eczaneden maske alınır.

Bu gelen kod ile kişiler, evlerine en yakın eczaneye giderek ücretsiz maskelerini temin edebilirler. Maske 3 katlı, 10 adet olmak üzere paket şeklinde kişilere verilmektedir. Tek kullanımlık olan maskelerin, bir daha kullanılması tavsiye edilmez. Salgın kapsamında kişilerin bu maskeleri, düzenli olarak değiştirmesi gerekmektedir. Ayrıca sık sık el ve yüzlerini yıkamaları gerekmektedir.

Aile Yakınlarına Maske Alınabilir Mi?

Korona virüsü kapsamında, maske takma zorunlu hale gelmiştir. Maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara idari para cezası uygulanmaktadır. Maskelerin, ağız ve burun kısmını komple kapatması gerekmektedir.

Maskesini çıkarıp atan veya değiştiren kişilerin, bu işlemlerden sonra ellerini ve yüzlerini yıkamaları gerekmektedir. Bu yıkama işlemi kişileri, virüsten bir nebzede olsa uzaklaştıracaktır. E-devlet üzerinden ücretsiz maske almak isteyen kişiler, aile yakınlarına da maske alabilmektedir.

Bunun için yapabilecekleri işlem şöyledir;

 • Kişi kendi e-devlet hesabına giriş yapar.
 • Maske dağıtımı bölümüne gelir.
 • Kendi bilgilerini girer.
 • Alt kısımda yer alan, aile bireyleri bilgisi bölümüne girer.
 • Aile bireylerine ait bilgileri de o kısma girer.
 • Daha sonra işlemi bitirir.
 • En son olarak onay beklenir.
 • Maskesi onaylanan kişilerin, cep telefonlarına sms gelecektir.

Kişilerin eczanelere gidip, bu sms kodu ile maskelerini almaları gerekecektir. Sms kodu olmayan veya sms kodu gelmeyen kişilere maske kesinlikle ve kesinlikle verilmeyecektir.

E-Devlet Maske Dağıtımı

E-Devlet Maske Dağıtımı

Maske Kimlere Ücretsiz?

E-devlet üzerinden başvurusu yapılan maske ücretsizdir. Kişilere belli başlı kodlar gelir. Bu kodlar ile kişiler, eczanelerden ücretsiz olarak maskelerini temiz edebilirler. Kişilerin her şeyden önce dikkat etmeleri gereken husus, maskeye olan ihtiyaçtır. İhtiyacı olmayan kişilerin maske başvuruları yapmaları önem arz etmiyor. İhtiyacı olan kişilerin kesinlikle maske başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığının hizmete sunduğu ücretsiz maske, şu kişilere verilmektedir;

 • Sürekli dışarı da çalışmak zorunda olan.
 • Kalabalık yerlerde mesleğini icra eden.
 • Sınava girecek öğrenciler.
 • 65 yaş üstü kişiler.
 • Sürekli olarak, araba kullanan kişiler.
 • Esnaf ve ticaret işini yapan kişiler.

Bunlara ve bunlara benzeyen kişi ve gruplara sürekli olarak ücretsiz maske temini yapılmaktadır. Kişilerin her şeyden önce maskeye ihtiyaçlarının olup olmadığını bilmesi ve ona göre davranması gerekmektedir. Herkesin maske başvurusu yapması gerekmez. Ancak sürekli olarak dışarıda duran kişilerin, kesinlikle ücretsiz maske başvurusu yaparak, en kısa zamanda maskelerini eczanelerden alması gerekmektedir.

Sms Kodu Kaç Günde Gelir?

Başvuru sonrası maskelerin ücretsiz bir şekilde eczanelerden alınabilmesi için, cep telefonuna sms kodunun gelmesi gerekiyor. Sms kodu alan bireyler, eczanelere giderek bu kod yardımıyla 3 katlı 10 adet termal maske temini gerçekleştirirler. Maskeler Sağlık Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ücreti yok, maskeler ücretsizdir.

Önce başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru işlemi tamamlanmış olan kişiler, sms kodunu beklemek zorundadır. Sms kodu yaklaşık 1 hafta içerisinde kişilerin cep telefonlarına ulaşmaktadır. Sms kodunu elde eden vatandaşlar, eczanelere uğrayarak maskelerini alabilirler. Sms kodu olamayan kişiler kesinlikle ve kesinlikle, maske temini yapamayacaktır. Maskeye erişim için önce sms koduna ihtiyaç vardır.

E-Devlet Maske Başvuru

E-Devlet Maske Başvuru

Maske Kodu Neden Gelmez?

Maske kodu, eczanelerden ücretsiz maske almak için gereklidir. Maske kodu bazı bireylere gelirken bazı kişilere gelmez. Sebebi şudur; maske almak isteyen kişiler, incelenir ve ihtiyaç dahilinde kişiye onay verilir. Maske kodu gelmeyen kişilerin maske başvurusu onaylanmamış demektir. Maske başvurusu yapacak olan tüm vatandaşların bilmesi gerekmektedir ki, bu maskeler ihtiyaç dahilinde verilmektedir. İhtiyacı olmayan kişilerin, maske başvurusu yapması gerekmez. İhtiyacı olan her vatandaşın ise, büyük bir özenle başvuru yapıp, maskelerini almaları gerekiyor.

Maske Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maske takan kişilerin, her şeyden önce ellerinin ve yüzlerinin temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Elleri yıkayıp maskeyi o şekilde takmak gerekmektedir. Maske çıkarma işleminden hemen sonra ise, eller bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Maskesini çıkaran kişilerin maskeyi çöpe atması daha sonra yüzlerini yıkması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Toruna Bakma Parası
Toruna Bakma Parası
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Toruna Bakma Maaşı Nedir?Toruna Bakma Maaşı Özellikleri Nelerdir?Toruna Bakma Maaşı...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652