Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

A+
A-
Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Bugünün ekonomik düzeninde, emekli olan bazı vatandaşlar emekli olduktan sonra çalışmak zorundadır. Bu vatandaşların emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların hakları kapsamında belli başlı hakları vardır. Emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların hakları şu şekilde belirtilmektedir:

– İzin hakları: 1 ile 5 yıl arası çalışanlara yılda 14 gün izin, 6 ila 14 yıl izinli çalışanlara yılda 20 ila 6 yıl, 15 yıldan fazla izinli çalışanlara yılda 26 gün verilmektedir. 50 yaşın üzerindeki vatandaşlar her yıl en az 20 günlük tatil kullanma hakkı verilmektedir.

– Bildirim tazminatı: 6 aydan fazla hizmet süresi olan çalışanlar için 2 hafta ihbar süresi ve 2 hafta maaş ödemesi, 6 ay ihbar süresi ve 6 aydan 1,5 yıla kadar çalışanlar için 6 hafta maaş ödemesi, 3 yıldan fazla çalışanlar için haftada 8 hafta Bildirim süresi ve 8 hafta ödeme yapılması emekli olduktan sonra çalışan ihbar tazminatı alabilir mi? Sorusu konusunda zorunludur.

– Kıdem tazminatı: Emekli olduktan sonra çalışanlar için (emeklilik kapsamında bu koşullara uyuyorlar) 15 yıl sigorta ve 3600 gün sigorta ödemek zorunda olmadığınızdan, yasal nedenlerle işten ayrılır veya işten ayrılırsanız, kıdem tazminatı alma hakları emekli olduktan sonra çalışan işçinin kıdem tazminatı hakkı kapsamında vardır ve hala çalışıyor gözükebilme imkanınız var olmaktadır.

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Ne Demektir?

Emekli maaşlarında yaşayamayan vatandaşlar emeklilikten sonra başka bir işte çalışıyorlar. Buna emeklilikten sonra çalışma denir. Emekli olduktan sonra çalışmaya karar verenler, belirli koşullar altında sosyal güvenlik kurumu tarafından belirlenen sosyal güvenlik hibesinden (SGDP) yararlanabilirler.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) Nedir?

Bu emekli aylıkları, emeklilik, emeklilik ve yaşlılık aylıkları düşülmeksizin kanunla belirlenen primleri ödeyenlerden alınan primlere sosyal güvenlik hibesi denir.

Bu ücret için kesinti aşağıdaki gibidir:

 • İşverenin hak ettiği kısa vadeli sigorta kolu priminin% 2’si,
 • Sosyal güvenliğin% 22,5’i üst düzey işveren payını desteklemektedir
 • Sosyal güvenlik tarafından desteklenen üst düzey çalışanların% 7,5’i dahil% 32’lik bir azalma.

SGDP’nin emekli maaşları üzerinde hiçbir etkisi ne yoktur.

Emekli Olduktan Sonra Çalışma

Emekli Olduktan Sonra Çalışma

Sosyal Güvenlik Destek Primi Kim Tarafından Ödenmektedir?

Sosyal Güvenlik Destek Birimi (SGDP), Ekim 2008’den sonra sigortalının yeni işvereni tarafından ödenmektedir. SGDP, sözleşmeli sigortalı kişinin emekli aylığından düşülemez.Bu durumda işçi, işverene bağlı olarak belirli bir süre çalışmayı kabul eder ve işveren aynı şekilde ödeme yapmayı kabul eder.

Sosyal Güvenlik Destek Primi Kimlerden Alınmaz?

Emekli maaşı ile yetinemeyen insanlara ek gelir olabilecek bir işte çalışması emekli olduktan sonra çalışma hakkında bulunan bir haktır. Bununla birlikte şu kişiler SGDP’den tan olarak faydalanır:

 • Zirai işleriyle ilgilenen ve sonuç olarak emekli olan tarım işçileri,
 • Yurtdışına gidip emekli aylığı ve emekli maaşı alan işçiler,
 • Başkan seçilenler,
 • Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar,
 • Yasama meclisi üyesi olarak seçilenler,
 • Yerel bir idari kurum seçmekten sorumlu olanlar,
 • Örgün eğitim kurumlarında öğretmenlik yapan ancak yaş sınırını aşmayanlar,
 • Temel üniversitelerin çalışanları,
 • Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından atanan kişiler,
 • TBMM tarafından atanan görevli bireyler,

SGD kesintisi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 60. maddesinin a paragrafına göre uygulanmaz.

SGDP Nasıl Sorgulanmaktadır?

SGDP, bir çalışanın emekli olduktan sonra ödemesi gereken sigorta primidir ve e-devlet ve SGDP kayıt kaydı soruşturması yoluyla sorgulanabilir.

SGDP’yi sorgulamak için yapmanız gereken tek şey:

 • Https://giris.turkiye.gov.tr/giris/ sayfasından T.C kimlik numarasını girip, ardından e-devlet şifresini girip. Sol üst köşedeki elektronik servis seçeneğini tıklayıp. 4A Emeklilik Kesintisi’ni tıklamanızdır.

Emekli Memur Nerelerde Çalışma İmkanı Bulabilir?

Normalde emekli olan memurlar genellikle kamu sektöründe tekrar çalışamazlar, ancak yine de bazı özel durumlar vardır. Ayrıca emekli memurlar da emekli olduktan sonra çalışanların tazminat hakkı elde ederler. Emekli olduktan sonra çalışmak isteyen özel kamu kurumları çalışabilir:

 • -Sermaye Piyasası Komisyonu
 • -Rekabet Kurumu
 • -RTÜK Kamu alımları ajansı
 • -Belediye,
 • -İl Özel İdare Müdürlüğü
 • -İl düzeyinde belediyeler ve özel kuruluşlar tarafından kurulan sendikalar ve işletmeler
 • -Özel kanunla kurulan kamu kurumları

Emekli olduktan sonra bu kamu kurumlarından biri olarak atanan vatandaşların feshedileceğine dikkat edilmelidir. Emekliler bu kurumlar dışındaki kamu kurumlarında çalışamasalar da, emekli maaşları ve güvenlik ödemeleri de dahil olmak üzere özel kurumlarda çalışırken kazanılan maaşlar da dahil olmak üzere yeni işlerde çalışma hakkına sahiptirler.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Anayasaya Karşı mıdır?

Anayasanın 60. ve 65. maddelerine göre emekli olduktan sonra çalışmalarda yasal bir çelişki bulunmamaktadır. Bunun yerine emekli vatandaşlar kişisel haklarını koruyarak aile bütçesine ve ekonomisine katkıda bulunurlar. Tek yasal yükümlülük, yasadışı çalışma olmadan SGK’ya güvenlik destek ücretleri ödemek. Aksi takdirde, bu yükümlülüğü göz ardı eden işverenler ekonomik yaptırımlara tabi tutulacaktır.

Emekli Çalışanlar Neden Sigortalı Çalışmalıdır?​​​​​​​

Emekli olan sigorta çalışanlarının iki farklı kategoride avantajları vardır. Sosyal güvenlik yardımlarından yararlanan vatandaşlar iş kazası sigortası ve meslek hastalığı sigortasından yararlanabilir, diğer bir fayda kıdem tazminatı ve bildirim ücretidir. Bu nedenlerden dolayı, bir emekli tekrar çalışmak isterse, sigorta primlerini yasadışı olarak ödememek yerine hukuki işe başvurmalıdır. Aksi takdirde, emekli olduktan sonra, yasadışı çalışan ve işçi çalıştıran işverenler ağır cezalandırılacaktır. Sigortasız işçi sayısı 170’tir. Benzer şekilde sigortasız emekli çalışanlar da bu telefonla veya yazılı olarak SGK İl Meclisi ile irtibata geçebilir.

Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatından Yararlanmak Mümkündür?​​​​​​​

Bazı durumlarda, tazminattan istifa eden vatandaşlar zarar görebilir. Bu koşullar aşağıdaki gibi açıklanabilir:

 • Zor koşullar altında işverenler tarafından istihdam edilen,
 • İşveren zamanında sigorta yatırmamış,
 • SGK giriş ve çıkış personelinin personeli bilmemesi
 • Çalışanlar resmi tatillerde fazla mesai yapmaktan muaftır,
 • Evlilik nedeniyle istifa eden kadın çalışanlar.

Bu, özel durumlarda kabul edilmesi gereken koşulları da içerir. Sebepsiz istifa eden veya diğer kişisel nedenlerden istifa eden çalışanlar kıdem tazminatından yararlanamazlar.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Ne Demektir?

İş kazaları ve meslek hastalıklarından emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışanların hakları aşağıdaki şekilde açıklanabilir:

 • Bu süre zarfında, iş göremezlik ödemeleri her gün geçici olarak ödenir.
 • Bir iş kazası ölüme yol açarsa, gelir ölen çalışanın ailesine ait olmalıdır.
 • Onlar için ölüm geliri sağlaması gereken ailelerin kızları evlilik yardımı alırlar.
 • Uzun süre çalışamayanlara daimi ödenek verilecektir.

Bu haklar SGDP’ye bağlı haklardır.

İş Göremezlik Raporu Hangi Durumlarda Bağlanabilir?

İş göremezlik oranı% 10 ise iş göremezlik geliri çalışanla ilişkilendirilmelidir. Bu gelir, profesyonel kazanç gücü kaybındaki değişikliklerle belirlenir. Prim statüsüne göre, gelirin% 70’inden fazlasının yetersizliğine dayanmaktadır. Asgari ücreti 2.588 TL olan bir işçiye% 40 iş göremezlik raporu verilirse, emekli aylığına ek olarak 358 TL iş göremezlik geliri de eklenecektir.

Tescil Kayıt Bilgileri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Kayıt bilgileri, emeklilik sırasında ve sonrasında çalışan ve sosyal güvenlik hibe (SGDP) taleplerini kabul etmesi gereken çalışanların ihtiyaç duyduğu bilgilerdir. Bu bilgilere, arama bölümüne kayıt bilgilerini girerek e-devlet üzerinden erişebilirsiniz.

Bu bilgiler:

 • Ad ve soy ad
 • C. kimlik numarası

Bunlar gibi temel bilgiler olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli İkramiyesini Hesaplamak İçin Nelere Gerek Vardır?Emeklilik İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?SGK...