Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik kapsamında gerçekleşen her nakit yardımda olduğu gibi cenaze yardımı da, sosyal devlet ilkelerimin bir gerekliliği olarak görülmektedir. Emekli, malullük ve vazife malullüğü aylığı alırken vefat olması halinde sosyal güvenlik kanunlarında yer alan hükümlere göre cenaze veya ölüm yardımı olarak bir ödeme yapılması benimsenmiştir.

Cenaze Yardımı Ödeneği Başvuru Aşamasında Hangi Evraklar Gereklidir?

Emekli Sandığına dahil olan kişinin 4c ölüm aylığı başvurusu evrakları şu şekildedir:

 • Mahalle muhtarı tarafından ıslak imza ile mühürlenmiş olan cenaze yardımı başvuru formu,
 • Vefat edenin ölüm belgesi veya adli tıp raporu,
 • Cenaze yardımı ödemesi başvurusunda bulunan kişinin TC kimlik fotokopisi,

Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılır?

Vefattan sonra yapılacak olan ölüm aylığı başvurusu için gerekli belgeler, cenaze kalktıktan sonra kısa bir süre içinde toplanmalıdır. Hak sahibi olan kişiler, ölüm yardımı ödeneğinden faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilirler. Yapılacak olan başvuruların, vefatın ardından en fazla 5 sene içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu 5 senelik süre içerisinde yapılamayan başvurularda hak sahipleri, başvuruyu daha sonra yapmak isterlerse başvuru, zaman aşımı gerekçesi ile reddedilir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilçe merkezlerinde gerçekleşecek olan başvurularda herhangi bir sorun görünmemesi, belge eksikliği olmaması ve benzeri durumlarda hak sahipler kısa bir süre içerisinde ölüm parasını alabilirler.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze Yardımı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-devlet üzerinden ölüm aylığı başvurusu sorgulaması yapmak için şu adımlar takip edilir:

 • İlk olarak resmi web site bağlantı adresi üzerinden, e-devlet sorgulama giriş sayfası açılmalıdır.
 • Bu sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, TC kimlik numarası ve e-devlet sistemi şifresi doğrulanmalıdır.
 • TC kimlik bilgilerinin doğrulanmasından sonra, sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu işlem sayfası açılmalıdır.
 • Ardından sayfada yer alan “Ölüm Aylığı” bölümüne giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfada, ölüm aylığı başvurusu sorgulaması yapılır. Burada yapılan başvurunun onaylanıp onaylanmadığı teyit edilir.

Ayrıca ölüm aylığı başvurusu için oluşturulan sayfada, onaylanan aylık ile ilgili detaylı açıklamalar yer alır. Bu sorgulama sayfasında herhangi bir bilgi bulunmazsa, bu durum ölüm aylığının henüz onaylanmadığı anlamına gelir.

4C Ölüm Aylığı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Ölüm aylığı alabilmek için, 4c ölüm aylığı başvuru şartları şu şekildedir:

 • Ölüm aylığı ödemesinden faydalanmak isteyen kişiler, vefat eden kişinin birinci dereceden yakını olması gerekir. Ayrıca bu kişilerin nüfusta kayıtlarının bulunması şarttır.
 • Ölüm aylığı alabilmek için kişilerin maddi durumunun kötü olması şarttır. Alınacak aylık kişi başına olan gelirin, asgari ücret miktarının 1/3’ünden daha fazla olmaması gerekir.
 • Ölüm aylığı alacak erkek çocukların, 17 yaşını geçince sigorta başlangıcı yapılmamış olması gerekir.
 • Erkeklerin açık veya örgün öğretim ile, eğitimlerine devam ediyor olmaları gerekir.
 • Kızların bekar olması, ölüm aylığı ödenmesinin şartlarındandır.

Ölüm Yardımı Ödeneği Ne Kadardır?

Ölüm yardımında ödenecek olan tutar, SSK ve Bağ-Kur ile çalışanlara 715 ₺ ölüm aylığı limiti belirlenmiştir. Bu kapsam dahilinde devlet memuru olan kişilere yani Emekli Sandığı mensubu kişilere ödenecek tutar, memurun vefat etmesi durumlarında ailelere 2.200 ₺ cenaze yardımı ödeneği olarak verilir.

Cenaze Yardımı Ödeneği Miktarı Nasıl Belirlenir?

Cenaze yardımı ödeneklerinin miktarı, her sene, bir önceki senenin enflasyon oranına göre değişiklik gösterebilir. Enflasyonun çıkış ve inişine göre değişen olan ölüm yardımı ödeneği, vefat edenin taşıdığı koşullara göre belirlenir. Vefat eden kişinin Emekli Sandığına mensup olması durumunda, diğer taşıdığı özellikler, kişinin ölüm yardımı miktarını değil, ödenip ödenmeyeceğini etkiler.

Bunların dışında bir devlet memuru ölümü durumda, yakınlarına bir ölüm maaşı bağlanmasına karar kılınmışsa, maaş tutarı değişmez. Cenaze yardımı ödeneği yalnızca 1 sefer yapılır. Bir seferde toplu olarak ödenecek tutar, şu durumlar karşısında verilir:

 • Emekli Sandığından emekli olan kişinin vefatı durumunda emekli sandığı ölüm yardımı
 • Kişinin sigortalı olarak çalışılıyor olması durumunda ve çalışma süresi esnasında vefat etmesi halinde ölüm yardımı ödeneği verilecektir.
 • Yaşlılık maaşı alıyorken kişinin vefat etmesi durumlarında ölüm yardımı ödeneği verilir.
 • Sigortalı işçi oluşunun üzerinden 1 sene geçmesi halinde, kişi işten çıkmışsa, işten ayrılmasının üstünden 1 yıl geçmemişse, ölüm yardımı ödeneği verilir.

Emekli Aylığı Alan Kişiler İçin Ölüm Yardımı

Emekli aylığı almakta iken vefat eden kişi için, ölüm yardımını alacak kişilerin sırası şu şekildedir.

 • Emekli olan memur görevde iken kuruma bir beyanname verir ve ölümü durumunda, yapılacak ölüm yardımının verilecek kişiyi seçer. Bu seçilen kişi ölüm yardımı ödeneğini alabilecek olan ilk kişidir.
 • Şayet vefat eden kişi görevde iken yardımı alacak olan kişiyi belirlememişse vefatı halinde, ölüm yardımını kalan dul eşi alır.
 • Hayatta olan eş yok ise ölüm yardımı sağ çocukların hakkı olur.
 • Hayatta olan eş ve çocuklar da yoksa vefat eden kişinin anne ve babası ölüm yardımı ödeneğini alır.
 • Eğer bu kişilerden hiç biri sağ bulunmuyor ise vefat eden kişinin öz kardeşleri ölüm yardımı ödeneğini ortak bir şekilde alırlar.
 • Sağ olarak kardeşler de dahil aile yakınlarından hiç kimse bulunmuyor ise, ölüm yardımı ödeneği cenazeyi kaldıran gerçek veya tüzel kişilere verilir.

Ölüm yardımlarında belirlenmiş olan en az ödenecek miktar bulunur. Bu miktarın hesaplanmasında, en yüksek memur ek göstergesi ve memurun maaş katsayısı rol oynar. Şayet kişi hesaplamadan daha yüksek bir aylık alıyorsa, miktar aylık tutarına denk olarak belirlenir. Bu ödemeler ise 1 kereye mahsus olarak yapılan ödemelerdir.

2020 Cenaze Yardımı Ödeneği Ne Kadar?

5434 kurallarına binaen, emekli aylığını alan kişinin vefatı durumda yapılan ölüm yardımı ödeneğinde; en yüksek memur aylığı ek göstergesi dahil olmak üzere 2 katı tutarında hesaplanır.

Yalnızca hizmet yılı, kademe, derece, gösterge, ek gösterge, taban aylığı, kıdem aylığı, emeklilik tazminatı kalemleri ve memur maaşı katsayısı üzerinden hesaplanarak ödenen emekli aylığı tutarı 2481 ₺’yi geçiyorsa, bu tutar esas alınarak yardımı ödeneği yapılır. Makam tazminatı, görev tazminat veya temsil gibi ödemeler bu tutara dahil edilmez.

Cenaze Yardımı

Cenaze Yardımı

Cenaze Yardımı Ödeneği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hesaplama şu şekilde yapılır; 1500 gösterge + 8 bin 500 en yüksek memur ek göstergesi x 0,146061 2020 Ocak ve Haziran katsayısı = 1387,58 x 2 = 2775 ₺’dir. Bu sayı en az ödenecek olan tutardır. Ancak emekli memurun aylığı daha yüksek ise en fazla olan tutar ödenir. Yani emekli aylığı 3 bin 750 ₺ ise bu tutar yardım olarak ödenir.

Bu ödeme, yalnızca emeklinin vefatı durumunda yapılan ödeme şeklidir. Yani hak sahipliği aylığı alan kişilerin vefatı durumunda ölüm yardımı ödeneği alınmaz.

Cenaze Yardımı Ödeneği Kimlere Yapılır?

5510’a tabi olan memur emeklisi kişinin vefatı durumunda, ölüm yardımı yapılır. İlgili kanuna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenip Bakan tarafından onaylanan tutar, emekli olan memurun vefatı halinde, hak sahiplerine ödenir. Geçtiğimiz yıl için belirlenen tutar 716 ₺’dir. Her sene bu tutar Sosyal Güvenlik Kurumunca yeniden belirlenir.

Cenaze yardımı ödeneği hak sahipleri sırasıyla şu kişilerdir:

 1. Dul eş,
 2. Sağ olan dul eş yoksa çocuklar,
 3. Sağ çocuklar yoksa anne ve baba,
 4. Anne ve baba hayatta değilse kardeşler,
 5. Bu yakınlardan kimse sağ değilse, cenazeyi kaldıran gerçek ya da tüzel kişilere yardım ödeneği yapılır.

Ayrıca, hak sahipliği aylığını alan kişilerin vefatında ödeme yapılmaz, yalnızca emekli kişinin kendisinin vefatı durumda yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Sandığı Nedir?Ne Zaman Emekli Olurum?4A, 4B ve 4C nedir?4A...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652