Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tüm çalışanların emeklilik koşul ve şartları değişkenlik gösterir. Emekli sandığı emeklilik hesaplama işlemleri 4A, 4B ve 4C için değişkendir. Yaş ve prim emeklilik işlemlerindeki hesaplamalarda önemli 2 etkendir. Bu konuda birçok parametre bulunmaktadır. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ölçütler dahilinde hazırlanana araçlar kullanılması önerilir.

Bu şekilde emekliliğin hesaplanması daha doğru olabilmektedir. Emeklilik hesaplarını doğruya yakın tahmin etme yeteneğine sahip bu uygulamalar ile hesaplama yapmak mümkündür. Emeklilik çalışma hayatı sonrasında hak edilmektedir. Burada kişinin yaşı önemli bir yere sahiptir. Ayrıca çalışma süresi de emeklilikte önemli bir yere sahiptir.

Emekli Sandığı Nedir?

Emekli sandığı eskiden memurların sağlık hizmetini gidermek için kurulan bir kurumdur. Bu kurum aracılığı ile sağlık işlemleri yürütülmekteydi. Memurlar bu şekilde sağlık harcamalarında elden para ödemek zorunda kalmıyordu. Yeni düzen içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplanarak tüm güvenceler birleştirilmiştir. Emekli sandığı yeni düzen içerisinde 4C kavramına karşılık gelmektedir. Bu kişiler görev zamanı ve yaş dahilinde emekli olabilmektedirler.

Emekli sandığı emeklilik hesaplaması yapmak için hesaplama araçları kullanılabilir. Bunun için hazırlanmış birçok hesaplama aracı bulunmaktadır. Hesaplama araçları aracılığıyla emeklilik zamanının doğruya yakın tahmin edilmesi mümkündür. Ayrıca emeklilik maaşı da tahmini olarak hesaplanabilmektedir.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli olmanın birçok kriteri vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile belirlenen bu kriterlerin sağlanması, hesaplamalar dahilinde emekliliği haketmesi durumunda kişiler emekli olabilmektedir. Emekli sandığı emeklilik hesaplama 2020 konusunda çok söylenecek şey vardır. Emekliliği etkileyen kriterler şu şekilde listelenebilir:

 • Yaş
 • Çalışma Süresi
 • İlk İşe Giriş Tarihi
 • Prim Günü

Bu faktörler dışındaki faktörler de emeklilikte söz sahibi olmaktadır. Emeklilik hesapları karmaşık yapıya sahiptir. Bu nedenle hesaplama araçları üretilmiştir. Bu hesaplama araçları içerisinde gerekli parametreler girerek hesap yapmak mümkün olmaktadır. Elle bunun hesabını yapmak hem çok uzun zaman alacak hem de doğru sonuçlar vermeyecektir. Hesaplama aracı kullanarak bu işlemlerin kolayca yapılması mümkün olmaktadır.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama

4A, 4B ve 4C nedir?

Eskiden bağımsız kurumlar olan Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK yeni düzenlenen kararnameler ışığında değişmiştir. Bu kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlanmıştır. Bu kurum altındaki ilgili kurumlar belirli sayı ve değerlerle temsil edilmektedir. Buna göre:

 • 4A, eski düzen içerisindeki SSK’lıyı temsil etmektedir.
 • 4B, eski düzen içerisindeki Bağ-kurluyu temsil etmektedir.
 • 4C, eski düzen içerisindeki Emekli Sandığı mensubunu temsil etmektedir.

Temsiliyetler dahilinde düzenlemeler yapılmıştır. Emeklilik hesapları birbirine benzer şekilde yapılıyor olsa da tüm kapsamlar için farklı noktalar bulunmaktadır. Her kapsam için ortak olan yaş ve çalışma süresi önemli detaylardır. Bu kavramlar için özel olarak hazırlanmış hesaplama araçları bulunmaktadır. Bunlar kullanılarak emeklilik tarihi ve maaşı hesaplanabilmektedir.

4A Ne Zaman Emekli Olabilir?

4A eski düzen içerisindeki SSK’lıya karşılık gelmektedir. Bu kapsamda olan kişilerin emeklilik hesaplarını yapabilmeleri için hesaplama araçları geliştirilmiştir. Emekli sandığı emeklilik hesaplama programı bu kişiler için geçerli değildir. Emekli sandığı emeklilik hesaplama programı sadece 4C kapsamındaki kişiler için doğru sonuçlar verebilmektedir. 4A mensubu kişiler hesaplama motorları kullanarak emeklilik yaş ve maaşlarını hesaplayabilirler. Şu kriterleri bilmeleri önemlidir:

 • Cinsiyet
 • Doğum tarihi
 • Askerlik Gün Sayısı
 • Sigortalılık Bilgileri

Bu bilgilerin girilmesi ile doğru bir hesaplama yapmak mümkündür. Nihai hesaplama bağlı çalışılan kurum tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplama araçlarındaki küsüratlar dahilinde oluşabilecek aksaklıklar durumunda kurumun hesaplaması esas alınmaktadır. Tüm verilerin doğru girilmesi tahminin doğruluğu açısından önemlidir.

4B Ne Zaman Emekli Olabilir?

4B eski düzendeki Bağ-kur’luya denk gelmektedir. Bu sigortaya sahip olan kişilerin emeklilik hesaplamaları karmaşık işlemler içerir. Bunun için hesaplama araçları hazırlanmıştır. Hesaplama araçları içerisinde doğru verileri girerek tama yakın tahminler oluşturmak mümkündür. Emeklilik işlemlerinde doğru bilgilerin girilmesi daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır. Hesaplama motorları ciddi bir özenle hazırlanmıştır. Karmakarışık olan bir hesaplama zinciri söz konusudur. Hesaplama aracı kişiden şu bilgileri istemektedir:

 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyet
 • Maluliyet
 • Maluliyet Derecesi
 • Borçlanma Durumu (Yurt Dışı)

Bu ve benzer istenen veriler ışığında hesaplama aracı doldurulmalıdır. Bu sayede doğruya yakın sonuçlar elde etmek mümkündür.

4C Ne Zaman Emekli Olabilir?

4C eski sistemdeki emekli sandığına denk gelmektedir. Memurlar yeni kapsamda 4C sınıfına dahil edilmektedir. 4C sınıfı mensupları emeklilik hesaplamasında birçok yöntem kullanabilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Emekli Sandığı emeklilik hesaplama aracı
 • Emekli Sandığı emeklilik hesaplama cetveli
 • Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu

Bu yöntemler dahilinde emeklilik zamanının tahmini mümkündür. Emeklilik zamanı ilgili yasa ve yönetmeliklerle belirlenmektedir. Karmaşık parametreler kullanılması sebebiyle emeklilik hesaplama araçları kullanılması önerilmektedir. Araçlara girilen bilgiler doğru olmalıdır. Bu sayede doğruya en yakın sonuçları edinmek mümkündür.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Yürütülmelidir?

Emeklilik işlemleri için çalışılan kuruma başvuru gerekmektedir. Kurum müdürü ya da yöneticisi ilgili konudaki yapılacakları aktarmaktadır. Emekli sandığı emeklilik başvurusu yaparak süresi gelen kişiler emekliliklerini isteyebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde çalıştıkları için kurum ölçüsünde değerlendirmeler yapılarak emeklilik işlemleri sonuçlandırılmaktadır.

Emeklilik sağlanması ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanması ile mümkün olmaktadır. Kişiler başvuru sonrasında emeklilik hak etmiş olmaları durumunda emekli edilmektedir. Bu durumda belirlenen emekli maaşını alabilmektedirler. Emekli maaşı hesaplamak için motorlar bulunmaktadır. Bu motorlara doğru bilgiler girilerek emekli maaşının doğruya yakın hesaplanması mümkündür.

Emeklilikte Çalışma Koşulları

Emeklilik geçim sıkıntısının olabildiği bir dönemdir. Olası problemler dahilinde sıkıntılarla karşılaşılabilmektedir. Bu sıkıntılar arasında maddi sıkıntılar gösterilebilir. Emekliler eskiden kaçak yollarla ek işlerde çalışmak zorundaydı. Ancak 1986 yılında getirilen yasa ile artık legal bir iş sahibi olabilmekteler. Bunun için prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Emekliler ek işte çalışabilmeleri sayesinde daha fazla gelirler elde edebilirler. Bu şekilde maddi sorunları aşmak mümkündür.

Emekliler için yapılan düzenleme kapsamında emekliler prim ödeme koşuluyla maddi gelir getiren bir iş yapabilmektedirler. Bu işi yaparken de emeklilik maaşları kesilmemektedir. Kaçak yollarla çalışmanın zararları tartışılmış ve bu nedenle de kanun konulmuştur.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplama ölçütleri karmakarışıktır. Bu ölçütler arasında onlarca parametre vardır. Bu ölçütlerin her birinin doğru bilinmesi önemlidir. Çünkü ölçütler dahilinde hesaplama yapmak mümkündür.

Emekli sandığı emeklilik hesaplama tablosu üzerinden hesaplama yapılabilir. Ayrıca bu işlem için üretilmiş özel motorlar vardır. Girilen bilgiler ışığında yasaca belirlenen ölçütler dahilinde hesaplama yapmak bu şekilde mümkün olmaktadır. Kişiler tablo ya da motor kullanarak emeklilik zaman ve maaşlarını hesaplayabilmektedir.

Kapsam Değişen Kişiler Nereden Emekli Maaşı Alırlar?

Kurumlar arasında geçişler olabilmektedir. Misalen 4B işçisi olarak iş hayatına başlayan bir kişi sonrasında 4C kapsamına geçmiş olsun. Bu kişinin emeklilik başvurusu öncesindeki 7 yılı önem taşımaktadır. Bu 7 yıl içerisinde 4C kapsamında iş gördüğü takdirde alacağı maaş bu kurum üzerinden yani eski sistemle emekli sandığı üzerinden olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Raporlu İlaç Nedir?Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama Nasıl Yapılır?E-Devlet Sistemine...