Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emekli Sandığı Gazi Maaşlarını Nereden Sorgulamalısınız?

Emekli Sandığı Gazi Maaşlarını Nereden Sorgulamalısınız?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışanların ve emeklilik koşullarını yerine getirerek emekli olanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için kurulmuş olan dört farklı sigorta kurumu bulunmaktadır. Bu sigorta kurumları şöyledir;

 • Sigortalı özel işyerlerinde çalışanlar için SSK,
 • Kamu çalışanları için Emekli Sandığı,
 • Kendi nam ve hesabına çalışanlar için Bağ-Kur
 • İhtiyaç sahipleri için GSS şeklindedir.

Görev başındayken terör olayları karşısında yaralanarak gazi olanlara devlet mağduriyetlerini gidermek için maaş bağlamaktadır. Gazi ve yakınlarına maaş bağlanması işlemleri Emekli Sandığı üzerinden yapılmaktadır. Peki, gazi ve yakınları Emekli Sandığı gazi maaşlarını nereden sorgulamalısınız?

Emekli Sandığı Gazi Maaşlarını İnternetten Sorgulama

Terör olayları karşısında yaralanarak gazi olanlara bağlanacak maaşı internet üzerinden sorgulamak mümkün. Emekli Sandığı gazi maaşları sorgulama yapmak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın resmi internet sayfası üzerinden yapabilmektedir. SGK internet sayfasında bulunan sigortalı çalışılan süreleri gösteren hizmet dökümü bölümünden gazi maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

Bununla birlikte E-Devlet şifresi bulunanlar E-Devlet uygulamasından şifreli girişi yaparak SGK hizmet dökümü ve Gazi Maaşı sorgulaması yaparak Emekli sandığı tarafından bağlanacak net Gazi maaşını öğrenebilirler.

E-Devlet uygulaması ve SGK internet sayfası üzerinden gazi maaşı sorgulaması yapmak için sorgulama ekranında çıkan formda yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması yeterlidir. Sorgulama sonrasında hesaplanan tutarlar Gazi olanların alabileceği net rakamlardır.

Emekli Sandığı Gazi Maaşını Kurumdan Sorgulama

Gazi maaşı almayı hak edenlerin E-Devlet şifresi ve internet kullanma imkânlarının olmaması durumunda maaş sorgulamasını doğrudan kurumdan yapma şansları da bulunmaktadır. Gazi emekli maaşı almayı hak edenler kendilerine en yakın emekli sandığı hizmetleri verilen birimlere ulaşarak bağlanacak gazi maaşı hakkında bilgi alabilirler.

Kendileri için belirlenen maaşın ödenmesine yapılan başvuru sonrasında başlanmaktadır. Gazi olan kişiler kuruma yapacakları başvurular ile bakmakla yükümlü olduğu yakınları için de bir takım hakları alabilmektedir. Devlet malul duruma düşen gazilerin bakmakla yükümlü olduğu yakınları için de önemli haklar tanımıştır.

Emekli Sandığı Gazi Maaşlarını Nereden Sorgulamalısınız?

Emekli Sandığı Gazi Maaşlarını Nereden Sorgulamalısınız?

Gazi Maaşları Ne Kadar?

Gazi maaşlarında 2017 yılında yapılan son düzenlemeler ile iyileştirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Gazi olanlara bağlanan maaşların belirlenmesinde malullük oranları dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. 2017 yılında yapılan düzenlemede gaziler sınıflara ayrılarak maaş hesaplaması yapılmıştır. Buna göre;

 • 15 Temmuz Gazilerine en az 3.200 TL
 • Terör Gazilerine en az 1.600 TL
 • Kıbrıs Gazilerine en az 650 TL
 • Muharip Gazilere ise Asgari Ücretin net tutarı kadar

Gazi maaşı bağlanmasına karar verilmiştir. Hayatını dağlarda geçiren Askerlerimize gazi olmaları durumunda 1.600 TL gazi maaşı bağlanırken, 15 Temmuz’da 2-3 saat süren olaylarda en küçük yaralanmalar iki kat yani 3.200 TL gazi maaşı bağlanması gazilerimiz arasında ayrışmalara sebep olmuştur.

Gazi Maaşını Kimler Alabilir?

Gazi maaşını almak için görev başındayken veya beklenmedik bir anda terör olaylarının çıkması sonucu yaralanan kişiler alabilmektedir. Bağlanan Emekli Gazi maaşı her yıl belirlenen oranlarda artırılmaktadır.

Terör olaylarında mağdur olan gazi ve hayatını kaybeden şehitlerin yakınlarına da maaş ödemesi yapılmaktadır. Ancak yakınlara gazi ve şehit maaşı bağlanması için belirli sınırlamalar getirilmiştir. Bununla birlikte gazilere, yakınlarına ve şehit yakınlarına da kamusal hizmetlerde ayrıcalıklar sağlanmıştır.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Tanınan Haklar Nelerdir?

Devlet terör olaylarından dolayı hayatını kaybeden şehitlerin yakınlarına ve olaylarda yaralanan gazilerin yakınlarına bazı kanunla bazı haklar tanımıştır. Gazi ve şehit yakınlarına tanınan haklardan bazıları şöyledir;

 • Eğitim desteği (Yılda bir kez)
 • Elektrik faturalarının %40’ı
 • Su faturalarının %50’si
 • Sağlık giderlerinin tümü

Devlet tarafından karşılanmaktadır. Bununla birlikte gazi ve şehit yakınlarından şartları uygun olanlardan bir tanesine Devlet iş imkanı sağlamaktadır. Gazi ve şehit yakınları kamu hizmetlerinden (otobüs, metro, sosyal tesisler gibi) ücretsiz bir şekilde yararlanmaktadır. Gazi ve şehit yakınlarının bu hizmetlerden yararlanması için gazi ve şehit yakını kimliği bulunması gerekmektedir.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Sunulan Eğitim Desteği Tutarları

Gazi ve şehitlerin bakmakla yükümlü oldukları çocuklar için devlet eğitim desteği sunmaktadır. Gazi ve şehitlerin geride kalan çocuklarının eğitimi için sağlanan destek yılda bir kez toplu olarak yapılmaktadır. Gazi ve şehit çocuklarından;

 • İlköğretime devam edenlere yılda bir kez 1.389,00 TL
 • Lise eğitimine devam edenlere yılda bir kez 2.098,00 TL
 • Yükseköğrenime devam edenlere ise yılda bir kez 2.797,00 TL

Eğitim desteği ödemesi yapmaktadır. Gazilere bağlanan maaşlar dışında bunlara benzeyen ve yakınlarının da sahip olduğu birçok hak tanınmıştır.

Gazi Emekli Maaşı Ne Kadar Süre ile Alınır?

Gazilere devlet önemli ayrıcalıklar tanımış, tazminat ve maaş gibi ödemeler yapmayı taahhüt etmiştir. Ancak gazilere yapılan bu ödemelerde de bazı kısıtlamalar yapılmıştır. Gazilere tazminat ödemesi bir kez yapılmaktadır. Bununla birlikte gazi emekli maaşları maluliyetin devam etmesi süresince kesilmeden yapılmaktadır.

Devletin sağlamış olduğu imkanlarla maluliyet durumunun tedavi edilmesi halinde veya gazinin yaşamını yitirmesi durumunda maaşı kesintiye uğramaktadır. Buna karşılık gazilere bağlanan gazi emekli maaşı maluliyetin artması durumunda yeniden hesaplanarak yükseltilmektedir.

Emekli Sandığı Gazi Maasi Sorgulama

Emekli Sandığı Gazi Maasi Sorgulama

Gazi Emekli Maaş Artışları

Devlet tarafından gazi olanlara bağlanan emekli gazi maaşı ve yakınlarına ödenen yardımlar her yıl yeniden düzenlenerek belirli oranlarda artışlar yapılmaktadır. Genel olarak emekli maaşlarına her yıl yapılan emekli maaş artış oranı kadar gazi emekli maaşları da artmaktadır.

Gazi Hakları

Devlet çeşitli kurumlar üzerinden gazi ve yakınlarına önemli haklar sağlamaktadır. Buna göre gazi olanlara Sosyal Güvenlik Kurumları vasıtasıyla sağlanan haklar; şeref aylığı, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma, ulaşım araçlarını ücretsiz kullanma hakkı tanınmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumundan gazi emeklilik maaşı alanların vefatı halinde dul eşlerine belirlenen maaşın %75’i kadar oranda aylık bağlanmaktadır.

Emekli maaşı alan gazinin vefatı durumunda bakmakla yükümlü olduğu geride kalan çocukları 18 yaşına, eğitimi devam edenler de 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır. Türk Silahla Kuvvetleri tarafından gazilere sağlanan haklar ise şöyledir; Askeri okullara öğrenci alımında gazi yakınlarına öncelik, Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı memur alımında gazi yakınlarına ek puan verilmesi. Vefat eden gaziler için askeri tören düzenlenmesi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gazi yakınlarına sağlanan haklar; ilk ve ortaöğretim çağında olan gazi çocuklarının elektronik ortamda okul kaydı yaptırabilmesi, yüksek öğretim gören gazi çocuklarından katkı payı ve öğrenim ücreti alınmaması şeklindedir.

Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından gazi ve gazi yakınlarına sağlanan haklar da; elektrik faturalarında %40 ve su faturalarında %50 oranında devletten karşılanması, gazi çocuklarının devlet yurtlarından ücretsiz yararlanması, kamuya ait misafirhane ve sosyal tesislerden gazi ve yakınlarının ücretsiz yararlanması, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen müsabakalara ücretsiz giriş hakkı, Devlet Tiyatrolarından ücretsiz yararlanma, müze, ören yerleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığına ait tarihi ve turistik alanlardan ücretsiz yararlanma, Diyanet İşleri Başkanlığınca gazi ve yakınlarına Hac görevleri için kontenjan sağlanması ve gazi kimlik belgesi olanların kamuya ait otoparklardan ücretsiz bir şekilde yararlanması sağlanmaktadır. Gazi ve yakınlarına birçok konuda indirim ve ücretsiz kullanım hakkı tanınmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Sandığı Nedir?Sağlık Güvencesi Nedir?Sağlık Güvencesi Yöntemleri Nelerdir?Emekli Sandığı Yardımları...