Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

2008 yılında gerçekleştirilen Toplumsal Güvenlik Reformu ile Bağ Kur ve SSK tek çatı altında birleştirilmiştir. Toplumsal Güvenlik Reformu altında birleşen Bağ Kur ve SSK emeklilik sistemleri ile hizmet birleştirme kanunu yürürlükten kaldırılmış oldu. Bu reformdan sonra herhangi bir hizmet birleştirme yöntemine gerek kalmamıştır. Fakat emeklilik sistemine bağlı olarak çalışanlarda durum farklıdır. Peki emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi nasıl yazılır? Emekli sandığı hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen kişiler Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak yazılı bir dilekçe verilmelidir.

Emekli Sandığı İle Hizmet Birleştirme

Gerek kamu sektörü olsun gerek özel sektör olsun hayatlarında emek vermiş bütün kişiler için emeklilik önemlidir. Yıllarca emek verildikten sonra karşılığının maddi bir birikim olduğu emeklilik, bütün kişiler için yaşlılık hayatının bir güvencesidir.

Memurların emeklilik işlerinin yürütüldüğü sisteme Emekli Sandığı denir. Toplumsal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur’a oranla daha avantajlı olan Emekli Sandığı, hizmetleri açısından da daha avantajlı bir emeklilik sistemidir. Emekli Sandığı verdiği hizmetleri yönünden şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sağlık yardımı, dul ve yetim aylığı, emeklilik ve malullük aylığı gibi aylıkların verilmesi,
 2. Toplu ödeme, konut kredisi ve konut sağlama, giyecek ve gıda yardımı, aile yardımı, okul yardımı, doğum yardımı ve göç ödenekleri,
 3. Emekli Sandığından önce, Bağ Kur ya da Toplumsal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışmış kişilerin emek harcama süreleri öteki emeklilik sitemlerinden fazla olması durumunda Emekli Sandığından emekli olmak mümkün olabilecektir.

Hizmet birleştirme işlemi, çalışanın memuriyete başlamadan önce memuriyet içinde 4A ya da 4B olarak geçen sürenin birleştirilmesi işlemidir.

Emekli Sandığı İle Hizmet Birleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Emekli Sandığından emekli olmak isteyenler için hizmet birleştirme yapmak her yönüyle avantajlıdır. Hizmet birleştirme işlemi emekli sandığı için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hizmet Birleştirme erken emekli olmanın önünü açar,
 2. Memuriyetten önce emek verilen sektörlerdeki emek süreleri ve primlerde dikkate alınır,
 3. Hizmet birleştirme ile vatandaşın emekli maaşı daha yüksek olabilmektedir,
 4. Vatandaşın memuriyeti sırasında vefatı halinde, mirasçılarına kalacak aylık diğerlerine oranla daha fazla olacaktır,
 5. Memurun senelik izinlerindeki kıdeminde de belirli süre beklemesine gerek kalmadan daha kısa sürede kıdem atlayabilir,

Hizmet birleştirmenin Emekli Sandığı üzerindeki faydaları bu şekildedir. Emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi ilgili kuruma ulaştırılarak emeklerinizin karşılığını almanız mümkündür.

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme

SGK İle Hizmet Birleştirme

Memur, vazife yaptığı kamu kurumu idarelerince hizmet birleştirmesi yapması mümkündür. Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğünden, Kamu İdaresinin işyar hakkından detaylı bilgi edinmesi ile hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirilir. Hizmet Birleştirilmesi için yılın 360 günü ve her ay 30 gün olarak hesaplama yapılır. SGK Hizmet Birleştirmesi uygulaması yapılamayacak durumlar şu şekildedir:

 1. Memurun, görevinden ötürü malullük oluşmuş ise,
 2. Memurun iş kazası geçirmesi durumunda,
 3. Memur meslek hastalığı geçirmiş ise,
 4. Memurun ölümü durumunda,

Hizmet Birleştirmesi uygulaması yapılmaz. SGK Hizmet birleştirme işlemi için ilgili kuruma dilekçe yazılacağı gibi, dilekçeyi Toplumsal Güvenlik Kurumu merkezine bizzat ya da e-posta şeklinde de ulaştırmak mümkündür.

SGK İle Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Birleştirme şartlarının sağlanması halinde, hizmet birleştirme dilekçesi örneği ile yazılan dilekçenin iletilmesinden itibaren başvuruyu alan kurum, vatandaşın diğer kurumlardaki hizmet sürelerini Toplumsal Güvenlik Kurumundan temin edecektir. Buna ek olarak vatandaştan istenecek belgeler, yazılı başvurunun aslı, geçmiş hizmet süreleri ve kazanç durumunu gösteren belgeler olacaktır. Bu belgeler Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirilir. Bu aşamada aylığın hangi kurum tarafından bağlanması gerektiğine açıklılık getirilir.

SGK Hizmet Birleştirme Süresi Ne Kadardır?

SGK hizmet birleştirme süresi, başvuru yapanların sayısının çok olmasından ötürü uzun sürebilmektedir. Bazen 6 ay bazen de 1 yıla kadar uzamıştır. Bu süre vatandaşların maddi ve manevi kayıplarına neden olmuştur. Buna ek olarak, dilekçe verilirken yanlış yazılan bilgilerden ötürü de aksaklıklar ve mağduriyetler meydana gelmiştir.

Bu açıdan hizmet birleştirme dilekçesinin yanlış ve eksiksiz yazılarak kurumu verilmesi gerekir. Dilekçe kuruma verilerek, SGK hizmet birleştirme sorgulama işlemleri dilekçe ile beraber yapılacaktır. Yoğunluk yaşanması halinde bu süre değişiklik göstererek 15 gün ile 3 ay arasında hizmet birleştirme başvuru işlemi sonuçlanır.

Hizmet Birleştirme İşlemleri Geriye Yönelik Prim Nedir?

Emekli olacak vatandaşın, emekli olmadan önce SSK ya da Bağ Kur primleri ödenmiş ise son 7 senelik dönem baz alınarak hesaplama yapılır. Bu 7 yılda hangi kuruma prim yatmış ise o kurumdan emekli olmak mümkündür. Hizmet süreleri eşit ise Emekli Sandığı, Bağ Kur ya da SSK’dan son olarak bağlı olunun kurum üzerinden aylık bağlanabilir.

Böyle bir durumda geriye yönelik prim ödeyerek son 7 yıllık hizmet süresi esas alınmış olur. Daha açıklayıcı olmak gerekirse eğer, emeklilik dilekçesi verildikten itibaren son 7 yılın 3,5 senesi hangi kuruma prim yatmış ise o kurumdan emekli olunabilmektedir. Hizmet birleştirmesi yapmak isteyen kişiler bu durumu göz önünde bulundurabilir.

Hizmet Birleştirme Dilekçe Örneği

Hizmet Birleştirme dilekçesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 1. Dilekçenin verileceği kurumun adı, en üste ve ortalayarak yazılmalıdır. Örneğin: “Toplumsal Güvenlik Kurumu…. İl Müdürlüğü’ne” şeklinde,
 2. Paragraf açılarak kısa bir bilgi verilebilir. Örneğin: “Halen Müdürlüğünüzde……………………olarak çalışmaktayım. Daha önce Bağ Kur – SSK’da geçen hizmetlerimin şimdiki hizmetim ile birleştirilmesinin gereğini arz ederim” şeklinde,
 3. Arz edilmesinin ardından sağ alt tarafa tarih atılır ve tarihin altına isim soy isim yazılır ve en alta da imza atılır. Sonrasında ise sol alt kısma ise açık adres yazılır,
 4. Yazılan adresin sol alta yazılarak sol kısma geçememesine özen gösterilmelidir. T.C. kimlik numarası, SSK-Bağ Kur sicil numarası ve son olarak sigortanın geçmiş olduğu il yazılır,
 5. En alt sol kısıma ise nüfusla ilgili bütün bilgiler girilerek doğum yeri, nüfusa kayıtlı olunan il-ilçe, anne adı, baba adı, cilt no, sıra no ve aile sıra no sırası yazılarak dilekçe tamamlanmış olur.

Emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi için tüm bu bilgilerin eksiksiz alt alta sırayla ve en önemlisi anlaşılır şekilde yazılması gerekir.

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Emeklilik zamanı gelmeden hizmet birleştirme işlemi yapılması gerekir. Hizmet birleştirme işlemi ne kadar önce yapılırsa o kadar yararlı olacaktır. Hizmet birleştirme işlemine başvurulması gereken zaman ne kadar geçe bırakılırsa, vatandaşın emekli aylığına yansıyacak kademenin düşük olması söz konusu olacaktır. Eğer emekli olmadan önce hizmet birleştirme işlemi yapılmazsa, işyar olmadan önceki hizmet, emekli aylığını artırsa bile hizmet birleştirme mümkün olmayacaktır.

Hizmet Birleştirme İçin Diğer Bilinmesi Gerekenler

Hizmet Birleştirme hesaplama işlemleri kurumlar aracılığıyla en doğru şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden hizmet birleştirme hesaplama yaptığını söyleyen hesaplara güvenilmemesi gerekir. Çünkü internet üzerinden girilecek kişiler bilgiler ile, sayfalar sizin nüfus bilgilerinizi alır ve güvenliğiniz tehdit altına girebilir. Bu açıdan en net bilgiyi Toplumsal Güvenlik Kurumu aracılığıyla almak en doğrusu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Sandığı Nedir?Ne Zaman Emekli Olurum?4A, 4B ve 4C nedir?4A...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652