Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Nasıl Sorgulanır?

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Nasıl Sorgulanır?

Türkiye’de birçok kişi emekli sandığı kurumuna bağlı olarak çalışmaya devam ediyor. Emekli Sandığı kurumuyla çalışan vatandaşların bazı konularda merak ettiği sorular bulunuyor. Özellikle; sağlık hizmetleri alanında çeşitli konular hakkında araştırmalar yapıyor. Sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar, doktorlara gidip muayene olarak tedavi görebiliyor. Tedavi sırasında hastalara raporlu ilaç yazılabiliyor. Emekli sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlar, raporlu ücretleri geri ödemesiz olarak alabiliyor. Bazı ilaçlar için çok düşük miktarlarda ödeme alınıyor. Hastaların aldığı raporlar belirli bir süre boyunca sistemde kayıtlı olarak tutuluyor. Vatandaşlar, emekli sandığı raporlu ilaç sorgulama işlemini gerçekleştirerek raporlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyor. Peki, emekli sandığı raporlu ilaç nasıl sorgulanır? İlaç sorgulama işlemlerinden önce bilinmesi gereken bazı noktalar vardır.

Raporlu İlaç Nedir?

Vatandaşlara sunulan sağlık hizmetleri arasında yer alan raporlu ilaçlar bulunuyor. Kronik hastalıkları bulunan vatandaşlara doktorlar tarafından raporlu ilaç verilebiliyor. Kronik hastalıkların yanı sıra farklı hastalıklar için de raporlu ilaç kullanılabiliyor.

Doktorların onaylayıp yazdığı raporları ilaçlar hastalar tarafından belirli süreler boyunca kullanılabiliyor. Uzun süreli yazılabilen raporlu ilaçlar sayesinde sürekli hastaneye gidilmesine gerek kalmıyor. Farklı sürelerdeki tedaviler için yazılan raporlu ilaçları kullanan vatandaşlar, katılım payı gibi ek ücreti vermek zorunda kalmıyorlar. Emekli sandığı ve SGK tarafından verilen raporlu ilaçlar internet üzerinden sorgulanabiliyor.

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan vatandaşların sağlık hizmetleri kurum tarafından karşılanıyor. Hastaların farklı ilaçlarla ilgili raporları sistem üzerinde kayıtlı tutulurken, vatandaşlar emekli sandığı raporlu ilaç sorgulama hakkında araştırma yapıyor. İnternet üzerinden ulaşılabilen raporlar sayesinde ilaçların ne zamana kadar kullanılabileceği ve raporun kaç ay geçerli olduğu gibi bilgilere ulaşım sağlayabiliyor.

Emekli sandığı raporlu ilaç sorgulama işlemi için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. E-devlet üzerinden pratik ve hızlı bir şekilde raporlu ilaç sorgulaması yapılabiliyor. Sisteme giriş yapan kişiler, arama yerine emekli sandığı ilaç sorgulama yazarak istediği sekmeye ulaşım sağlayabiliyor. E-devlet sistemine giriş yapamayan kişilerin yapması gereken bazı işlemler bulunuyor.

E-Devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Günümüzde birçok işlemin e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmesiyle birlikte birçok kişi sisteme giriş yapmak istiyor. Birçok alandaki hizmetin internet üzerinden verilmesiyle vatandaşlara e-devlet şifresi veriliyor. Birçok işlem için olduğu gibi emekli sandığı raporlu ilaç sorgulama işlemleri için de e-devlet kapısına giriş yapılması gerekiyor. E-devlet şifresi olmayan kişilerin sisteme giriş yaparak raporlu ilaç sorgulaması için yapması gereken bazı işlemler bulunuyor.

E- devlet sistemine giriş yapılabilmesi için yapılması gereken işlemler şunlardır;

 • Şifresi bulunmayan vatandaşlar ilk olarak PTT şubesine müracaat etmelidir.
 • PTT şubelerinden 2 Lira karşılığında e-devlet şifresi alınmalıdır.
 • Ardından T.C kimlik numarası ve verilen şifre bilgileriyle sisteme giriş yapılabilir.

Belirtilen işlemleri yaparak sisteme giriş yapan kişiler, emekli sandığı raporlu ilaç sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirler.

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Nasıl Sorgulanır?

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Raporlu İlaç Sorgulama

E-devlet şifresiyle sisteme giriş yapan kişiler emekli sandığı ilaç raporu sorgulama işlemini yapabiliyor. Bu işlemi yapmak için Sağlık Bakanlığı veya Emekli Sandığı kurumlarının sistemleri üzerinden araştırma yapılabileceği gibi hızlı arama sistemi de kullanılabiliyor. Arama yerine ilgili işlemi yazan kişiler, raporlu ilaç sorgulama sistemine giriş yapabiliyor.

Sisteme giriş yapan kullanıcılar, istenilen bilgileri doğru ve eksiz bir şekilde girdikten sonra raporlu ilaç sorgulama işlemini başarıyla sonuçlandırabilirler. Ekrana gelen bilgiler doğrultusunda raporlu ilaçların ne kadar süresinin kaldığı bilgisine ulaşılabiliyor. Vatandaşların raporlu ilacı bulunmazsa bu konuda da bilgi veriliyor.

İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

SGK tarafından karşılanan raporlu ilaçların ne kadar süre daha kullanılabileceğini öğrenmek için e-devlet üzerinden bilgi alınabiliyor. Herhangi bir eczaneye gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden yapılan sorgulama işlemiyle tüm bilgilere ulaşılabiliyor. 4A – 4B ve 4C için tüm sağlık raporu bilgilerine internet üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

İlaç sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler, e-devlet sistemine TC kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yapması gerekiyor. Sorgulama işlemini yapan kişiler, sistemde kayıtlı olan ilaç bilgilerine ulaşabiliyor. Emekli sandığı ilaç kullanım süresi sorgulama sistemine giriş yapılarak ayrıntılı ilaç bilgilerine de ulaşılabiliyor.

E-devlet kapısı üzerinden yapılan ilaç sorgulama işlemlerinde ulaşılabilecek bazı bilgiler şunlardır;

 • İlaçların verildiği tarih,
 • İlaçların bitiş tarihi,
 • İlaçların kullanım periyodu,

Belirtilen bilgiler gibi birçok bilgiye raporlu ilaç sorgulama sistemi üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor

İlaç Raporu Sorgulama Sistemi

Sağlık kurumlarında görev yapan uzmanlar tarafından yazılan ilaç raporları hakkında bilgi almak için de e-devlet kapısı kullanılabiliyor. E-devlet kapısına kullanıcı bilgileriyle giriş yapan kişiler, ilaç raporu sorgulama sistemine ulaşabiliyor. Sorgulama sayfasına giriş yapan kişilerin karşısına otomatik olarak tüm bilgiler getiriliyor. Yürürlükte olan ve kullanım süresi dolan tüm ilaç raporlarına aynı sistem üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

Sistemde yer alan geçerli ilaç raporlarınız sekmesi altında geçerli olan ilaç raporlarına ulaşılabiliyor. Tüm ilaç raporları sekmesinden ise daha önce kullanılmış ve süresi bitmiş olan ilaç raporlarına ulaşmak mümkün olabiliyor. Sistemde yer alan görüntüle butonuyla birlikte doktorları ve hastalık teşhisini görmek mümkündür. İlaç raporlarında birçok bilgiye ulaşılabiliyor.

E-devlet ilaç raporlarında ulaşılabilecek bazı bilgiler şunlardır;

 • Teşhis adı,
 • Raporun veriliş tarihi
 • Doktorun adı,
 • Raporun bitiş tarihi,

Belirtilen bilgilerin yanından birçok önemli bilgiye ilaç raporu sorgulama sistemi üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Raporu

E-devlet kapısı üzerinde hizmet veren kurumlardan biri olan SGK, tüm vatandaşların ilaç raporlarının bilgisini sistemde kayıtlı tutuyor. Kullanıcılar, e-devlet kapısına giriş yaparak tüm ilaç bilgilerine ulaşabiliyor.

Geçerli ilaç raporlarının yanında tüm ilaç raporlarına da e-devlet SGK hizmeti üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor. Hem emekli sandığı kurumuna hem de diğer kurumlara bağlı olan vatandaşlar, SGK sistemi üzerinden ilaç sorgulama işlemleri yapabiliyor. İlaç raporu sorgulama işlemlerinde bazı detaylara ulaşılabiliyor.

SGK ilaç raporu sorgulama sisteminden ulaşılabilecek detaylar şunlardır;

 • Rapor numarası ve takip numarası,
 • Teşhis adı ve bilgileri,
 • Tesis ünvanı ve düzenleme türü,
 • Raporun başlama ve sona erme tarihi,

Belirtilen detayların yanında tanılar ve farklı bilgilere de SGK sistemi üzerinden ulaşılabiliyor. Vatandaşlar, e-devlet kapısına giriş yaparak SGK sistemi sekmesini açabiliyor.

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama

İlaç Raporları Yenileme İşlemleri

Emekli sandığı ve diğer sosyal kurumlara bağlı olan vatandaşlar, raporlu ilaçları düşük ücretlerle alabiliyor. Katılım payı ödememek için kullanılabilen ilaç raporlarının süresi belirli bir zaman sonra bitebiliyor. Rapor süresinin bitmesine yakın tarihlerde yeni ilaçlar için katılım payı ödemek istemeyen kişilerin ilaç raporlarını yenilemesi gerekiyor. İlaç raporu yenilemesi için doktorlara ve sağlık kuruluşlarına başvuru yapılabiliyor. İlaç raporu yenileme işlemi, İlaçların kullanımının aksamaması ve çeşitli sorunların oluşmaması için ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir.

SGK İlaç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok kurumun ilaç sorgulama işlemlerinin yapıldığı e-devlet kapısında SGK ilaç sorgulama işlemleri de yapılabiliyor. SGK ve emekli sandığı ilaç sorgulama için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Online ilaç sorgulama işlemleri için e-devlete farklı yöntemlerle giriş yapılabiliyor. TC kimlik numarası ve şifre bilgilerinin yanı sıra mobil ve elektronik imza yöntemleri tercih edilerek de sisteme giriş yapılarak ilaç sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Sandığı İle Hizmet BirleştirmeEmekli Sandığı İle Hizmet Birleştirmenin Faydaları...