Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Emekli sandığı memur ya da hizmetli statüsündeki devlet çalışanının, sağlığın kaybı, ihtiyarlık, ölüm sigortalarına karşılık olarak işlemleri yapan, tüzel kişilikteki özel bir sosyal güvenlik güvencesidir. 1950 tarihli 5434 sayılı kanunla düzenlenmiş olan bu sistem çeşitli tarihlerde değişikliklere uğramıştır. Maaş hesapları üzerinden kesintilerle sağlık, emeklilik gibi hizmetler sağlanmaktadır. Sağlık politikalarındaki değişiklikler ile prim değişiklikleri mevcuttur. Ancak kişilerin sağlık güvencesi yapma zorunluluğu da bu konunun avantajı olduğu noktalardan birisidir. Devlet politikaları içerisinde örneğin bir memurun evladı da kendisi üzerinden sisteme girilmektedir. Kişi sadece kendi adına değil, bazı özel durumlarda sorumlu olduğu kişiler adına da bir sigorta fonu oluşturmak zorunda olabilir. Bu durum en sık evlat konusunda karşımıza çıkmaktadır. Emekli sandığı sağlık ödemeleri zaman zaman değişiklik gösterse de karşılığının alınacağı, alınması durumunda ihtiyacın giderileceği bir fon oluşturmaktadır.

Emekli sandığı sağlık hizmetleri de zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki neredeyse tüm hastaneler bu kapsama dahil hastaneler olarak görülebilir.

Emekli Sandığı Nedir?

16.05.2016 tarihinde kabul edilen yasayla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlanan sosyal güvenlik kurumunun bir hizmetidir. Emekli sandığı sağlık kesintileri sigortalı kişinin ve sorumlu olduğu kişi ya da kişilerin sağlık dökümleri ile değişkenlik göstermektedir.

Sigortalı kişi çalışırken farklı bir sigorta ile çakışması halinde emekli sandığı üstün kılınır ve kişinin sigortası emekli sandığı olur. Emekli sandığı temel olarak memur ve kamu görevlilerinin aşağıdaki durumlardaki sigortalarına karşılık gelir:

 • Hastalık
 • Yaşlılık (Emeklilik)
 • Ölüm

Kurum bu konularda gerekli işlemleri yürütmektedir.

Sağlık Güvencesi Nedir?

Sağlık güvencesi kişilerin ülke şartlarında sahip olmak zorunluluğunda olduğu, dolaylı bir ödeme sistemidir. Bu zorunlu sistem birçok yoldan elde edilebilmektedir. Misalen bir bakkalda çalışan işçinin SSK üzerinden sigortası başlatılarak, sağlık hizmetlerinden faydalanması, emeklilik hakkının sağlanması gibi işlemlere tabii tutulmaktadır.

Misalen bir devlet memuru statüsündeki çalışanın maaşından kesinti yapılarak sağlık hizmetlerinden yararlanması, emeklilik hakkının sağlanması işlemleri yürütülmektedir. Bu sayede hastanede rehin kalan kişiler olmamaktadır. Yeni bir sistem olan bu sistemde ödenen para ilgili kurum tarafından yapılır. Kişiler hastaneye direkt para ödemezler. Sağlık sigortası kapsamı dışındaki işlemlerde ödenecek bir tutarın fatura edilmesi mümkündür.

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Sağlık Güvencesi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık güvencesi birçok yoldan edinilebilir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • Hiçbir geliri olmayan kız evlat 25 yaşını geçse dahi sigortası babasının hesabı tarafından karşılanabilir
 • Geliri olmayan bir öğrenci gelir testi yaptırarak Sosyal Güvenlik Kurumunca ücretsiz sigortalanabilir
 • Bir iş yerinde işçi statüsünde çalışan kişi işyeri sahibi tarafından sigortalanabilir
 • Kamu kurumunda çalışan kişi emekli sandığından sigortalanabilir

Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Her işe başlayan kişi sigortalanmalıdır. Sigortasız işçiliğe karşı devlet elinden kampanyalar yürütülmüştür. Her işçinin sigortalanması zorunludur. Sigortasız işçi çalıştırmak suçtur. Tüm bu bilgiler ışığında vatandaşların hepsi sigortalanmalıdır.

Emekli Sandığı Yardımları Nelerdir?

Emekli sandığı tarafından birçok yardım yapılmaktadır. Bunlar şu şekilde listelenebilir:

 • Diş muayene ve protez ücretleri
 • Gözlük ücretleri
 • Kaplıca tedavileri
 • Hastane, ameliyat masrafları
 • Organ protez ödemeleri
 • İlaç ücretleri
 • Tıbbi malzemeler
 • Sağlık yol giderleri

Bu yardımların dışında birçok yardım da bulunmaktadır. Yardımlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yardımlarda önemli olan bir nokta da her geçen gün yenilerinin eklenmesidir. Bu konuda çalışma yapan bakanlıktan, her gün yeni haberler medyada yer kaplamaktadır.

Emekli Sandığı Yardımları Sorgulama

Emekli sandığı yardımlarını sorgulamak mümkündür. Yapılan bir yardım sorgulatmak istendiğinde bir kuruma gidilmesi gerekmemektedir. Gelişen teknolojiler ile harmanlanan E-Devlet sistemi devletin vatandaşlarına sunduğu bir hizmettir.

Bu sayede hem kurumlardaki yoğunluk azaltılmakta hem de vatandaşların işleri kolaylaşmaktadır. Sistem kullanımı aracılığıyla artık vatandaşlar sigorta ile ilgili birçok detaya ve belgeye E-Devlet üzerinden ulaşabilmektedir.

4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri bilgileri sorgulanabileceği gibi bu konudaki birçok diğer bilgiye de ulaşmak mümkündür. Emeklilik hesaplamadan engelli raporu hesaplamaya, doğum borçlanma hesaplamadan askerlik borçlanma hesaplamasına kadar birçok alanda hizmetler de bulunmaktadır. E-Devlet genel olarak vatandaşın işlerini hem online olarak hem istenilen saatte hem de istenilen yerden halledebileceği bir sistemdir.

Emekli Sandığı Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Emekli sandığı yardımından yararlanabilecek kişiler belirli kişilerdir. Bu kişiler aşağıda listelenmiştir:

 • Emekli sandığı üzerinden emekli, malüllük, dul ve yetim aylığı alanlar,
 • Bu aylığı alanların ilgili akrabaları (eşleri, 18 yaşından küçük çocukları, orta öğrenim yapan 20 yaşından küçük çocukları, yüksek öğrenim yapan 25 yaşından küçük çocukları, evli olmayan ve yardım edilmezse muhtaç düşecek kız çocukları, malül ve muhtaç erkek çocukları, öz anne ve baba)

Yukarıda listelenen durumlarda kişilere aylık alan kişi üzerinden sigorta imkanı sağlanır. Ancak koşulların kaybedildiği durumlarda sigorta hakkı da kaybolmuş olur. Bu durum yeni bir sigortanın başlamasını da kapsamaktadır. Sigorta işlemlerinde ilgili yasa maddeleri incelenmeli, bilgiye ihtiyaç duyulan noktalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na danılışmalıdır.

Emekli Sandığı Dairesi

Emekli sandığı ödemeler dairesi başkanlığı 2016 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında hizmet vermektedir. Emekli sandığı ödemeler daire başkanlığı adresi araştırılan önemli sorular arasındadır. Bu kurumla yazışma yapan kişiler emekli sandığı ödemeler dairesi başkanlığı evrak takibi konusunda merak ettiklerini araştırmaktadırlar.

Emekli sandığı sağlık hizmetleri telefon numarası da Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresi üzerinden elde edilebilecek bir bilgidir. İnternet sitesine girilerek iletişim kısmından konu ile ilgili detaylara erişmek mümkündür. Ayrıca internet adresi üzerindeki telefonlardan evrak takibi için görüşme yapmak mümkündür.

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri

Emekli Sandığı Zorunlu mudur?

Emekli sandığı zorunlu değildir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişinin sigortasının olması zorunludur. Bu sigorta SSK sigortası da olabilir. Bu nedenle gerekli iş gruplarına farklı sigorta imkanları sağlanmıştır. Ancak emekli sandığı sigortasının diğer sigortalara üstünlüğü söz konusudur.

Her iki sigortanın çakışması durumunda Emekli Sandığı üzerinden sigorta işlemleri yürütülür. Sigorta işlemleri konusunda vatandaşlara işyerleri tarafından sigorta yapılması zorunludur. Sigortasız işçi çalıştıran kurumlara çok ağır cezalar verilebilmektedir. Bu nedenle sigorta bildirimi yapılması ve primlerin düzenli bir şekilde işyeri sahibi tarafından ödenmesi önemlidir.

Emekli Sandığı Ödemelerini Durduran Nedenler Nelerdir?

Emekli sandığında yardımlar olarak belirli kesimler yardımlardan faydalanabilmektedir. Bu kesime dahil kişilerin gerekli durumlarının son bulması halinde emekli sandığı sağlık ödemeleri sona erer. Misalen öğrenciyse okulu bitirmesi ya da yaş sınırını geçmesi bu duruma verilebilecek bir örnektir. Ya da evde öğrenci olmayan kızın evlenmesi durumunda emekli sandığı ödemeleri durmaktadır.

Ayrıca muhtaç durumunun ortadan kalkması da kız çocuğu için emekli sandığı ödemelerinin durma nedenlerindendir. Ayrıca ölüm de bu konuya sebep olan bir diğer nedendir. Sağlık sigortası yardımı almak için koşullar vardır. Bu koşullar aşıldığı ya da artık sağlanamadığında sigorta sonlandırılmaktadır. Sigortanın sonlanması durumunda ise kişinin başka bir yer ya da kurum tarafından sigortalanması gerekebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği
Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Hizmet Birleştirme Nedir?Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği Nasıldır?Hizmet Birleştirmenin Faydaları Nelerdir?SGK...