ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

Emekliler İşsizlik Maaşı Nasıl Alır?

SGK
A+
A-
Emekliler İşsizlik Maaşı Nasıl Alır?

İşsizlik maaşı, kişinin çalışma döneminde ödediği prim kapsamında, kendi iradesi ve yeteneği dışında işten çıkartılması durumunda alabileceği bir ödenektir. Emekli vatandaşlar zor geçim şartları nedeniyle kaçak yollarla çalışıyorlardı. 1986 yılında getirilen bir düzenleme ile emekli vatandaşların bir işte çalışmaları serbest kılındı. Emekli vatandaşlar bir işte çalışırken sosyal güvenlik destek primi ödemek durumunda kaldılar. Bu kapsamda da işsizlik primi ödeme imkanı ortadan kalktı. İşsizlik primi ödemeleri işsizlik ödeneği şeklinde sonradan tahsil edilebilen durumlardır. Bu konuda emekliler işsizlik maaşı nasıl alır? şeklinde sorular sıkça gelmektedir. Bu primden faydalanmak için belirli koşullar vardır. Bunların iyi bir şekilde incelenmesi, doğru değerlendirilmesi gereklidir. Aksi takdirde faydalanmak mümkün olmayabilir. Muallakta kalınan noktalar için İş-kur şubelerine başvuru yapılmalı ve bilgi alınmalıdır.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı kişinin ödediği işsizlik primi kapsamında işten çıkartılması durumunda aldığı primdir. Burada önemli noktalardan birisi işten çıkarılma durumuyla ilgilidir. Aşağıdaki durumlarda işsizlik maaşı alınabilir:

 • İstek olmasına rağmen işten çıkartılma
 • Yetenek olmasına rağmen işten çıkartılma
 • Sağlık ve yeterliliğin yerinde olmasına rağmen işten çıkartılma
 • Kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılma

Bu durumlar dışındaki durumlarda işsizlik maaşı almak mümkün değildir. Çalışma süresince ödenen işsizlik priminin işsizlik maaşı şeklinde belirli süre içerisinde alınması bu şekilde mümkün olabilmektedir. Koşulları sağlayan kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvuru değerlendirme sonuçlarına göre de işsizlik maaşı almaları mümkün olabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilmektedir?

İşsizlik maaşı prim ödemelerinde belirli süre ve tutarları doldurmuş kişilere yapılmaktadır. İşsizlik maaşı ile ilgili özel bir prim ödemesi mevcuttur. Kişiler iş hayatı boyunca işsizlik primi ödemesi yaparak işten çıkartılmaları durumunda işsizlik maaşı alabilmektedirler.

İşsizlik maaşı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan bir çalışan olmak gereklidir. SSK (4A), Bağkur (4B) kapsamındaki çalışanlar yasaya göre belirlenen belirli tutarlarda ödeme alabilmektedirler.

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler belirli avantajları kullanabilmektedirler. Bu avantajlarla yeni iş bulana kadar ya da prim günü dolana kadar işsizlik maaşı alabilmektedirler. Bu da zor durumun geçirilmesi adına önemli bir aşamadır. İşsizlik maaşı alan kişiler yeni bir iş bulmaları durumunda işsizlik maaşı kesilmesiyle karşılaşacaklardır.

Emekliler İşsizlik Maaşı Nasıl Alır?

Emekliler İşsizlik Maaşı Nasıl Alır?

İşsizlik Maaşının Koşulları Nelerdir?

İşsizlik maaşı alan kişilerin uyması gereken zorunluluklar vardır. Bu koşullara uyulmadığı takdirde işsizlik maaşı almak mümkün değildir. İşsizlik maaşı almak için gerekli bazı koşullar şunlardır:

 • İşsizlik maaşı başvurusu yapacak kişilerin aynı iş yerinde çalışma süresi en az 1 yıl olmalıdır.
 • Kişiler 4A ya da 4B mensubu olmalıdırlar.
 • İşin kaybedilmesinin üzerinden 30 gün geçmeden işsizlik maaşı başvurusunun yapılmış olması gereklidir.
 • Maaş talep eden kişilerin kendi istekleri dışında işsiz kalmış olmaları gerekmektedir.
 • İş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde işsizlik maaşı ödenekleri düzenli bir şekilde yatırılmış olmalıdır.
 • İş sözleşmesinin sonlanmasından önceki 3 yıl içerisinde kişinin en az 600 gün primini yatırmış olması gerekmektedir. 600 günden düşük prim ödemeleri durumunda işsizlik maaşı verilmemektedir.

Bu durumlar dahilinde işsizlik maaşından faydalanmak mümkün olmaktadır.

İşsizlik Maaşından Faydalanma Avantajları Nelerdir?

İşsizlik maaşından faydalanan kişiler birçok avantaja sahip olurlar. Bu avantajlar arasında şunlar sayılabilir:

 • İşsizlik ödeneğinden faydalanmak
 • GSS ödemeleri hizmetinden faydalanmak
 • İş bulma rehberlik hizmetinden faydalanmak
 • Mesleki iş eğitimini kendi alanında verme hizmetinden faydalanmak
 • Meslek edinme kursları ve mesleki gelişim eğitimleri hizmetlerinden faydalanmak

bu hizmetlerin sağlanması durumları kişilerin avantajları arasında sayılabilmektedir. Avantajların iyi bir şekilde değerlendirilmesi önerilmektedir. Çünkü avantajlardan faydalanmak yeni işlerin kapılarını açmada önemlidir. Yeni işlerde önemli beceriler kurslar yardımıyla edinilebilmektedir. İşsizlik maaşı ile yaşamın idame ettirilmesi mümkün olmaktadır.

Hangi Durumlarda İşsizlik Maaşı Kesilir?

İşsizlik maaşının kesildiği durumlar söz konusudur. Bu durumlar arasında şunlar sayılabilir:

 • İşsizlik maaşı alınırken İŞKUR tarafından sunulan işlere sebepsizce itiraz etmek, yeni bir işte çalışmayı kabul etmemek.
 • İşsizlik maaşı alınan süre içerisinde emekliye ayrılmak.
 • SGK’lı olarak yeni bir işe başlamak.
 • İşsizlik maaşı alındığı dönem içinde bir yerde gizli olarak çalışmaya başlamak.

Bu gibi durumlarda işsizlik maaşı kesilmektedir. İşsizlik maaşının kesilmesi kriterlerinin gerçekleşmesi durumunda işsizlik maaşından faydalanma hakkı son bulmaktadır. Kişiler bu kriterlere özen göstermelidir. Aksi durumda çok ciddi problemlerle karşılaşmak mümkündür. İşsizlik maaşı almak kadar işsizlik maaşı almayı sürdürmenin de kriterleri vardır.

Belirlenen süreler içerisinde kriterlere uyarak bu maaşı almak mümkündür. Kişiler bu kriterleri doğru bir şekilde bilmeli ve uygulamalıdırlar. Aksi durumda işsizlik maaşının kesilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilecektir.

İşsizlik Maaşını Belirleyen Kriterler Nelerdir?

İşsizlik maaşının tutar ve süresini belirleyen kriterler söz konusudur. Bu kriterler arasında ödenen prim gününün son 3 yıl içerisinde 600 günü aşmış olması gerekliliği önemlidir. Kriterlerin sağlanamaması durumunda maaşın alınması mümkün değildir. Bu nedenle kriterler bilinmeli ve uyup uyulmadığı tespit edilmelidir.

İşsizlik maaşı tutarı çalışılan süre içerisindeki maaş tutarına oranla belirlenmektedir. Prim ödemeleri o şekilde düzenlenerek sunulmaktadır. Bu durum dahilinde de değişen tutarlarda işsizlik maaşı görmek mümkündür. İşsizlik maaşı alınırken hesaplamalar İŞ-KUR tarafından gerçekleştirilmektedir. İŞ-KUR değerlendirmeleri ve hesaplamaları yaparak işsizlik maaşının süre ve tutarını belirlemektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

Son 3 yıl içerisinde ödenen prim gün sayısı kadar ödeme almak mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda ödeme sürelerini şu şekilde listelemek doğru olacaktır:

 • Son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemesi yapan kişiler 180 gün işsizlik maaşı alabilirler.
 • Son 3 yıl içinde 900 gün prim ödemesi yapan kişiler 240 gün işsizlik maaşı alabilirler.
 • Son 3 yıl içinde 1080 gün prim ödemesi yapan kişiler ise 300 gün işsizlik maaşı alabilirler.

Bu kapsamda alınacak işsizlik maaşının süresi belirlenebilmektedir. Kişiler bu tablo üzerinden ne kadar süre işsizlik maaşı alabileceklerini kabaca hesaplayabilirler. Kişilerin alacakları maaşların hesaplamaları İŞ-KUR tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle ödenen prim tutarı karşılığındaki gün sayısı miktarında işsizlik ödeneği alınması mümkün olmaktadır.

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır? Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik maaşı alabilmek için başvuru yapmak gereklidir. Burada önemli bir nokta başvurunun işsiz kalınmanın üzerinden 30 gün içerisinde yapılmasının gerekliliğidir. Başvurular online olarak yapılabileceği gibi fiziksel olarak İŞ-KUR şubelerinden de yapılabilmektedir. Sorgulamalar da aynı şekilde online ortamlardan ya da İŞ-KUR şubelerinden gerçekleştirilebilir.

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Emeklilerin çalışması 1986 yılında kanunla düzenlenmiştir. Bu kapsamda prim ödeyerek emekli maaşları kesilmeden çalışabilmektedirler. Bu konuda “emekliler işsizlik maaşı alabilir mi?” sorusu çokça sorulmaktadır. İşsizlik maaşı koşullarını sağlayamayacak olan emeklilerin işsizlik maaşı hizmetinden faydalanmaları mümkün değildir. İşsizlik maaşı primi ödeyemeyen emekliler bu maaşı alamazlar.

Bu nedenle emeklilerin işsizlik maaşı alabilmeleri pek mümkün görülmemektedir. İşsizlik maaşı almanın koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar sağlanmadan maaşın alınması mümkün değildir. Bu nedenle koşullar iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve uyuluyorsa başvuru yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 İşsizlik Ödeneği Ne Kadardır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır?İşsizlik Ödeneğinden Kimden Yararlanabilir?İşsizlik Ödeneği İle...