ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

A+
A-
Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar merak konusudur. Uzun yıllar çalışıp üretmiş, ülke ekonomisine katkıda bulunmuş ve emekli olmuş vatandaşların uygun şartlarda ev alması için bankalar uygun koşullarda konut kredisi vermektedir. Bazı emeklilerin maaş ödemeleri üç ayda bir yapıldığından kredilerin geri ödemeleri de buna göre ayarlanabilmektedir.

Emeklilere Konut Kredisi Verilmesine Engel var mı?

Emekli maaş bordroları ve kimlik fotokopisi ile bankalara başvurulduğu takdirde alınacak evin özelliklerine göre gerekli incelemeler yapılmakta ve emeklilere en uygun konut kredisi verilebilmektedir. Ev almak için zorunlu olan %20 peşinat koşulu da devlet tarafından 2020 Yılında %10 oranına düşürülmüştür. Bu şartlar emeklilerin ev sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır.

Emekliler de çalışan vatandaşlar gibi konut kredisi alabilir. Buna engel bir durum yoktur. Ancak bireysel olarak kredi notunun düşüklüğü durumunda ek teminatlar gerekebilir. Ev kredilerinde esas olan satın alınan konutun ödemeler bitene kadar ipotekli olmasıdır. Yani krediye konu olan konut, geri ödemeler için teminat olarak ipotek altına alınır. Bu teminatın yetersiz kaldığı durumlarda kefil de istenebilir.

Talep edilen kredinin emekli maaşı ile orantılı olması halinde bankalar krediyi kolayca onaylayabilir. Hane halkının aylık giderleri hesaplandığında çıkan sonuç emekli maaşının ne kadar altındaysa başka teminata gerek kalmadan kredinin onaylanma ihtimali artar.

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar emeklilerin maaşlarını kendilerinden almaları için kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar içinde promosyonlar dikkat çekicidir. Maaş miktarına göre değişebilen promosyonlar emekli maaşını kendi şubelerinden birine taşıyan kişilere verilir. Sabit bir geliri olan emekli vatandaşlara promosyon ödemesi yapan bankalar, emeklilere en uygun konut kredisi konusunda da yardımcı olmaktadır.

Bu kredileri sağlayabilecek bankalar;

 • Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • İş bankası,
 • Halkbank,
 • ING Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Yapı Kredi Bankası olarak listelenebilir.

Emeklilerin maaşlarını taşıyacakları bankalarla konut kredisi konusunda da görüşme yaparak hangi imkanlara sahip olacaklarını öğrenmelerinde fayda vardır.

Konut Kredisinde Faiz Oranları

Emekli vatandaşlar bankalardan 10 yıllık süre ile geri ödemeli konut kredisi alabilmektedir. Ödeme süresi uzadıkça faiz ödemelerinin de artacağı dikkatten kaçmamalıdır.

Ziraat Bankası gibi devlet bankaları faiz oranları konusunda daha avantajlı imkanlar sunabilmektedir. Kredi başvurusu yapılmadan önce her bankanın uyguladığı faiz oranları hakkında araştırma yapılmalıdır. Konut kredisi gibi yüksek meblağlı kredilerde %1’lik bir faiz oranı farkı bile önemli bir yekun oluşturur.

Bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranları zaman zaman güncellenmektedir. Faizlerin düşük olduğu dönemlerde kredi çekmek ya da çekilmiş kredileri böyle dönemlerde yapılandırmak kredi geri ödeme maliyetini düşürür.

Bankaların Konut Kredisi Verirken Dikkat Ettiği Konular

Bankalar kredi verirken geri ödemeleri garanti altına almak ister. Bu konuda dikkat edilen konular şunlardır;

 • Kredi için başvuran kişinin kredi geçmişi önemlidir. Eğer daha önce kredi kullanılmış ve geri ödemeler sorunsuz olarak yapılmışsa bu artı bir puandır.
 • Kişinin maaş, kira gibi gelirlerinin toplam değeri: Emekli maaşı dışında düzenli bir gelirin olması bankanın güvenini artıracaktır. Hane içinde çalışan başka kişilerin olması da kredi almak için avantaj sağlar.
 • Ödenecek peşinatın miktarı: Her ne kadar %10 oranında bir peşinat konut kredisi için yeterliyse de peşinat oranı arttıkça kredi alma şansı da artar.
 • Satın alınacak konutun özellikleri: Eğer satın alınacak konut yeni yapılmış bir binada ise risk oranı düşeceğinden kredi alma imkanı yükselir. Eski evlerin doğal afet gibi durumlarda zarar görme riski yüksektir. Bankalar bu risk oranlarını gözetir.

Kredi başvurusu yapılırken bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Emeklilerin Konut Kredisi Kullanması İçin Gerekli Koşullar

Emeklilerin sorunsuz bir şekilde konut kredisi alabilmeleri için şu şartları taşıması gerekir:

 • Kredi isteyen emeklinin kredi sicilinin temiz olması gerekir. Daha önce çekilmiş kredi ya da krediler için hakkında yasal takibat başlatılan kişilerin kredi talebinin onaylanması uzak bir ihtimaldir.
 • Bankalar tarafından kara listeye alınmamış olmak gerekir.
 • Kredinin verilmesi halinde aylık geri ödemelerin maaşın yarısından fazla olmaması gerekir. Bu konuda kira ya da başka bir işte çalışma hali gibi düzenli gelirlerin olması olumlu bir etken olabilir.
 • Emeklinin yaşının yüksek olması riski artıracağından negatif bir etkendir. Yaş sınırı bankaya göre değişse de 80 yaşındaki bir emeklinin kredi alması zordur.
 • Kredi yapan kişi evli ise ve bir gayrimenkul ipotek edilecekse eşinin yazılı rızası alınmalıdır.
 • Eğer ikinci bir işte çalışılıyorsa ve teminat kapsamında bu gelir gösterilecekse resmi belgelerle gelirin ispatlanması gerekir.

Bu konular bankaların kredi verme kararını etkileyecektir.

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Emekli İkramiyelerinin Konut Kredisine Etkisi

Devlet memurları emekli olurken kendilerine bir ikramiye ödenir. Memurların büyük kısmının hayali bu ikramiye ile ev sahibi olmaktır. Ancak inşaat sektöründe fiyatlar çok yüksek olduğu için ikramiye miktarları bu imkanı vermez.

Bu nedenle emekliliğine az bir süre kalan memurlar, konut kredisine başvururken emekli ikramiyesi ile toplu ödeme yapacaklarını beyan edebilir. Bu durumda da bankalar kendilerine gösterilen teminat nedeniyle daha avantajlı şartlarda kredi verebilir.

Halk Bankası TOKİ Kredisi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan konutlar için Halk Bankası tarafından uygun şartlarda verilen konut kredilerinden emekliler de şartları uygunsa faydalanabilir. TOKİ’nin dar ve orta gelirli vatandaşların rahatça satın alıp kullanabileceği konut projeleri emeklilerin koşullarına da uygun niteliktedir.

Zaman zaman Halk Bankası ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında yapılan anlaşmalar gereğince taksitleri devam eden ödemeler Halk Bankası tarafından indirimli olarak TOKİ’ye ödenmektedir. Bu indirim önemli bir avantaj sağlamaktadır. Alıcılar da Halk Bankası tarafından ödenen kısmı taksitler halinde bankaya ödemektedir.

Bu tip uygulamaları takip eden emekliler TOKİ konutlarından satın alarak önemli bir kolaylık sağlayabilir.

Ziraat Bankasından Maaşını Kendisinden Alan Emeklilere Özel Kredi İmkanı

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası, devletin de desteği ile müşterilerine avantajlı imkanlar sunabilmektedir. Emeklinin Artısı Kredi Paketi gibi adlarla verilen bu krediler için bankanın güncel kampanyaları sıkı takip edilmelidir. Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi başlığında verilen bu krediler için emeklinin maaşını bu bankadan alması ilk şarttır.

Ayrıca otomatik banka talimatı vermek, bankanın bazı kartlarını almak için başvuruda bulunmak gibi şartlar da konabilmektedir. KASKO, DASK, BES, Konut sigortası, eşya sigortası gibi hizmetlerden faydalanma şartı da aranabilir.

Kar Payı İle Konut Alımları İçin Veren Katılım Bankaları

Konut kredilerinin yüksek meblağlarda olması ve uzun vadeli olması nedeniyle mutlaka faiz uygulanır. Ancak bazı katılım bankaları faizsiz olarak destek sağlayabilir. Bu durumda da kar payı uygulaması söz konusudur.

Kar payı ile finansal destek sağlayan kuruluşlar şunlardır;

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Emeklilere Sıfır Faizle Verilen Konut Kredileri

Bankalar kolay kolay hiç faizsiz kredi vermez. Zaten faizsiz krediler bankanın zarar etmesi demektir. Ancak bazı durumlarda müşterilerinin artması ya da başka bankaya gitmemesi için bu tip kampanyalar da düzenlenebilir. Çok kısıtlı zamanlarda düzenlenen bu kampanya fırsatlarından faydalanmak için sıkı bir takip gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Ne Demektir?Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP)...