Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Emeklilerin Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Emeklilerin Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?

A+
A-
Emeklilerin Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?

Emeklilerin tekrar çalışması halinde ödemede bir kesinti yaşanmaması adına kişilerin emeklilik durumlarını çalıştıkları kurumdaki muhasebeye veya Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri şarttır. Bu durumda emekliliğin ardından çalışan kişilerin maaşında kesinti yaşanması söz konusu olamaz.  Kişinin emeklilik durumunu muhasebeye veya Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesinin ardından SGK mevzuatı kapsamı içerisinde yeniden sigorta yapılması durumununda maaş ya da Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yaşanması gibi durum söz konusu değildir.

Ancak iş yerinde görev alan muhasebeci ya da yetkililer kişinin emekliliğinden sonra tekrar işe girdiğini “Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak bildirmek zorundadır.

İş yerinde görev alan muhasebeciler veya yetkililer emekli olmuş olan kişileri “Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” olarak bildirdiği durumda emeklilerin tekrar çalışması durumunda kesinti yaşanması durumu yaşanır.

Yanlış Bildirim Yapıldığı Durumda Ne Yapmak Gerekir?

Yanlış bildirim yapılmasından sonra maaşı kesintiye uğramış olan emekli kişilerin yeniden tam maaş alabilmesi adına bildirimin düzeltilmesi için başvuruda bulunmaları gerekir. Yanlış bildirimin düzeltilmesi adına tanınmış olan yasal süre 10 iş günü olarak kabul edilir. Kişin eğer 10 gün içerisinde yanlış bildirimin düzeltilmesi adına başvuruda bulunmamışsa bu süreçte işverenin Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne bu konu dahilinde dilekçe yazarak bizzat teslim etmesi şarttır.

Emekli Olduktan Sonra Çalışanlarda Emekli Maaşında Artış Olur Mu?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişiler için emekli maaşında bir artış olması durumu söz konusu olamaz. Türkiye’de SSK ya da Bağ-Kur ile emekli olan tüm vatandaşların senede 2 kez enflasyon oranına bağlı olarak zam alması kararlaştırılmıştır.

Genellikle bu zamlar Ocak ve Temmuz ayında gerçekleşir. Vatandaşların emekli olmalarının ardından bu zamlar dışında emekli maaşında herhangi bir şekilde artış olması durumu gerçekleşmez.

Emeklilerin Tekrar Çalışması

Emeklilerin Tekrar Çalışması

Emeklilikten Sonra Çalışmak Yasal Mıdır?

Emekli olduktan sonra işe girmek yasalar tarafından herhangi bir sorun teşkil etmez. Emekli maaşı yeterli gelmeyen veya emekliliğinin sonrasında da çalışmak isteyen vatandaşların sigortalı olarak işe girmesi mümkündür. 2019 yılında düzenlenmiş olan yasalar kapsamında emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların maaşları hakkında herhangi bir kesinti durumu yoktur.

Ancak emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlayan bir sigortasız olarak çalışırsa ilgili iş yerlerine ceza yaptırımı uygulaması olur.

Bu nedenle kişilerin emekli olduktan sonra girdikleri işlerde sigortalı olarak çalışmaya dikkat etmesi gerekir. Sigortasız bir şekilde eleman çalıştırdığı tespit edilen iş yerlerine para cezası kesilir.

Bu durumda ise emeklilik döneminden sonra çalışmak isteyen vatandaşların sosyal güvenlik destek primi ödemesini gerçekleştirmesi beklenir. Bağ-kurdan emekli olmak ise tekrar işe başlanması halinde maaşlarda %13 oranında bir kesinti yapılmasına neden olur.

Emeklilik Sonrası İşe Girenlerin Maaşından SGK Destekleme Primi Kesilir Mi?

Emekliliğin ardından çalışan kişilerin maaşında kesinti yaşanması durumu 2019 yılında düzenmiş olan torba yasası ile kaldırdı. Bu yasa sayesinde emekli olduktan sonra çalışmaya başlayan kişilerin maaşlarında bir kesinti yaşanmaz.

Emekli olan kişi eğer kendi işini açarsa veya bir şirkette ortak olarak çalışırsa sigortasını tekrar başlatmak zorunda kalır. Ayrıca emeklilik türlerine bağlı olarak maaşta yapılacak olan kesintiler de değişiklikler gösterir. Değişiklik görmesine neden olan emeklilik türleri:

 • Malulen emeklilik,
 • Engelli indirimi ile emeklilik,
 • Normal emeklilik,

Malulen emeklilik ya da engelli indirimi şeklinde emeklilik kapsamında olan emeklilerin tekrar çalışması durumunda emeklilik maaşları tamamen kesilir.

SGDP Kesintisi Ne Zamana Kadar Devam Eder?

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi, sigortalılar tek işlemi yapmadıkları sürece devam eder ve kişilerin aylıklarından kesilme yaşanır. Aylıklarından sgdp kesintisi yaşayan kişilerin bu kesinti sürecinde vefat etmesi halinde sigortalıların birikmiş sosyal güvenlik destek primi borçları ödenmeyen süreç boyunca biriken gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanarak emeklilik hak sahiplerinin aylıklarından 1/4 oranında kesilir. Reddi miras eğer söz konusu ise kesilme yapılmaz. Bu durum ancak özel talep üzerine gerçekleşebilir.

Emekliliğin Ardından Esnaf Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Emeklilikten sonra Bağ-Kur’lu olmak yasallar ile mümkündür. Ancak Bağ-Kur, SSK veya Emekli Sandığı kapsamında emeklilik yaşayan vatandaşların emeklilik maaşını alırken kendi iş yerlerini açmaları veya esnaf olarak çalışmaya başlamaları durumunda Bağ-Kur’a Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi yapmaları gerekir. Ayrıca maaşında kesinti yaşayabilecekleri diğer durumlar ise:

 • Kendi iş yerini açmış olmak ve vergi mükellefi olan vatandaşların maaşları içerisinden %10 oranında kesinti yapılır.
 • Limited şirket ortağı olarak çalışan vatandaşların maaşları içerisinden %10 oranında kesinti yapılır.
 • Anonim bir şirket kurucu ortağı olarak gözüken vatandaşların maaşları içerisinden %10 oranında kesinti yapılır.
 • Yönetim kurulu üyeliği yapan emekli kişilerin Bağ-Kur’dan aldıkların emekli aylıkları içerisinden ortalama %10 oranında kesinti yapılır.

Bu durumlarda kişilere itiraz hakkı doğmaz.

Memur Emeklisi Kişilerin Tekrar İşe Girme Hakları Var Mı?

Memur emeklisi kişilerin çalışmaya başlaması durumu sadece bazı kurum ve kuruluşlar için geçerlidir. Memurların emekli olmalarından sonra tekrar çalışmaya başlama şansları diğer meslek çalışanlarına oranla daha kısıtlıdır. Memurların emekli olmalarının ardından çalışabilecekleri kurumlar

 • Belediyeler,
 • Kamu iktisadi teşebbüsler,
 • İl özel idareleri,
 • Kamu ihale kurumu,
 • Belediyeler ya da il özel idareleri tarafından kurulan işletmeler,
 • Rekabet kurumu,
 • Kamu kurum ve kurulları,
 • RTÜK,
 • Sermaye piyasası kurulu,
 • Kamuya ait olan ortaklıklar.

Memur emeklilerinin yukarıda listelenmiş meslekler haricinde bir işte çalışmaları söz konusu olamaz.

Emeklilerin Tekrar Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?

Emeklilerin Tekrar Çalışması Maaşında Kesinti Yaşatır mı?

Emekliliğin Ardından İkinci Emeklilik Hakkı Var mıdır?

Kişilerin emekli oldukta sonra ikinci bir emeklilik yaşamaları mümkün değildir. Emeklilikten sonra yeniden sigortalı bir şekilde çalışanların tazminat alma hakkı için İş Kanunu kapsamında kabul edilen şartların yerine getirilmesi şarttır. İş Hukuku kapsamında belirlenen şartlar:

 • Emekli olan vatandaşın ikinci kez tazminat belgesi alma hakkının doğması için en az bir yıl boyunca aynı iş yerinde kesintisiz olarak çalışması gerekir.
 • Emekli olan vatandaşın disiplinsiz durumlar veya ahlaki nedenlerden başka bir sebepten dolayı işten çıkartılmış olması gerekir.
 • Emekli olan kişi eğer girdiği yeni işte mesleğini yaptığını durumda dahi ücretini veya maaşını alamıyorsa kıdem tazminat almak için hak kazanmış olur.
 • Emekli olan kişilerin çalışmaya başladıkları işte yaptıklar meslek nedeniyle herhangi bir iş hastalığına yakalanırsa ve bu hastalık nedeniyle iş akdini istifa ile sonlandırma ve tazminat alma hakkı vardır.

Bu hakların tüm çalışan sigortalı veya emekli olan kişilerin bilmesi gerekir.

Emeklilerin Kıdem Tazminatı Hakkı Nasıl Sağlanır?

Emekli olduktan sonra alabilme hakkı İş Hukuku kapsamında düzenlenmiş olan yasalar sayesinde mümkün hale gelmiştir. Emeklilerin tekrar çalışması durumunda ise emekli kişilerin kıdem tazminatı hakkı emekli olmaları nedeniyle değil, işten çıkarılmış olma durumunda geçerli olur.

Emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlayıp sigortalı olarak herhangi bir işte çalışan kişilerin işverenleri tarafından iş akdinin sonlandırılması akabinde emeklilikten sonra yeniden çalışan kişiler için kıdem tazminatı hakkı doğar. Emeklilikten sonra tekrar çalışmaya başlayanların başlayan diğer hakları ise;

 • Yıllık izin,
 • Resmi tatillerde çalışmama hakkı,
 • Mesai ücreti,
 • Kıdem ve ihbar tazminatı hakkı

şekline sıralanır. Bu haklar emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan ve sigortalı olarak çalışan vatandaşlar için de aynı maddelerle geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli İkramiyesini Hesaplamak İçin Nelere Gerek Vardır?Emeklilik İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?SGK...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652