Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?

A+
A-
Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?

Her çalışan her vatandaşın hayalinde emeklilik ikramiyesini alacağı gün vardır. Peki emeklilik ikramiyesi nedir ? İş hayatında yeterli seviyede çalışma gününü dolduran veya herhangi bir hastalık veya sakatlık gibi sebeplerle çalışamaz duruma gelen kişiler emeklilik hakkı kazanırlar. Bu durumda hali hazırda çalışmakta oldukları ve emeklilik sebebiyle ayrıldıkları iş yerlerinden emeklilik ikramiyesi almaya hak kazanırlar. Bu emeklilik ikramiyesi çalışılan zaman boyunca iş veren tarafından yatırılan ve SGK tarafından güvence altına alınmış bir ücrettir. Özel şirketlerde işverenler, memurlarda ise devlet kurumları tarafından bu bedel ödenir. Emekli olmak isteyen vatandaşların hem çalışma gün sayılarını hemde yaşlarını emeklilik şartlarına uygun bir şekilde doldurmuş olması gerekmektedir. Emekli ikramiyesi emekliliği yaklaşan her çalışan vatandaşın aklında ki en büyük sorulardan birisidir. Peki emeklilik ikramiyesi nasıl sorgulanır? Emekli ikramiyesini öğrenmek için internetten farklı sitelerden hesaplamalar yapabilirsiniz.

Fakat bunlardan en sağlıklı olanı SGK’nın hesaplama robotlarını kullanmaktır. Aynı zamanda herhangi bir SGK şubesine giderek emeklilik yaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilir, tam rakamlar için belge alabilirsiniz.

Bu makalede her türlü çalışma grubu için farklı emeklilik ikramiyesi sorgulama yöntemleri bulunabilir. İnternet üzerinde bir çok hesaplama aracı bulunsa da bunlar gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Bu sebeple burada yazan yöntemlerden birisini uygulamak doğru sonuca gitmek açısından daha faydalıdır.

Emekli İkramiyesini Hesaplamak İçin Nelere Gerek Vardır?

Emeklilik ikramiyesi hesaplaması yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı temel bilgiler vardır. Bu bilgiler olmadan tam doğru sonuca erişilemez. Özellikle internetten hesaplama yaptırıyorsanız bu bilgileri önceden edinmek önemli olacaktır. Eğer SGK şubesine giderek öğrenmeye çalışıyorsanız şube personeli TC kimlik numaranız ile bir çok bilginize erişebilmektedir. Emeklilik ikramiyesini hesaplamak için gerekli bilgiler;

 • Öncelikle mutlaka TC kimlik numarası bilinmelidir.
 • SGK sicil numarası sistem tarafından emekli adaylarından talep edilmektedir.
 • Hesaplama yapmak isteyen kişinin baba adını yazması gerekir.
 • Kişi hangi nüfusa kayıtlı ise yazmalıdır.
 • Emekli adayının doğum tarih bilgisi istenmektedir.

Bu bilgilerin tam ve eksiksiz bilinmesi halinde emeklilik ikramiyesi hesaplanabilir.

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik ikramiyesini hesaplatmak isteyen kişilerin uygulayabileceği birden fazla yöntem vardır. Bunlardan ikisi online olarak kullanılan sistemler birisi ise direkt SGK şubesine gitme yöntemidir. Emeklilik ikramiyesini hesaplatmak için yapılabilecekler;

 • SGK kaydı bulunanların kendisine en yakın SGK başvuru ofisine giderek direkt görevli memurlar vasıtası ile emekli ikramiyesini öğrenmesi.
 • E-devlet üzerinden ilgili birimi kontrol ederek emeklilik ikramiyesi öğrenilebilir.
 • SGK emeklilik ikramiyesi hesaplama robotları kullanılarak emeklilik ikramiyesi hesaplanabilir.

Bu üç yöntem dışında internette ki herhangi bir web sitesi üzerinden yapacağınız hesaplamalar gerçeği yansıtmayabilir. Yakın sonuçlar verme ihtimali olsa da tam olarak doğru sonucu vermesi mümkün değildir.

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik İkramiyesi Nasıl Sorgulanır?

SGK Merkezlerinde Emeklilik İkramiyesi Hesaplaması Nasıl Oluyor?

SGK merkezlerine giden emekli adayları emeklilik ikramiyelerini hesaplatabilirler. Bunun için tc kimlik numarası gösteren bir belge ile beraber en yakın SGK şubesine gitmeleri gerekir. Şubedeki görevli memurlara emekli ikramiyesini hesaplatmak istediklerini söylemeleri yeterli olacaktır.

Memurların yaptığı hesaplamalarda hata payı düşük olur ve memurlar adaylara konu ile ilgili gerekli evrakları verirler. Aynı zamanda emeklilik ikramiyesi ne zaman alabileceklerini de memurdan öğrenebilirler. Memurlardan emekliklik maaşlarını, emeklilik yaşarını ve emeklilik tarihlerinide öğrenebilirler. Ayrıca bütün işlemler için TC kimlik numarası yeterlidir.

E-Devlet Üzerinden 4A Emeklilik İkramiyesi Sorgulaması

Emekli adayları emeklilik ikramiyelerini E-devlet üzerinden sorgulayabilme imkanına sahiptir. Bu oldukça basit ve evinde bilgisayar ve internet bulunan herkesin yapabileceği bir işlemdir. Son yıllarda mobil cihazlarında çıkması ile E-devlet sisteminin mobil uygulaması yapılmıştır. Aynı uygulama üzerinden de emeklilik ikramiyesi hesaplanabilir. E-Devlet üzerinden emeklilik ikramiyesi hesaplamasının adımları aşağıdaki gibidir.

 • Öncelikle bir bilgisayardan www.turkiye.gov.tr adresine girilir yada mobil cihaz üzerinden e-devlet uygulaması açılır.
 • Karşılaşılan giriş panelinden TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapılır. E-devlet şifresi PTT şubelerinden temin edilebilmektedir. Aynı zamanda mobil bankacılıktan da şifre alınabilir. Giriş ekranında ki mobil bankacılık yada telekomikasyon kuruluşları vasıtası ile de e-devlet şifresi olmadan e-devlete girmek mümkündür.
 • Başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna tıklanır.
 • 4A hizmet dökümü yazan butona basılır.
 • Emekli ikramiyesi ile ilgili bilgiler söz konusu ekranda bulunmaktadır.

E-devletten yapılacak olan işlemler tamamen kişiye özel olarak sistem tarafından hesaplanmaktadır. Bu sebeple buradan alınan bilgiler ufak hata payları içerse de genel olarak doğruyu göstermektedir. Ayrıca burada ki hizmet dökümü incelenerek eksik olan yerler (askerlik vs) tamamlanması için SGK şubelerine gerekli evraklar ile bildirilmelidir. Bu gibi durumlarda emeklilik ikramiyesi yada emeklilik tarihinde değişiklik olabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Web Sitesi Üzerinden 4A Emeklilik İkramiyesi Tespiti

4A statüsünde çalışan ve emeklilik ikramiyesini sorgulamak isteyenlerin bir diğer sorgulama şansı SGK’nın kendi web sitesinde ki hesaplama aracıdır. Hesaplama aracına ulaşmak için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresi kullanılabilir. Hesaplama yapabilmek için;

 • TC kimlik Numarası.
 • SSK sicil numarası.
 • Baba Adı.
 • Nüfusa kayıtlı olunan il.
 • Doğum tarihi gereklidir.

E-Devletten 4B Emeklilik İkramiyesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bağkur üzerinden emekli olanlar SGK sisteminde 4B emekli olarak kayıtlıdır. Bu kişilerin emekli ikramiyelerini öğrenmesi için öncelikle E-devlet sistemine yukarıda anlattığımız gibi giriş yapması gerekir. Daha sonra e-hizmetlerden sosyal güvenlik kurumunu seçmeli buradan da 4B hizmet dökümünü kontrol etmelidir. Bu kişiler eğer gerekli gün şartını yerine getirdiyse emeklilik bilgilerini buradan görebilecektir.

4B Emeklilik İkramiyesi SGK Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

4B emeklilik ikramiyesi alacak olan emekli adayları aynı zamanda SGK web sitesi https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa üzerinden hesaplamalarını yapabilirler. Bunu yapabilmek için TC kimlik numarası bilinmelidir. Ayrıca tarım bağkuru mu yoksa milf porno esnaf bakuru mu ödendiği de önemlidir.

4C Emeklilik İkramiyesi Sorgulaması

Bu kişiler E-devlet yada SGK web sitesi üzerinden emekli ikramiyelerini sorgulayabilir, emeklilik ikramiyesi yattı mı öğrenebilirler.

Kamu Çalışanlarında Emekli İkramiye Hesaplaması

Kamu çalışanları emekli ikramiyelerinin hesaplanması için https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine giriş yapmalıdır. Bu kişiler derece ve kademe seçeneklerini doldurmalıdır.

Aynı zamanda makam ve tanzimat gibi bilgileri girmeleri, hizmet yılı ve kıdem seçmeleri gerekmektedir. Kamu görevlerilerinde form daha detaylı hazırlanmıştır. Bütün form dolduruktan sonra kamu görevlileri maaş ve ikramiyelerini hesaplayabilirler.

Emeklilik İkramiyesi Sorgulama

Emeklilik İkramiyesi Sorgulama

Emeklilik İkramiyesi Kazanmak İçin Yıl Sınırlaması Var mıdır?

Emekli ikramiyesi alma şartları emekli adaylarının aklında ki önemli sorulardan birisidir. Emekli ikramiyesi alacak kişilerin belli bir süre hizmet şartını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra emekli ikramiyesi almaya hak kazanırlar. Bu süre kişinin göreve başlama tarihi üzerinden hesaplanır.

O tarihte ki kanuna göre kişi belli bir görev süresi ve belli bir yaşı doldurmak zorundadır. Fakat genellikle emekli ikramiyeleri tam sayı üzerinden hesaplanır. Yani 25 sene doldurmuş birinin 25. sene içerisinde kaç ay çalıştığı dikkate alınmaz.

İsteğe Bağlı Pirim Ödemesi İle Emekli Olanlarda İkramiye Var mı?

İsteğe bağlı pirim ödemesi yaparak emekli olan kişilerde emeklilik ikramiyesi nasıl alınır merak etmektedir. Fakat bu kişilere emeklilik ikramiyesi ödemesi yapılmamaktadır. Bu kişiler yalnızca varsa görev süreleri üzerinden ikramiye alma hakkına sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yeni Emeklilik Sistemi Nedir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Neleri İçeriyor?Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi...