Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

4500 Günden Emeklilik Şartları Nedir?

A+
A-
4500 Günden Emeklilik Şartları Nedir?

Emekli olmak isteyenlerin yararlanabilecekleri farklı emeklilik yolları vardır. Bu yollar sayesinde kişiler emekli olup emekli maaşı alarak yaşlılıklarında yaşamlarını garantiye alabilmektedir. Emekli olmak isteyenlerin kullanabilecekleri yollardan birisi de 4500 günden emekliliktir. 4500 günden emeklilik şartları nedir? bu yolu kullanarak emekli olabilecekler için bilgi vermeye çalışacağız.

4500 Günden Emeklilik Nedir?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin emekli olabilmeleri için sigorta kurumu tarafından belirlenmiş olan prim gününü ve yaşı doldurmaları gerekir. Bazı durumlarda kişiler yaşlarını doldurduklarında prim günleri eksik olduğu için emekli olmaları zorlaşır. Ancak bu durumdaki kişiler için geliştirilmiş olan bir emeklilik yolu vardır.

4500 günden emeklilik sigorta kurumu tarafından belirlenen, yaşı ve sigortalı olarak çalışma süresini dolduran kişilerin prim günleri eksik olmasına rağmen yararlanabilecekleri bir emeklilik yoludur. Bu yol yaş haddinden emeklilik olarak da adlandırılır. Bu yolla 4500 günü tamamlayan ve yaşı dolan kişiler 4A türünde emekli olarak aylık alabilirler. Ancak bu emeklilik türü için belirlenen şartları taşımaları gerekir.

4500 Günden Emekliliğin Şartları

Sigortalı çalışanların 4500 prim günüyle emekli olabilmeleri için belirlenmiş olan şartları taşımaları gerekir. 4500 günden emeklilik şartları 2020 şunlardır;

 • Genel şart emekli olmayı isteyen kişilerin 08.09.1999 tarihinde sigorta başlangıçlarının yapılmış olmasıdır.
 • Ayrıca 08.09.1999 tarihinde sigortası başlayan kişilerin 30.04.2008 tarihine kadar ara vermeden sigortalı olarak çalışmış olmaları gerekir.
 • Sigorta başlangıç ve çalışma tarih aralıkları bu şekilde olan kişilerin 4500 prim günüyle emekli olabilmeleri için diğer bir şart ise yaş şartıdır. Ancak bu şart çalışan kişinin kadın veya erkek olmasına bağlı olarak değişebilmektedir.
 • Sigorta başlangıcı ve çalışma tarihi tutan erkek çalışanların bu yöntemle emekli olabilmeleri için 25 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olmaları ve 60.yaşlarını doldurmaları gerekir.
 • Sigorta başlangıcı ve çalışma tarihi tutan kadın çalışanların ise emekli olabilmeleri için yine 25 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olmaları ve 58. yaşlarına basmaları gerekir.

4500 günden emeklilik şartları sosyal güvenlik kurumuna emeklilik için başvurarak emeklilik haklarından yararlanabilirler.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nedir?

4500 Günden Emeklilik Şartları Nedir?

Kadınların 4500 Günden Emekli Olmaları İçin Gerekli Şartlar

Günümüzde 4500 günden emeklilik şartları kadın çalışanlarda genel olarak 25 sene çalışmak ve 58 yaşını doldurmuş olmaktır. Ancak kadınlarda sigortalı işe girişin başlangıcına bağlı olarak emeklilik yaş şartı değişebilmektedir. İşe giriş tarihine bağlı olarak değişen yaş şartları şunlardır;

 • Kadın çalışanların sigortalı işe başlama tarihleri 2002-23.05.2005 ise 52.yaşlarını geçmeleri gerekir.
 • İşe başlama tarihleri 2005-23.05.2008 ise 54 yaşında büyük veya en az 54 olmaları gerekir.
 • İşe giriş tarihleri 2008-23.05.2011 ise en az 56.yaşlarında olmaları gerekir.
 • 2011 yılı veya sonrasında işe başlayan kadınların ise 58.yaşlarını doldurmaları gerekir.

İşe başlama zamanları bu tarih aralıklarında olanlar, sigortalı olarak 25 yıl çalışanlar ve 4500 prim günü ödemeleri bulunan emekli olabilirler.

Erkeklerin 4500 Günden Emekli Olmaları İçin Gerekli Şartlar

Günümüzde 4500 günden emeklilik şartları erkek çalışanlarda genel olarak 60 yaş ve 25 sene çalışmaktır. Ancak erkeklerde de sigorta başlangıç tarihlerine bağlı olarak emeklilik yaşı değişebilmektedir. Erkeklerin 4500 günlük primle emekli olabilmeleri için işe giriş tarihlerine göre taşımaları gereken yaş şartları şunlardır;

 • Erkek çalışanların sigortalı işe giriş tarihleri 2002-23.05.2005 tarih aralığında ise bu kişilerin emeklilik için 56.yaşlarını doldurmaları gerekir.
 • Erkek çalışanların işe giriş tarihleri 2005-23.05.2008 tarih aralığında ise bu kişilerin emekli olabilmeleri için 57.yaşlarını doldurmaları gerekir.
 • Sigortalı olarak işe giriş tarihleri 2008-23.05.2011 olanların ise 58 yaşlarında olmaları gerekir.
 • Sigortalı olarak işe giriş tarihleri 2011-23.04.2014 olanların ise 59.yaşlarını doldurmaları gerekir.
 • 2014 ve sonrası işe girenlerin ise emeklilik için 60.yaşlarını doldurmaları gerekir.

Bu tarih, yaş ve 4500 prim günü şartlarını taşıyan kişiler emeklilik haklarından faydalanabilmektedir. Ancak kişilerin işe başlama itibariyle sigorta primlerinin eksiksiz olarak yatmış olması gerekir.

4500 Günle Emeklilik Sorgulama

4500 günle emeklilik şartları kendilerine uygun olduğunu düşünenler emeklilik için sorgulama yapabilirler. Bu sorgulamayı ise devlet tarafından resmi işlemlerin kısa sürede yapılabilmesi için geliştirilmiş olan e-devlet üzerinden yapabilirler. 4500 günle emeklilik sorgulaması için kişilerin izlemeleri gereken adımlar şunlardır;

 • İlk olarak kişilerin e-devlet adresine girebilmek için şifre sahibi olmaları gerekir. Söz konusu şifre PTT şubeleri aracılığıyla alınabilir.
 • Şifre alındıktan sonra e-devlet işlemlerinin gerçekleştiği turkiye.gov.tr adresine kimlik numaraları ve şifrelerle giriş yapılır.
 • Giriş sonrasında anasayfada yer alan arama çubuğuna 4500 günle emeklilik veya emeklilik yazarak arama yapılır.
 • Ayrıca yine anasayfada yer alan kurumlar bölümünden Sosyal güvenlik kurumu bulunur.
 • Daha sonra ise 4A bölümünden sorgulama yapılır.

Böylece kişiler genel bilgiler dışında kendi sigortalılık durumlarına dair bilgilere ulaşabilirler. Örneğin prim günlerinin sayısını veya işe başlama tarihlerini arama sonucunda beylikdüzü escort

görebilirler.

4500 Günden Emekli Olanların Aldıkları Maaşlar

Sosyal güvenlik kurumu tarafından belirlenen ve 4500 günden emeklilik şansını denemek isteyen kişiler 4500 günlük prim ve diğer şartları taşıyarak emekli olanların aldıkları maaşları merak ederler.

Bu yolla yapılan emeklilik bir nevi erken emekliliktir. Bu sebeple emeklilik sonrasında alınan emekli maaşı da diğer maaşlara oranla düşüktür. Bu oran yaklaşık olarak %25’tir. Ancak prim gününü tamamlaması mümkün olmayanlar ya da bir an önce emekli olmak isteyenler için bu ücret düşüklüğü etkili olmayacaktır. Ayrıca bu şekilde emekli olan kişilerde yıllık zamlardan yararlanabilmektedir.

4500 Günden Emekli Olanların Fazla Maaş Alma İmkanı Var mı?

4500 prim gününü tamamlayarak emekli olan kişilerin belirlenen şartlardan daha yüksek bir maaş almaları da mümkündür. Bunun için öncelikli olarak kişilerin sigortalarının eksik olmadan yatırılmış olması gerekir.

Ayrıca sigorta için yatırılan primlerin emekli maaşından yüksek olması gerekir. Bu sayede primlerin artışıyla emekli maaşında artış olmaktadır. Kişilerin prim ödemelerini kendilerinin yapması durumunda da yüksek prim ödemeleri maaş artışını sağlar.

Ayrıca yatırılan prim tutarının sürekli olarak artıyor olması maaşında artışını beraberinde getirir. Tüm bunlar dışında kişilerin fazla maaş alabilmeleri için prim günlerini tamamlamaları durumunda 2008 yılı sonrası için prim için ödeme yapmayı bırakmaları gerekir.

4500 Günden Emeklilik

4500 Günden Emeklilik

4500 Günden Emekli Olanlara Kıdem Tazminatı Ödemesi

25 yıllık sigortalı çalışma, yaş şartını taşıma ve 4500 prim günü ödemesi sayesinde emekli olanların merak ettiği diğer konu ise kıdem tazminatıdır. 4500 prim günü sayesinde emekli olan kişilerin de kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Sigortalı olarak 25 yıl boyunca çalışmış olan kişiler kıdem tazminatını alabilirler. Kişilerin alabilecekleri kıdem tazminatı tutarı 2020 yılına göre en yüksek 6730,15 TL’dir. Bu tazminat çalışılan kuruma veya çalışma gününe bağlı olarak değişebilir.

4500 Günden Emekli Olanlara Bayram İkramiyesi Verilir mi?

4500 günden emekli olan kişilere de devlet tarafından bayram ikramiyesi verilir. Ancak bu yolla emekli olanlar erken emekli oldukları için maaşlarda olduğu gibi bayram ikramiyeleri de biraz daha düşük olur. Örneğin normal şartlarla emekli olanlar 1000 TL bayram ikramiyesi alıyorlarsa 4500 emeklileri ise 750 TL civarında ikramiye alabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Ne Demektir?Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP)...