Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Emekliye PTT Kredisi Faiz Oranları

A+
A-
Emekliye PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT emeklilere özel kredi olanakları sunuyor. PTT üzerinden maaş alan emekliler, PTT ile anlaşması olan bankalardan ihtiyaç kredisi alma şansına sahipler. Son derece uygun faiz oranları, geniş vade seçenekleri, ödeme kolaylıkları gibi pek çok avantajlarla bireysel krediler emeklilere sunuluyor. Belirlenen şartlara uygun olan emekliler krediyi kullanabilirler. Krediler nakit ve acil ihtiyaçların karşılanması bakımından en çok ihtiyaç duyulan desteklerdir. Merak edilen konulardan biri ise Emekliye PTT Kredisi Faiz Oranları ne kadar olduğudur.

PTT’nin Anlaşmalı Olduğu Bankalar Hangileridir?

Emekliye PTT kredisi için PTT’nin anlaşmalı olduğu bankaların bilinmesi gerekir.

 • İNG Bank
 • TEB
 • Aktifbank
 • Denizbank
 • Fibabanka

Bu anlaşmalı bankalar üzerinden kredi alınabilir.

Emekliye PTT Kredisi

Emekliye PTT Kredisi

Emekliye PTT Kredisi için Gerekli olan Şartlar Nelerdir?

PTT’nin emeklilere sağladığı avantajlı krediden faydalanmak için bazı şartlar gerekir. Bu şartların oluşması durumunda emekliler krediyi alabilirler. TC Vatandaşı olmak ilk şarttır. Belgelenebilir Gelir; kredi başvurularının olmazsa olmazlarından biri belgelenebilir gelirdir. Emekliler için bu durum biraz farklıdır. Zira, emekliler her ay düzenli olarak maaş alırlar. Düzenli gelirleri belgeli şekildedir. Ancak bu noktada; önemli bir hususun belirtilmesi gerekir. Emekli maaşı üzerinde haciz olan ya da her hangi bir kesinti olan emeklilerin kredi başvuruları onaylanmayabilir.

Kredi Notu; her kredi türünde olduğu gibi kredi notu bu kredi için de ayrı bir öneme sahiptir Kredi başvurusunun onaylanması için kredi notunun yüksek olması gerekir. Bilindiği gibi kredi notu, bankaların ilk inceledikleri hususlardan biridir. Bankalar sağladıkları kredilerin geri ödemesini dikkate alırlar.

Kredi notu, bireylerin beş yıllık finansal geçmişlerini gösterir bir puandır. Yani; kişinin borç ödeme düzenini, bankalarla olan ilişiğini ifade eder. Dolayısıyla, kredi notu düşük kişiler bankalar için risk arz ederler. Riski arz eden kişilerin kredi başvuruları genelde onaylanmaz. Bu bilgiler ışığında kişilerin öncelikle kredi notunu bilmeleri gerekir. Kredi notu düşük olanlar kredi notlarını yükseltebilirler.

Önemli şartlardan bir tanesi de; maaşın nereden alındığıdır. Eğer emekli maaşını, PTT üzerinden değil de başka bir bankadan alıyorsa bu kredi başvurusunu yapamaz. Bunun için emeklinin maaşını PTT’ ye transfer etmelidir. Maaş transfer işlemi son derece basit bir işlemdir. Transfer tamamlandıktan sonra kredi başvurusunda bulunulabilir.

PTT üzerinden emekliler için kredi almanın diğer bir şartı ise yaş sınırı ile ilgilidir. Kredi alımlarında yaş sınırı mevcuttur. PTT kredilerinde başvuru yapılabilmesi için emeklinin 80 yaş üstü olmaması gerekir. Yani; PTT 80 yaş üst sınırı uygular.

PTT Kredilerinde yüksek limitli kredi alınması da mümkündür. Ancak; bunun için de bazı şarlar mevcuttur. Yüksek limitli kredi alınması için emeklinin bir teminat ya da ipotek göstermesi gerekir. Bu durumda kredi alınabilir. Bu şartları taşıyan her emekli PTT üzerinden kolay bir şekilde kredisini alabilir.

Emekliye PTT Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

PTT kredisi için belirtilen şartlara sahip olan emekliler, nüfus cüzdanları ile birlikte kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek kredi başvuru formu doldururlar.

Emekliye PTT Kredisi Faizsiz Bir Kredi Mi?

Krediler bankaların ve PTT’nin sunduğu ekonomik desteklerdir. Toplu olarak ödenen krediler belirli taksitlerle ve belli bir döneme yayılmak üzere kuruma geri ödenir. Dolayısıyla bu noktada faiz oranı devreye girer. Kurum sunduğu ekonomik desteği geri almak ister. Bu bağlamda; her hangi bir banka, kurum ya da PTT faizsiz bir şekilde kredi olanağı sağlamaz. PTT faiz oranlarında emeklilere avantajlar sağlar. Uygun faiz oranlarıyla kredi alımını kolaylaştırır. Emekliler acil ihtiyaçlarını PTT üzerinden aldıkları kredilerle karşılayabilirler.

Emekliye PTT Kredisi Güncel Faiz Oranları

PTT emekliler için son derece uygun faiz oranları sunuyor. 15 Bin TL’ye kadar olan kredi tutarlarında % 1,89 faiz oranı uygulanır. 15 Bin TL ile 80 Bin TL arasındaki tutarlar için ise % 1,59 faiz oranı belirlenmiştir.

Emekliye PTT kredisi faiz oranları;

 • Kredi tutarı; 3.000 TL ile 4.999 TL arasındaki krediler için faiz oranı tüm vadeler geçerli olmak üzere % 1.98
 • Kredi tutarı; 5.000 TL ile 9.999 TL arasındaki krediler için faiz oranı tüm vadeler geçerli olmak üzere % 1.65
 • Kredi tutarı; 10.000 TL ile 19.999 TL arasındaki krediler için faiz oranı tüm vadeler geçerli olmak üzere % 1.55
 • Kredi tutarı; 20.000 TL ile 55.000 TL arasındaki krediler için faiz oranı tüm vadeler geçerli olmak üzere % 1.49

Yukarıda verilen faiz oranları PTT’nin emeklilere sunduğu krediler geçerli olan faiz oranlarıdır.

Emekliye PTT Kredisi

Emekliye PTT Kredisi Faiz Oranları

Emekliye PTT Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekliye PTT kredisi başvurusu yapmak son derece kolay. PTT bu konuda da farklı seçenekler sunuyor. Yapılmakta olan çalışmalarla PTT ATM ve PTT internet üzerinden de kredi başvurusu yapılması mümkün olacaktır. Bu yöntemlerin devreye girmesiyle birlikte PTT kredilerinin başvuruları çok daha kolay gerçekleşecek.

PTT emekli maaşı müşterileri, PTT şubelerine gidilerek kredi başvuru formu doldururlar. Form kısa bir incelemeye tabi tutulur. Burada işlemin kısa sürmesinin en önemli nedenlerinden biri emeklinin PTT müşterisi olmasıdır. Zira, kurum emeklinin bilgilerine çok hızlı bir şekilde ulaşır. İnceleme ve kontroller sonrasında kredi başvurusu kabul edilir. O an itibari ile emekliye kredi ödemesi aynı gün içinde yapılır.

Emekliye PTT Kredisi için SMS ile Başvuru

Günümüzde hemen her bankacılık işlemi dijital platformlar üzerinde yapılabiliyor. Özellikle salgınla mücadele edilen bugünlerde insanlar internet üzerinden işlem yapmayı tercih ediyorlar. Elbette. İnternet üzerinden işlem yapılması ayrıca bir konfor sağlıyor. PTT kredileri için de internet üzerinden başvuruda bulunmak mümkün.

SMS ile kredi başvurusu için;

 • Emekli yazılır bir boşluk bırakılır.
 • TC Kimlik numarası yazılır
 • Bu SMS 3050’ye yollanır.

SMS gönderildikten sonra PTT Müşteri hizmetleri başvuru sahibiyle iletişime geçerek gerekli bilgi alış verişinde bulunacaktır. Kredinin onaylanması durumunda belirlenmiş olan kredi tutarı şirket nezdindeki PTT Bank hesaplarına aktarılıyor.

Emekliye PTT Kredisi Maksimum Tutarı

PTT Emeklilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması için tam destek veriyor. PTT kredileri kapsamında emeklilere 80.000 TL üst limitli kredi sunuluyor.15 Bin TL’den 80 Bin TL’ye kadar kredi çekme olanağı sunuyor.

Emekliye PTT Kredisi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilmemelidir. PTT kredisi alındıktan sonra emekli kişinin vefatı durumunda alınmış olan kredi, emeklinin kefiline ya da mirasçılarına kalır. Vefat sonrası bu kimselerin bu olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için sigorta yaptırılması son derece önemli. Sigorta yaptırılması durumunda kredi alan emeklinin vefatı durumunda söz konusu kredi sigorta tarafından otomatik olarak ödenir. Bu noktada; bütçeye uygun ödeme planı yapılmalıdır. En baştan yapılan doğru hesaplamalarla kredi geri ödemeleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Bunların yanı sıra; kredi alınmadan önce ödenecek taksit tutarları iyi hesaplanmalıdır. Zira, kredi geri ödemelerinde kişiler birçok durumla karşı karşıya kalabilirler. Bu da demeleri ciddi ölçüde zorlaştırır. Kredi ödemelerinde yaşanan aksaklıklar da kredi sahibi için birçok sorunu beraberinde getirir. Emeklilerin bu problemlerle karşılaşmaması için her detay bilgiyi edinip hesabını yaparak kredi başvurması yararlı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar
Emeklilere En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emeklilere Konut Kredisi Verilmesine Engel var mı?Emeklilere Konut Kredisi Veren...