Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

A+
A-
En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Devlet veya devlet kurumları aracılığı ile verilen hibelerin amacı kurulacak yeni işlerin finansmanı ile alakalı olarak işyeri sahibine daha az yük olmasını sağlamaktır. Bu teşviklerin kapsamlarını bilmek ve buna uygun olacak şekilde proje ve planlamalarda bulunmak büyük oranda maliyet azaltır. Kosgeb başta olmak üzere pek çok kurumdan hibe almak mümkündür. En Kolay Hibe alınacak projeler nelerdir sorusuna cevap için kurumlar sürekli güncelleme yapıyor.

Bunun anlamı destek verilen alan ve işlerin sayısında artış olmasıdır. Hibe geri ödemesi olmadan alınan ve kurulum, işlerin devam ettirilmesi noktasında girişimciye destek olan paralardır. Proje durumuna veya nasıl bir iş olduğuna bağlı şekilde geri ödemesiz alınan destek miktarı da değişir. Ciddi tutarlarda hibe almak ve işinizin patronu olmak mümkün hale geliyor.

Mağazacılık Projeleri

En kolay hibe alınacak olan projeler ve iş kollarını merak edenlerin alacakları ilk cevap mağazacılık olacaktır. Mağazacılıkla alakalı kollar değişik olsa da yapılan başvurular aynı şekilde olur.

Bu konuda hibe almak için:

 • İş planı hazırlamak,
 • İnternet üzerinden ön başvuru yapmak,
 • Eski projeleri incelemek,
 • Özgün iş planları seçmek,
 • Onay almak şeklinde sıralanan aşamaları tamamlamak önemlidir.

Hazırladığınız bu planlamalar kurul aracılığı ile tek tek incelenerek gereken destek sağlanır. Ardından da hibe almanız için yasal prosedür başlar. Mağazacılık konusunda onay almanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında nasıl bir ürün olacağı ve hedef kitlenin yani satış yapılacak kişilerin kim olduğudur.

Bir başka unsur ise konumdur. Satacağınız malzemelerin nerede satılacağı da bir başka önemli durumdur. Resmi kurumlardan izin alarak yapılması da zorunluluktur. Belediye ruhsatı veya diğer yasal girişlerin olması belgelenmesi açısından gereklidir. 50 bin veya 100 Bin TL’ye kadar iş yapma imkanınız olur.

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Oto Yıkama veya Oto Kuaförü

Bir başka en kolay hibe alınacak projeler kapsamında fikir veren alan da oto yıkamadır. Oto yıkama işlemlerinde başarılı olmak adına en önemli nokta nerede olacağıdır. Sanayi veya araç ağırlığının fazla olduğu yerlerde böyle bir girişimde bulunmak hibe almanızın kolay olacağı yönünde yorumlanmalıdır. Ekipmanları tamamlamanız ve gerekli olan yasal işlemleri de yerine getirmeniz istenir. Yapılan işlemler gereği oto yıkamalarda dikkat edilecek olan konu yerleşim yerlerine 50 metreden yakın olmamasıdır. Çünkü sesten dolayı sorun yaşanabilir.

Destek grupları Kosgeb aracılığı ile:

 • ve 2. bölge,
 • 3, 4, 5 ve 6. Bölge olarak iki şekilde değerlendirme yapılır.

Buna göre malzemeler konusunda destek %60-70 oranında değişim gösterir. Bunun anlamı 100 bin TL’ye mal olan bir işyerinin 60 bin TL’si destek şeklinde verilebilir.

Cafe ve Restaurant Projeleri

Yiyecek ve içecek sektörü en sık proje konularının başında yer alır. Getirisi yüksek olmasına karşılık genel anlamda kolay onay alınan projeler arasında bulunur. Konsept bir kafe olması bunun detaylarına hakim olunan bir proje olmasını zorunlu hale getirir.

Bu alanda bu proje yapmak istediğinizde faaliyet kolları şunlar olacaktır:

 • 56. Yiyecek ve içecek,
 • 56.29. Diğer yiyecek ve içecek faaliyetleri,
 • 56.3. İçecek sunum hizmetleri olarak belirlenen alanlar üzerinden yapılması gerekir.

Bunların yapılması adına kosgeb’ten eğitim ve sertifika ile yeterli donanımı almalısınız. Bu projelerde 2 bin TL kuruluş desteği, 18 bin civarında malzeme desteği, 30 bin diğer giderlere bağlı oluşan masraflar için destek olarak ortalama rakam üzerinden hesaplanabilir. Neredeyse 50 bin TL civarında geri ödemesiz destek almanız mümkün olur.

Elektrik ve Elektronik Alanında Tamir Projeleri

Oldukça popüler olan proje alanlarından bir tanesi de elektrik ve elektroniktir. Tamir ve bakım konusunda destek sağlayacak olan projeye hibe almak için projenin düzgün temellere oturtulmasını sağlamak gereklidir. Tamir işlemleri olmasından dolayı fazla maliyet de gerekli olmaz. Bilgisayar veya diğer akıllı cihazlara format atarak bile gelir elde etmek olanaklarınız arasında var olur. Yedek parça için tedarikçi bulmanız yeterli olacaktır. Kosgeb teknoloji kökenli olan yatırım ağlarına kullanım durumuna göre 300 bin TL’ye kadar hibe alma olanağı sunuyor. Bundan dolayı değerlendirilmesi gereken bir proje koludur.

Kuaför ve Berber Girişimleri

Kuaför ve berber dükkanı açmak gibi girişimlerinizin olması durumunda da Kosgeb desteğini kolay olmanız mümkün olur. Projenin kurallara uygun şekilde yapılması ve aşamaların istenen şekilde düzenlenmesi onay almak adına son derece kolay olacaktır. Kuaför ve erkek berberleri sıklıkla tercih edilen yerler olmasından dolayı konunu ve ana faaliyet alanı gibi detaylara önem vermelidir. Aynı zamanda gereken ustalık veya kalfalık belgelerinizin olması da zorunludur.

Hayvancılık

Kolay onay alınacak bir başka sektör ise hayvancılık bakım ve işleri olacaktır. Ziraat ve hayvancılık konusunda destek verilmesi ülkenin daha az dışa bağımlı olmasına neden olacağından dolayı hibe konularında öncelik verilir. Bundan dolayı projelerin onayı da kısa sürer. Yine de kolay onay alacağını düşünerek rahat hareket etmek yanlış olacaktır.

Çünkü proje birçok denetçi ve kurul tarafından değerlendirilir. Alındıktan sonra da düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi ve istenen şartları yerine getirip getirmediğinin denetlenmesi gereklidir. Sorunsuz şekilde aşamaları tamamlamak için düzenli olmak ve gereklilikleri bilmek önemlidir.

Kadın Girişimci Olmanın Faydaları

Yapılan başvurularda kadın girişimci olmanız halinde kadınların iş hayatına girmesini teşvik etmek amacına uygun olarak daha çok destek almanız sağlanır. Bu sektör ve proje bazında değişmekle birlikte genelde %10 daha fazla destek almak anlamlarına gelir. Projelerin kadın girişimci tarafından sunulması halinde büyük oranda onay almak da kolay olacaktır.

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Geri Ödemesi Olur Mu?

Projelerini hazırlayan ve hibe almak için onay bekleyen kişilerin en çok aklına takılan konu gerçekten geri ödemesiz olup olmadığıdır.

Geri ödemesiz olan Kosgeb destek paketlerinden faydalanan girişimcilerin;

 • Destekleri geri istenmez,
 • Kurallara uygun olmayan bir işlem yapılmadıkça kesilmez,
 • Fatura gösterilen ödemeler için geçerlidir,
 • Girişimcinin adına olan hesaba aktarılır,

Bazen faaliyet alanına göre değişen şekilde hemen ödeme yapılması yoluna gidilirken bazen de aylık toplu ödeme takvimlerine uyan bir sistemle yapılabilir. Önemli olan harcamaların faturalı ve yasaya uygun şekilde yapılmış olmasıdır. Geri ödemesi olmadığından emin olarak, başta kolay onay alacak faaliyet alanları dahil şekilde hazırlanan projelerin onay alması son derece kolaydır. İşinizin ve hayallerinizin arkasından gitmeniz mümkün olur.

Hibe Oranı Neye Göre Belirlenir?

Proje hazırlayanların unutmaması gereken durum alanın ne olduğuna ve maliyete bağlı olarak hibe alabilecekleridir. Teknoloji ve yazılım alanında proje onayı almak ile mağazacılık alanında onay almak geri ödemesiz hibe konusunda farklılık anlamlarına gelir. Teknoloji en genmiş yatırım ağlarından bir tanesi olmasından dolayı 300 bin bandında destek almak olası iken mağazacılık da 100 bin TL civarında üst limit ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kadın girişimci olması da bir başka olumlu katkı yapan faktördür. Gazi veya şehir yakını olunması durumunda da kadın girişimciler gibi ek destek almaları sağlanır. Projelerin hazırlanmasında profesyonel destek sağlayan kuruluşlardan da destek almanız mümkün olur. Bunun için gereken ön hazırlıkları tamamlamış olmanız yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?
2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOSGEB Maaş Desteği Ne Demektir?2020 KOSGEB Desteği Niçin Verilir?KOSGEB Maaş...