Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması

A+
A-
Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması

Kişilerin bedensel engellerinin bulunması durumunda devlet politikaları gereğince indirimli vergi avantajlarından faydalanmalarını beraberinde getirir. Dezavantajlı oldukları bu hayatta önlerindeki engellerin kaldırılması önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda çokça aranan başlıklar arasında “engelli araçların ÖTV hesaplaması” sıkça karşılaşılan bir aramadır.

ÖTV, engelli kişiler için avantajlı bir tablo oluşturabilmektedir. Engelli kişiler engellerinin ispatı ve ibrazı sayesinde ÖTV’den muaf olmaktadırlar. Yani ödenen tutar içerisinde ÖTV’ye düşen payı ödememektedirler. Bu da alım güçlerini artıran bir durum oluşturmaktadır. %90 ve üzeri engel oranına sahip kişiler ÖTV ödemeyerek ciddi bir vergi avantajından faydalanabilmektedirler. Bu kişiler için araç özellikleri değişkenlik gösterebilir. Araç tutarı için bir üst limit söz konusudur.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu bir sağlık kuruluşu üzerinden edinilebilir. Kurul fonksiyon ve işlevleri değerlendirerek bir karara varacaktır. Yönetmelikçe belirlenen net kurallar vardır. Bu kurallar dahilinde ilgili alan uzmanı hekimler oranlama yapmaktadır. Bu oranlamalara göre alınabilecek aracın ÖTV indirimi ile alınıp alınamayacağı belirlenmelidir.

Engelli raporlarında şu kurallar önemlidir:

 • Engelli kişi 18 yaş altındaysa anne ve baba muvafakat belgesi imzalarlar.
 • Engelli kişi 18 yaş üzerinde ve zihinsel engeli yoksa kendi adına başvuru yapabilir.
 • Engelli kişi 18 yaş üzerinde ve zihinsel engeli varsa vasisi tarafından karar verilebilir.
 • Engelli kişi 18 yaş altındaysa ve anne baba ayrılmışsa, velayet kimdeyse karar verici kişi odur.

Bu bilgiler ışığında engelli raporu almak için başvuru yapmak mümkündür.

Engelli ÖTV

Engelli Kişinin Adına ÖTV İndirimli Araç Alınabilmesi İçin Engel Oranı Kaç Olmalı?

Engelli kişinin adına araç alınabilmesi için tahmin edildiği üzere kurallar konulmuştur. Ancak bu kurallar arasında engel oranı bulunmamaktadır. Engel oranı sadece tek bir kuralda geçerlidir. Bu da kişinin kendisinin kullanamayacağı araçlar için geçerlidir. Yani engelli raporuna sahip herkes araç alırken ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Ancak engelli kişinin kendisinin araç kullanamayacağı durumlarda %90 engel oranı şartı aranmaktadır.

%90 engel oranına sahip kişiler kendileri sürmeyecekleri ancak kendilerine ait bir araç alabilmektedirler. Bu konuda engelli araç ÖTV hesaplama motorları vardır. Bu motorlar kullanılarak bilgi edinmek, oranları hesaplamak mümkündür. Engelli kişi adına konulan kurallar arasında 5 yıl sınırı vardır. Kişiler aldıkları araçları 5 yıl içerisinde satamamaktadır. Araç alımlarında bu bilginin de göz ardı edilmemesi gerekir.

Engelli Kişinin Araç Alımında Vergi İndirimi Söz Konusu Mudur?

Engelli kişilerin araç alımlarında bir indirim söz konusudur. Ancak bu yasal düzenlemelerle belirlenmiştir.

Burada bilinmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Engelli biri kendi kullanımı için araç alımında ÖTV indirimi avantajından faydalanabilmektedir.
 • Engelli biri kendi kullanımı için ancak kendisinin kullanamayacağı durumlarda %90 engel oranı üzerindeyse ÖTV indirimi avantajından faydalanabilmektedir.

Bu konuda birçok yazı ve araştırma vardır. Avantajlardan faydalanmak isteyen kişiler ilgili maddeleri iyi bir şekilde okumalıdır. Bu konuda “engelli araçlarda ÖTV indirimi nasıl hesaplanır” sorusu sıkça sorulmaktadır. Koşulları sağlaması halinde engelli araçların alımında ÖTV indirimi söz konusudur. İlgili motorlar kullanılarak hesaplama yapılabilir.

Engelli ÖTV İşlemleri

Engelli ÖTV İşlemleri

Engelli Kişi Aracı Kullanmayacaksa Engel Oranı En Az Kaç Olmalıdır?

Engelli kişi aracı kullanmayacak, ancak kendi kullanımı için araç alacaksa bu kişide en az %90’lık bir engel oranı olması koşulu vardır. Bu da konunun istismar edilmesini önlemek amaçlı yer alan bir maddedir. %90’ın altına engeli olmasına rağmen başka birinin kullanımına sunulmuş bir aracı ÖTV indirimli alması mümkün değildir.

İnternet üzerinde engelli araç alımında ÖTV hesaplama araçları yer almaktadır. Bu araçlarla ÖTV hesaplaması yapmak mümkündür. Bu şekilde alınacak aracın kabataslak bir fiyatına erişmek mümkün olabilir. Engelli kişiler hayatlarını dezavantajlı bir şekilde devam ettirmektedir. Bu nedenle devlet politikaları onların avantajlı olduğu tabloları oluşturmayı amaçlar.

Engellilere Özel Krediler Var Mıdır?

Engellilere özel avantajlı durumlar vardır. Ancak bu durumlar arasında kredi bulunmamaktadır. Krediler bankalar tarafından tüm kullanıcılara sunulan koşullarda sunulmaktadır. Engelli bireyler için özel hazırlanmış kredi paketleri yoktur. Herhangi bir insan kredi alırken nasıl başvuru yapıyorsa aynı koşullar altında başvuru yapabilmektedirler. Aynı faiz oranları ve aynı aylık ödemelerle kredi alabilmeleri mümkündür. Bununla ilgili bankalar bir düzenleme getirmemiştir. Ancak gelecek dönemde bankaların da duyarlı davranıp bunun için bir kredi getirmesi görüşülebilir. Konu ile ilgili açıklamaların yakından takip edilmesi önerilir.

 

Engellilerin Araç Alımında Hangi İndirimler Vardır?

Engelli kişilerin alımlarında vergiler konusunda aşağıdakileri söylemek mümkündür:

 • Engele sahip kendi süreceği araçlar için ÖTV indirimi söz konusudur.
 • Engelli kişiler MTV ödememektedir.
 • Engelli kişiler KDV ödemek durumundadırlar.

Engelli kişiler için sunulan bu avantajlar önemlidir. Engelli kişiler ilgili vergi avantajlarından yararlanarak kolay bir ödeme imkanına sahip olabilmektedir. Engelli araç ÖTV oranları özel durumlara göre belirlenir. Buradaki ölçüt kişinin aracı kendisinin kullanıp kullanamayacağıdır. Ayrıca revizyon gerektiren araçlarda da ÖTV oranları değişkenlik gösterebilir. Bu bilgiler ışığında girişimlerde bulunmak, konu ile ilgili kurumlardan bilgi almak, ilgili kanun maddelerini okumak önemlidir. Ancak bu şekilde doğru bilgi sahibi olunarak bu avantajdan faydalanılabilir.

Engelli Kişi Nasıl Araç Alabilir?

Engelli kişinin araç alımından öncesinde engel durumunu belirleyen bir belgeye ihtiyaç duyması söz konusudur. Engelli kişinin hekimler tarafından incelendiği bu durumun sonucunda engelli raporu elde edilir. Engelli raporu dahilinde kişinin engel oranı da belirlenmiş olur. Engel oranı ile belirli avantajlardan faydalanabilmek ya da faydalanamamak söz konusudur. Bu avantajlar arasında ÖTV indirimi vardır. Engelli araç alımında ötv indirimi ne kadar araması sıkça görülmektedir. Bu aramadaki oranlar araç fiyatına, engel oranına, kişinin kullanıp kullanmayacağına, aracın tadilat gerektirmesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Engelli ÖTV

Engelli ÖTV

Engelli Kişi Araç Alımında Nelere Dikkat Etmelidir?

Engelli kişiler kendileri için avantajlı bir durum olan araç alımındaki ÖTV indiriminden faydalanmaya dikkat etmelidirler. “Engelli araç ÖTV hesaplama 2020” araması üzerinden aracın fiyatını girerek ÖTV tutarını hesaplamaları mümkündür. Bu şekilde araç tutarından çıkılarak ödenecek durumu tespit edebilirler. Maddi olarak zorluğa girebilecek araçlardan kaçınılması önerilmektedir. Eski yıllarda 1600 cc gibi bir motor sınırlaması vardı.

Ancak günümüzde yasal düzenlemelerle bu sınır kaldırıldı. Bu nedenle bakacakları araç modelini genişletebilirler. Kredi avantajları göz önünde bulundurularak alışveriş yapılması önerilir. Ödenebilecek krediler gerek yatırımı artırması gerekse düşük faiz oranları sunabilmesi gibi nedenlerle tercih edilebilmektedir.

Tüm durumları değerlendirip en iyi aracı almaları önerilir. Kriterlerin tamamının sağlanması mümkün değildir. Ancak kriterlerden bazılarının sağlanması ile öncelik verilen konulara dikkat edilmiş olması araç seçimindeki önemli bir püf noktadır.

ÖTV İndirimi Sağlayan Diğer Durumlar Nelerdir?

ÖTV indirimi sağlayan durumların başında engellilik hali gelmektedir. Kişiler engelli raporları ile ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda ÖTV indiriminden faydalanmak mümkündür:

 • Engelli olmak
 • Gazi veya şehit yakını olmak
 • Hybrit olmayan elektrikli araç almak

Bu kapsamda bu listenin uzatılması mümkündür. Her geçen gün değişen kriterler ortaya çıkabilmektedir. Bunun için kanun çalışmaları yakından takip edilmeli, sunulan avantajlı fırsatlardan yararlanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Engelli Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelli Kimlik Kartı Nedir?Engelli Kimlik Kartının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?Engellilerin Yararlanabildiği...