Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

A+
A-
Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok bakanlığın ortaklaşa çalışarak engelli vatandaşlara sunduğu bir hizmet olan engelli kimlik kartı, engelli bireylere birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Başlıca bir hizmet olarak devlet yardımlarının bu vatandaşlara daha avantajlı bir şekilde iletilmesi hedeflenen engelli kartları nedir? Ne işe yarar?

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

2008 yılı itibari ile sosyal yaşamda uygulanmaya başlayan ve 26941 koduna sahip kanun ile birlikte Resmi Gazete üzerinde yayınlanan engelli kimlik kartı, ”Engellilere Ait Veri Tabanı Oluşturma İşlemi ve Engelli Kimlik Kartı İşlemini İçeren Yönetmelik” adı altında yer alarak aktif bir şekilde hizmet vermeye başlamıştır.

Engelli kimlik kartı, engelli bireyler içerisinde belirli şartların aranarak verildiği ve kart sahibi engelli vatandaşlara engelli kimlik kartı ön başvuru işlemi içerisinde birçok imkan ve kolaylığın sunulması hedeflenen bir devlet kartıdır.

Kişiye özel olan bu kartlar sayesinde kullanıcı birey, devlet veya devlet anlaşmalı firmalar tarafından engelli bireylere özel olarak sunulan birçok imkandan yararlanabilecektir. Günümüzde ”Engelli kimlik kartı nedir?” sorusunun sık sık sorulduğu bu hizmet, aktif bir şekilde kullanılarak engelli veri tabanına işlenmektedir.

Engelli Kimlik Kartını Kimler Alabilir?

Engelli kimlik kartları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje olması ile birlikte, birçok bakanlığın ortaklaşa çalışması olarak meydana geldiğinden birçok ekstra avantajı engelli kimlik kartı sahiplerine sunabilmektedir. ”Engelli kimlik kartı kimlere verilir?” konusunda sıkça merak edilen hizmet, 2018 yılı itibari ile yönetmesi değişen engelli kimlik kartlarını almak isteyen kişilerin şu şartlara uygun olması gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Bedensel ve zihinsel engel için %40 barajının üstünde kayıp yaşamak
 • Sosyal hayatta kullanılan yeteneklerde en az %40 kayıp yaşamak

Bu koşulları sağlayan engelli vatandaşların almaya hak kazandığı engelli kimlik kartları, günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer aldığından, birçok devlet kurumunda da kart başvuruları yanıtlanarak engelli bireylere kartları teslim edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nerelerden Alınabilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmet olan engelli kimlik kartı, her geçen gün daha fazla engelli bireye ulaştırılarak sosyal eşitlik sağlanması hedeflenmektedir. Engelli kimlik kartlarını almak isteyen bireyler için, devlet kurumu veya devlet tarafından görevlendirilmiş birçok alt kurum bulunmaktadır. Engelli kimlik kartı almak isteyen bireyler, şu kurumlar aracılığı ile kart başvurusu yapabilmektedir;

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (ASPİM)
 • Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlükleri
 • Halk Eğitim Merkezleri’nde Ön Başvuru hizmeti
 • E-Devlet Portalı

Engelli kimlik kartına sahip olmak isteyen vatandaşlar için özel olarak hizmet veren bu kurumlara başvurarak ve gerekli evrakları teslim ederek en kısa sürede kimlik kartı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Engelli kimlik başvurusu yapmaya hazırlanan engelli vatandaşlar, bu kimlik kartına sahip olabilmek için merkezler tarafından istenen bir takım belgeleri ve engelli kimlik kartı dilekçe örneği belgesini başvuru anında ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Genel olarak engelli bireylerin sağlık durumuna ait istenen verileri gösteren bu belgelerde içinde olmak üzere, 2018 yılı itibari ile engelli kimlik belgesi kartı almak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı
 • Başvuru yapacak kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli kimlik kartı başvurusunu teyit eden başvuru dilekçesi
 • Engelli Sağlık Kurulu’ndan son 2 sene içerisinde alınmış sağlık raporu

Bu belgeler ile başvurusunu tamamlayabilecek olan engelli vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri ise, Engelli Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan sağlık raporunda, kişiye ait engelin en az %40 olması gerektiğidir. Engelli kimlik kartı uygulaması bu oranın üzerindeki hastalara tanınan bir haktır.

ASPİM ile Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde engelli kimlik kartı yardımına başvurmak isteyen engelli vatandaşların en çok tercih ettiği başvuru yöntemlerinden biri olan Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlükleri, bu başvuru işlemi için tüm iş günleri boyunca hizmet vermektedir.

Türkiye sınırları içerisinde her ilde en az bir adet olmak üzere yerleştirilen bu müdürlüklere, gerekli belgeleri teslim ederek başvurunuzu yapabileceğiniz gibi; başvuru incelemesi için gerekli süreyi de kısalmış olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri, yapmış olduğunuz başvuruyu ve teslim ettiğiniz belgeleri incelemeden geçirerek, engelli kimlik kartını almaya hak kazanan ve engelli kimlik kartı alma şartları karşılayan engelli bireylere en kısa süre içerisinde kartlarını teslim etmektedir. Günümüzde 300.000’den fazla kişinin yararlanıldığı düşünülen engelli kimlik kartı uygulaması sayesinde engelli vatandaşların birçok avantajdan yararlanması hedefleniyor.

E-Devlet ile Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapmak isteyen engelli vatandaşlara sunulan bir diğer başvuru yöntemi olan e-devlet, kişilerin evden dahi çıkmadan gerçekleştirebileceği bir başvuru imkanını sunmaktadır. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen engelli bireyler, ilk olarak şu başvuru adımlarını takip etmelidir;

 • E-devlet hesabınıza kimlik bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan menüden ”Kurumlar” sekmesine ulaşın.
 • Daha sonra, karşınızda açılmış olan listede ”Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü” kurumunu bulun.
 • Bu sekmeye tıkladıktan sonra, sunulan birçok yardım çeşidi arasından ”Engelli Kimlik Kartı Başvurusu” hizmetine tıklayın.
 • İstenen belgelerin fotoğraflarını ilgili kutucuklara yükleyip, engelli bireye ait olan kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girin.

Bu aşamalar sonunda işleme alınan başvurular, en kısa süre içerisinde değerlenmeden geçmektedir. Sunulan belge veya kimlik bilgilerinde eksik tespit edilmesi durumunda başvurunuz reddedilebileceğinden, başvuru aşamasını oldukça dikkatli bir şekilde tamamlamalısınız.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Engelli bireylerin tekrar hayata kazandırılması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefi ile uygulamaya koyulan engelli kimlik kartı avantajları, kullanıcıları olan engelli vatandaşlara birçok imkanı bir arada sunmaktadır.

Devlet kurumları tarafından yapılan hizmetlerde bu kart sayesinde birçok kolaylıktan yararlanabilen engelli vatandaşlar; hastane, noter, banka gibi devlet hizmetlerinde beklenen sıralarda öne alınabilmektedir.

Bununla birlikte zaman zaman bu kişilere özel birçok maddi yardım veya sosyal yardım imkanı da sunulmaktadır. Birçok avantajı bulunması nedeni ile kullanılan engelli kimlik kartları, toplumun içinde yer alan engelli bireylerin öne çıkarılmasını sağlamaktadır.

Engelli Kimlik Kartı

Engelli Kimlik Kartı

Engelli Kimlik Kartları Kaç Günde Ulaşır?

Engelli kimlik kartlarının başvuru sonrasında onaylanıp kişiye ulaşma süresi, şehirden şehir ve yoğunluk seviyesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru yapan kişiler tarafından sık sık ”Engelli kimlik kartı kaç günde çıkar?” sorusunun sorulduğu kart için, kişinin ilk olarak eksiksiz bir şekilde belgeleri teslim ederek engelli kimlik kartı başvurularını yapması gerekmektedir. Bu işlemden sonra değerlendirmeye alınan engelli kimlik kartı başvuruları, koşulları sağlayan engelli vatandaşlara en kısa sürede teslim edilebilmektedir. Bu işlem için net bir tarih olmasa dahi, 14 iş günü olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı genelgesinde belirtilmiştir.

Engelli Kimlik Kartları Ücretli mi?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı tarafından Türkiye vatandaşı olan engelli bireylere sunulan bir hizmet olan engelli kimlik kartları, tamamen ücretsiz olarak engelli bireylerin yararının hedeflendiği bir şekilde dağıtılmaktadır.

Kart başvuru şartlarını sağlayan tüm engelli bireylerin alabileceği bu kart, tamamen ücretsiz olup birçok devlet veya özel firma avantajlarını kart kullanıcılarına kazandırabilmektedir. Kartın alımı ve kullanımı sırasında hiçbir ücret ödenmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelli Yakını Olan Çalışan Hakları Nedir?Engelli Yakını Devlet Memurlarının HaklarıEngelli...