Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır?

A+
A-
Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır?

Son yıllarda araç fiyatları oldukça yükseldi. Birçok kişi ailesi ve kendisinde bulunan engel ile indirimli araç alıp alamayacağını merak ediyor. Engelli vatandaşlarımız farklı şartları sağlayabildiği taktirde farklı oranlarda indirimlerden faydalanarak engelli raporu ile araba almak imkanından faydalanabiliyor. Bu noktada bu rapor ile araç almak için ilgili kanunu iyi incelemek ve gözden geçirmek gerekiyor. Zira bu süreç Birçok şartları olan ve alımdan önce ve sonra bu şartlarına ağlanması gereken bir süreçtir. Engelli raporu ile araç alımında ki bütün bilgiler makale içerisinde bulunmaktadır.

Engelliler Vatandaşlar Nasıl İndirimli Araç Alıyor?

Devlet engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına Birçok vergi indirimi sunmaktadır. Bunlar arasında gelir vergisi indirimi, motorlu taşıtlar vergisi indirimi gibi Birçok farklı indirim vardır. Bunlardan biriside engelli raporu ile araba fiyatları üzerinden indirim yapılmasıdır. Bu durumda engelli vatandaş araç alımı esnasından engel durumuna göre ÖTV vergisinden ve KDV vergisinin bir kısmından muaf olmaktadır. Bu sayede engelli vatandaşlar indirimli araç alma şansına sahip olurlar. Fakat vatandaşın engelinin oranına göre ÖTV muafiyeti ve indirimi olmaktadır. Vatandaş %40 engelli ise ÖTV oranında indirim %90 üzeri engelli ise ÖTV’nin tamamen kaldırılması söz konusudur.

Engelli Raporu

Engelli Raporu

Engelli Raporu İle Alınan Araçları Kim Kullanabilir?

Engelli raporu ile alınan araçlarda belli kullanım kısıtlamaları uygulamaktadır. Devlet bu indirimden faydalanan kişilerin yasayı istismar etmemesi amacıyla aracın kullanım imkanlarını kısıtlamaktadır. Burada aracın nerede ve nasıl kullanıldığından ziyade kimin kullandığına dikkat edilir. Burada iki ihtimal bulunmaktadır.

Birincisinde engelli şahıs aracı kendisi kullanabilir. Bu durumda araçta gerekli donanımların yapılması ve onaylatılması gerekmektedir. İkinci ihtimal ise engelli şahsın aracı kullanamayacak olması durumunda geçerlidir. Bu durumda araç şahsın 1. derece yakınlarından 3. derece yakınlarına kadar farklı kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Peki, engelli raporu ile araba nasıl alınır?

Engelli Raporu Yüzde Kaç Olmalı?

Engelli raporu almak için engel oranın belli bir miktarda bulunması gerekir.

Bunlar;

 • Öncelikle eğer kişi aracı kendi kullanacaksa engel oranı en az %40 olması gerekmektedir. Bu kişiler aracı kendisi satın alıp kendisi kullanabilir.
 • Eğer araç engelli tarafından kullanılmayacaksa bu durumda engel %90 olmalıdır. Bu kişiler aracı doktor onayı olması durumunda özel aparat ve sistemler ile kullanabilirler. Onun dışında 1. derece akrabalardan 3. derece akrabalara kadar bir kişi aracı sürebilmektedir.

Bu kişi araç alımı esnasında bulunmalıdır ve kayıt altına alınır. Bu kişiler dışında başkası tarafından aracın kullanıldığı tespit edilirse arana trafikten men edilmektedir. Aynı zamanda engelli vatandaşta arabasını kendisi kullanması durumunda başkasına sürmesi için veremez.

2020 ÖTV Muaf Engelli Araç Alım Şartları

ÖTV indirimden faydalanarak araç almak isteyen engelli vatandaşların belli şartları sağlaması gerekmektedir.

Engelli raporu ile araba alma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle %90 ve üzeri engelli muafiyetinden faydalanmak isteyenleri raporlarının yanında bulunması gerekmektedir.
 • %90 ve üzeri engelli vatandaşlar aracı kendileri kullanmayacaklarsa, kullanacak olan kişi satış esnasında bulunmalıdır.
 • Engelli şahıs aracı kendisi kullanacaksa, aracı başkası kullanamaz.
 • Araç alımı esnasında bütün trafik tescil ve diğer işlemlerin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.
 • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir.
 • Ortopedik engeli bulunan vatandaşlarda ÖTV indirimden faydalanabilir.
 • Engelli raporu ile alınan araçların satışı 5 yıl boyunca belli şartlara bağlıdır.
 • 2020 yılı için engelli raporu ile alınan araç ancak 303 bin TL altında olması durumunda ÖTV muafiyeti uygulanır. Bu rakamın üstünde satış fiyatı olan arabalarda indirim uygulanmaz.
 • Devlet 1.3 CC üzeri motoru olan araçlarda ÖTV muafiyeti uygulamamaktadır. Arabanın mutlaka bu şartı sağlaması gerekmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araba Nasıl Satılır?

Engelli raporu ile alınan aracın satılmasının iki yolu bulunmaktadır.

Bunlar;

 • ÖTV muafiyeti ile alınan bu araç ya direkt yine aynı oranda engeli bulunan birine satılabilir. Bu durumda engelli vatandaşın tekrar engelli raporu ile ÖTV muafiyetinden faydalanması için beklemesi gereken süre 3 yıla iner.
 • Ya da aracı alacak olan kişinin vergi dairesine giderek aracın vergisini ödemesi gerekmektedir.

Bu sebeple engelli raporu ile satın alınan arabaların satışı belli şartları gerektirmektedir.

Engelli Raporu ve İndirimi

Engelli Raporu ve İndirimi

Engelli Raporu ile Alım Esnasında Gerekli Evraklar

Engelli raporu ile araba alımı yapılacaksa mutlaka aşağıdaki evraklar tamamlanmış olmalıdır;

 • Sağlık kurulu tarafından onaylanmış, engelli vatandaşın engel oranın gösterildiği belge.
 • Eğer kişi %90 üstü engelli ise aracı kullanıp kullanamayacağını gösterir belge.
 • Eğer araç engelli vatandaşın bir yakını tarafından kullanılacaksa bu kişide B sınıfı sürücü belgesi bulunmalıdır.
 • Eğer araba engelli vatandaşın kendisi tarafından kullanılacaksa bu kişide H sınıfı sürücü belgesi bulunmalıdır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporları devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hastanelerim tam teşekküllü olması ve mutlaka hastanede heyet bulunması gerekir. Bu heyet hastanın raporlarını ve sağlık durumunu gözeterek hastanın yüzde kaç engelli olduğuna ve aracı kullanıp kullanamayacağına karar verir.

Engelli Raporu Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Engelli raporu almak için vatandaşların belli şartları sağlaması gerekmektedir. Engelli raporu almak için öncelikle başvurusu dilekçesi doldurulur.

Daha sonra ise;

 • Şahıs kalıcı veya geçici engeline göre değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda rapor kalıcı ve süreli olarak verilebilmektedir.
 • Rapor için başvuran engelli vatandaş T.C. vatandaşı olmalıdır.
 • Engelli vatandaşın engeli en az yüzde 40 olmalıdır. Aksi taktirde muafiyet indirimden faydalanamaz.

Engelli vatandaşlar için engelli raporu alındıktan sonra Birçok ekstra indirim ve avantajdan faydalanma imkanı doğar. Öncelikle tren yolculuklarında %20 indirim, Türk Hava Yolları ile seyahatlerde %40 indirim uygulanır. Bunun yanında müze ve milli park gibi alanlara giriş ücretsizdir. GSM operatörleri de engelli vatandaşlar için özel indirimler uygulamaktadır.

Engelli İndirimi

Engelli İndirimi

Engelli İndirimi İle Araba Fiyatı Hesaplama

Araçların liste fiyatları üzerinde hem ÖTV hem de KDV vergisi bulunmaktadır. Öncelikle ÖTV sonra toplam fiyata KDV eklenir. Bu sebeple aracın ÖTV’siz fiyatının belirlenmesi için öncelikle KDV’nin düşülmesi gerekir.

Engelli raporu ile araba alma hesaplama için örnek;

 • Vergisiz liste fiyatı 100 bin TL olan bir aracın ÖTV vergisi 50 bin TL’dir.
 • Toplam fiyat 150 Bin olunca aracın KDV’si de 27 Bin TL olur.
 • Aracın toplam fiyatı 177 Bin TL olmaktadır.
 • ÖTV muafiyeti ile bu aracı almak isteyen %90 engelli bir vatandaş 59 Bin TL indirim hakkı kazanacaktır.

Bu hesaplamaları yapmak için beğenilen aracın bayisi ile görüşmek faydalı olur. Raporu inceleyerek direkt son fiyatı ve ödeme planını çıkarabilirler.

Tekrar Rapor İle Araç Almak

Engelli raporu ile araba alma süresi 5 yıldır. Engelli vatandaşlar tekrar araba almak için en az 5 yıl beklemek zorundadır. Aracın satışını da vergisi ödenmeden 5 yıldan önce yapamaz. Engelli vatandaşın bir sebeple aracını satması durumunda beklemesi gereken süre 3 yıla inmektedir. Engelli vatandaş vefat etse dahi 5 yıllık sınır kalkmaz. Vefat gerçekleşirse aracın alınışından 5 yıl geçtikten sonra vergi ödemesi olmadan araç satışı gerçekleştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelli Yakını Olan Çalışan Hakları Nedir?Engelli Yakını Devlet Memurlarının HaklarıEngelli...