Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

A+
A-
Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Devlet tarafından engellilere ve yakınlarına çeşitli destekler sunulmaya devam ediyor. Engelli ve engelli yakınları için yapılan düzenlemelerle farklı avantajlar sağlanmaya çalışıyor. Engelli yakını olan çalışanların çeşitli hakları bulunuyor. Engelli yakını hakları, çalışan kişilerin işlerine göre farklılık gösteriyor. Devlet memurlarının ve sigortalı işçilerin farklı hakları bulunuyor. Çalışma hayatında engelli yakınlarına destek sağlanması ve işlerinin kolaylaştırılması için birçok destek sağlanıyor. Engelli yakını haklarıyla ilgili bilinmesi gereken bazı konular bulunuyor.

Engelli Yakını Olan Çalışan Hakları Nedir?

Engelli çocuğu veya yakını olan vatandaşlara bazı haklar tanınmaya devam ediyor. Çeşitli kurumlara bağlı olarak sigortalı çalışan engelli yakınları, belirli durumlarda tanınan bu haklardan yararlanabiliyor. Kamu personellerinin yanı sıra sigortalı işçilerin de yararlanabileceği çeşitli haklar bulunuyor. Engelli yakını olan çalışanların hakları belirli başlıklar altında açıklanabilir.

Engelli yakını olan çalışanların elde ettiği bazı haklar şunlardır;

 • Mazeret İzni,
 • Erken Emeklilik Olanağı,
 • Gelir Vergisi İndirimi,

Belirtilen haklar dışında çalıştıkları yerlerdeki özel konularda izin ve muafiyet hakları bulunan çalışanlar, engelli yakını oldukları durumunda bu hakları kullanabiliyorlar. Kamuda çalışan engelli yakını personellerin nöbetlerden ve fazla mesailerden muafiyet hakları vardır. Bakıma muhtaç engelli yakını olan kişilere de gün bakım izni verilmesi kararlaştırılmıştır. Engelli yakını hakları devlet memurlarına ve sigortalı çalışanlar için özel olarak belirlenmiştir.

Engelli Yakını Devlet Memurlarının Hakları

Devletin farklı kurumlarında çalışan engelli yakını memurların da çeşitli hakları bulunuyor. Sigortalı işçiler ve memurlar farklı kanunlar altında engelli yakını haklarından yararlanabiliyor. Engelli yakını olan devlet memuru hakları, çalışan vatandaşların işlerini kolaylaştırmak amacıyla sunuluyor. Engelli yakını kamu kurum çalışanlarının sahip oldukları haklar çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ilk olarak kurum başkanlığından bilgi alınması gerekiyor.

Engelli yakını devlet memurlarının bazı hakları şu şekildedir;

 • Saatlik izin hakkı,
 • Tayin hakkı,
 • Nöbet ve vardiya hakkı,
 • Refakat izni hakkı,

Engelli yakını olan devlet memurları belirtilen haklardan yararlanabiliyor. Saatlik izin hakkının kapsamına göre memurlar günde 1.5 saat izin alabiliyor. Engelli yakını memurlar, hangi saatler arasında izin kullanmak istediğini belirtebiliyor. Diğer bir hak olan tayin hakkı ise engelli yakını devlet memurlarına tayin hakkı sunulmasıdır. Tayin olunmak istenilen yerde boş memur kadrosu bulunduğu zaman farklı bir şart aranmadan tayin işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Engelli yakını hakları arasında yer alan nöbet ve vardı hakkı da vatandaşlara birçok kolaylık sağlama devam ediyor. Engelli ebeveyni veya yakını olan devlet memuru çalışanları, nöbet ve vardiyadan muaf olma hakkının yanı sıra refakat izni hakkı da alabiliyor. Refakat izinleri 3 ay süreyle verilebiliyor. 3 ay süre sonunda refakat gereksinimi devam ederse yeni bir 3 aylık hak daha verilebiliyor.

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını İşçilerin Hakları

Engelli yakını memurların hakları bulunduğu gibi sigortalı işçilerin de çeşitli hakları bulunuyor. Bu haklardan yararlanmak isteyen engelli yakınları, çeşitli kurumlara müracaat edebiliyor. Yasalara göre engelli anne ve babası veya yakını olan işçiler bazı haklardan yararlanabiliyor. Engelli yakını işçi hakları memurların izin hakları kadar geniş olmasa da birçok kolaylık sağladığı biliniyor.

Engelli yakını işçilerin bazı hakları şu şekildedir;

 • Mazeret İzni Hakkı,
 • Erken Emeklilik Hakkı,

Engelli ebeveyni olan kişiler belirtilen haklardan yararlanabiliyor. 4857 sayılı İş Kanunu maddesine göre sigortalı işçilerin mazeret izni kullanmasının bazı şartları vardır. Çocukları en az yüzde 70 oranında engelli olan sigortalı çalışanlar, mazeret izin hakkından yararlanabilir. Mazeret izin hakkının alınabilmesi için engelli raporunun resmi kurumlar tarafından onaylaması gereklidir. Mazeret izinlerinde çalışanların maaşında kesinti yapılmaz.

Engelli yakını işçilere sunulan diğer haklardan biri olan erken emeklilik hakkından engelli çocukların ebeveynleri yararlanabiliyor. Sadece anneler için geçerli olan bu haklar kapsamında çalışan engelleri annelerin prim gün sayıları attırılarak erken emeklilik hakkı tanınıyor. Engelli çocuk sahibi olan annelere sunulan farklı haklar da bulunuyor.

Engelli Yakınları İçin Gelir Vergisi İndirimi Nedir?

Engelli ve engelli yakını çalışanlar için sunulan diğer haklardan biri de gelir vergisi indirimidir. Ücretli çalışan kişilerin yararlandığı gelir vergisi indiriminin çeşitli özellikleri vardır. Gelir vergisi indirimi kapsamına giren gruplar birçok kişi tarafından merak ediliyor. Engelli yakını hakları nelerdir? Engelli yakını haklarından biri olan gelir vergisi indirimi kapsamından yararlanabilecek bazı gruplar bulunuyor.

Gelir vergisi indirimi kapsamına girenler şu şekildedir;

 • Ücret karşılığı çalışan engelliler,
 • Engelli yakını olan çalışanlar,
 • Serbest meslek çalışanı engelliler,
 • Tüccar, tamirat ve el sanatlarıyla uğraşan engelliler,

Gelir vergisi indiriminden yararlanabilecek kişiler devlet tarafından belirleniyor. Belirlenme işlemleri sırasında vatandaşların başvuru yapması gerekiyor. Engellilik vergi indirimindeki miktarlar engel oranına göre farklılık gösteriyor. Güncel engellilik indirimi tutarlarını öğrenmek isteyen kişilerin ilgili kurumlara başvuru yapması gerekiyor.

Engellilik İndirimi Nedir?

Engelli ve engelli yakınlarına çeşitli haklar tanınıyor. Engellilere ve yakınlarına destek olunması amacıyla belirli miktarlarda indirim yapılabiliyor. Ücretli çalışan kişilerin yanında çeşitli mesleklerde faaliyet gösteren kişilere sunulan engellilik indirimine başvurmak isteyen kişilerin yapması gereken bazı işlemler bulunuyor. Belirli başvuru aşamalarından sonra engellilik indiriminden yararlanılabiliyor.

Engellilik İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelliler ve engelli yakınlarının hakları arasında yer alan engellilik indirimi başvurusu için bazı belgeler gereklidir. Vergi Dairesi Başkanlığı ve Gelir Müdürlüğü gibi kurumlara başvuru yapılabiliyor. Çalışan iş yerinden alınmış resmi yazı, müracaat formu, dilekçe, bakmakla yükümlü olunan engellinin kimlik numarası ve engelli raporu gibi evraklar ile vergi indirimi başvurusu yapılabiliyor.

Engelli Çocuğu ve Yakını Olan Öğretmenlerin Hakları

Her ne kadar öğretmenler de devlet memuru kapsamında değerlendirilebilecek olsa da çalışma şartları farklı olduğu için engelli yakını hakları farklılık gösterebiliyor. Engelli yakını olan öğretmenlerin de çeşitli hakları bulunuyor.

MEB tarafından çıkartılan yönergeye göre engelli anne veya babası olan öğretmenlerin nöbet çizelgeleri ve haftalık ders programları öncelik olarak ayarlanacaktır. Tüm il valiliklerine gönderilen yazıyla birlikte bu tür öğretmenlere kolaylık sağlanmasına karar verilmiştir.

Engelli Yakını Hakları

Engelli Yakını Hakları

Engelli Çocuklar İçin Kreş Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında engelli çocukların kreşlere kabulünde ek düzenlemeler getirilmiştir. Engelli ebeveynlerinin çalışma hayatına daha rahat kabul edilmesi ve engelli çocukların tedavilerinin daha düzenli bir şekilde yapılması için özel ayrıcalıklar sunulabilir.

Çalışan engelli çocuk ebeveynleri için çeşitli kreş ve gündüz bakım evi indirimleri yapılabilir. Engelli çocuk bulunan bakım evleri ve kreşlerin önünde rampalar ve alanların içinde tuvalet bulundurulması zorunlu tutulmuştur. Engellilere ve engelli yakınlarına hayatın her alanında kolaylık sağlanması için çalışmalar devam ediyor.

Engelli Annelerine Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Nedir?

Engelli annesi olan çalışanlara verilen haklardan biri de yarım gün çalışma hakkıdır. 2016 yılında çıkan kanun ile çocuğu engelli olan anneler, doğumdan sonraki 1 yıl boyunca yarı zamanlı çalışabiliyor. Yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanan annelere tam maaş veriliyor. Yarın zamanlı çalışma hakkı kapsamına girilmesi için herhangi bir engel oranı şartı bulunmuyor.

İsteyen annelerin kullanacağı bu hak 1 yıl geçerli olsa da annelerin engelli çocukları belirli bir yaşa gelene kadar yarım gün çalışma izni hakkı devam ediyor. İlk 1 yıldan sonraki yarım gün çalışma izni kapsamında yarım maaş ödeniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Malulen Emeklilik SorgulamaMalulen Emeklilik Onaylandı mıMalulen Emeklilik Hastalık YüzdeleriSGK Maluliyet...